Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Tematy związane z owczarkami niemieckimi.

Czy krótkowłose eksteriery to typ już wymierajacy?

Nieprzeczytany postprzez tomko » 15 maja 2018, o 09:14

Dzień dobry wszystkim forumowiczom :)
Już jakiś czas temu przy okazji rozglądania się za szczeniakiem ON rzuciło mi się w oczy, że jest znacznie mniejszy wybór i mniej miotów kątowanych owczarków krótkowłosych w hodowlach FCI niż to miało miejsce jeszcze 5-6 lat temu. Czyżby stały się już niemodnym reliktem przeszłości?
Przeglądając psy z czołówki niemieckich wystaw mam wrażenie, że są preferowane psy z coraz prostszym (łagodniej opadającym) grzbietem. Co o tym sądzicie?
tomko
Losowy avatar
Nowy forumowicz
Imię: Tomasz

Re: Czy krótkowłose eksteriery to typ już wymierajacy?

Nieprzeczytany postprzez JolkaB » 15 maja 2018, o 17:46

No i bardzo dobrze, duże kątowanie psuje te psy, coraz bardziej osłabia. I widać, że hodowcy nie potrafili przestać obniżać tych zadów.. tzn coraz niżej niżej i niżej.,.. gdyby ten kąt zatrzymał się kilkanaście lat temu teraz nie mielibyśmy tak dużego pogłowia psów tej rasy , które mają problemy z kręgosłupem w coraz młodszym wieku... już nie wspomnę, że one często wyglądają jakby były od połowy zdeformowane, pokurczowate. Więc w moim odczuciu to bardzo dobrze, że jednak coś się zaczyna zmieniać na lepsze i zaczynają te psy prostować :) Oby tak dalej. Co do odmiany krótkowłosej to rzeczywiście jest teraz trochę na bocznym torze bo jednak ludzie dążą do psa efektownego.. owczary jako psy średniej wielkości zyskują na efektywności gdy mają długi kłak. Krótkowłosy to taki trochę wypłosz w porównaniu z długowłosym, myślę, że stąd sie bierze większa popularność długowłosych. Z resztą chyba w każdej rasie gdzie jest odmiana długo i krótko włosa to te z długą sierścią mają większe "wzięcie" :) Takie czasy.
JolkaB
Losowy avatar
Świeżak
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Imię: Jola
Pochwały: 1

Nieprzeczytany postprzez tomko » 15 maja 2018, o 19:37

Owczarki długowłose często są jednak przerośnięte w kłębie i co za tym idzie ich waga przekracza 45 kg. Jedyny plus DONków jaki ostatnio da się zauważyć to to, że coraz częściej nie są kątowane (ale takich z prostym grzbietem raczej nie ma w hodowlach FCI).
tomko
Losowy avatar
Nowy forumowicz

Nieprzeczytany postprzez JolkaB » 15 maja 2018, o 21:13

Na FCI świat się nie kończy na szczęście,
Skoro tak rasę zepsuli to trzeba szukać gdzieś indziej po prostu.
To nie od bandery zależy "jakość" psa tylko dalej od hodowcy i tego co ma w głowie i jak hoduje.
Utarło się, że proste krótkowłose to tylko użytki i trzeba się pewnie sporo naszukać, żeby znaleźć coś prostego z krótkim włosem co nie jest pracoholiczne... może po prostu nie szukać w polskich hodowlach.
Ja od zawsze lubiłam psy z długim włosem (czy to bordery, setery, czy bernardyny, berneńczyki.. i tak bym mogła jeszcze długo) więc jak zdecydowałam sie na owczarka to musiał być długowłosy...
JolkaB
Losowy avatar
Świeżak
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Imię: Jola
Pochwały: 1

Nieprzeczytany postprzez tomko » 16 maja 2018, o 13:32

Mam 12 letniego krótkowłosego czapraka o niewielkim kątowaniu i daje radę jeszcze wchodzić bez pomocy na wysokie I piętro. Gdyby był silnie kątowany przypuszczam, że już kilka lat temu byłby kaleką. Dziś już chyba tylko użytki mają podobną motorykę i żywotność.
tomko
Losowy avatar
Nowy forumowicz

Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing i 0 gości

Opcje