Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Aport

Nieprzeczytany postprzez rychu » 28 sty 2013, o 22:58

witam wszystkich i jestem tu nowy .mam owczarka dlugowlosego ma 12 miesiecy mam problem z aportem ,mianowicie piesor przynosi mi kazdy wyrzucony przedmiot tylko rzuca mi go pod nogi nie_chce podac do reki chociaz dawalem mu smakolyk czy ktos poradzilby mi jak go tego nauczyc.z gory dziekuje.
rychu
Losowy avatar

Re: aport

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 28 sty 2013, o 23:05

A spróbuj "od d..y strony".Najpierw siad przed Tobą,trzymanie aportu i oddawanie do ręki czyli siad-trzymaj(podanie do pyska)-dobrze-oddaj-chwycenie w ręce aportu-dobrze.Ale ja nie jestem fachowcem,więc jeszcze się na pewno ktoś bardziej doświadczony wypowie jak to ma wyglądać. :-)
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 28 sty 2013, o 23:09

14ruda ;-) dobrze gada, tak to ugryź. :ok:
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez Dagi » 28 sty 2013, o 23:20

My też uczymy od "d...y strony" i działa :) Jeśli masz ochotę, to zapraszam do wątku Arii na str 38, tam "pi razy drzwi" (bo poradników pisać nie umiem), opisałam jak my pracujemy, ale może ktoś ma inne wskazówki.
STRONA ARII

"Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy" - Edward Abbey.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dagi
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Aria
Imię: Dagi
Pochwały: 11

Nieprzeczytany postprzez rychu » 29 sty 2013, o 00:03

dzieki bardzo sprobuje i dam zanac jak idzie

-- 29 sty 2013, o 00:05 --

a jeszcze jedno z przynoszeniem nie_ma problemu jak pisalem ale jak daje mu do pyska to nie_chce trzymac tylko gryzie i co z tym zrobic
rychu
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 29 sty 2013, o 00:34

Spróbuj małymi kroczkami.Daj mu aport na sekundę zanim zacznie memłać i niech odda.Stopniowo wydłużaj.

-- 29 sty 2013, o 00:34 --

Spróbuj małymi kroczkami.Daj mu aport na sekundę zanim zacznie memłać i niech odda.Stopniowo wydłużaj.
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 29 sty 2013, o 07:12

Podawanie smakołyków, w chwili gdy pies aport oddaje, jest błędem. Pies może potem pluć aportem właśnie dlatego, żeby smakołyk szybciej dostać. Nagroda za przyniesienie aportu może być podana po dodatkowym poleceniu - odbieramy aport, polecamy usiąść przy nodze i dopiero wtedy nagroda.
W obecnej sytuacji proponuję wzmocnić przynoszenie przedmiotów zabawowo - bez siadania przed przewodnikiem, uczyć wspolnego noszenia np długiego gryzaka i zawsze zabawkę czy gryzak odbierać z pyska oraz osobno uczyc aportu regulaminowego - od podawania psu przedmiotu do trzymania, gdy przed nami siedzi.

Zofia Mrzewińska

Pochwały przyznane za posta: 2
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Dagi » 29 sty 2013, o 08:26

Zofia napisał(a):Podawanie smakołyków, w chwili gdy pies aport oddaje, jest błędem. Pies może potem pluć aportem właśnie dlatego, żeby smakołyk szybciej dostać.
Zofia Mrzewińska

Zgadza się Pani Zofio - błędem jest podawanie smakołyków, kiedy pies aport oddaje. My podajemy smakołyk wtedy, kiedy sami go odbieramy. Pies nie ma prawa wypluć aportu wcześniej. Kliknięcie i plucie parówka jest w momencie, gdy my aport odbieramy. Pies nie decyduje sam.

patyczek ze sznurkami + kliker + smaczek w momencie nauki samego trzymania aportu, by pies nie wypluwał i nie "dziamdział go" - jak dla mnie niezbędne i w 100% sprawdzone. Jak tylko maluch przytrzyma patyczek na ułamek sekundy jest automatyczna reakcja przewodnika : klik + plucie. Bardzo szybko jest wtedy w stanie skojarzyć, że chodzi o trzymanie a nie o wypluwanie. Następnie wydłuża się ten moment, b. delikatnie pociągając za sznurek. Czujemy opór - klik i parówa.

Później już pies siedzi jak zahipnotyzowany i wpatrzony w przewodnika i czeka łaskawie, aż przewodnik zechce aport odebrać.

Następnie, by wzmocnić trzymanie, można robić inne kombinacje, np. krok w tył, a pies z aportem w pysku podąża za nami itd.

Wyrzucanie go jest u nas na końcu.

A że nie potrafię pisać poradników, to nie wiem, czy przekazałam, to co chciałam ;) W każdym razie my pracujemy tak. Jest to może czasochłonne, ale moim zdaniem skuteczne :)
STRONA ARII

"Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy" - Edward Abbey.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dagi
Zaawansowany owczarkarz

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 29 sty 2013, o 09:32

Każdy system jest dobry, jesli skuteczny wobec tego akurat psa:-)))
Ja nie używam klikera (oprócz uczenia zachowań niecelowych z punktu widzenia psa) - a i smakołyki przy aporcie stosowałam tylko wobec 12-tygodniowego szczeniaka. W tej chwili sama możliwość aportowania - regulaminowo czy zabawowo - jest dla mojej psicy nagrodą, zaspokojeniem popędu łowieckiego, a więc czynnością samonagradzalną. Też nieco inaczej uczyłam trzymania - ale nie ma jednego sposobu dobrego dla wszystkich przewodnikow i wszystkich psów i całe szczęście.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Re: Aport

Nieprzeczytany postprzez Dagi » 29 sty 2013, o 10:37

Ja nie używam klikera (oprócz uczenia zachowań niecelowych z punktu widzenia psa) - a i smakołyki przy aporcie stosowałam tylko wobec 12-tygodniowego szczeniaka.
- klikera używam po to tylko, by uchwycić "TEN" moment. Chodzi o szybkość działania, o nic innego.
W tej chwili sama możliwość aportowania - regulaminowo czy zabawowo - jest dla mojej psicy nagrodą, zaspokojeniem popędu łowieckiego, a więc czynnością samonagradzalną.
- do tego właśnie dążymy :)

Nieco inaczej uczyłam trzymania - ale nie ma jednego sposobu dobrego dla wszystkich przewodników i wszystkich psów i całe szczęście.

Zofia Mrzewińska
U poprzednich naszych psów używaliśmy innych metod, a ta, podpowiedziana nam przez Tomka (Frambos) wydaje mi się najfajniejsza i najbardziej precyzyjna i psiaki załapały o co chodzi bardzo szybko, ale...może akurat teraz tak myślę, a przy następnym psie zdanie zmienię ;)
STRONA ARII

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dagi
Zaawansowany owczarkarz

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje