Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: FAJNY TRENING Z 10 MIESIĘCZNYM ONKIEM :)

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 6 lis 2013, o 21:59

Ja też wolę psy idące przy nodze normalnie, z kontaktem, bo to jest wymagane, ale nie w półsiadzie. Nie lubię też przednich łap wyrzucanych do przodu jak u koni na paradzie. Uderzyło mnie też to napieranie na nogę przewodnika - mam wrażenie, że gdyby odsunąć gwałtownie nogę, pies by się przewrócił.
Co nie zmienia faktu, że widać mnóstwo pracy włożonej w szkolenie psa. :ok:

Ps.
Jeanette, cudowny jest ten maleńki, czarny, rozmerdolony ogoneczek na końcu filmiku! :buziak:
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez puma » 6 lis 2013, o 22:16

Sport, czy to psi czy to ludzki, zawsze będzie sportem i zawsze będzie niósł za sobą elementy mniej lub bardziej nienaturalne. Nie każdemu musi się to podobać stąd też nie każdy musi go praktykować. Po prostu, każdy robi to co lubi najbardziej :-)

Mi praca tego psa się podoba, dynamiczna, energiczna, precyzyjna, radość widoczna gołym okiem, jak na posłuszeństwo sportowe to najważniejsze kryteria są spełnione. A co do chodzenia przy nodze ogółem, pies jest jak widać uczony tym 'zmodernizowanym' sposobem, czyli głowa psa ulokowana pod pachą przewodnika zamiast zwrócona w stronę twarzy człowieka, pies patrzący mu prosto w oczy. Sposób praktyczniejszy o tyle, że zapobiega nadmiernemu wyprzedzaniu przewodnika i łatwiej przyzwyczaić do utrzymywania odpowiedniej pozycji przy nodze. Ja swoją sukę ucząc początków chodzenia przy nodze stosowałam jeszcze tę metodę patrzenia w oczy, plony niestety albo i stety zbieram do teraz. Ci, którzy mnie znają z treningów ale też Ci, którzy jedynie widzieli Pumy występy w zerówkach tej jesieni wiedzą jak wygląda w naszym wykonaniu to wspomniane nienaturalne chodzenie przy nodze, z nienaturalnym stepowaniem (które suka zaczęła sama inicjować pewnego pięknego, treningowego dnia) i nienaturalnym kontaktem wzrokowym.

Widziałam kilka psów (zarówno w PT jak i w Obi) drepczących przy nodze w pozycji dla nich naturalnej, bez kontaktu wzrokowego. Niestety praca żadnego z nich nie była ani precyzyjna ani nawet w najmniejszym stopniu radosna. Pies po prostu snuł się gdzieś w okolicach nogi przewodnika, mnie lub bardziej skoncentrowany na tym co się właśnie wokół niego działo. Może to po prostu jednostkowe przypadki, może to tylko błędy wynikające ze sposobu prowadzenia czterołapa, a jeśli nie ... ? Wnioski każdy wysnuje sam, odpowiednie do swoich upodobań. :-)

Ja lubię sport i chociaż nie z każdym zapisem w regulaminie się zgadzam to nauczyłam się go akceptować i dopasowywać do możliwości swoich i psa.
Magda&PUMA
Dorplant Team
puma
Forumowy ekspert ds. piłek na sznurku
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: PUMA
Imię: Magda
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez Jeanette » 6 lis 2013, o 22:36

Brawurka - dzięki :) Ogonek należy do Lali, którą mam od dwóch lat, a która była bezdomna przez całe życie, jest stara, brzydka, gruba, nie ma oka i paru zębów, ale powera do ćwiczeń ma za dwóch! Owczarek z filmików to w ogóle wymięka przy entuzjazmie Lalki - ona gdy tylko zobaczy kawałek surowizny, gotowa jest nauczyć sie mówić :)
Puma-Magda - niestety nie widziałam filmików, ale słyszałam o Waszych sukcesach w posłuszeństwie - serdeczne gratulacje :) Chodziło mi o to, że ćwiczenie chodzenia przy nodze można wykonać w sposób dynamiczny, radosny, z pełnym, utrzymywanym przez cały czas kontaktem, ale naturalnie! Jak chociażby Asia Hewelt, czy Klaudia Szymańska z Elmo. Naprawde nie trzeba wybierać - sztuczność, czy precyzja. Da się osiągnąc obie te rzeczy jednocześnie. Niektóe psy "hiszpański krok" mają naturalny i wtedy to widać. Inne nie - i wtedy też to widać...
Jeanette
Początkujący owczarkarz
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Pochwały: 1

Nieprzeczytany postprzez puma » 6 lis 2013, o 22:58

ON z wklejonego filmiku nie wygląda mi na pieska Obidiencowego, skłonna byłabym prędzej wrzucić go do worka z ipowskimi przypadkami. A jak wiadomo specyfika chodzenia przy nodze w Obi jest zupełnie inna niż ta w IPO. Zresztą Asia Hewelt na tą chwile pracuje z terrierem i borderem; użytek ON, a airedale czy bc to jednak dwie odległe galaktyki, chociażby ze względu na same gabaryty, o reszcie nie wspominając :-) Klaudii Szymańskiej i jej psa niestety nie kojarzę. Sama jeszcze niestety nie widziałam jeszcze na własne oczy w Obedience ONka, który szedłby zarówno poprawnie (oczywiście poprawnie według regulaminu i zasad ogólnie przyjętych) ale i radośnie, a jeśli już to nie był to występ wykraczający poza przeciętny krok spacerowy. Może za krótko żyję, może to sportowe zboczenie ale takie mam zdanie :-)

Moja przygoda ze sportem jest owszem, króciutka ale zdążyłam już co nieco zaobserwować w temacie szkolenia sportowego, porównanie mam, a wnioski wyciągam na własnej skórze, bo trenujemy równolegle i do IPO i do Obi. Sport niech pozostanie sportem ze swoją nienaturalnością, a praca użytkowa, pracą dla psa naturalną :-)
Magda&PUMA
Dorplant Team
puma

Nieprzeczytany postprzez Jeanette » 6 lis 2013, o 23:08

Nie mam pod ręką żadnych materiałów, ale chyba gabaryty airdale'a i ON sa zbliżone (ponad sześćdziesiąt cm w kłębie). O temperamencie nie dyskutuję - podejrzewam, że nauczenie czegokolwiek teriera, a owczarka, to jest różnica :) Nie znam tez zbyt wielu ON w obi, ale czy uważasz, że ONa nie da się nauczyć luźnego, swobodnego kłusa połaczonego z kontaktem wzrokowym?
PS. Nie mam pojęcia o ON, dlatego pytam :)
Jeanette
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez puma » 6 lis 2013, o 23:34

Aneta, dla mnie, jeżeli nadal w temacie sportu pozostajemy, pies ma coś robić albo na 100% albo wcale. Co do nauki swobodnego chodzenia przy nodze z kontaktem wzrokowym: oczywiście, że można. Tylko w rezultacie wygląda to tak, że pies owszem maszeruje całkiem radośnie ale albo idzie 30 cm od nogi przewodnika, albo idzie krzywo w stosunku do sylwetki człowieka albo wyprzedza, etc. Co zresztą obserwowałam wielokrotnie na filmikach uwieczniających treningi między innymi naszych forumowiczy (o ile się nie mylę), również w wykonaniu ONków użytkowych.

W trakcie przygotowań do startów nie po to miesiącami czy nawet latami pracuje się nad odpowiednią pozycją psa przy nodze, kontaktem wzrokowym czy nad odpowiednim tempem i rytmice chodu, żeby się tylko i wyłącznie napracować jak wół. A po to, żeby pies nam nie uciekał w trakcie zwrotów, żeby nas nie spychał jak parowóz, żeby się nie rozglądał na boki, kiedy coś odwróci jego uwagę, żeby się nie wlókł metr za przewodnikiem, żeby nas nie podgryzał z podniecenia, żeby nie piszczał, nie szczekał, nie nakręcał się niepotrzebnie, żeby nie wyprzedzał, żeby nie skrzywiał zadu przy zatrzymaniach czy pozycjach w marszu ... mogłabym tak wymieniać do świtu. Taki jest sport, to zajęcie dla pasjonatów (przynajmniej powinno być dla pasjonatów, a nie takich co traktują psy jak maszynki do robienia wyników), jeszcze raz powtórzę, że według mnie nie można tego porównywać do sytuacji spacerowych, do pracy użytkowej, do swobodnych psio-ludzkich wypadów i zabaw.

To tak jakbym ja porównywała czas i styl w jakim maszeruję rankiem na przystanek tramwajowy do czasu w jakim mój tata chodem sportowym pokonuje 5km na zawodach lub na treningach :lool:

A na deser, lub na dobranoc jak kto woli, jeszcze jeden filmik poglądowy sportowego posłuszeństwa, również użytka :-)

http://www.youtube.com/watch?v=FlRgdDCb8WY
Magda&PUMA
Dorplant Team
puma

Nieprzeczytany postprzez Jeanette » 6 lis 2013, o 23:55

Oczywiście dalej piszemy o psim sporcie, a nie swobodnej jego interpretacji w wykonaniu mojej i Ciapka :)
Ale dla mnie jest ogromna różnica między filmem, któy zamieściłaś, a chociażby tym (też owczarek, żeby nie było :)
http://www.youtube.com/watch?v=0Mz6TOaLSW4
Ps. O ile sie orientuję, w regulaminie obi nie ma określonej odległości od nogi przewodnika :) Ale znów wracamy do tematu: nie to ładne, co ładne, ale co sie komu podoba :)
Jeanette
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 6 lis 2013, o 23:57

Tyle,że belgi są inaczej zbudowane.Zawsze w ich wykonaniu chodzenie na kontakcie będzie wyglądało bardzie naturalnie.
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez Jeanette » 7 lis 2013, o 00:01

Jesteście więc zdania, że owczarka niemieckiego nie da się nauczyć swobodnego kłusa (bez wyrzucania przednich łap ani przysiadania na zadzie)? Że taki, a nie inny wyraz psa (chocby w filmiku zamieszczonym przez Pumę) jest efektem anatomii, nie szkolenia?
Jeanette
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 7 lis 2013, o 00:01

To jest deser, teraz można z uśmiechem iść spać. Shogun ma fantastyczne zwroty i nie chodzi z zadem tuż nad ziemią, że nie wiadomo, czy już siedzi, czy jeszcze idzie (czyli forma pośrednia). No i zachwyca mnie wysyłanie naprzód w jego wykonaniu. Brawa dla Sławka! :brawo:
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Pochwały: 29

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje