Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

7. letni owczarek niemiecki długowłosy i szczeniak

Nieprzeczytany postprzez Marcintz83 » 6 lip 2016, o 16:00

Witam
Mam nadzieję, że temat pasuje do działu.
W zeszłym tygodniu musiałem podjąć decyzję o uśpieniu 4.letniego owczarka z powodu chłoniaka.
Od tamtego czasu mój drugi ,starszy 7.letni owczarek
stracił jakby chęć do zabawy. Nie przychodzi kiedy go wołam po powrocie z pracy. Za piłką biegnie od tak sobie... Myślę sobie ,że to może właśnie przez to ,że został sam. I dlatego zastanawiam się nad szczeniakiem. Kiedy brałem 4 lata temu drugiego psa sporo osób mówiło,że będą się gryzły. Fakt, zdarzyło się kilka razy ,ale potem jeden drugiego nie odstepował na krok. Nawet jedli z tych samych mich. Różnica wynosiła 3 lata. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w tym temacie? Mnie wydaje się ,że nie ma reguły. Że dużo zależy od właściciela tzn.W jaki sposób będzie traktował obydwa psy. Młody ma zrozumieć kto rządzi i jaka jest kolejność w "stadzie".
Marcintz83
Losowy avatar
Nowy forumowicz
Imię: Marcin
Wiek: 33
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Dołączył(a): 17 cze 2016, o 15:27

Re: 7. letni owczarek niemiecki długowłosy i szczeniak

Nieprzeczytany postprzez gumiskrosno » 6 lip 2016, o 21:46

ja mam dwa psy znaczy sukę i psa, a różnica wieku u nich jest prawie 15 lat i nigdy się nie pogryzły owszem warczą na siebie przy jedzeniu czy jak młodsza chciała się bawić a starszy nie miał ochoty ale na tym się kończy, czasami pokłapią zębami i tyle.
Życie jest piękne nie dlatego że pozwala popełniać błędy, ale dlatego że daje czas by je naprawić
gumiskrosno
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Barca
Imię: Tomek
Wiek: 38
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 5
Dołączył(a): 11 sty 2016, o 20:11

Re: 7. letni owczarek niemiecki długowłosy i szczeniak

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 7 lip 2016, o 11:32

Jest to bardzo prawdopodobne że zmiana zachowania spowodowana jest samotnością. ON-ki potrzebują towarzystwa (człowieka albo innego psa). Jeśli trzymasz psa na zewnątrz to dobrze by było aby miał kolegę lub koleżankę. Ja mam psa i sukę różnica wieku to 3 m-ce. Świetnie się ze sobą dogadują, bawią się ze sobą w berka i przeciąganie różnych patyków, worków jutowych, wspólnie polują na pszczoły, ptaki i inne gady i generalnie nie odstępują się na krok. Mogą jeść z jednej miski. Zwracamy uwagę na Zbója bo czasem próbuje zdominować Bonnie (łapie ją zębami za kark). Zdarza się to coraz rzadziej ale jeszcze od czasu do czasu tak - zwłaszcza jak dostaną żwacze wołowe to Zbójowi palemka bije. Żeby było śmiesznie to gryzą żwacze leżąc obok siebie ale jak już skończą Zbój czasami (nie zawsze) daje susa i podgryza Bonnie. Jak Bonnie była na tyle mała że mogła przejść pod bramą to Zbój za każdym razem na nią szczekał aby wróciła. Wytworzyła się między nimi bardzo silna więź... aż miło patrzeć.
Zbój, Bonnie i Minnie
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/
Zgój
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Zbój & Bonnie
Imię: Paweł
Wiek: 40
Lokalizacja: Zasów
Pochwały: 8
Dołączył(a): 25 sty 2016, o 13:48

Re: 7. letni owczarek niemiecki długowłosy i szczeniak

Nieprzeczytany postprzez beatrx » 8 lip 2016, o 08:18

a jak stan zdrowia Twojego psa? szczeniak jak to szczeniak będzie po nim skakał, cieszył się, będzie energiczny. czy to będzie komfortowe dla Twojego psa? jeśli tak, a do tego jeśli Twój pies mieszka na podwórku to jak najbardziej weź mu towarzysza. albo towarzyszkę;) wiadomo, ze psy się będą między sobą kłóciły, tak jak i ludzie. tyle tylko, ze psy nie potrafią mówić, więc ich kłótnie wyglądają jak wyglądają;) kwestia jedynie tego, czy to dzieje się codziennie czy po prostu raz na jakiś czas, będziesz musiał nad tym wszystkim czuwać.

i obserwuj też swojego psa. bo może być tak, że on przeżywa żałobę, a może być też tak, że on zachorował i to wszystko zbiegło się w czasie. nie chce się bawić, no okej, nie biega, nie skacze, ale nawet nie przyjdzie jak go zawołasz? a je i pije?
beatrx
Avatar użytkownika
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Presto
Imię: Agnieszka
Wiek: 27
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Pochwały: 11
Dołączył(a): 26 paź 2011, o 10:14

Re: 7. letni owczarek niemiecki długowłosy i szczeniak

Nieprzeczytany postprzez Marcintz83 » 10 lip 2016, o 20:54

Witam.
Jeśli chodzi o zdrowie to raczej nic mu nie dolega. Co prawda za piłką nie biega tak jak wcześniej ,ale kiedy polewam go wodą z węża ,to skacze jak nastolatek:)
Bardzo chcemy mieć dwa psy. Z jednej strony dlatego ,że kochamy tą rasę a z drugiej by psiak miał zawsze towarzystwo. Dziś byliśmy "zaklepać" szczeniaka. U nas pojawi się za tydzień. Nie spodziewam się problemu na początku,bo starszy pies jest z natury ugodowy. Trochę obawiam się młodego kiedy dojrzeje. Mamy zamiar poświęcić im maksimum uwagi i czasu ,ale czy to wystarczy by okiełznać ewentualne zapędy młodego do totalnej dominacji? Dręczy mnie to pytanie. Pewnie ktoś powie" skoro masz wątpliwości ,to po co bierzesz drugiego?" Odpowiedź: bo miałem już dwa gdzie różnica wieku była mniejsza i było ok. Tylko czy było tak dzięki temu ,że nad tym czuwałem czy miałem po prostu szczęście :/
Marcintz83
Losowy avatar
Nowy forumowicz
Imię: Marcin
Wiek: 33
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Dołączył(a): 17 cze 2016, o 15:27

Re: 7. letni owczarek niemiecki długowłosy i szczeniak

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 10 lip 2016, o 21:56

Polecam artykuł: http://dogup.pl/2015/06/jak-pies-z-psem/
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016)
Nanami
Avatar użytkownika
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kaza
Imię: Anka
Lokalizacja: Olkusz
Pochwały: 27
Dołączył(a): 1 gru 2012, o 19:04

Re: 7. letni owczarek niemiecki długowłosy i szczeniak

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 11 lip 2016, o 07:15

Moim skromnym zdaniem,to rola właściciela,by wytyczyć granice,a psy muszą się poznać, ustalić,kto jest kim w stadzie.
Moja znajoma wzięła drugą sukę, kiedy ta pierwsza była już seniorką, młoda dawała jej na początku popalić, jak to szczeniak. Bardzo się zżyły i pokochały. Kiedy seniorka odeszła, ta młoda przez długi czas chodziła przygaszona, szukała tamtej, tęskniła. Z czasem, pracą i większą troskliwością właścicielki wszystko minęło.
Kiedy szczyl trafi do domu pozwól ustalić granice między psami, jednak czuwaj i wkraczaj, kiedy któryś z psów mocno przeholuje.
Moi znajomi mają po kilka psów i dobrze się ze sobą dogadują-psy znaczy. Oczywiście, są tarcia i pyskówki, które u owczarków wyglądają, jak krwawy mord, dużo wrzasku, warczenia, jednak żadnemu nie spada choćby kłaczek futra.
Generalnie, stada funkcjonują dobrze,ale sporo tu wkładu właścicieli.
Jeżeli senior jest dobrego zdrowia i kondycji,to nie widzę przeszkód,by wprowadzić do domu nowego psa.
Staruszek odmłodnieje, zakumpluje się z maluchem.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Avatar użytkownika
Klubowicz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Lokalizacja: Nad Słoną Wodą
Pochwały: 21
Dołączył(a): 26 wrz 2012, o 09:06

Re: 7. letni owczarek niemiecki długowłosy i szczeniak

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 11 lip 2016, o 08:40

Ja bym się nie obawiał tego że młody zdominuje starego. Na pewno będą ustalać między sobą granice. Moim zdaniem psy nie dążą za wszelką cenę do dominacji nad właścicielem czy innymi psami. Owszem... pewną hierarchię starają się ustalić ale bardziej na zasadzie ja jestem większy i mocniejszy więc wszystkie zabawki są moje (jak u rodzeństwa). Jest to do opanowania. Zainwestuj dużo czasu w szkolenie szczeniaka zwłaszcza komenda "zostaw", "do mnie" (może być inna której używasz aby pies przestał robić to co w danym momencie robi lub zamierza zrobić). Będzie Ci to potrzebne w momencie jak psy zaczną przeginać. Na początku młody będzie podgryzał starszego i zaczepiał. Jest to naturalny odruch tzw. "ćwiczenie miękkiej szczęki" więc tego nie przerywaj ale jak zauważysz że któryś zaczyna się zachowywać agresywnie to rozdzielaj. Staraj się je mieć na oku i kontroluj sytuację. Moje "łeby" dostają jedzenie w tym samym czasie w odległości dwóch metrów od siebie, zawsze w tym samym miejscu, po komendzie "siad". Grzecznie jedzą, nie odbierają sobie jedzenia i nie ma żadnych kłótni. Wszystko będzie zależeć od tego czy psy będą Ciebie słuchać. Generalnie wszystko w Twoich rękach. Powodzenia.
Zbój, Bonnie i Minnie
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/
Zgój
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Zbój & Bonnie
Imię: Paweł
Wiek: 40
Lokalizacja: Zasów
Pochwały: 8
Dołączył(a): 25 sty 2016, o 13:48

Re: 7. letni owczarek niemiecki długowłosy i szczeniak

Nieprzeczytany postprzez Marcintz83 » 16 lip 2016, o 08:41

Witam
Dzięki za odpowiedzi. Przekonały mnie one ostatecznie , bo pomimo tego ,że już miałem dwa owczarki nie byłem pewien tej decyzji.Myślę ,że będzie dobrze. Dziś jedziemy odebrać Młodego z hodowli :)
Pozdrawiam
Marcintz83
Losowy avatar
Nowy forumowicz
Imię: Marcin
Wiek: 33
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Dołączył(a): 17 cze 2016, o 15:27

Re: 7. letni owczarek niemiecki długowłosy i szczeniak

Nieprzeczytany postprzez trussardi » 24 paź 2016, o 21:40

Widzę że temat bardzo zbliżony do mojej obecnej sytuacji w domu, więc mam nadzieję że pomożecie mi w ogarnięciu mojej watahy ... Mam 5 letnigo DON'a ze schroniska, jest u nas od 2 miesięcy. Od tygodnia mamy 2,5 miesięczną suczkę ON. Na początku pies jej unikał, jedynym niepokojącym objawem było bardzo częste obwąchiwanie jej po tyłku i "reszcie". Nie pozwalaliśmy mu na to więc tragedii nie było. Minęło parę dni i Lila zaczęłą go podgryzać bawić się z nim, na co Bonus odpowiadał pozytywnie o dziwo. Nie jest to ganianie się tylko podgryzanie, szczypanie,tarzanie się po dywanie itp. Zauważyłam jednak że od tego czasu starszy zaczął coraz częściej podchodzić do małej i chce kopulować. Odrazu jak zareagujemy przestaje, jednak jak nie patrzymy to znowu probuje. Najczęściej jak są na dworzy nie wiem dlaczego w domu tego nie robi. Boje się że może zrobić jej krzywdę jak będzie starsza, mogę to jakoś wyeliminować?
Obrazek
Obrazek
trussardi
Avatar użytkownika
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Bonus i Lila
Imię: Agnieszka
Wiek: 30
Lokalizacja: Obory/Toruń
Pochwały: 1
Dołączył(a): 6 paź 2016, o 14:23

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post