Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 24 mar 2014, 16:13

Przynosić i oddawać do ręki uczyłam na żarełko właśnie, tak jak Pani Zofia zawsze pisze. Po oddaniu zabawki pies ma wykonać coś dodatkowego zanim dostanie smakołyk, coby nie pluł zabawką w drodze do mnie.
Jako że, terrierystka aporterem z pasją nie jest i wolałaby poszukiwać jaszczurek w szczelinach, kuszę ją i zachęcam do aportowania większych przedmiotów nagradzając, tym co terierki lubią najbardziej, małe, znikające i czasami trzeba pokopać.


Na końcu robi się ciemno, bo mnie piesia znokałtowała z radości i telefon poleeeeciał w trawę.
Ta myszka to jest właśnie aporcik w nagrodę, na koniec praco-zabawy. Po myszce jest spory kawałek mięska.
AnnaJagna
Avatar użytkownika
Klubowicz
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Wiek: 32
Lokalizacja: Natal, Brazylia
Pochwały: 27
Dołączył(a): 19 lis 2012, 16:12

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez Janneke » 24 mar 2014, 20:14

Wadera napisał(a):
Zofia napisał(a):(...) przyjazd z własnym psem na seminarium o aportowaniu i motywacji, jakie powtórzę prawdopodobnie w tym roku w Tarnowskich Górach;(...)


Pani Zofio czy każdy pies może wziąć udział, taki co nie aportuje też?



Jest szansa Grażynko, że się spotkamy, bo my z Uzo będziemy na pewno :)
"Bo na tym pieskim świecie to się bardzo liczy, by iść na sześciu łapach i na jednej smyczy."
(Marek Majewski)


Obrazek
Janneke
Avatar użytkownika
Owczarkarz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Uzo
Imię: Joanna
Wiek: 47
Lokalizacja: Śląsk
Pochwały: 6
Dołączył(a): 16 paź 2013, 15:47

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez Jeanette » 24 mar 2014, 22:50

A ja mam "takiego problema", że moja mała stara suczka, która chcę nauczyć regulaminowego aportu, nie potrafi trzymać go bez ruchu w siadzie, aczkolwiek zna komendę "siedź i ani drgnij". Mam wrażenie, że ma odruch wymiotny - podnosi przednie łapy po kolei i wydaje się, że trzyma koziołek ostatkiem sił, choć jest malutki i leciutki (65 g). Ładnie go podnosi i przynosi, ale z grzecznym siedzeniem jest problem - chociaż sie stara.
Jeanette
Avatar użytkownika
Początkujący owczarkarz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Imię: Aneta
Wiek: 36
Lokalizacja: Białystok
Pochwały: 1
Dołączył(a): 02 paź 2013, 21:20

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 24 mar 2014, 22:58

A czy zęby ma w porządku? Czy przy siadzie aport nie przesuwa się jej na bolące dziąsła?

Uzo i Kafka mają do mnie bardzo blisko - a termin seminarium w Tarnowskich Górach jeszcze nie ustalony. Może zrobimy "miniseminarium" na dwa psy w Krakowie wcześniej...

Zofia
Zofia
Avatar użytkownika
Sędzia próby pracy
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Imię: Zofia
Wiek: 72
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 127
Dołączył(a): 20 mar 2012, 07:26

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 24 mar 2014, 23:04

A nie ma czasem problemów z przyzębiem, kamienia, chwiejących się zębów, stanu zapalnego dziąseł? Gdzie wymagasz od niej by chwytała? Na łamaczach, czy tuż za kłami?
Czy próbowaliście trzymania przedmiotów o różnej frakturze (nie tylko koziołek drewniany, może drażni ją szczególnie szorstkość drewna, czasem po prostu smak psom nie pasuje, może trzeba owinąć plastrem i spróbować).
Być może to kwestia neurologiczna, podrażnienia nerwów, być może to jakieś mikrourazy w szyjnej części kręgosłupa i odzywa się to szczególnie, gdy psiak musi dosyć nienaturalnie odegnąć głowę i spojrzeć w górę plus dochodzi do tego - małe bo małe - obiążenie.
Czy problem występuje też w momencie, gdy trzymasz sama koziołek w ręce i prosisz sunię jedynie o to, by zacisnęła zęby na nim (bez puszczania go).
Anka & Kaza
Nanami
Avatar użytkownika
Owczarkarz
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kaza
Imię: Anka
Lokalizacja: Olkusz
Pochwały: 23
Dołączył(a): 01 gru 2012, 19:04

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez Jeanette » 24 mar 2014, 23:13

No oczywiście z zębami nie jest w porządku - to stary pies, który był całe życie bezdomny, więc wiadomo... Rok temu wypadly jej trzy siekacze, ale reszta się trzyma bardzo dobrze - ma wszystkie (poza jednym) trzonowce i przedtrzonowce, no i kły i resztę siekaczy. Pomyslałam, że skoro koziołek leży za kłami, to nie narażę jej na dyskomfort, tym bardziej, że to trzymanie aportu trwa na razie ok. 3 sekund, a kości z prasowanej skóry (co prawda rozmoczone) żuje z zapamiętaniem.
Ale faktycznie, obejrzę jej dziąsła. Dziękuję :)
Do Nanami: podaję aport tak, by leżał tuż za kłami. Trzymania w siadzie uczyłam tylko na koziołku - przynoszenia i łapania w pysk przy pomocy skarpetek i bardzo miękkiego polarowego szarpaka - tutaj bez problemów. Kiedy sie uczymy siedzę lub klęczę, więc pies (mały) nie musi zadzierać głowy. Problem występuje tylko kiedy suczka ma sama trzymać aport - kiedy pomagam jej go trzymać - nie.
Dziekuję za rady :) Spróbuję jutro z plastrem i innmymi przedmiotami. Sama jestem ciekawa, jak wyjdzie. Oczywiście nie zamierzam jej uczyć tego aportu za wszelką cenę ;) A na pewno nie kosztem jej zdrowia.
Jeanette
Avatar użytkownika
Początkujący owczarkarz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Imię: Aneta
Wiek: 36
Lokalizacja: Białystok
Pochwały: 1
Dołączył(a): 02 paź 2013, 21:20

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 25 mar 2014, 00:06

Zofia napisał(a):(...)

Uzo i Kafka mają do mnie bardzo blisko - a termin seminarium w Tarnowskich Górach jeszcze nie ustalony. Może zrobimy "miniseminarium" na dwa psy w Krakowie wcześniej...

Zofia


Właśnie czy byśmy dały radę pojechać do Tarnowskich Gór obecnie bardzo trudno mi powiedzieć. Więc jakby się udało z czymś mniejszym, ale lokalnie to ja bardzo chętnie zwłaszcza, że już jeździmy i tramwajem i autobusem więc nie ma takich problemów jak wcześniej :)
Janneke - co Ty na to? :)
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Avatar użytkownika
Czarnuchomaniaczka
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Wiek: 37
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 34
Dołączył(a): 23 lip 2012, 12:49

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez Bodzia » 25 mar 2014, 07:16

Zofia napisał(a):Pani Wadero, właśnie taki powinien przyjechać:-))) To nie jest trening do mistrzostw czy zawodów, tylko podstawy - jak sprawic, aby pies radośnie przynosil i oddawał zdobycz.
Na ostatnim seminarium byl pięcioletni labrador, który do tej pory nie aportowal. Gdy nastepnego dnia zaczął wszystko przynosić, właścicielka popłakała się z emocji :lool:

Zofia


W takim razie ja też się piszę na seminarium jak już będzie termin ustalony. Mój czteroletni ONek za Chiny Ludowe nie chce się nauczyć aportu. Jak już wydaje mi się że jest poprawa, to zatrzyma się w rozwoju a nawet cofnie- Radość mu daje pogoń za łupem, ale przyniesienie go to inna sprawa. Wszystkich znanych mi metod próbowałam, ale bezskutecznie. Chętnie też się popłaczę z emocji na drugi dzień :lool:
Bodzia
Avatar użytkownika
Świeżak
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Hubal
Imię: Bogumiła
Wiek: 39
Lokalizacja: Opole
Dołączył(a): 09 wrz 2013, 09:48

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez Janneke » 25 mar 2014, 07:42

Wadera napisał(a):
Zofia napisał(a):(...)

Uzo i Kafka mają do mnie bardzo blisko - a termin seminarium w Tarnowskich Górach jeszcze nie ustalony. Może zrobimy "miniseminarium" na dwa psy w Krakowie wcześniej...

Zofia


Właśnie czy byśmy dały radę pojechać do Tarnowskich Gór obecnie bardzo trudno mi powiedzieć. Więc jakby się udało z czymś mniejszym, ale lokalnie to ja bardzo chętnie zwłaszcza, że już jeździmy i tramwajem i autobusem więc nie ma takich problemów jak wcześniej :)
Janneke - co Ty na to? :)


Jestem jak najbardziej za! :yahoo:
"Bo na tym pieskim świecie to się bardzo liczy, by iść na sześciu łapach i na jednej smyczy."
(Marek Majewski)


Obrazek
Janneke
Avatar użytkownika
Owczarkarz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Uzo
Imię: Joanna
Wiek: 47
Lokalizacja: Śląsk
Pochwały: 6
Dołączył(a): 16 paź 2013, 15:47

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 25 mar 2014, 07:46

Jesli pies ściga umowny łup (czyli nie tylko żywą kurę, co chętnie robi każdy husky, ale ten sam husky nie interesuje się drewnianym koziolkiem), jeśli chwyta i nosi w pysku jakąkolwiek zabawkę, to może perfekcyjnie aportować - to tylko kwestia przekonania zwierzaka, że można i warto. Problem będzie zawsze z dorosłym psem, który zacina się na zabawce, popada wręcz w stupor i nie jest w stanie, choćby chciał, otworzyć pyska żeby oddać zdobycz; to skutek popełnionych wcześniej błędów, zlych skojarzeń sytuacyjnych, to jest naprawdę trudne do odkręcenia. Wymagałoby miesięcy pracy, podobnie jak w przypadku psa, który do osiągnięcia doroslości nigdy nie bawil się z człowiekiem lub był źle traktowany przez człowieka.
Sprawa niechęci do okreslonego rodzaju przedmiotu może wynikać z problemow zdrowotnych, albo zlych skojarzeń z przeszlości. Przyklad - jamniczka, przypadkowo uderzona drewnianym aportem w głowę, bała się TYLKO drewnianego aportu, za innym biegała chętnie. Przyklad odwrotny - maliniak wbił sobie pod język drzazgę z nadgryzanego patyka - po kilku dniach odnalazł ten sam patyk i z furią rozgryzł na wiórki; było to zwierzątko bardzo pamiętliwe, ale mniej rozsądne niż jamniczka.

Panie: Waderę, Bodzię i Jeanneke prosze o kontakt na priv.

Zofia
Zofia
Avatar użytkownika
Sędzia próby pracy
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Imię: Zofia
Wiek: 72
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 127
Dołączył(a): 20 mar 2012, 07:26

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post