Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Aport - początki

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 8 sie 2015, o 10:40

Witajcie,
może coś podpowiecie.
Pies przynosi aport ale muszę szybko odbierać, w pozycji stojącej psa.
Mamy problem z przedłużaniem trzymania. Ćwiczę w pozycji siad przede mną, podaje koziołek, ale pies chwyta i zaraz wypuszcza. Czy już podkładać komendę trzymaj i po tej chwili dobrze czy lepiej na razie weź i nagradzać? Komendę daj podkładać od razu, czy skupić się na trzymaniu - z oddawaniem nie ma problemu.
Jedzenia nie mam przy sobie, by psiak nie pluł koziołkiem.
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Imię: Anna

Re: Aport - początki

Nieprzeczytany postprzez norineko » 8 sie 2015, o 13:33

Pani Zofia na pewno coś doradzi.

Możesz zajrzeć na wątki
aport-t3289.html
samokontrola-t4928-30.html

Widzę, że jesteś z Poznania, to ewentualnie mogę Ci pokazać naocznie jak pracowałam z Czarkiem, który jest niełupowy, nieaportujący, brzydzi się tym świństwem. Ale już aportuje regulaminowo i trzyma bardzo dobrze, pewnie, długo.
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 62

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 8 sie 2015, o 15:43

Nie poradzę; musiałabym zobaczyć..

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 8 sie 2015, o 17:31

Dziękuje za odpowiedzi.
Chodzi mi właśnie o to, czy od razu muszę uczyć w ciągu trzymaj-daj-nagroda czy można początkowo skupić się na samym trzymaj stopniowo wydłużanym?
Jak na filmiku
https://www.youtube.com/watch?v=M-uQVBpYiAQ&app=desktop
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 8 sie 2015, o 17:46

Na pewno nie uczyłabym w sposób pokazany na filmiku.
To jest nauka odruchów - a nie rozumienia zadania. Wilk nie łapie po 100 razy tego samego zająca, nie odgryza po kawałeczku mięsa i nie puszcza do ponownego złapania.
Ale każdy ma prawo wyboru metody. Dla mnie maliniak czy ON, którego trzeba by tak motywować do chwytu to kompletna porażka hodowlana.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 8 sie 2015, o 17:51

Właśnie, też mi się tak wydawało.
Mój pies reaguje na komendę trzymaj, łapiąc uciekającą na sznurku zabawkę.
Trzyma też gdy przynosi koziołek rzucony lub położony w innym miejscu.
Problem jest z pozycją siad.
Gdy pies siedzi przede mną na komendę trzymaj tylko zaciska szczęki i puszcza, zanim powiem daj:/
Pies nie trzyma na tyle długo by usiąść przed odebraniem aportu.
Więc kłopot będzie z do mnie - daj, a więc siadem przede mną z aportem. Czy można to ćwiczyć z zabawką na sznurku?
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez norineko » 8 sie 2015, o 18:21

Ja uczyłam od trzymania, bo mój piesek nie miał najmniejszej ochoty na gonienie jakichkolwiek zabawek, pomimo zachecania. Wyjątkiem były pióra ptasie, ale to w nim raczej rozbudzało chęć pogoni za gołębiem, a tego absolutnie nie chciałam.
Mimo wszystko od razu wprowadziłam komendę daj, żeby wydłużyć trzymanie, a nie samo zwalnianie, bo to zwalnianie dla mnie było bez sensu. Potem od razu pies wiedział, że świństwo się trzyma póki nie usłyszy tego daj. I dlatego zaczął przynosić, co było wcześniej nieosiągalne.
ONka trzymała aport, ale dziamgała, więc pokazywalam jej zabawkę, gdy trzymała spokojnie, po oddaniu dostawala w nagrodę pogoń za piłką.
Wiem, że są szkoły, które tak uczą, jak na filmie, często to szkoły OBI i one faktycznie uczą odruchów.
Z moim niełupym jamniczkiem nie musiałam się bać o polowanko, bo akurat w polowaniu realnym to on jest niezly.

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 8 sie 2015, o 18:42

A czy nagradzać nawet za to zaciśnięcie szczęk i stopniowo wydłużać?
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez norineko » 8 sie 2015, o 18:48

Jeśli zależy Ci bardzo na precyzji to nagrodziłabym najpierw zaciśnięcie, ale już za chwilę zaczęła to wydłużać i od razu chyba wprowadziła komendę. Bo on w sumie trzyma. Więc jeśli trzyma na komendę, to trzeba mu wpoić, żeby znał komendę daj i wcześniej nie pluł, póki nie usłyszy.
Moja ONKa np. zastyga z aportem w zębach, gdy widzi coś atrakcyjnego, np. drugą piłkę. I to wykorzystałam. Ją nagradzałam inaczej i inaczej robiłam aport niż z Czarkiem. Ale ona trzyma pewnie.
Może można spróbować jak już chwyci od razu dawać daj.
Ale ogólnie to dość skomplikowane, trudno tak na odległość.

norineko
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 8 sie 2015, o 18:56

Ta metoda pokazana na filmiku świetnie się sprawdza przy niektórych psach, w końcu o to w szkoleniu chodzi, by dobrać metodę do psa, a nie na odwrót. Jednemu psu inaczej się wytłumaczy, a do innego dotrze właśnie w taki sposób. Możliwości mnóstwo, ważne by kombinować, nie sięgając po przymus, jeśli nie ma takiej absolutnej potrzeby. Pytanie też co się chce osiągnąć - sportową perfekcję czy aportowanie robocze wszystkiego, co się psu wskaże - bez precyzji, ale za to wszechstronnie? Ta metoda z filmiku to metoda do sportowego aportu.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016)
Nanami
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Kaza
Imię: Anka
Pochwały: 27

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje