Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Przepisy dotyczące psów oraz informacje o psach ukazujące się w szeroko rozumianych mediach.

Behawiorystom podziękujemy!

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 2 sie 2014, o 13:37

W bezpłatnym, krakowskim miesięczniku "Moja dzielnica - Prądnik Czerwony" ukazał się artykuł Justyny Wnuk o tytule "Behawiorystom podziękujemy!!!". Można go przeczytać pod linkiem (na samym dole):
http://www.imsstudio2.nazwa.pl/StronaInternetowa/MojaDzielnica/numer_04_2014.pdf
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Re: Behawiorystom podziękujemy!

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 2 sie 2014, o 14:37

Moim zdaniem artykuł nie oddaje sedna sprawy, jest bardzo jednostronny i ewidentnie sprawia wrażenie "artykułu sponsorowanego". To tylko kolejne odbijanie piłeczki, przeciąganie liny na swoją stronę... Behawioryści będą się upierać, że Ci z ZKwP są źli, bo ZKwP zatrzymało się na epoce kamienia łupanego i szkolą tradycyjnie - kolczatka, prąd, kop motywacyjny. A Ci z ZKwP będą przekonywali, że behawioryści są be, bo oni w życiu nic własnego psa nie nauczyli, a jedyne co na kursie jest to rąbanie teorii.

A prawda jak zwykle leży po środku... można nie mieć papierka, można uważać się za behawioryste, można być i trenerem z papierami ZKwP, a można być albo świetnym trenerem albo do d... Wszystko zależy od człowieka - czy jest otwarty na wiedzę, czy podchodzi krytycznie do siebie samego, czy aktywnie poszerza swoją wiedzę... oraz czy jest świadomy swoich mocnych i słabych stron.
Ktoś kto ma papier ZKwP i wyszkolił psa do IPO może nie mieć bladego pojęcia o szkoleniu psów bez sportowych popędów, takich np. schroniskowych (vide sławna afera na Paluchu).
Behawiorysta faktycznie mógł mieć tylko teorie, a psa własnego nakolankowego, mało popędliwego. I zapłacić za kurs trochę kasy, więc potem skoro wydał - musi sobie odrobić. Więc po omacku próbuje używać tego, co go nauczyli w teorii. Z lepszym i gorszym skutkiem.
A można i nie chcieć mieć nic wspólnego z ZKwP, nie chcieć płacić za strasznie drogie kursy i samemu pogłebiać wiedzę - w praktyce i teorii ;) Korzystając z każdej okazji, próbować różnych metod itd. Ja np. uważam iż moja wiedza jest niemała i nie czuję się wcale gorsza od jednych i drugich - aczkolwiek wciąż czuję, że wiem za mało by uczyć innych. I świetnie sobie zdaje sprawę, że istnieją zawodnicy-trenerzy IPO o wiedzy większej niż moja, że są osoby od resocjalizacji psów o wiedzy zdecydowanie większej niż moja, że są i behawioryści którzy znają się dodatkowo na terapiach wspomagających w lękach - wchodząc trochę w dział weterynarii wręcz.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016)
Nanami
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kaza
Imię: Anka
Pochwały: 27

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 2 sie 2014, o 15:13

Bez ładu i składu.
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Barbi/Figa
Imię: Barbara
Pochwały: 6

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 2 sie 2014, o 16:14

Czy ktoś z Państwa może opisać swoje spotkania z behawiorystą? Jaki byl problem, czy i jak został rozwiązany?

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 2 sie 2014, o 18:13

Aniu masz rację, że wygląda na reklamę trenerów ZKwP, ale cieszy mnie, że ukazują się publikacje zwracające uwagę na problem.
Mam psa po przejściach i cieszę się, że nie trafiłyśmy do "behawiorystów" - dzięki temu dziś jesteśmy tu, a nie gdzie indziej... :on:
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Nieprzeczytany postprzez Joan » 2 sie 2014, o 19:27

Ani Behawiorysta "behawioryście" nie równy, ani Szkoleniowiec "szkoleniowcowi".
Tam, gdzie szkoleniowcy (osoby z osiągnięciami - nie będę przytaczać nazwisk) - odpłatnie - prosili żebym "zabrała tego psa, bo mu źle z oczu patrzy", tam behawiorysta Andrzej Kłosiński rozgryzał razem ze mną telefonicznie i bezpłatnie przypadek bardzo agresywnego psa. Jestem do dzisiaj bardzo mu wdzięczna za to, że podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem a także wyobraźnią, próbując przeanalizować sposób myślenia tego psa. Pies wykonywał wszystkie komendy z zakresu PT również na odległość, pozwalał sobie odbierać kość, chodził też przy nodze, oczywiście na smyczy i w kagańcu. Został przeze mnie adoptowany w wieku 6 miesięcy - miał 70 cm w kłębie i był podobny do kangala. Został wyrzucony z samochodu, kiedy miał ponoć około miesiąca.

"Nanami" - jak zwykle - nic dodać nic ująć z Twojej wypowiedzi :ok:
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 54

Nieprzeczytany postprzez becia » 2 sie 2014, o 20:28

Z pomocy behawiorysty postanowiłam skorzystać ponieważ moje psy (adoptowane w typie ON suka i pies) kiedy wyprowadzam je razem na spacer ciągnęły na smyczach jak przysłowiowe konie, drugim problemem były gonitwy za dziką zwierzyną i zupełny brak reakcji na moje wołanie. Psy są po podstawowym szkoleniu. Niestety pan behawiorysta zupełnie nie potrafił mi pomóc, na ciągnące psy miał sposób - smycz behawioralną (czyli taki długi dławik) oraz jakieś dziwne pętle ze smyczy czyli smycz przypięta do obroży, a drugi koniec dookoła pasa psa, co tworzyło coś w rodzaju rączki w walizce, a o gonitwach za zwierzyną nawet nie wspomniał. Skupił się na wychodzeniu psów na spacer, z czym akurat sobie bez problemu radzę. Krótko mówiąc nie dostałam żadnej porady, straciłam 200 zł, a radzić sobie muszę sama i nie ukrywam, że wyprowadzanie 2 psów razem na smyczach stanowi nadal problem, pojedynczo psy są opanowane ale razem? Konie pociągowe. Gonitwy jakoś poskromione, suka nauczona niestety za pomocą OE, w przypadku psa OE się nie sprawdziła ponieważ jest duży i baaardzo kudłaty (przy okazji może ktoś ma doświadczenie i wie jaka OE byłaby dla niego dobra) wychodzi na spacery na 20 metrowej lince.
becia
Świeżak
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Hektor i Hela
Imię: Beata

Nieprzeczytany postprzez Joan » 2 sie 2014, o 20:57

A można wiedzieć skąd ten behawiorysta i z jakimi uprawnieniami?
Czasem tego tytułu używają osoby nieuprawnione, dlatego warto wiedzieć kto, z jakim wykształceniem i po jakiej szkole.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 54

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 2 sie 2014, o 23:19

Joan napisał(a):Ani Behawiorysta "behawioryście" nie równy, ani Szkoleniowiec "szkoleniowcowi".
(...):

Oczywiście, że tak! Niejednemu szkoleniowcowi nie powierzyłabym swojego psa i cieszę się, że mieszkam w Krakowie i trafiłam na to forum!

Uważam jednak, że moda na bycie "behawiorystą" przy jednoczesnym braku praktyki jest naciąganiem ludzi. Mój chłop nigdy nie miał psa i też mógłby sobie taki kurs zrobić i mieć "uprawnienia" :mur:
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 3 sie 2014, o 04:57

Ech, ta "smycz behawioralna"! Zwykly dławik został uroczyście przemianowany przez chlubiących się wyłącznie pozytywnym szkoleniem na smycz behawioralną. Akurat takiej "smyczy behawioralnej" używał jeden z bardziej znanych, a najmniej pozytywnych trenerów - William Koehler, polecający także napełnianie wykopywanych przez psa w ogrodzie dołów wodą i podtapianie tam głowy zwierzęcia przez pięć dni - niezależnie od tego czy są wykopane następne doły czy nie.
Do nauczenia psa chodzenia na smyczy moim zdaniem nie potrzeba behawiorysty - tego powinien nauczyć każdy trener. Trans pościgu za zwierzyną najskuteczniej przerywa OE - innym sposobem byłoby zobojętnienie wcześniej ściganych zwierząt przez szkolenie obok tych właśnie zwierząt. Ale sarny nie zechcą tak współpracować - z ptakami jest łatwiej, wystarczy krakowski Rynek.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje