Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Aport - początki

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 14 mar 2016, o 11:04

Hmmm dobre pytanie.
Ja aportu nie uczyłam wcale, Rude samo aportuje od wczesnego szczenięctwa.
Na moje myślenie, niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę- z drewnianym aportem bym nie "polowała".
Za to z wszystkim innym tak.
Uczyła bym trzymania w paszczy wszystkiego: kapci, kremu w tubie, długopisu, wałka do ciasta :D... I tak samo przynoszenia na hasło, nagradzając przy tym bardzo bardzo mocno.
Przy okazji: Falkowskiemu się w głowie poukładało i z wysyłaniem nie mamy już problemu, nie jest idealnie,ale jest dobrze.
Ciekawy ten mój zwierz, czasem potrzebuje masę czasu,by dojrzeć do jakiejś komendy i ćwiczenia :D
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 23

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 14 mar 2016, o 11:24

O dziękuje. Bo czytam, żeby przedmiotem do regulaminowego aportu się nie bawić a na filmikach widzę coś innego - przeciąganie, unoszenie psa na drewnianym koziołku.

A na trzymanie zabawki i koziołka to samo hasło? Pies wtedy nie będzie podgryzał?
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Imię: Anna

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 14 mar 2016, o 11:37

Na zabawki mam hasło: trzymaj,a na aport: aport.
Możesz psu unieść aport tak,żeby musiał podnieść łeb,żeby chwycić. Trzeba wpoić zasady. Zaczynamy od samego trzymania, potem podnoszenia i trzymania, trzymania i podążania, w końcu zmiany pozycji z aportem. Wszystko z wyczuciem, na spokojnie i z dużą ilością nagród, zwłaszcza, jak psu średnio to pasuje.
Falko uwielbia aportować i aż się trzęsie, kiedy zabieramy koziołek na spacer. Potrafi mnie molestować,żeby mógł go nosić.
Mnie też wpajano,że aportem się nie bawimy.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 14 mar 2016, o 12:11

Czyli wszelkie przeciąganie drewnianym koziołkiem, ciągnięcie na lince odpada, dzięki.

A jeśli chodzi o regulaminowy aport to można też ćwiczyć z zabawką - np. zacząć ćwiczyć trzymanie czy do mnie z zabawką?
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 14 mar 2016, o 12:31

Generalnie aportować pies może wszystko.
Osobiście, regulaminowy ćwiczyła bym z koziołkiem od razu i sowicie nagradzała każdy sukces.
Pogrzeb sobie na youtube i zobacz.
https://www.youtube.com/watch?v=jHnQHCcvBXI
https://www.youtube.com/watch?v=EcfRp3ypCqc
To dla przykładu od Dorplant.
vega_bw
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 14 mar 2016, o 12:41

No i właśnie na 1. filmiku widać przeciąganie koziołkiem.
Myślałam, że to po to żeby wyrobić chęć łapania koziołka, żeby pies to polubił. Żeby tak ciągle nie podawać po prostu.
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 14 mar 2016, o 13:40

Tak, przeciągają się,ale to nie jest typowe tarmoszenie.
Chodzi o to,by pies chciał chwycić i nie pluł. To ma być fun,a nie przykra konieczność.
Jak sobie popatrzysz na filmiki szkoleniowe u dobrych trenerów,to zobaczysz również,że znieczula się psy, by za szybko nie puszczały koziołka lub nim nie pluły.
Być może powinny wypowiedzieć się osoby na co dzień zajmujące się psimi sportami i wyjaśnić Ci co i jak.
Mogę Ci wyjaśnić, jak to my robiliśmy,ale tu jest historia tego rodzaju,że nigdy nie miałam z aportem problemu, tak samo, jak ze zmianami pozycji z koziołkiem w paszczy.
Aport i noszenie,to sens życia Rudzielca ;)
vega_bw
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez norineko » 14 mar 2016, o 15:15

poza tym te psy mają niemal na 100 wrodzony bardzo dobry aport, więc lekkie przeciąganie doświadczony przewodnik moze wprowadzać - jeśli będzie umiał ewentualnie poprawić, jeśli coś pójdzie nie tak. poza tym te osoby które widzisz mają ogromne doświadczenie, doskonale znają swoje psy i doskonale wiedzą jak przeciągać i potrafią zrobić ze swoim psem wszystko.
ja bym tego nie ryzykowała na swoich psach, bo nie jestem pewna czy umiałabym skorygować swój ewentualny błąd.

dużo lepszą metodą jest pukanie w bok koziołka by psa przyzwyczaić, że koziołka nie puszczamy gdy zbliża się ręka. ale to jest już kolejny etap po tym, ja pies umie trzymać sam.

mula nie umie jeszcze w ogóle utrzymać sama koziołka, więc wzmacnianie chwytu przeciąganiem wydaje mi się na tym etapie ryzykowne choćby dlatego, że ona nie rozumie, że koziołka zawsze i bezwzględnie trzeba oddać przewodnikowi/

i jeszcze jedna sprawa - doświadczeni koledzy mnie poprawią, ale wydaje mi sie, że wzmacnianie chwytu przez stosowanie różnych środków pokazanych na tych filmach to nigdy nie jest początkowy etap nauki, najpierw te psy potrafią trzymać i oddać aport perfekcyjnie tylko na żądanie przewodnika i mają wpojone to perfekcyjnie, a potem dopiero dochodzi zabawa we wzmacnianie chwytu.

już to gdzieś pisałam, ale ja sobie zmodyfikowałam do mojego psa ćwiczenie z trzymaniem tak, że wprowadziłam po prostu hasło na oddawanie i tylko na to hasło psu wolno zluzować szczęki. czyli nie robiłam zwalniania psa, gdy trzymał, tylko taką sekwencję - trzymaj - pies chwyta - póki jeszcze pewnie trzyma na początku po sekundzie koniecznie zanim zdąży zlluzować szczękę hasło - daj - pies pouszcza - pochwała - zwolnienie i nagroda.
na kursie kazano mi psa zwalniać bez wydania hasła na oddawanie, ale to wydało mi się niebezpieczne i chwalę sobie mocno to, że pies ma hasło na oddanie, bo ominęło mnie wzmacnianie chwytu, pies trzyma pewnie.
i co jeszcze - daje mi to od razu swobodę, bo gdy pies dostaje hasło na trzymanie i ma hasło na oddanie to wówczas mogę mu w międzyczasie dawać inne polecenia - gdy już będzie zaawansowany, lub też na samym początku zbliżać ręce, pukać w aport i pies trzyma koziołka, bo nauczony jest puszczać tylko na hasło daj.

co do łapania koziołka - są takie cwiczenia, ale to raczej chodzi o zwiększenie dynamiki i szybkości niż nauczenie psa, że koziołek jest fajny.
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 62

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 14 mar 2016, o 15:52

Powiem Wam, jak ja uczyłam aportu.
Na samym początku nagroda w postaci pochwały i smakoli za samo powąchanie,czy dotknięcie koziołka. Następny etap to pochwała i nagrody za wzięcie do pyska lub polizanie.
Jak to ogarnęłam,to dawałam do pyska z hasłem "trzymaj" dosłownie na sekundy i pochwała, stopniowo wydłużałam czas. Ćwiczyliśmy w domu i na dworze.
Potem doszło kładzenie aportu między mną,a siedzącym na przeciwko psem, hasło "aport" i tak, jak wcześniej-chwaliłam najmniejszy postęp.
Na początku wymagałam jedynie,by brał do paszczy i przynosił oraz oddawał do rąk, bez siadu przede mną,czy przy nodze.
Stopniowo dokładałam trudności, od przynoszenia aportu położonego między nami, do chodzenia z nim w pysku, aż do pozycji przy nodze z wyrzutem koziołka przed siebie i wysłaniem psa.
Chwaliłam trzymanie bez podgryzania i kłapania paszczą.
Ważne jest wprowadzenie haseł na trzymanie, aport i oddawanie oraz bezcenna komenda zwalniająca z pracy.
Nie wymagam super dynamiki,czy precyzji pod linijkę. Ma to mu sprawiać radość i tak jest.
vega_bw
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez norineko » 14 mar 2016, o 19:49

ja tak z czarkiem, tylko na samokontroli, bo on nie miał aportu.
leny nie uczyłam, umiała, tylko zrobiłam trzymaj bez podgryzania na sygnale zamrażającym ją, a resztę miała

crazywithdog jednak chyba zależy na precyzyjnym aporcie do linijki pod obi ;-)

mula aport zabawki prawie ma, mnie się wydaje że powinnaś jej uwarunkować hasło trzymaj zwyczajnie.
przecież nie będziesz psa zachęcać do przeciągania się okularami, kiełbasą czy łyżeczką metalową, a takie rzeczy pies spokojnie powinien zaaportować.
wydaje mi się, ze za szybko zniechęcasz się lub coś po drodze knocisz, czego nie widzisz. na twoim miejscu popracowałabym z jakimś sportowym trenerem nad tym elementem i zdecydowała się na jedną metodę, dopiero po wypróbowaniu jej przez jakiś dluższy czas jesli zobaczysz brak postępów zmień metodę.
metodę zawsze dobiera się do psa, ale wydaje mi się, że z mulą jeszcze póki co albo się nie znacie tak dobrze, albo za szybko zmieniasz metody zwiększając wymagania zanim ona załapie o co chodzi.
czarka uczyłam samego trzymania chyba miesiąc - od zera do wytrzymania 20 s i to bez zmiany pozycji. ruszanie z aportem też trwało, potem był moment, że poszło lawinowo. krótkie sesje i wyraźnie nagradzane.
ja z czarkiem ćwiczyłam na żarcie.
z leną ćwczę na żarcie to, co chcę mieć precyzyjne i bez pobudzenia - mogę sobie różne zarcia dobierać. jeśli chcę maksymalnego pobudzenia to jest ekstra żarcie a najczęściej do ćwiczeń dynamicznych piłka
do trzymania bez podgryzania była piłka, ale lena umiała się skupić na piłce, bo widok piłki ją zamrażał i ja o tym wiedziałam wcześniej. ty musisz znaleźć coś, co zamraża mulę. jeśli nie - dlub samokontrolę - niektórzy twierdzą, że na wszystkie psy działa.
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 62

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje