Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Przepisy dotyczące psów oraz informacje o psach ukazujące się w szeroko rozumianych mediach.

Re: Czy OBM podzieli los dalmatyńczyków? Petycja.

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 18 cze 2015, o 19:55

No i czekam, żeby Wadera wrzuciła fotki, będzie co komentować, mam nadzieję :-)

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 18 cze 2015, o 20:00

Dla mnie też "kundelek" czy "kundel" nie ma wyrazu pejoratywnego. Takie samo stwierdzenie, jak "użytek" :lool: .

A co do celowości i utylitaryzmu. Człowiek nie tylko w gatunku Canis familiaris stworzył rasy. I dopóki to tworzenie jest utylitarne, ja widzę w nim sens. Gorzej, gdy utylitaryzm zostaje zastąpiony chorą wyobraźnią lub poczuciem "estetyki".
Marzena Gałczyńska

Hodowla Owczarków Niemieckich z Linii Użytkowej "Rosa Polonica FCI"
www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Hodowca
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Fabiola K-9 BU
Imię: Marzena
Pochwały: 51

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 18 cze 2015, o 20:11

Zdjęcia z komentarzami od Pani Zofii poniżej :)

Colombo - rozwarcie pyska:
Obrazek

Raszka - skoczność i siła chwytu przy lekkiej budowie:
Obrazek

Celowość budowy -
-szybkość +-elastyczność = możliwość pokonywania wszelkich przeszkód..
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez norineko » 18 cze 2015, o 22:41

No nie, Pani Zofio, z całym szacunkiem, ale gdy spojrzałam na moją Lenę w schronisku wiedziałam, że ma predyspozycje charakteru do pracy z osobą niezbyt sprawna fizyczne (potwierdziło się) oraz sądziłam, że raczej powinna być zdrowa i sprawna fizycznie, ponieważ była lekkiej budowy, bez kątowania, o nieco charciej sylwetce. I też się potwiedziło, jest wytrzymała, skoczna, stabilna psychicznie i spokojna, więc świetnie nadawała się do mojego domu.
Podobnie określiła predyspozycje znalezionego podrostka znajoma zawodniczka, która zabrała tego psa ze stacji kolejowej w jakiejś mieścinie uważając, że pies jest fantastyczny, szczególnie do sportu. I rzeczywiście pies trafił do domu sportowego i trenuje frisbee. Moja trenerka też mówiła mi o suczce wyciągniętej ze schroniska, która od razu robiła wrażenie nadającej się do sportu i ta suczka również jest w drużynie sportowej, o właśnie, chyba nawet w Krakowie :)
Aż taka kinder - niespodzianka to to znowu nie jest. Rozumiem, że u sczenięcia mającego 6 tygodni może to trudno przewidzieć, ale u psa prawie rocznego jednak widać już bardzo dużo.
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 61

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 19 cze 2015, o 05:56

Norineko, jeśli zwierzątko w awatarku to jest Lena, to jest psem w typie ON-a, nie kundelka. Dla mnie pies mieszaniec to taki, który w wyglądzie zewnętrznym przejawia cechy jakiejś rasy i celowości, podobnie jest z psem w typie rasy bez udokumentowanego pochodzenia. Na ile te cechy zewnętrzne są podparte cechami usposobienia - w przypadku mieszańca trudniej powiedziec, bo np znany mi mieszaniec ON-ka i rotta - eksterierowo był bardziej rottym, a charakterowo ON-em; niemal wszystkie mieszańce boksera i ON-a, które znałam, były eksterierowo bliższe bokserowi, ale o charakterze lepiej nie wspominać. W przypadku kundelka nie da się z bodaj cieniem prawdopodobieństwa okreslić ktoregokolwiek z przodków.

Na fotkach Colomba i Raszki prezentowałam te cechy eksterieru, które zgodne są z wzorcem rasy malinois i zarazem umożliwiają pracę, jaką pies powinien móc realizować.
Więc tu prawdopodobieństwo kinder-niespodzianki jest zdecydowanie mniejsze.

Co do określenia predyspozycji do sportu - skoro można nauczyć niedżwiedzia tańczenia w rytm muzyki, to obi do pewnego poziomu jest możliwe dla każdego psa - jesli trener dobry. Podobnie agility, o ile pies nie jest zbyt ciężki. Gorzej będzie z motywacją. Jeśli widzę psa mieszańca w typie huskiego, mogę też z pewnym prawdopodobieństwem założyć, że z motywacją na zdobycz zastępczą będą problemy, o psie kundelku na pierwszy rzut oka nie wiem, co będzie dla niego najlepszym motywatorem. Nie mogę określić prawdopodobieństwa nasilenia pewnych predyspozycji.

Być może wspomniana trenerka by to potrafiła bez żadnych testów praktycznych; gratuluję.

Z tym wszystkim - ja petycji nie podpiszę. Nie wierzę w uczenie zdrowego rozsądku przy pomocy petycji. A producentom filmu zależy na zarobku; reszta ich nie interesuje i żadne petycje nic tu nie zmienią.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez norineko » 19 cze 2015, o 08:54

Tak, Lena jest w typie ON, jednak nawet od niby znawców rasy ON niejednokrotnie już słyszałam, że to mieszaniec (większość uważała że z OB).
Ani ja w schronisku, ani wspomniane przeze mnie zawodniczki nie sugerowały się wyłącznie pokrojem, każdy z nas poświęcił chwilę, by popracować z psem i w ten sposób określić trafność swoich przewidywań. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie inaczej. W końcu psy rasowe też ostatecznie przechodzą testy psychiczne, prawda? I co więcej, nie każdy pies eksterierowo doskonały i teoretycznie predysponowany okazuje się nim ostatecznie być, czy się mylę?
Są przecież ONy bez popędu łupu, wolne, wrażliwe, histeryczne, nadaktywne, nieaktywne. Są jamniki nie kopiące nor i są psy ras myśliwskich niezainteresowane zwierzyną. Jeden ze znanych mi zawodników OBI rasy BC nienawidzi aportu, mimo, że pochodzi z hodowli selekcjonowanej pod kątem sportu.
Czarek jest miksem, jamnikopinczer jak się śmieję, ale nie ma wszystkich cech typowo jamniczych i to było widać już przy pierwszym kontakcie.

Zawodniczki promowały te psy jako nadające się do frisbee i agility, koniecznie do sportowego domu. A więc psy te miały cechy przynajmniej BC, a oba z nich były naprawdę miksami wszystkiego, co możliwe, niepodobne z wyglądu do żadnej rasy. Pies jednej z tych zawodniczek zajmuje regularnie od 7 lat czołowe miejsca na zawodach szczebla krajowego z kwalifikacjami na ME, wygrywa z rzeszami BC, a jest średnim mieszańcem ze schroniska. Zawodniczka przyznaje, choć ma też BC, że to jej najlepszy pies.

Zapomniałam o motywacji - zawodniczki każdorazowo sprawdzały motywację psów, które promowały i oba psy były łupowe, odważne, niezwykle zwinne i szybkie, ale też dokładne i skupione. Zgadzało się to z ich pokrojem.
Myślę, że w obecnych czasach w popularnych przynajmniej rasach prawdopodobieństwo kinder-niespodzianki rośnie, zaryzykuję, że może nawet wykładniczo.
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 61

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 19 cze 2015, o 11:06

Norineko, tragiczny fakt, że w obecnej populacji psów rasowych rozmnaża się psy bez popędów typowych dla rasy nie ulega kwestii. Nie zmienia to nadal w niczym faktu, że pewne cechy budowy u psów rasowych, tych, które w swojej historii pracowały w określony sposób, są celowe, skorelowane z użytkowością rasy.
Przypominam, że zaczęłyśmy tę rozmowę po moim zdumieniu, że w miare zaawansowany psiarz może nie zauważyć celowości w budowie malinois.
Co do BC - BC, jeśli nie ma cechy oka, nie jest dla mnie prawdziwym BC, choćby wygrywał w agility, freesbe i w obedience.

Ja wiem, że wielu psiarzy chce się za wszelką cenę udowodnić, że kundelki są najlepsze do każdej pracy, ale wrodzonej stójki czy oka będę oczekiwała jednak u przedstawicieli rasy, gdzie na tę cechę hodowano psy przez setki lat. I eliminowano - z reguly bezlitośnie - psy, które tej cechy nie miały.

Co w niczym nie ujmuje zalet kundelków.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 19 cze 2015, o 11:45

Pani Zofio, co znaczy "cecha oka" - mogłaby Pani wyjaśnić? :ooops:

Na FB zaczyna krązyć taki obrazek:

Obrazek
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 19 cze 2015, o 12:08

Cecha oka - twarde, wręcz hipnotyczne wpatrywanie się w owcę. Połączone z charakterystycznym ustawieniem ciała u BC.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 19 cze 2015, o 12:17

Dziękuję :dzięki: Szukałam szukałam i znalazłam przy okazji ciekawy artykuł o stylu pasienia belgów :)

http://pasterstwo-w-polsce.pl/rasy-psow-pasterskich
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Opcje