Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Wzorzec rasy owczarek niemiecki.

Dokąd idziesz, owczarku niemiecki

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 29 kwi 2012, o 09:31

Proponuję przeanalizować film o historii rasy

Owczarek niemiecki z lekkiego, niemal w kwadratowej sylwetce psa o równym, prostym grzbiecie zmienial się najpierw w ciężkie, długie zwierzę. Po jakimś czasie wrócono do psa o lżejszej sylwetce. Prosta linia grzbietu wyszła z mody, mocno kątowane tyle kończyny zmieniły ruch psa, doprowadzając w skrajnych przpadkach do tego:

Zdaniem najlepszego wg mnie trenera psów ratowniczych, a zarazem lek. wet., współczesny zwyciezca wystaw nie sprawdzi się w ruchu na innym terenie niz bieżnia wystawowa. Całkowicie podzielam to zdanie.

W służbach mundurowych wielu krajów coraz częsciej pojawiają się malinois. Na pewno nie dla łatwości szkolenia, bo nie są łatwiejsze. Ale dla aparatu ruchu, dającego lepszą sprawność psa przez więcej lat.

Dokąd obecna moda prowadzi owczarki niemieckie? Na kanapy i ringi wystawowe plus efektowny sport na boiskach?

Moim zdaniem obecnie modna sylwetka prowadzi rasę do głebokiego upośledzenia aparatu ruchu.

Zofia Mrzewińska

Pochwały przyznane za posta: 2
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Re: Dokąd idziesz, owczarku niemiecki

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 29 kwi 2012, o 10:10

Temat jest znany chyba wszystkim, przewinął się nie raz przez różne psie fora. Nie mamy najmniejszego wpływu na to co wyprawia z rasą część hodowców, ale jest na to rada: kupno owczarka z linii użytkowej. W znanych mi czeskich i słowackich hodowlach prosty grzbiet i nieupośledzony aparat ruchu to standard.
Tomek zawsze pozdrawia.
Tomek
Administrator
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggulec
Imię: Tomasz
Pochwały: 37

Nieprzeczytany postprzez myszo1skoczek » 29 kwi 2012, o 10:49

Widziałam już ten filmik, te psiaki chodzą okropnie...na całych stopach :-( nie wiem z którego roku jest ten filmik, po wystawach nie jezdżę ale mam nadzieję, że tak skrajnie uposledzone chodzenie już się na wystawach onków nie zdarza? ( pytanie do tych bardziej doświadczonych w kwestii wystaw i wzorca wystawianych współczesnie onków) Aż dziwne, że psiaki poruszające się w taki sposób mogą mieć zdrowe stawy.
myszo1skoczek
Początkujący owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Dante
Imię: Monika

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 29 kwi 2012, o 11:32

Prawdopodobnie mają chory kręgosłup - opadająca linia grzbietu MUSI prowadzić do deformacji kręgów. Była kiedys dostępna strona w internecie, przedstawiająca to na rysunku, ale niestety już się nie otwiera.
Owszem, nabywca ma w ręku bat na hodowców - może nie kupować szczeniaków o "garbatych" grzbietach, kicających jak zajączki, ale na ogół zawierza wynikom wystaw i reklamom hodowli.

Ponuro żartowaliśmy w gronie znajomych, że wystarczą cztery buldogi angielskie i dwa shar-peie, aby 12 klinik weterynaryjnych miało z czego żyć; eksterierowe owczarki też dają niezłe utrzymanie chirurgom-ortopedom w tych klinikach.

Jeśli miłośnicy owczarków niemieckich nie zaczną bić na alarm, to kto?

Zofia Mrzewińska

Autor postu otrzymał pochwałę
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez dariex » 30 kwi 2012, o 12:36

Boli od samego patrzenia :nea:
Pytanie tylko w jaki sposób my "szaraczki" możemy wpłynąc na wzorzec owczarka?
dariex
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Chivas
Imię: Daria
Pochwały: 22

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 30 kwi 2012, o 14:01

POPYT = PODAŻ

Dopóki owczarki niemieckie z "modną" sylwetką będą kupowane chętniej, niż te z sylwetką "niemodną", dopóki sędziowie eksterieru będą tylko po cichu przyznawać, że te z prostym grzbietem są im bliższe, to nic się nie zmieni.
Weterynarze już od bardzo długiego czasu biją na alarm, że jak tak dalej pójdzie, to co drugi owczarek niemiecki w wieku młodzieńczym nie będzie mógł chodzić :-( . Ale ciągle na forach pokutuje opinia, że ani kątowanie, ani karpiowate grzbiety nie mają nic wspólnego z dysplazją i innymi schorzeniami aparatu ruchu. Jak to świetnie moja Pani Weterynarz ujęła, pewnie im to z kolorem sierści przychodzi. A ta sama Pani Weterynarz niedawno wspominała, że podczas rozmowy z kolegą po fachu narzekali właśnie na choroby kręgosłupa u owczarków niemiecki, a wtedy Ona wspomniała, że ma taką jedna sukę z prostym grzbietem. Gdzie, gdzie, skąd, w Polsce? zapytał Wet i oczy Mu się zaświeciły. Ale dopóki psa będzie się wybierało tylko na podstawie wyników z wystaw, i dopóki właściciele podobnych do mojej Fabioli owczarków niemieckich usłyszą na wystawie: "Wyjątkowej urody owczarek niemiecki z linii użytkowej, no tylko prosty grzbiet", dopóty nic się nie zmieni.
Marzena Gałczyńska

Hodowla Owczarków Niemieckich z Linii Użytkowej "Rosa Polonica FCI"
www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Hodowca
Owczarek niemiecki: Fabiola K-9 BU
Imię: Marzena
Pochwały: 51

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 30 kwi 2012, o 16:40

Istniała kiedyś Rada Naukowa przy ZKwP; jednym z jej członków był prof. Ewy, lekarz weterynarii.

Zastanawiam się, czy właśnie lekarze weterynarii nie mogłiby wystąpić z oficjalną opinią o skutkach mody dla przecież (jeszcze!!!) pracującej rasy.

Może udałoby się znaleźć takich.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 30 kwi 2012, o 18:15

Pewnie już wszyscy widzieli, ale co tam, wstawię jak wyglądałby koń mający kątowanie ON-a:

Obrazek
Marzena Gałczyńska

Hodowla Owczarków Niemieckich z Linii Użytkowej "Rosa Polonica FCI"
www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Hodowca
Owczarek niemiecki: Fabiola K-9 BU
Imię: Marzena
Pochwały: 51

Nieprzeczytany postprzez dariex » 30 kwi 2012, o 19:43

Ja myślę,ze lekarze weterynarii by się znaleźli.
Jak dla mnie można taką petycję sporządzić i jestem skłonna nawet objechać wszystkich wetów w Krakowie,tyle tylko,ze musiałaby to być akcja nie tyle co ogólnopolska ale i ogólnoświatowa,wszak uderzać trzeba by do Belgijskich "pryncypałów"..
dariex
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Chivas
Imię: Daria
Pochwały: 22

Nieprzeczytany postprzez matinee » 30 kwi 2012, o 20:30

Myślę, że wszystko w gestii sędziów, bo to oni swymi wyrokami kształtują trendy. Wzorzec to jedno, a indywidualna sędziowska interpretacja to drugie. Bo przecież w obowiązującym wzorcu owczarka stoi jak byk:
Linia górna płynnie przebiega od nasady szyi przez długi i wysoki kłąb i prosty grzbiet do lekko opadającego zadu. Grzbiet średniej długości, mocny, prosty i dobrze umięśniony. (podkreślenia moje). Więc te z karpiowatym grzbietem powinny być nisko oceniane, jako że w końcowej części wzorca napisano:
WADY DUŻE:
• Wszelkie odchylenia od wzorca, mające znaczny wpływ na użytkowość psa.

Bo przecież z karpiowatym grzbietem to nawet podskoczyć porządnie się nie da :-(
Wystarczyłoby więc poważnie (i odważnie!) podejść do wzorca, aby spokojnie oceniać owczarki użytkowe jako doskonałe - oczywiście nie wszystkie hurtem tylko te, które zasłużą. Tymczasem powszechnie wiadomo, że użytek nigdy oceny doskonałej nie dostanie i zawsze zostanie ustawiony na końcu stawki.

Chociaż muszę się pochwalić, że nam z Ursą zdarzył się mały cud - w zeszłym roku w Nowym Targu z opisem "grzbiet mocny, prosty" dostała trzecią lokatę na cztery suki w stawce; jedna eksterierka została uznana za gorszą!
Companionship with a dog touches the broader issue of our relationship with all of creation and with the Creator (Monks of New Skete)
Obrazek
matinee
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Ursa i Alamo
Imię: Grażyna
Pochwały: 76

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje