Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Agresja w stosunku do innych psow

Nieprzeczytany postprzez c2h5oh » 16 maja 2015, o 17:36

Witam,
chcialem zapytac czy jest szansa na wyplewienie agresji u owczarka w wieku 8 lat?
Psiak uwielbia ludzi, ale na 90% psow reaguje agresywnie. (pozostale 10% zwyczajnie olewa)
Probuje atakowac duze, male, biale, czarne, suki, psy, stare i szczeniaki, spokojne i agresywne - ogolnie wszystko co ma 4 lapy i nie ucieka na drzewo.

Dodatkowe obserwacje:
- nie atakuje gdy psiakow jest kilka
- czasem nie przestaje gdy pospina sie z jakims psem i juz go zdominowal (stoi nad nim w rozkroku a tamten lezy na plecach) - wtedy jeszcze go probuje podgryzac

Przeszlosc?
- za mlodu kilka psiakow go lekko "sponiewieralo" ale nic powaznego mu nie zrobily ( ale to chyba przechodzi kazdy psiak)
- kiedys mial jedna suczke z ktora uwielbial sie bawic, tolerowal ja, spaly razem, bawily sie (byl o nia nawet bardzo zazdrosny)
- mial tez kumpla amstafa ktorego takze tolerowal, ale nie widzieli sie kilka lat i ten amstaf ostatnio go pogryzl (nic powaznego, chwycil za siersc i nie chcial puscic przez 2 minuty, ale nawet mojemu krew nie poleciala - oczywiscie jak ten amstaf go puscil to momentalnie moj sie na niego chcial rzucic)

Co zrobilem?
- probowalem uspokajac go gdy widzimy innego pieska, mowie "powoli, delikatnie, badz grzeczny" (zazwyczaj poczatek jest spokojny ale gdy sie obwachaja a drugi pies sie odwroci ten momentalnie gryzie go w tylek....
- probowalem chodzic do parku dla psow zeby go socjalizowac (oczywiscie moj byl w kagancu a jak sie na jakiegos rzucil to za ucho i kara (warowanie samem kilka minut). Jednak mam wrazenie ze wiedzial ze w kagancu nic nikomu nie zrobi i zwyczajnie olewal inne psy.
- kar za rzucenie sie na psa (np momentalne zaoczenie spaceru i odeslanie "do siebie" )

Czy jest jakas szansa jeszcze na jego zmiane? chcialbym by umial bawic sie z innymi psiakami a nie widzial w nich tylko przeciwnika i reagowal agresywnie.

Pozdrawiam serdecznie!
c2h5oh
Losowy avatar
Nowy forumowicz
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Imię: Arek

Re: Agresja w stosunku do innych psow

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 16 maja 2015, o 20:11

c2h5oh napisał(a):Witam,
chcialem zapytac czy jest szansa na wyplewienie agresji u owczarka w wieku 8 lat?
Psiak uwielbia ludzi, ale na 90% psow reaguje agresywnie. (pozostale 10% zwyczajnie olewa)

Witaj :-) Mam 9 letnia owczarkę i miałam podobne problemy.

c2h5oh napisał(a):Dodatkowe obserwacje:
- nie atakuje gdy psiakow jest kilka
- czasem nie przestaje gdy pospina sie z jakims psem i juz go zdominowal (stoi nad nim w rozkroku a tamten lezy na plecach) - wtedy jeszcze go probuje podgryzac

Dlaczego nie atakuje kiedy psów jest kilka? Czuje się niepewnie,widać przebywanie z innymi psami sprawia mu jakiś dyskomfort.
Dlaczego pozwalasz na sytuacje kiedy Twój pies poniewiera innego psa-przecież gdyby inny pies zrobił to Twojemu miałbyś pretensje ;-)
Inna sprawa na ile to jest już agresja ,a na ile zabawa "owczarkowa" ;-)
Jeśli uważasz,że Twój pies niebezpiecznie się nakręca nie pozwalaj mu na takie zachowania.
c2h5oh napisał(a):Co zrobilem?
- probowalem uspokajac go gdy widzimy innego pieska, mowie "powoli, delikatnie, badz grzeczny" (zazwyczaj poczatek jest spokojny ale gdy sie obwachaja a drugi pies sie odwroci ten momentalnie gryzie go w tylek....

Po co dążysz do kontaktu skoro Twój pies ich nie lubi?
Psu naprawdę nie jest do szczęścia potrzebne bieganie z obcymi psami.Skoro macie takie problemy nie pchaj go w kontakty z psami,tylko naucz kontaktu z Tobą.To Ty musisz być źródłem wszystkiego co najlepsze-smakołyków,zabawek,ćwiczeń,zadań,zabawy :-)
c2h5oh napisał(a):- probowalem chodzic do parku dla psow zeby go socjalizowac (oczywiscie moj byl w kagancu a jak sie na jakiegos rzucil to za ucho i kara (warowanie samem kilka minut). Jednak mam wrazenie ze wiedział ze w kagańcu nic nikomu nie zrobi i zwyczajnie olewal inne psy.

To rzucał się czy olewał? Czy był wtedy na smyczy czy nałożyłeś mu kaganiec i puściłeś bez kontroli? Jeśli był na smyczy to dlaczego dopuszczasz do takich spięć? Tylko pogłębiasz zachowanie.Do tego karzesz psa,zamiast pokazać mu jakie zachowanie jest dobre.Dzięki temu pies kojarzy innego psa z karą od Ciebie.
c2h5oh napisał(a):Czy jest jakas szansa jeszcze na jego zmiane? chcialbym by umial bawic sie z innymi psiakami a nie widzial w nich tylko przeciwnika i reagowal agresywnie.
Pozdrawiam serdecznie!

Jest szansa,ale czeka Cię trochę pracy,cierpliwości i konsekwencji.No i zmiana priorytetów ;-) Musisz się pogodzić z tym,że twój pies nie jest typem przyjaciela wszystkich i nie sprawia mu przyjemności bawienie się z innymi. To Ty musisz wypełnić jego czas zabawą,szkoleniem.
Nie ma tak łatwo,że wyjdzie się z psem,puści sie z innymi i pies zmeczony ;-)

Moja Aicha co prawda nie była puszczana do obcych psów,ale konsekwentnie trenowałysmy skupienie na mnie przy innych psach,wzmacniałysmy kontakt,nauczyłam ja olewać inne psy.Obecnie trenuje obedience w grupie suk,które jeszcze niedawno chciała zeżreć od wejścia na plac.Nie bawi się z nimi,nie mają kontaktu,ale potrafią obok siebie warować przy zostawaniu i przebiegać sobie przed nosem kiedy jedna zostaje a inna robi przywołanie.

P.S.Czy nie ma w Twoim mieście szkoleniowca lub kogoś doświadczonego,kto by stwierdził czy Wasz problem jest rzeczywiście poważny? Opisana przez internet sytuacja czasem okazuje się mylna ;-)
EDIT:Jesteś z Krakowa-masz mnóstwo możliwości!
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez c2h5oh » 16 maja 2015, o 23:07

1) nie wiem czemu nie atakuje grupy, prawdopodobnie nie czuje sie pewnie
czasem inni ludzie mowia zeby "zostawic psy i sobie same ustala ktory jest gora" wtedy pozwalam ale jak widze ze dominuje psa i jest agresywny to go odciagam. To nie jest zabawa i odciagam go zawsze gd zaczyna.

2) dopuszczam do takiego kontaktu bo czasem zwyczajnie mijamy innego psiaka na ulicy i widze na poczatku ze sie wachaja, wtedy obserwuje swojego i powtarzam mu zeby byl spokojny. - od razu mowie ze gdy tego nie mowie to zazwyczaj od razu atakuje.

3) glownie olewa, ale jak go jakis zaczepi to przepedza - rzuca sie. Pies jest wowczas w samym kagancu, bez smyczy.

4) co do towarzystwa innych psow to chodzilismy dlugo na tresurke gdzie biega masa psiakow. potrafil wytrzymac 2h wsrod innych psiakow (suczek, psow roznych ras itp) i npodczas lekcji nikogo nie atakowal dopoki sam ktos nie zaczepil. Wowczas skupial sie glownie na mnie i wydawanych komendach. Natomiast gdy tylko byla przerwa to pierwszym odruchem bylo szukanie preteksu by kogos ugryzc. Przyklad: 15 osob puszcza swoje psiaki, 4 z nich zaczynaja sie gdzies z boku bawic wesolo machajac ogonkami a moj maly gdy to widzi podbiega i zaczyna atakowac najblizszego.
c2h5oh
Losowy avatar
Nowy forumowicz

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 17 maja 2015, o 10:07

Przede wszystkim zweryfikowałabym swoje własne cele, jako właściciel psa.
Czyli postawiłabym sobie jasno: mój pies nie jest stworzony do pokojowego współżycia z każdym przedstawicieielem swojego gatunku, a co więcej, NIE POTRZEBUJE takich kontaktów najwyraźniej. Nie ma żadnej potrzeby męczenia go tym oraz narażania innych psów na ataki z jego strony.

Wszelkie próby przejścia tego "na własna łapę" na pewno tylko wzmocniły jego problemy. Psie parki to najgorsze miejsce, jeśli się ma psa, który nie potrafi się idealnie zachowywać... bo mało kto tak naprawdę kontroluje, co robi jego pies. A postawa "one sobie wszystko same rozwiążą" to fabryka patologii, kontakty z innymi psami powinny być pod kontrolą. Przykład? Czy jak kilkulatki bawią się w piaskownicy, jak jeden drugiemu celowo (jak to dzieci) wsadzi łopatkę w oko, to dorośli mają nie interweniować? Same się dogadają? No, niezbyt. Najlepiej interweniować przed, bo jeśli interweniuje się w trakcie zadymy, to do niej już doszło - czyli pies znów powtarza złe zachowanie.

Szkolenie, w którym trener pozwala na takie niekontrolowane zabawy i napadanie jednego psa na drugiego, jest karygodne. Chyba, że to inicjatywa samych właścicieli piesków, po zajęciach, gdy trenera już nie ma.

W tym momencie masz już psa silnie zauczonego, że atakować wolno. A czasami nawet trzeba. Bo to najlepszy sposób na obronę - zaatakować pierwszemu... Choćby tak jak w tym opisanym przypadku ze znajomym amstaffem. Jeśli nie jest kastrowany, to być może atakuje też, gdyż ma za dużo testosteronu i naczył się, że tak wolno - to czemu nie.

Ja bym ograniczyła kontakty z psami tylko do tych naprawdę pod kontrolą i zrownoważonych, które nie wchodzą w zabawę, tylko po prostu idą, akceptując się, obok i zajmuja sie swoimi sprawami. Oraz wzmacniała skupienie na właścicielu - inne psy mają dla niego nie istnieć.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016)
Nanami
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kaza
Imię: Anka
Pochwały: 27

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 18 maja 2015, o 14:55

Dogadać się między sobą muszą psy, które razem mieszkają, a nie te przygodnie spotkane. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mój pies powala innego na ziemię i trzyma go w "szachu" mimo, że tamten się poddał. I odwrotnie - gdyby jakis przypadkowy pies pastwił się nad moim miałby ze mną do czynienia :pała: Sytuacją z amstafem też jestem zdumiona - trzymał Twojego psa, a Wy staliście i patrzyliście co będzie dalej? :przerażenie:

Co do rady na złe zachowanie to poza tym tym co juz napisano proponuję prosty zabieg. Gdy Tówj pies bawi się z zaprzyjaźnioną suczką wprowadź hasło, które będziesz powtarzać (u nas no "kolega", ale może być cokolwiek). Gdy potem spotkacie jakiegoś psa wystarczy je powtórzyć ZANIM Twój się nakręci i jego nastawienie się zmieni. Nie znaczy to, że będziesz mógł puszczać go na łączkę do zabawy, ale na pewno ułatwi Ci to kontrolę jego emocji.

Można spytać gdzie chodziliście na szkolenie?
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez c2h5oh » 18 maja 2015, o 15:59

W sytuacji z amstafem probowalismy wszyscy cos zrobic. Probowalismy rozdzielic psy, wlasciciel amstafa chcial otworzyc mu pysk ale nie byl w stanie (pocial sobie tylko rece o jego zeby). Chcielismy chwucic go za jadra zeby puscil ale byl wykastrowany wiec nic to nie dalo :), nie pomagalo nic, nawet polanie woda. Puscil w koncu sam...

A twoja propozycja juz byla przerabiana, mialismy nawet dokladnie takie samo haslo, ale nic to nie dalo.
c2h5oh
Losowy avatar
Nowy forumowicz

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 18 maja 2015, o 17:36

A gdzie byliście na szkoleniu?
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez c2h5oh » 20 maja 2015, o 17:01

W szkole k9
c2h5oh
Losowy avatar
Nowy forumowicz

Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje