Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Jak oduczyć psa węszenia?

Nieprzeczytany postprzez Karoll » 27 gru 2012, 16:33

Jak w temacie.
Ostatnio Franka przeszła samą siebie. Mamy sporo zajęcy i saren w okolicy, jak tylko namierzy jakiś ślad nie ma przeproś, korekty nie skutkują, zabawa też nie, odwrócenie uwagi smakolem też nie :przerażenie:, jak zacznie wąchać to nie można jej oderwać.
Na wieczornym desancie (10 min. na siku) nie załatwiła się wcale(chyba trzymała całą noc), bo nie miała czasu-wąchała :mur:
Karoll
Avatar użytkownika
Owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Zygmunt&Franka
Imię: Karolina
Wiek: 38
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 5
Dołączył(a): 26 lut 2011, 21:01

Re: Jak oduczyć psa węszenia?

Nieprzeczytany postprzez dariex » 27 gru 2012, 17:10

A dlaczego chcesz oduczyć psa tego,co dla niego najfajniejsze i najbardziej naturalne?

Proponuję jedynie przekierunkować psa na wskazany przez Ciebie ślad,z człowiekiem czy przedmiotem na końcu śladu,a w nagrodę rzut ukochaną piłeczką.
Pies spełniony,zmęczony (bo tropienie to praca umysłowa),wspolnie "polujecie" więc i wzajemne relacje podbudowane- czego chcieć więcej?

Poczytaj temat:

tropienie-czyli-praca-nochalem-t977.html

http://smon.pl
dariex

Zaawansowany owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Chivas
Imię: Daria
Wiek: 40
Lokalizacja: Krk
Pochwały: 22
Dołączył(a): 24 lis 2011, 21:05

Re: Jak oduczyć psa węszenia?

Nieprzeczytany postprzez Karoll » 27 gru 2012, 17:20

Może inaczej, ja chcę, żeby suka tropiła gdy jej wydam komendę, gdy idziemy na zrobiony ślad, a nie każdy jaki jaki jej podleci pod nos.
Jak ją przekierunkować? Doczytaj, że zdarza jej się nie załatwić, bo wącha. Zmieniamy kierunki, schodzimy ze śladu, ale tego widocznie jest tyle, że metr dalej wpada na inny. A jak już uda na się zgubić to wietrzy nosem, żeby znów na niego trafić.
Karoll
Avatar użytkownika
Owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Zygmunt&Franka
Imię: Karolina
Wiek: 38
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 5
Dołączył(a): 26 lut 2011, 21:01

Re: Jak oduczyć psa węszenia?

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 27 gru 2012, 17:38

Franka widocznie nie potrafi się oprzeć zapaszkowi dziczyzny jak niegdyś Nazgul. Wiem co to znaczy nie mieć w ręku drugiego krańca smyczy od psa, a widzieć nieobecne oczy psa z nochalem przy ziemi, łapami przygotowanymi na 6 bieg z jedynki i jak mu skacze adrenalina o 1000%.
Nie miałam ostatnio okazji oko w oko stanąć z dziczyzną, ale od śladu na którym Nazgul zaczął rozwijać prędkość - odwołałam. Ot, przeczyszczony ma widocznie solidnie kanał słuchowy, chociaż musiałam wrzasnąć powtórkę FE...
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Avatar użytkownika
Owczarkowa wyga
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul za TM :( Lila
Imię: Aga
Wiek: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 43
Dołączył(a): 27 lut 2011, 16:23

Re: Jak oduczyć psa węszenia?

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 27 gru 2012, 17:45

Polecam - Bogusław Górny, Nowoczesne szkolenie psów tropiących.

Pies, którego zainteresujemy zapachem człowieka, nie będzie zwracał uwagi na inne zapachy - ale to trzeba pracować. Uczyć pracy na śladzie, na rewirze, szukania zguby, szukania małych przedmiotów.
Wilki nie polowały na człowieka - ale da się przekierować zainteresowanie na ślad człowieka. Może to być ktoś bliski najpierw, a potem wypracowanie obcego śladu jest przepustką do nagrody.

Zofia Mrzewińska

PS - skoro charty mogły zdawać egzamin psów tropiących ślad człowieka (a wyszkoliłam do takiego egzaminu charty polskie i whippeta), to dla owczarka powinna to być bułeczka z masełkiem.
Zofia
Avatar użytkownika
Sędzia próby pracy
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Imię: Zofia
Wiek: 76
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 127
Dołączył(a): 20 mar 2012, 07:26

Re: Jak oduczyć psa węszenia?

Nieprzeczytany postprzez Karoll » 27 gru 2012, 17:49

No właśnie, chodzimy głównie na lince, choć w śniegu nie jest łatwo ją przydeptać w razie zrywu (na szczęście zdarzają się one coraz rzadziej), nie wiem czy nam się udaje zareagować gromkim FE na czas, czy ona wolniej się rozkręca. Więc zimą często Frana biega bez linki, jednak jak tylko zobaczę pierwsze "objawy" to zapinam ją na smycz, ale mimo tego ona wciąż, węszy :-((idąc koło mnie :mur:

-- 27 gru 2012, o 17:51 --

Zofia napisał(a):Polecam - Bogusław Górny, Nowoczesne szkolenie psów tropiących.

Pies, którego zainteresujemy zapachem człowieka, nie będzie zwracał uwagi na inne zapachy - ale to trzeba pracować. Uczyć pracy na śladzie, na rewirze, szukania zguby, szukania małych przedmiotów.
Wilki nie polowały na człowieka - ale da się przekierować zainteresowanie na ślad człowieka. Może to być ktoś bliski najpierw, a potem wypracowanie obcego śladu jest przepustką do nagrody.

Zofia Mrzewińska

PS - skoro charty mogły zdawać egzamin psów tropiących ślad człowieka (a wyszkoliłam do takiego egzaminu charty polskie i whippeta), to dla owczarka powinna to być bułeczka z masełkiem.


Mam ją, pocztam raz jeszcze, może za szybko się poddaję i za szybko oczekuję efektów :-)
Karoll
Avatar użytkownika
Owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Zygmunt&Franka
Imię: Karolina
Wiek: 38
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 5
Dołączył(a): 26 lut 2011, 21:01

Re: Jak oduczyć psa węszenia?

Nieprzeczytany postprzez saacrum » 27 gru 2012, 20:54

Karoll napisał(a):
Mam ją, pocztam raz jeszcze, może za szybko się poddaję i za szybko oczekuję efektów :-)


Karola ja właśnie wczoraj jakoś otworzyłam tą książke na temacie właśnie przekierowania na ślad człowieka ;)bardzo fajnie opisane w dwóch miejscach (jako rozdziałi pod koniec w pytaniach od czytelników)
"Możesz powiedzieć psu największe głupstwo, a on spojrzy ci w oczy tak, jakby chciał rzec: 'O Boże, masz absolutną rację! Nigdy bym na to nie wpadł." Dave Barry

Obrazek

Obrazek
saacrum
Avatar użytkownika
Owczarkowa wyga
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Xandor
Imię: Monia
Wiek: 24
Lokalizacja: Mysłowice
Pochwały: 11
Dołączył(a): 14 lis 2011, 11:20

Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post