Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Rozmowy o wszystkim i o niczym.

Re: A co z karpiem?

Nieprzeczytany postprzez reinevan » 18 gru 2012, o 20:23

Kutia to mój jedyny kulinarny wkład w wigilijną ucztę, robię ją od lat według przepisu jaki w mojej rodzinie jest od około 100 lat, z tym że z właściwej jakości składnikami coraz większy problem. Roboty co niemiara - sam mak mielony trzykrotnie (i to ręcznie aby się broń Boże nie zagrzał) ale za to ten smak .... :lool:
reinevan
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 19 gru 2012, o 00:12

U mnie będzie kutia z orzechami brazylijskimi :lool: ale niestey bez maku, bo jakoś nie mogę znaleźć... .
Ale klimatu Świąt niestety jakoś bez śniegu i grudniowego mrozu nie ma :-( i tylko gotowaniem postaram się wprowadzić w nastrój.
AnnaJagna
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 19 gru 2012, o 01:36

Tak jeszcze apropos karpia.Jak miałam kilka lat i karpia zabijał ojciec to nasz ówczesny kundelek Kubuś wył w niebogłosy i skakał na ojca.
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 19 gru 2012, o 08:07

A kulebiaczek, to co????
Najśliczniej opisany jest tu:
http://kuchniaexperymentalna.blogspot.c ... yrena.html

Jak ktoś akurat głodny, to niech całą nowelkę przeczyta, nie schudnie tego dnia.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 19 gru 2012, o 13:30

Wracając do karpia - to jak komuś wpadnie w ręce książka "Trzy psy w jednym mieszkaniu" (swoją drogą - świetna!) to jest tam rozdział właśnie opowiadający o karpiu. Początek to wypisz wymaluj moja rodzinka gdy chętnych do uśmiercenia ryby brak. ;)
Przepisałabym i wrzuciła tu , ale nie wiem jak z prawami autorskimi...
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Szpak » 19 gru 2012, o 14:38

Smakowicie się tu zrobiło.
Ucztę świąteczną szykuję powoi: gołąbki jarskie już zamrożone, normalne się studzą. Karpia odbieram w sobotę (chyba). Kutia w moim domu jest na cenzurowanym, więc jej nie będzie. Ale kulebiaczek ... jak bym umiała go zrobić, to też by był. Chyba ugotuję bigos :scratch
Szpak
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Ursa
Imię: Baśka
Pochwały: 13

Nieprzeczytany postprzez Bazooka » 19 gru 2012, o 17:20

AnnaJagna napisał(a):U mnie będzie kutia z orzechami brazylijskimi :lool: ale niestey bez maku, bo jakoś nie mogę znaleźć... .
Ale klimatu Świąt niestety jakoś bez śniegu i grudniowego mrozu nie ma :-( i tylko gotowaniem postaram się wprowadzić w nastrój.

a choinke bedziecie mieli...taka z bombkami i lancuchem?
Te orzechy brazylijskie to cashew?
Bazooka
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 20 gru 2012, o 16:28

Hej Bazooka, orzechy nerkowce czyli cashew (caju czyt. każu z akcentem na "żu") też się w kutii znajdą. Jest jeszcze inny typ orzecha, większy niż nerkowiec i tłusty, orzech brazylijski.
Nerkowce rosną sobie tutaj właściwie wszędzie, jak jabłonie w Polsce. Są to śmieszne orzechy, bo rosną na zewnątrz owocu. Takie dziwadełko, ale jaki pycha owoc. Obrazek

Zamiast karpia jest zasolony ususzony dorsz, ale zachodu jest z nim dużo, bo trzeba go odsalać przez tydzień w wodzie i właściwie jest w sam raz na Sylwestra.

Choinki nie szykuję, ale mamy taką wspólną w budynku i drzewka na zewnątrz też są przystrojone.
Niektórzy wieszają Mikołaja w oknach, taki biedak poubierany a tu temperatury tropikalne. Moja brazylijska wersja Mikołaja to gość w bermudach, hawajskiej koszuli i gumowych japonkach :lool: .
AnnaJagna
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 20 gru 2012, o 17:06

Ania, nie miałam pojęcia,że nerkowce są takie piękne :)
Powiesiłabym je zamiast bombek na choinkę :)
To może zamiast sztokfisza(bo mniemam,że o to chodzi z tym suszonym i solonym dorszem) zrobić np. okonia morskiego, albo jakąś lokalną rybkę a'la polski karpik właśnie :)
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 22

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 20 gru 2012, o 19:15

Najbardziej lokalne/popularne to są krewetki. hm.... Może paella z krewetkami? :roftl:
Brazylijczycy wcinają indyki na Święta i nie wieszają tych nerkowców na choinkach, a to taki świetny pomysł!
Tak, Beata, chodziło mi o sztokfisza, tylko nie wiedziałam, że po polsku też się na tego dorsza mówi sztokfisz :ooops: .
AnnaJagna
Klubowicz

Poprzednia strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje