Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Chcesz pomóc ulepszyć forum? To miejsce czeka na Twoje sugestie.

Re: Dyskusja nt. zasad pisowni - OT wydzielony z tematu Leno

Nieprzeczytany postprzez xxxkaluniaxxx » 20 wrz 2012, o 15:42

Takiej dysleksji to ja w życiu nie widziałam :przerażenie: 7 lat temu stwierdzono u mnie dysleksje rozwojową, to co jest niżej to u mnie norma :-(

trudności w pisaniu ze słuchu
mylenie liter b-p, d-b, d-g, u-n, m-w, n-w (inwersja statyczna) s-z, dz-c, sz-s, o-a, ł-l, ę-e
nieróżnicowanie ę-en-e, ą-om
opuszczanie drobnych elementów liter, gubienie liter, opuszczanie końcówek i cząstek wyrazów
przestawianie liter w wyrazach (inwersja dynamiczna)
przestawianie szyku dyktowanych wyrazów
błędy ortograficzne wynikające ze słabszej pamięci wzrokowej
wolne tempo pisania
niewłaściwe stosowanie małych i wielkich liter
trudności w różnicowaniu wyrazów podobnie brzmiących (np. bułka – półka)
złe rozmieszczenie pracy pisemnej w przestrzeni
brak lub niewłaściwe stosowanie interpunkcji

na forum aż tego nie widać (a przynajmniej mam taką nadzieje :ooops:) bo używam przeglądarki ze słownikiem i dziesięć razy sprawdzam swoje posty zanim je wyślę :-)
xxxkaluniaxxx
Moderator
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kala[*] & Panda
Imię: Weronika
Pochwały: 10

Nieprzeczytany postprzez Zbychu » 20 wrz 2012, o 15:51

MarzenaG napisał(a):
I dlatego, ja rzadko wypowiadam się na forum :-) .

A tak nawiasem mówiąc, ja tekstów z błędami po prostu nie rozumiem, więc nie ma znaczenia, czy je czytam, czy też nie.

Bo ja wyraz "także" rozumiem jako "również", a często pisany on jest w rozumieniu (chyba) "w ten sposób, że" lub "wobec czego". I jak ja mam to poprawnie zrozumieć?
Inny przykład to "bynajmniej" - słowo to nie oznacza "przynajmniej".
Lub "puki", co oznacza dla mnie tylko "stuki puki", a nie "póki".
Albo słynne "kontowanie", czyli księgowanie na koncie.

Ja się nie uważam za osobę nieomylną ("nie" z przymiotnikami pisze się razem) i dlatego zawsze przed kliknięciem "wyślij" czytam swój tekst bardzo uważnie sprawdzając, czy nie ma w nim rażących błędów. I robię to jeszcze raz po jego opublikowaniu. :-)

Więc można by rzec Pani Marzeno, że występuje tu maly problem ze zrozumieniem treści, oczywiście nie mam na celu tu Pani w żaden sposób urazić. Z badań naukowców wynika, iż czlowiek nie czyta slowa po literze, ale caly wyraz machinalnie, więc z tym skojarzeniem nie powinno być większego problemu u większości ludzi.

Ps.
Proszę sobie wyobrazić, że w slowie NIEOMYLNY nawet program nie wylapal blędu ;-)
Zbychu
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez Szpak » 20 wrz 2012, o 16:01

xxxkaluniaxxx napisał(a):... trudności w pisaniu ze słuchu
...
nieróżnicowanie ę-en-e, ą-om
...
wolne tempo pisania
...
trudności w różnicowaniu wyrazów podobnie brzmiących (np. bułka – półka)
...

Wybacz, nie mogłam się powstrzymać. Tak jakoś mi się skojarzyło i nie jest to w żaden sposób skierowane przeciw Tobie. Moja mama ma podobnie, ale ona nie jest dyslektyczką, ma uszkodzony nerw słuchowy.

Zbychu, masz nowego psa? Niby bywam na forum codziennie, ale to info mi gdzieś umknęło ewentualnie nie pochwaliłeś się nowym nabytkiem.
Szpak
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Ursa
Imię: Baśka
Pochwały: 13

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 20 wrz 2012, o 16:04

Zbychu napisał(a):
MarzenaG napisał(a):
I dlatego, ja rzadko wypowiadam się na forum :-) .

A tak nawiasem mówiąc, ja tekstów z błędami po prostu nie rozumiem, więc nie ma znaczenia, czy je czytam, czy też nie.

Bo ja wyraz "także" rozumiem jako "również", a często pisany on jest w rozumieniu (chyba) "w ten sposób, że" lub "wobec czego". I jak ja mam to poprawnie zrozumieć?

Ja się nie uważam za osobę nieomylną ("nie" z przymiotnikami pisze się razem) i dlatego zawsze przed kliknięciem "wyślij" czytam swój tekst bardzo uważnie sprawdzając, czy nie ma w nim rażących błędów. I robię to jeszcze raz po jego opublikowaniu. :-)

Więc można by rzec Pani Marzeno, że występuje tu maly problem ze zrozumieniem treści, oczywiście nie mam na celu tu Pani w żaden sposób urazić. Z badań naukowców wynika, iż czlowiek nie czyta slowa po literze, ale caly wyraz machinalnie, więc z tym skojarzeniem nie powinno być większego problemu u większości ludzi.

Ps.
Proszę sobie wyobrazić, że w slowie NIEOMYLNY nawet program nie wylapal blędu ;-)

Panie Zbychu, ja wiem, na jakiej zasadzie człowiek rozpoznaje wyrazy. Tylko nie bardzo wiem, co Pana stwierdzenie ma udowodnić. Że powinnam na przykład w całości rozpoznać wyraz "żatko"? Ja ni cholery nie wiem, co ono oznacza.

I oczywiście, że program nie wyłapie błędu "nieomylny" (chyba chciał Pan napisać "nie omylny"), bo istnieje słowo "omylny" oraz słowo "nie". Ale, od tego są zasady pisowni, ortografii itp.

A mnie właśnie o taką dbałość chodzi, jak wykazuje xxxkaluniaxxx :ok: .
Marzena Gałczyńska

Hodowla Owczarków Niemieckich z Linii Użytkowej "Rosa Polonica FCI"
www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Hodowca
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Fabiola K-9 BU
Imię: Marzena
Pochwały: 51

Nieprzeczytany postprzez Zbychu » 20 wrz 2012, o 16:20

MarzenaG napisał(a):
A mnie właśnie o taką dbałość chodzi, jak wykazuje xxxkaluniaxxx :ok: .

Tu się w pelni zgadzam i również doceniam i jestem pelen uznania dla takich ludzi jak xxxkaluniaxxx :ok:

Szpak napisał(a):
Zbychu, masz nowego psa? Niby bywam na forum codziennie, ale to info mi gdzieś umknęło ewentualnie nie pochwaliłeś się nowym nabytkiem.

Ano udalo mi się przytachać do domu nowego psa :-) Tematu na razie nie zakladalem, muszę ochlonąć po ostatnim, ale foty Tysona wstawila Kasia do swojego tematu Bairy
Zbychu
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez Szpak » 20 wrz 2012, o 16:25

MarzenaG napisał(a): ...
Edit: W każdym komputerze można wgrać odpowiednie oprogramowanie umożliwiające pisanie ze znakami diakrytycznymi różnych języków. A nawet pisać w cyrylicy. Lub po arabsku. Ja to potrafię, myślę więc, że nie jest to nic trudnego dla współczesnego pokolenia.

Zawsze wydawało mi się, że "do każdego komputera można wgrać" a "w każdym komputerze" to można zainstalować. Ale ani polonistą ani informatykiem nie jestem.
Szpak
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 20 wrz 2012, o 16:51

[quote="Szpak"][quote="MarzenaG"] ...
Zawsze wydawało mi się, że "do każdego komputera można wgrać" a "w każdym komputerze" to można zainstalować./quote]

Racja :-) .
Marzena Gałczyńska

Hodowla Owczarków Niemieckich z Linii Użytkowej "Rosa Polonica FCI"
www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Hodowca
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Fabiola K-9 BU
Imię: Marzena
Pochwały: 51

Nieprzeczytany postprzez Szpak » 20 wrz 2012, o 17:04

Marzeno rozumiem, że to z emocji. Starsze roczniki ;-) (w tym ja) niejednokrotnie miały w szkole pod górkę, bo dys różnego typu nie było. Trza było wbić do łepetyny ortografię, gramatykę i całą resztę - ci co zasad rządzącymi ojczystym językiem nie ogarnęli uznawani byli za nieuków, leni i dyletantów. Ja niestety należałam do tych co z pisaną mową ojczystą mieli pod górkę :roftl: , teraz uznano by mnie za któregoś z dys. Ciężka praca przyniosła efekty: umiem czytać i piszę prawie bez błędów :ooops:
Szpak
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Bazooka » 20 wrz 2012, o 17:27

MarzenaG napisał(a):

podpisuje sie pod tym obiema rekami i nogami.... :ok:
Bazooka
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 20 wrz 2012, o 23:17

Szpak napisał(a):Marzeno rozumiem, że to z emocji. Starsze roczniki ;-) (w tym ja) niejednokrotnie miały w szkole pod górkę, bo dys różnego typu nie było. Trza było wbić do łepetyny ortografię, gramatykę i całą resztę - ci co zasad rządzącymi ojczystym językiem nie ogarnęli uznawani byli za nieuków, leni i dyletantów. Ja niestety należałam do tych co z pisaną mową ojczystą mieli pod górkę :roftl: , teraz uznano by mnie za któregoś z dys. Ciężka praca przyniosła efekty: umiem czytać i piszę prawie bez błędów :ooops:

Właśnie Basiu, to jest potwierdzenie, że się da :ok:
Zresztą mam potwierdzenie u siebie w domu: mój syn potrafił zrobić na stronie w zeszycie 15-20 błędów :mur: . Teraz pisze niemal bezbłędnie. Dużo pracy go to kosztowało.
I nikt nie robi scen, kiedy komuś raz na jakiś czas zdarzy się błąd ortograficzny, ale jeżeli w dwuzdaniowej wypowiedzi są 3, 4 to mnie za przeproszeniem, szlag jasny trafia.
A do Zbycha: właśnie po to są zasady pisowni, żeby byeło oczywistym, czy poeta miał na myśli "także", czy np. "tak, że". "Może" czy "morze". Są takie wypowiedzi, które trzeba sobie na głos przeczytać, żeby ze słyszenia wyłapać o co komuś chodziło, bo z tego co jest "czarne na białym", czyli napisane nie wynika nic :mur:
Ps.
Nawet chcąc napisać "łUżko" odruchowo napisałam "łÓżko" :roftl:
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta
Pochwały: 29

Poprzednia strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje