Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Tematy związane z owczarkami niemieckimi.

Dwa pytania

Nieprzeczytany postprzez mathaus » 14 gru 2011, o 20:05

Witam wszystkich. Mam dwa pytania do Was. Od jakiegoś czasu szukam dla siebie i rodziny psa, braliśmy pod uwagę kilka ras i stanęło po solidnych rozważaniach na owczarku niemieckim. Dużo oczywiście czytam na ten temat i nauczyłem się m.in. ogromnej podejrzliwości do sprzedawców:) Otóż: jak może być nie rodowodowy szczeniak po rodowodowych rodzicach? Czy może się okazać, że rodowodowy szczeniak może w rzeczywistości taki nie być w wyniku jakichś machlojek sprzedawcy? Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
mathaus
Losowy avatar

Re: dwa pytania

Nieprzeczytany postprzez Tajgowa » 14 gru 2011, o 20:25

mathaus napisał(a): jak może być nie rodowodowy szczeniak po rodowodowych rodzicach?

Aby szczenię otrzymało rodowód po rodzicach, nie tylko oni muszą go posiadać, ale muszą również mieć uprawnienia hodowlane, czyli zaliczone wystawy (suka: 3 na ocenę min bardzo dobrą, od 2 rożnych sędziów, a pies: to samo, tyle, że na ocenę doskonałą, jeśli się nie mylę) oraz w tej rasie testy psychiczne. Po otrzymaniu takich uprawnień suka staję się "suką hodowlaną" a pies "reproduktorem". Te wymogi mają na celu wykluczenie wszystkich możliwych wad zarówno charakteru -tj. agresja, lękliwość, bojaźliwość, jak i wyglądu (eksterieru) przyszłego szczeniaka, w tym także zdrowia - np. 'wolności' od dysplazji stawów biodrowych.

mathaus napisał(a): Czy może się okazać, że rodowodowy szczeniak może w rzeczywistości taki nie być w wyniku jakichś machlojek sprzedawcy?

Do hodowcy, od którego zamierzasz brać psiaka, powinieneś przede wszystkim mieć zaufanie, że takich machlojek nie praktykuje. Wiadomo genów nie przeskoczysz, więc 'dobre geny', na prawdę ułatwiają wychowanie i układanie szczeniaka, więc tu warto się zastanowić i sprawdzić dokładnie hodowlę i parę hodowlaną, będącą rodzicami naszego przyszłego szczylka, łącznie z wynikami badań. A nawet jeśli to możliwe spotkać się z hodowcą i osobiście poznać rodziców, wtedy można dokładnie przeanalizować ich zachowanie, a co za tym idzie wyciągnąć wnioski jak może zachowywać się szczeniak.

Mam nadzieję, że nic nie pominęłam ;-)
Dog training is a journey and it's a journey that doesn't have an end. Just about the time we think we have everything figures out, something jumps up and slaps us in the face to remind us we still have a lot to learn. Ed Frawey
Tajgowa
Owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Tajga
Imię: Nina
Pochwały: 7

Nieprzeczytany postprzez tomaroza » 14 gru 2011, o 23:21

Cześć. Przyznam, że nie jestem wielkim znawcą, ale dodałbym do wypowiedzi Poprzedniczki (bardzo kompetentnej przyznaje i gratuluje), że z danego miodu suczki, może być chyba tylko 6 szczeniąt z rodowodem. Reszta z miotu, mimo tego, że jest od tych samych rodziców, nie posiada rodowodu.
Chyba, że coś pomyliłem.
Co do hodowcy - wydaje mi się, że wrażliwy przyszły posiadacz owczarka niemieckiego, pozna od razu dobrego hodowcę ;-)

Ja mam psa od tygodnia i cieszę się, że natrafiłem na bardzo dobrego, zajmującego się z pasją hodowcę.
Natrafiłem przez przypadek, ale po kilku rozmowach, byłem przekonany, że to jest TO ;-)

A co do Twego wyboru - owczarek niemiecki to BARDZO dobry wybór.
Jak mawia mój przyjaciel: "nikt nie podróży Ci tak pięknie w oczy jak owczarek niemiecki".
Mądre i piękne psy.

Pozdrawiam
tomaroza
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez dariex » 14 gru 2011, o 23:25

tomaroza napisał(a):z danego miodu suczki, może być chyba tylko 6 szczeniąt z rodowodem. Reszta z miotu, mimo tego, że jest od tych samych rodziców, nie posiada rodowodu.
Chyba, że coś pomyliłem.

Pomyliłeś.
dariex
Zaawansowany owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Chivas
Imię: Daria
Pochwały: 22

Nieprzeczytany postprzez Tajgowa » 14 gru 2011, o 23:28

tomaroza napisał(a):z danego miodu suczki, może być chyba tylko 6 szczeniąt z rodowodem. Reszta z miotu, mimo tego, że jest od tych samych rodziców, nie posiada rodowodu.
Chyba, że coś pomyliłem.

Z tego co kojarzę, to kiedyś rzeczywiście tak było (choćby na "Cywilu" :lool: )
Ale jak to wygląda teraz to szczerze mówiąc nie mam pojęcia, ale mogę poszperać jutro ;-)
Dog training is a journey and it's a journey that doesn't have an end. Just about the time we think we have everything figures out, something jumps up and slaps us in the face to remind us we still have a lot to learn. Ed Frawey
Tajgowa
Owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Tajga
Imię: Nina
Pochwały: 7

Nieprzeczytany postprzez nebrot » 14 gru 2011, o 23:49

Zdecydowanie WSZYSTKIE szczeniaki z miotu dostaja metryczke, na podstawie ktorej nabywca moze wyrobic szczeniakowi papierek w postaci rodowodu.
Warto tutaj zaznaczyc, ze rodowod moze byc wystawiony przez rozne rodzaje kynologiczne. Natomiast tylko Zwiazek Kynologiczny w Polsce (ZKwP) przynalezy do FCI (Fédération Cynologique Internationale), a co za tym stoi pies moze byc wystawiany za granica w ramch tego wlasnie stowarzyszenia oraz brac udzial w zawodach. Istnieja rozne inne kluby stowarzyszajace rozne rasy, jednak tylko ZKwP daje powyzsze mozliwosci.
No chyba, ze cos sie zmienilo w tym zakresie, to prosze o sprostowanie.
Ostatnio edytowano 14 gru 2011, o 23:56 przez nebrot, łącznie edytowano 1 raz
nebrot
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 14 gru 2011, o 23:51

nebrot napisał(a):Zdecydowanie WSZYSTKIE szczeniaki z miotu dostaja metryczke, na podstawie ktorej nabywca moze wyrobic szczeniakowi papierek w postaci rodowodu.

Święte słowa :ok
8--)
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez Basia W » 15 gru 2011, o 09:04

Może nie doczytałam, ale oprócz zaliczonych wystaw, zdanych testów psychicznych, rodzice muszą mieć prześwietlone stawy biodrowe obowiązkowo, nieobowiązkowo łokciowe, zaliczony przegląd hodowlanych, pies zdany egzamin IPO 1, fajnie, jak z suką też coś się robi, jak nie IPO to minimum PT1, PTT, OBI. I faktycznie wszystkie szczeniaki dostaja metryczkę, na podstawie której wyrabia się rodowód. Czyli jak hodowca mówi nam, że ten szczeniak był 7, 8 czy 10 i nie ma rodowodu, to kręci i nas oszukuje. A jak pieski są niby po rodowodowych a nie maja metryk to rodzice prawdopodobnie mają jakieś wady i dlatego nie dostali uprawnie hodowlanych
Basia i Schila z Atarova Dvora
Obrazek
Obrazek
Basia W
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Schila
Imię: Basia
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez kalyna » 15 gru 2011, o 11:34

z tymi pierwszymi 6 szczeniakami z miotu to było kiedyś, ale zostało w 1992 r wprowadzone, że wszystkie szczeniaki dostają metryczki. Niestety to nadal wśród pseudohodowców krąży taka plotka.
Każdy pies z miotu dostaje metryczkę, nawet te psy, które mają jakieś wady są dyskwalifikowane z wystaw.
kalyna
Moderator
Owczarek niemiecki: Sonia & Ghandi
Imię: Alina
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez nebrot » 15 gru 2011, o 15:25

Basia W napisał(a): A jak pieski są niby po rodowodowych a nie maja metryk to rodzice prawdopodobnie mają jakieś wady i dlatego nie dostali uprawnie hodowlanych

A czasem jest tak, ze ktos nie ma ochoty poswiecac psu czasu i pieniedzy (potrzebnego na wyszkolenie i wystawy), a zalezy mu na zarobku ze sprzedazy szczeniakow. Wtedy takie szczeniaki za 200-300zl czesto sa odbierane matkom juz w 4-5 tygodniu zycia, zeby wlasciciel nie musial inwestowac w karme dla szczeniaka (wczesniej zywi je matka mlekiem), co prowadzic moze do uposledzonego rozwoju emocjonalnego takiego szczyla i np. jest bojazliwy/agresywny - nie potrafi zachowac sie wsrod innych psow, bo nie mial szansy dorastac w stadzie.
nebrot
Losowy avatar

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje