Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 29 sty 2013, o 10:47

Szybciej mówię niż klikam:-)))

Pozdrowienia dla Tomka i dla Inge, matki mojej Raszki.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 29 sty 2013, o 11:03

A czy ma sens wydawanie psu różnych poleceń zanim odbierzemy aport, na przykład "siad", "waruj" ? Czasami odbieram w pozycji do mnie, czasami jak już siedzi przy nodze, bo jak jej nie zaskoczę to się bidula nudzi i pluje.
AnnaJagna
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez Dagi » 29 sty 2013, o 11:08

Zofia napisał(a): Pozdrowienia dla Tomka i dla Inge, matki mojej Raszki. Zofia Mrzewińska
Tomek pozdrawia również, ale przykro mi to pisać...Inge ( Malinkę) pożegnaliśmy 2 tygodnie temu - odeszła za TM :(
STRONA ARII

"Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy" - Edward Abbey.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dagi
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Aria
Imię: Dagi
Pochwały: 11

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 29 sty 2013, o 14:05

Inge to była wspaniała psica. Nie zapomnę, jak zaliczała testy do Storatu, jak obwarczała przeszkodę, z której spadla - natychmiast bez żadnej komendy wskoczyla ponownie i pokonała już bezbłędnie. Co jej jakaś przeszkoda będzie uciekać spod łap...
Chcialabym, aby moja psica w zdrowiu dożyla też trzynastu lat.

Pani Anno, dodatkowe polecenia, kiedy pies trzyma aport, pomagają, aby pies nosił spokojnie, zmienial pozycje i cały czas trzymał - az do polecenia oddania.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Dagi » 29 sty 2013, o 14:09

Zofia napisał(a):Inge to była wspaniała psica. Nie zapomnę, jak zaliczała testy do Storatu, jak obwarczała przeszkodę, z której spadla - natychmiast bez żadnej komendy wskoczyla ponownie i pokonała już bezbłędnie. Co jej jakaś przeszkoda będzie uciekać spod łap...
Chcialabym, aby moja psica w zdrowiu dożyla też trzynastu lat. Zofia Mrzewińska

W takim razie życzymy Raszce nastu lat w doskonałej formie :)
STRONA ARII

"Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy" - Edward Abbey.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dagi
Zaawansowany owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Tanorja » 29 sty 2013, o 18:12

Nie wiem, dlaczego, ale wyzej opisany sposob z trzymaniem aportu zupelnie nie skutkuje. Nora zawsze na komende chwyta gryzak, ale jak kaze jej usiasc przede mna i wydaje tą samą komendę, czasami weźmie go w pysk, ale wstanie i zacznie go gryźć. Jednak często, jakby coś wyczuwala. Po komendzie zamiast chwycic aport, kładzie uszy i zachowuje się, jakby chciala mnie za coś przeprosić.
Tanorja
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Nora&Ghotica
Imię: Natalia
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez Dagi » 29 sty 2013, o 19:41

Tanorja napisał(a):Nie wiem, dlaczego, ale wyzej opisany sposob z trzymaniem aportu zupelnie nie skutkuje. Nora zawsze na komende chwyta gryzak, ale jak kaze jej usiasc przede mna i wydaje tą samą komendę, czasami weźmie go w pysk, ale wstanie i zacznie go gryźć. Jednak często, jakby coś wyczuwala. Po komendzie zamiast chwycic aport, kładzie uszy i zachowuje się, jakby chciala mnie za coś przeprosić.

Jeśli masz na myśli metodę, o której pisałam, to pewnie coś robisz nie tak ...

Do tej metody potrzebne są akcesoria, o których pisałam: Patyk ze sznurkami, by kontrolować chwyt, kliker, by wyłapać moment ( chyba, że szybko pochwalisz słownie) i smaczek w ustach ( my używamy pokrojonej parówki), by nagrodzić to, czego od niej wymagasz.
Ona ma siedzieć przed Tobą, ma widzieć, że masz smaczek w ustach ( możesz cmokać), musicie złapać kontakt i dopiero wtedy podajesz aport - nie miękki gryzak, tylko drewno - tak jakby środek aportu. Gryzak...sama nazwa wskazuje do czego służy ;) Jeśli sama wstaje, możesz mieć ją na krótkiej, ale luźnej lince, przypiętej do obroży pod brodą. Pies nie ma prawa sam wstać z komendy "do mnie", bo inaczej nie będziesz miała żadnej kontroli.

Podajesz patyk z komendą "aport" i jak tylko weźmie w pysk i trzyma, od razu reakcja - w ułamku sekundy ( klik i tfuuu smaczkiem) żeby załapała, że nagroda jest za chwycenie aportu zębami. Nie klikasz i nie plujesz, jeśli nie przytrzyma.
Potem dochodzą sznureczki, by wymusić trzymanie tak długo, jak Ty chcesz. Podajesz aport z komendą, łapiesz delikatnie za jeden ze sznureczków i delikatnie ( nawet dwoma placami) próbujesz wykonać ruch, jakbyś chciała jej wysunąć patyk przez zęby. Jak tylko czujesz, że przytrzyma - natychmiastowa reakcja klikerem i smaczek, potem wydłużasz ten moment - takie są początki.

Pamiętaj, że to wymaga cierpliwości, spokoju, konsekwencji i przed wszystkim powtórek. Sunia kładzie uszy, bo pewnie dajesz jej mylne sygnały i ona nie wie o co Ci chodzi ;) - a może w środku się irytujesz? ;)
To ćwiczenie ma być wykonywane radośnie. Musisz ją zachęcić smakołykiem i aportem. Musi chętnie siąść przed Tobą, musi chcieć z Tobą pracować :)

Podejdź do tego jak do zabawy, jak do nauki np. sztuczki ;) podajesz - ona bierze i trzyma, do momentu aż Ty zechcesz odebrać.

Nie potrafię już inaczej tego opisać :)
STRONA ARII

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dagi
Zaawansowany owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 29 sty 2013, o 20:14

Tanorja napisał(a):Nie wiem, dlaczego, ale wyzej opisany sposob z trzymaniem aportu zupelnie nie skutkuje. Nora zawsze na komende chwyta gryzak, ale jak kaze jej usiasc przede mna i wydaje tą samą komendę, czasami weźmie go w pysk, ale wstanie i zacznie go gryźć. Jednak często, jakby coś wyczuwala. Po komendzie zamiast chwycic aport, kładzie uszy i zachowuje się, jakby chciala mnie za coś przeprosić.

Nazgul rzadko bo rzadko ale robi(ł?) podobnie. Tzn. kazałam mu z gryzakiem w paszczy usiąść, a ten tffuuuu go na ziemię... wtedy albo nakłaniałam go żeby podjął go sam, albo wsunęłam do dzioba z hasłem "trzymaj" i od razu chwaliłam i się z nim przeciągałam. Drugi raz powtórzenie siadu z gryzakiem - wuala. Uszu nie tulił, ale udawał że nie wie o co chodzi "nooo cooo jak robię zawsze siad to nie mam nigdy nic w dziobie, spadaj pancia" :roftl: ;-)
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Tanorja » 29 sty 2013, o 21:11

jak mam smaka w ustach , to próbuje mi go zabrac. Faktycznie, probowalam na gryzaku, chociaz na patyku kiedys tez. Podejrzewam, ze nie wiedziala, co od niej chcę. Czasem zaczynalam się denerwowac, ale nauczyłam się, że wtedy muszę wziąć głęboki oddech. Jak będę miała dłuższą chwilę ,kiedy jeszcze bedzie jasno- spróbuję od nowa. Bo posłuszeństwo cwiczę codziennie wieczorem, ciemność wtedy mi nie przeszkadza. Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie.
Tanorja
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Nora&Ghotica
Imię: Natalia
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez Dagi » 29 sty 2013, o 21:51

Tanorja napisał(a):jak mam smaka w ustach , to próbuje mi go zabrac. Faktycznie, probowalam na gryzaku, chociaz na patyku kiedys tez. Podejrzewam, ze nie wiedziala, co od niej chcę. Czasem zaczynalam się denerwowac, ale nauczyłam się, że wtedy muszę wziąć głęboki oddech. Jak będę miała dłuższą chwilę ,kiedy jeszcze bedzie jasno- spróbuję od nowa. Bo posłuszeństwo cwiczę codziennie wieczorem, ciemność wtedy mi nie przeszkadza. Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie.

Może na początek spróbuj w domu :) I pamiętaj, że frustracja może zgasić psa. Spieszysz się gdzieś? Nie :) Nie możesz się denerwować na psa za to, że to TY nie potrafisz do niego przemówić. To ma być dla Was zabawa, a nie przymus ;) Krok po kroczku i załapiecie obie ;)
STRONA ARII

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dagi
Zaawansowany owczarkarz

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje