Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Re: 7. letni owczarek niemiecki długowłosy i szczeniak

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 25 paź 2016, o 08:35

trussardi napisał(a):Widzę że temat bardzo zbliżony do mojej obecnej sytuacji w domu, więc mam nadzieję że pomożecie mi w ogarnięciu mojej watahy ... Mam 5 letnigo DON'a ze schroniska, jest u nas od 2 miesięcy. Od tygodnia mamy 2,5 miesięczną suczkę ON. Na początku pies jej unikał, jedynym niepokojącym objawem było bardzo częste obwąchiwanie jej po tyłku i "reszcie". Nie pozwalaliśmy mu na to więc tragedii nie było. Minęło parę dni i Lila zaczęłą go podgryzać bawić się z nim, na co Bonus odpowiadał pozytywnie o dziwo. Nie jest to ganianie się tylko podgryzanie, szczypanie,tarzanie się po dywanie itp. Zauważyłam jednak że od tego czasu starszy zaczął coraz częściej podchodzić do małej i chce kopulować. Odrazu jak zareagujemy przestaje, jednak jak nie patrzymy to znowu probuje. Najczęściej jak są na dworzy nie wiem dlaczego w domu tego nie robi. Boje się że może zrobić jej krzywdę jak będzie starsza, mogę to jakoś wyeliminować?

... a co z cieczką? Może to jest powód dla którego pies chce kopulować? Jeśli suczka nie jest wysterylizowana a pies dalej nosi "ping pongi" ;-) to jest to naturalna kolej rzeczy.
Ostatnio edytowano 25 paź 2016, o 11:42 przez Zgój, łącznie edytowano 1 raz
Zbój, Bonnie i Minnie
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/
Zgój
Klubowicz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Zbój & Bonnie
Imię: Paweł
Pochwały: 10

Nieprzeczytany postprzez trussardi » 25 paź 2016, o 09:17

Lila ma niecałe 3 miesiące ... to jeszcze dzieciak więc do cieczki jeszcze trochę. Właśnie ze względu na to że jej nie ma, wzbudziło to mój niepokój ... Bonus pingle jeszcze na bo niestety jest ze schroniska, mam go na tymczasie do momentu aż nie zapadnie wyrok w sprawie, nie ma możliwości kastracji. Jak tylko będzie mógł zostać u mnie zrobię to odrazu
Obrazek
Obrazek
Obrazek

"Aby właściwie nacieszyć się psem, nie wystarczy po prostu nauczyć go być prawie człowiekiem. Chodzi o to, by otworzyć się na możliwość stania się po części psem." - Edward Hoagland
trussardi
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Bonus[*],Lila,Gościu
Imię: Agnieszka
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 25 paź 2016, o 17:55

Kopulacja często nie jest tym,co nam się ludziom wydaje ;)
W tym wypadku może być pobudzeniem dorosłego psa na nowego przybysza, a jestem prawie pewna,że to oznaka dominacyjna-próbuje sobie goofniarza ustawić.
Mój samiec jest do szczeniaków wyrozumiały, jednak takie, które są już troszkę starsze są dominowane i co się z tym wiąże-kopuluje.
Jedni mówią,żeby nie ingerować, drudzy,że takie zachowania trzeba przerywać.
Osobiście jestem zdania,że można pozwolić na tego typu ustawki,ale w granicach rozsądku.
Dorosłemu psu zapewnić czas tylko z właścicielami, trening posłuszeństwa, ślady-cokolwiek tylko dla pana i psa,a szczeniorowi na czas waszej nieobecności sprawić klatkę i tam zamykać-najpierw oczywiście malucha przyuczyć do zostawania.
...i oczywiście kontrolować wspólne przebywanie psów.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 23

Nieprzeczytany postprzez trussardi » 25 paź 2016, o 18:34

A może spróbować w momencie gdy widzę że już jest za bardzo pobudzony odsyłać na miejsce i czekać aż się uspokoi? Próbuję tak robić od paru dni, ale itak Bonus ma pociągi do zachodzenia jej od tyłu itp ... boje się tylko, że jak zostaną same to może ją męczyć i szczeniak się zniechęci a Lila jak są osobno dostaje szału więc zostawienie ich w osobnych pomieszczeniach nie widze :( mała jest rzeczywiście bardzo żywa, często go podgryza ... już sama nie wiem czy powinnam poczekać aż dorośnie i sama sobie z nim poradzi czy nie czekać bo później może się pies stawiać jeszcze bardziej, w co wątpie jest łagodny w stosunku do niej, dopiero jak zabawa zaczyna robić się zbyt intensywna zaczyna się przyciąganie łapą do siebie, lizanie po uszach i tyłku, łapanie za kark itp

Bonus ma 3 spacery dziennie tylko dla siebie, Lila narazie ma jeszcze kwarantannę ... rano i wieczorem długi godzinny marsz, popołudniu łąka i aporty z kongiem

-- 25 paź 2016, o 21:57 --

może nie powinnam pozwolić im się ze sobą bawić? Młoda jest bardzo impulsywna, Bonus nadpobudliwy i tak intensywne zabawy wywołują w nim skok emocji, moim zdaniem tak silny, że nie potrafi się opanować?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

"Aby właściwie nacieszyć się psem, nie wystarczy po prostu nauczyć go być prawie człowiekiem. Chodzi o to, by otworzyć się na możliwość stania się po części psem." - Edward Hoagland
trussardi
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez trussardi » 27 paź 2016, o 09:57

naprawde nikt nie miał do czynienia z taką sytuacją?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

trussardi
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 27 paź 2016, o 12:16

vega_bw napisał(a):Kopulacja często nie jest tym,co nam się ludziom wydaje ;)

Z tym się zgadzam.

vega_bw napisał(a):W tym wypadku może być pobudzeniem dorosłego psa na nowego przybysza, a jestem prawie pewna,że to oznaka dominacyjna-próbuje sobie goofniarza ustawić.

a to mogę częściowo potwierdzić gdyż pobudzenie [kopulowanie] może wynikać z ekscytacji faktem przybycia innego psa ale w mojej ocenie pobudzenie [kopulowanie] nie koniecznie musi świadczyć o tym że starszy próbuje zdominować i ustawić goofniarza... choć jedno drugiego nie wyklucza. Natomiast pewne jest to że psy będą się docierać i będą chciały zająć pewne miejsce w stadzie - i na to musisz się przygotować.

U mnie czasami Bonnie próbowała "posuwać" ;-) Zbója. Zaznaczam iż Bonnie jest suczką i jest młodsza od Zbója. Zdarzało się to wtedy gdy np: przeciągałem ze Zbójem linę. Bonnie podbiegała podjarana i chcąc się dołączyć do zabawy nasiadała go od tyłu i próbowała kopulować. Zbój nigdy nie miał tego rodzaju ciągot w naszej obecności (a przynajmniej ja nie zauważyłem). Zaryzykował bym stwierdzenie że dlatego że Zbój ma 13 m-cy i może być jeszcze niedojrzały - jest to bardzo prawdopodobne. Natomiast wyłamuje mi się z tego Bonnie bo ona też jest niedojrzała a takie ciągoty ma. W związku z tym wnioskuję że w przypadku Bonnie jest to po prostu ekscytacja wywołana czymś innym np. chęcią zabawy. Aby uniknąć takiej sytuacji bawiłem się z obydwoma psami na raz (zresztą dalej tak czynię) tzn. ze Zbójem przeciągałem linę a Bonnie rzucałem piłkę lub turlałem bomber balla i na odwrót.

Na dzień dzisiejszy problemu nie ma chociaż psy przebywają razem cały czas. Być może dlatego że się "dotały" - a wiem że to robiły zwłaszcza podczas naszej nieobecności. Z opowieści sąsiadów wynika że działy się dantejskie sceny. Być może właśnie wtedy Zbój próbował w ten sposób pokazać Bonnie gdzie jej miejsce - tego nie wiem. Zbójowi nie poszło bo Bonnie się nie dała - a przynajmniej nie w takim stopniu jak by tego chciał. Psy ustaliły między sobą granice ale również w niektórych sytuacjach zaczęły mocno ze sobą współpracować. I tak: szanują swoją przestrzeń podczas jedzenia, wtedy kiedy chcą być same i potrafią to mocno wyrazić. Natomiast bardzo mocno współpracują jak np: rozkopują norę kret, łapią ryjówki, pszczoły itp. Jak się robi chłodniej śpią w jednej budzie przytulone do siebie, bardzo chętnie oddają sobie zabawki tylko po to aby natychmiast puścić się w pogoń w celu jej odzyskania. Ten który ucieka (zarówno Zbój jak i Bonnie) mają położone uszy co świadczy o uległości. Może kiedyś nagram filmik bo wygląda to bardzo zabawnie.

Zaryzykuję stwierdzenie że masz do czynienia właśnie z ustalaniem granic (nie lubię słowa dominacja bo w przypadku moich psów nie zauważyłem dominacji jednego nad drugim) przez dorosłego psa. Raczej trudno będzie Ci nad tym zapanować zwłaszcza pod Twoją nieobecność - chyba że je rozdzielisz. Osobiście doradzałbym Ci rozdzielenie ich gdyż mała ma dopiero 3 m-ce a to trochę za mało. Nie dlatego że młoda się zniechęci tylko dlatego że jak stary zacznie przeginać to młoda będzie agresywna a to może skutkować później. Moje zaczęły przebywać razem jak Bonnie miała 6 m-cy i na początku praktycznie pod stałym nadzorem. Potem jednego - możesz być pewna - zaczną się docierać. Tego nie unikniesz a myślę że powinnaś im na to do pewnego stopnia pozwolić. O młodą się nie martw da sobie radę ;-)
Zbój, Bonnie i Minnie
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/
Zgój
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez trussardi » 28 paź 2016, o 20:53

Minęło parę dni i zauważyłam, że sytuacja trochę się unormowała ... z moich obserwacji wynika, że Bonus tak bardzo jest zajarany zabawą i chce się bawić że ekscytuje się aż za bardzo w pewnym momencie, i potem ciężko jest mu się wyciszyć a to z kolei skutkuje "posuwaniem" choć i tego bym tak nie nazwała bo cały czas mamy je pod kontrolą i jak tylko próbuje zachodzić Lile od tyłu odrazu reagujemy.

Mała jest tak przebojowa i impulsywna, że aż dziwi mnie że on ma do niej cierpliwość i tak jak poradziłeś, w momencie kiedy pozwoliłam mu wyznaczyć pewne granice, ona wie już na ile może sobie pozwolić a on jest spokojniejszy. Zauważyłam że jest uległy w stosunku do niej ... kładzie się jak zaczynają się bawić "na płasko" na boku a ona wtedy go podgryza, liże ją po uszach, jak coś tam je i podleci zabierze mu to nie reaguje ... też nie nazwałabym tego dominacją, jednak przez schroniskową przeszłość ma problemy z opanowaniem emocji nad czym pracujemy cały czas.

Jeśli chodzi o izolację to na dzisiejszy dzień nie widzę szczerze mówiąc potrzeby ... jak nie ma nas w domu one śpią przeważnie, są to tak małe odstępy czasu że zauważyłabym (tak jak stało się jeden raz własnie wtedy kiedy zauważyłam że ją posuwał) że jest obśliniona cała. Poza tym nie męczy jej ani nie robi krzywdy skoro łazi za nim krok w krok i chce się bawić cały czas, coraz śmielej nawet stwierdzam ... czy mogę się mylić? nie jest to zależne od siebie?

Jak tylko będzie już po sprawie sądowej i Bonus u mnie zostanie schronisko itak mi go wykastruje ... chyba że sędzia będzie kompletnym debilem i zasądzi zwrot psa właścicielom. Problem powinien sie wtedy wyciszyć w znacznej mierze, tak sądzę. Jeśli przeciągnie się to do momentu aż Lila będzię miała pierwszą cieczkę, to ją wysterylizujemy w takim przypadku ... Twoja Bonnie jest wysterylizowana albo Zbój wykastrowany?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

trussardi
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 2 lis 2016, o 09:02

trussardi napisał(a): ... Twoja Bonnie jest wysterylizowana albo Zbój wykastrowany?

Jeszcze nie wet doradzał żeby nie kastrować i sterylizować przed osiągnięciem 1,5 roku. Według niego zarówno Zbój jak i Bonnie potrzebują hormonów to prawidłowego wzrostu (jednym słowem nie urosną).
Nie ukrywam że z przerażeniem zaglądam Bonnie między łapy ;-) bo nie chcemy aby miała szczeniaki. Mam nadzieję że wytrzyma do marca i nie dostanie cieczki. :przerażenie:
Zbój, Bonnie i Minnie
Zgój
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez trussardi » 3 lis 2016, o 22:14

U mnie sytuacja (tfu,tfu,tfu) ustabilizowana :) futra się dotarły, tak jak mówiłeś w szczegolności pod naszą nieobecność, i teraz jest bajka :) zabawy, jedno drugiemu poddaje się na zmianę, na spacerach Bonus kontroluje czy mała jest z tyłu no i po kopulacji nie ma śladu nawet po dobrej zabawie :) ... ostatnio zauważyłam nawet że jedno drugie wspiera, w szczególności jeśli chodzi o stróżowanie wieczorami gdy obydwoje leżą na schodach przed domem ... jak jedno zaczyna szczekać drugie zaraz się dołącza i na zmianę, to samo podczas spacerów :) ... dziękuję jeszcze raz za rady Pawle :*
Obrazek
Obrazek
Obrazek

trussardi
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 4 lis 2016, o 08:43

Nie ma sprawy, :dzięki: Dla mnie moje psy to wspaniali towarzysze, kumple, przyjaciele itd. Wszyscy w naszej rodzinie wskoczyli by za nimi w ogień. Natomiast pies zawsze pozostanie psem i należy to uszanować. Ma swoje potrzeby i zachowania wynikające właśnie z tego że jest psem. Jeśli będziemy obserwować swoich pupili to poznamy ich potrzeby a spełnienie ich oczekiwań to już tylko krok do bezgranicznej miłości, wierności ze strony psa. Cieszę się że udało mi się pomóc.

P.S. Pozwolę sobie dać Ci kolejną ważną wskazówkę - połóż duży nacisk na posłuszeństwo. Ćwicz z nimi razem i osobno - zwłaszcza przywołanie na spacerach. Jeśli będą luzem nie pozwalaj aby zbyt daleko od Ciebie odchodziły (10-20 m) po to abyś miała czas na reakcję. Nie trudno sobie wyobrazić sytuację w której Lila zobaczy np. innego psa, kota i puści się za nim w pogoń aby się np. pobawić - Bonus "pójdzie" za nią bez dwóch zdań. Przerabiałem to na początku. Na szczęście u mnie był to zając i były to szczere pola, aaaaa że skubany był szybki to dały spokój i wróciły. To co się strachu najadłem to moje.
Zbój, Bonnie i Minnie
Zgój
Klubowicz

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje