Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Jak i czym żywimy nasze owczarki niemieckie.

Karmienie szczeniaka

Nieprzeczytany postprzez KewinBalcewicz » 02 lut 2017, 22:21

Witam.Mieszkam z Zona w Norwegii kupilismy tutaj 3miesiecznego owczarka niemieckiego z malej hodowli, kobieta od ktorej wzielismy psa powiedziala ze mamy przez rok czasu karmic tylko sucha karma namaczana w wodzie, w zaleznosci od tygodni psa zwiekszac ilosc jedzenia.
I teraz moje pytanie dotyczy sie tego czy to jest odpowiednie ? Napaczatku jadla ta karme az sie uszy trzesly, teraz po ponad miesiacu jak ja mamy, to zaczela wybrzydzac ta karme i nie chce jej jesc za bardzo, dopiero jak dodam parowke czy kielbaske to zje. Raz w tygodniu daje jej lososia z ryzem i to wszystko i dalej nie wiem jak ja karmic, dzisiaj wymyslilem dla niej kasze z marchewka i wolowina mam nadzieje ze bedzie jesc.
Co moge jej jeszcze dawac ? i co zrobic z ta sucha karma ? Czekam na pomoc . POZDRAWIAM
KewinBalcewicz
Avatar użytkownika
Nowy forumowicz
Owczarek niemiecki: Suzi
Imię: Kewin
Wiek: 23
Lokalizacja: Norwegia
Dołączył(a): 01 sty 2017, 21:01

Re: Karmienie szczeniaka

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 02 lut 2017, 23:47

Zawsze można przejść z psem na BARF. Warto poczytać forumowy wątek o tej diecie właśnie.
AnnaJagna
Avatar użytkownika
Klubowicz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Wiek: 34
Lokalizacja: Natal, Brazylia
Pochwały: 28
Dołączył(a): 19 lis 2012, 16:12

Re: Karmienie szczeniaka

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 03 lut 2017, 09:23

Dokładnie, jak napisała Anna, jest na forum sporo informacji o karmieniu psów i chrupkami i w sposób naturalny. Poszperaj, poszukaj,a znajdziesz masę informacji.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Avatar użytkownika
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Lokalizacja: Nad Słoną Wodą
Pochwały: 22
Dołączył(a): 26 wrz 2012, 09:06

Re: Karmienie szczeniaka

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 03 lut 2017, 10:58

Z racji tego że 50% moich ON-ków ma podobnie (a że mam je dwa to to 50%=Bonnie ;-); Zbój nie ma z tym problemów) postanowiłem wypowiedzieć się w tym wątku. Założę się że jako początkujący owczarkarz Twoje dylematy dotyczą nie tylko tego co możesz dawać ale także ile, jak i kiedy. Na początku każdy ma z tym problem. Temat żywienia to jest temat rzeka i ilu ludzi tyle zdań i opinii. Zanim zaleje mnie fala hejtu lub nieprzychylnych komentarzy co do mojego sposobu karmienia psów to pragnę zaznaczyć iż to co piszę jest to moje zdanie, doświadczenie i nie zamierzam nikomu niczego narzucać, przekonywać do moich racji - żywienie psa to wybór każdego z osobna - wybór który powinien zostać wypracowany i opierać się przede wszystkim na obserwacji i dobru psa a nie przekonań, własnej wygody itp. Proszę o to aby moją wypowiedź potraktować jako wskazówkę do ewentualnego rozwiązania problemu. Każdy może popełnić błąd ale na szczęście w większości przypadków można go naprawić. Każdy stosuje różną metodę a to która jest najlepsza niejednokrotnie uzależniona jest od tego z jakim psem mamy do czynienia i nie chodzi mi tu o rasę tylko tolerancję na różne składniki. Układ trawienny człowieka nie różni się wiele budową i zasadą działania od układu pokarmowego psa i tak jak niektórzy ludzie mają problemy z przyswajaniem niektórych składników np: laktozy tak też psy maja podobne perypetie (w tym alergie pokarmowe). Jak już wspomniałem ludzie stosują różne metody - należą do nich głównie:
1. BARF - oparte głównie na surowym mięsie + wypełniacze.
2. Posiłki gotowane
3. Sucha karma
4. Sucha karma + mokre
5. Sucha karma + gotowane

1. BARF.
Odnośnie BARF'a poczytaj na forum, popytaj osób które stosują tej metody a na pewno jeśli się na nią zdecydujesz pomogą Ci dopasować składniki, proporcje tak aby Twojemu psu nic nie zabrakło. Ja w tej kwestii nie będę się wypowiadał bo tego nie stosuje, nie jestem osobą kompetentną w tym temacie i są inne osoby bardziej doświadczone.

2. Posiłki gotowane.
Niektórzy (w tym ja) gotują posiłki składające się z ryżu, mięsa, podrobów itp. Myślę że tutaj należy zwrócić uwagę na odpowiednie proporcje/skład czyli wapń, białko, węglowodany, witaminy itd. Mając na uwadze że podczas przygotowywania posiłków (np: długie gotowanie warzyw) powoduje utratę niektórych składników np: witamin. W związku z tym warto zadbać o dodatkowe suplementy.

3. Sucha karma.
Są ludzie którzy karmią psy cały czas tylko suchą karmą. Ja osobiście nie polecam tej metody a z moich obserwacji wynika że podawanie tylko suchej karmy może (zaznaczam: może ale nie musi) doprowadzać do wyjałowienia układu pokarmowego - żeby nie wiem jaka dobra karma była - wbrew temu co twierdzi lobby producentów. Popełniłem ten błąd lata temu. Zaobserwowałem to u mojej suni Minnie która przez kilka lat jadła suchą karmę. Bywały okresy że w lecie jadła trawę - czasami pasła się jak krowa na pastwisku. W zimie jak nie było trawy pojawiały się problemy z trawieniem. Oczywiście wet stwierdził że pies tak ma i nie ma się czym przejmować. Nic bardziej mylnego pies w ten sposób próbował dostarczyć do układu pokarmowego inne składniki które powodowały że układ trawienny lepiej działał lub prowokowała wymioty. Wymiotowała właśnie tą zjedzoną trawą, żółcią i pianą. Odkąd zmieniliśmy sposób żywienia problemu nie ma. Ale tak jak wspomniałem u innych psów może być inaczej.

4. Sucha karma + mokre.
Czasami do suchej karmy ludzie dodają tzw. gotowe "mokre jedzenie" (np: z puszki). Tą metodą były karmione psy którymi opiekowałem się w Niemczech. Nie było żadnych problemów z psami - poza tym że zalecana dawka okazała zbyt duża więc zaczęły tyć i na chwile musiały przejść na dietę - po zmniejszeniu porcji utrzymywały wagę. Warto podkreślić że psy dostawały bardzo dobre i sprawdzone karmy a że w Niemczech jakość produktów jest znacznie wyższa niż w Polsce to nie ma co dyskutować. Być może w Norwegii jest podobnie jak w Niemczech (dostępu do łososia to Wam zazdroszczę!!! ;-)) Mam duży dystans do karm "puszkowych" w Polsce - zresztą moje psy miały po nich taką sra...ę że głowa mała ;-). Warto pamiętać o inny suplementach gdyż nie wszystko w tych karmach się znajduje. Nawiasem mówiąc mój brat jest miłośnikiem kotów i też bardzo ceni sobie tą metodę.

5. Sucha karma + posiłki gotowane.
To jest metoda którą ja stosuję. Bardzo ją sobie cenię bo mogę dawkować niektóre składniki w zależności do potrzeb (np. kawasy omega 3 i 6 podczas wymiany sierści) . Robię to tak że do połowy zalecanej dawki karmy dodaję przygotowywany posiłek: ryż z rybą i surowymi warzywami, ryż z podrobami i warzywami. Z racji tego że moje psy jeszcze rosną dodatkowo podaję dodatkowe minerały (wapń, fosfor itd). Psy nie mają perypetii żołądkowych a dzięki temu że w gotowanych posiłkach podaję im dodatkowo Kwasy Omega 3 i 6 mają lśniącą sierść, nie cuchną i ogólnie samopoczucie mają wyśmienite - czasami myślę że aż za bardzo.

Ale uwaga (i tu dochodzimy do sedna Twojego problemu)! Ostatnie dwie metody mogą przysporzyć też problemów - min. grymaszenie. Zgaduję że u Ciebie wygląda to tak że np: rano podajesz tylko suchą karmę namoczoną w wodzie a wieczorem (lub od czasu do czasu) dostaje gotowane jedzenie lub jakiś dodatek. Pies grymasi, obwąchuje ręce, kieszenie gdzie z reguły są przysmaki a z "mordy" można wyczytać "nie lubię tegoooooo". Robi tak bo lepiej smakuje mu gotowane, ładniej pachnie, łatwiej to pogryźć a z suchą karmą to trzeba się namęczyć. Stąd pies zaczyna jeść w momencie gdy do michy wpadnie coś co lepiej smakuje (osobiście zrezygnował bym z kiełbasy i parówek - gdyż jest to przetworzone jedzenie) a że podrażni żołądek i zwiększa łaknienie to potem zjada również suchą karmę - możesz być pewny że z biegiem czasu w ogóle nie tknie karmy. W przypadku tego sposobu powinieneś określić na którym składniku oprzesz żywienie a który jest dodatkiem tzn. czy składniki dobierasz na podstawie składu karmy czy składu posiłku gotowanego. Potem ustalasz na jakich zasadach. Aby pozbyć się problemu grymaszenia są dwie drogi. Pierwsza to taka aby za każdym razem połowę zalecanej dawki karmy zmieszać z gotowanym posiłkiem (lub mokrym) i wtedy będzie wcinać wszystko za porządkiem albo druga droga to pies dostaje pełną dawkę karmy (tutaj mała uwaga ale po tym za chwile) a gotowany posiłek traktować jako dodatek i dawać go trochę rzadziej. Ja stosuje te dwie drogi na zmianę - w zależności od okresu, czasu jaki mogę poświęcić na przygotowywanie posiłków. W przypadku wymiany sierści większy nacisk kładę na kwasy omega 3i 6 (więc w diecie jest więcej ryby i olejów roślinnych) a czasami po prostu główna dieta to sucha karma. I tutaj ta uwaga o której wspominałem- aby nie doprowadzić do wyjałowienia układu pokarmowego zwiększam ilość suszonych żwaczy wołowych, przysmaków opartych na żywych kulturach bakterii (np: żwacze wołowe tnę na małe kawałki i daję jako przysmak nagradzając podczas szkolenia, zabawy), czasami daję do wylizania kubek po jogurcie, kefirze itp. - nawiasem mówiąc wylizywanie kubka po małym monte albo danonku wygląda komicznie.
Wracając do Twojego przypadku. Jeżeli już dokonasz wyboru sposobu żywienia i zdecydujesz się na tą ostatnią a podstawowym składnikiem będzie sucha karma to aby poradzić sobie z grymaszeniem będziesz musiał po prostu zabierać miskę i podać to podczas następnej pory karmienia (jak zgłodnieje to będzie zajadać aż się będą uszy trzęsły a przy okazji nauczysz psa regularnych posiłków.), odstawić posiłek gotowany na kilka dni do momentu aż pies zacznie bez grymaszenia zjadać karmę.
U mnie ten system działa - czy u Ciebie też tak będzie musisz to sam sprawdzić.

Pamiętaj że psy do 1,5 roku budują kościec i dla prawidłowego rozwoju muszą dostać dodatkowy wapń, fosfor itd.

P.S. Cholera znowu się rozkręciłem. ;-)Mam nadzieję że dotarłeś do końca! :lool:

Autor postu otrzymał pochwałę
Zbój, Bonnie i Minnie
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/
Zgój
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Zbój & Bonnie
Imię: Paweł
Wiek: 41
Lokalizacja: Zasów
Pochwały: 9
Dołączył(a): 25 sty 2016, 13:48

Re: Karmienie szczeniaka

Nieprzeczytany postprzez KewinBalcewicz » 03 lut 2017, 21:11

No niezle, do konca dotarlem faktycznie, i nawet powiem ze mnie wciagnelo jak dobra ksiazka :)
Jesli chodzi o BARF to odpada u mnie bo mieszkamy na wiosce i dostep do takich rzeczy mamy ciezki, wiec zostane przy karmieniu sucha tak jak mowiles odstawie mokre jedzenie, a z czasem znowu raz w tygodniu dostanie lososia i wiadomo jakies suplementy w miedzy czasie, dziekuje i pozdrawiam z polnocnej Norwegii :)

-- 3 lut 2017, o 21:16 --

PS. Kiedy pies bedzie mogl miec nasypane suchej karmy w misce caly czas i wtedy raz dzienne cos mokrego ? Czy takie cos w chodzi w gre ?
KewinBalcewicz
Avatar użytkownika
Nowy forumowicz
Owczarek niemiecki: Suzi
Imię: Kewin
Wiek: 23
Lokalizacja: Norwegia
Dołączył(a): 01 sty 2017, 21:01

Re: Karmienie szczeniaka

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 03 lut 2017, 21:23

KewinBalcewicz napisał(a):
-- 3 lut 2017, o 21:16 --

PS. Kiedy pies bedzie mogl miec nasypane suchej karmy w misce caly czas i wtedy raz dzienne cos mokrego ? Czy takie cos w chodzi w gre ?


Zostawianie psu suchej karmy w misce przez cały czas jest nie wychowawcze :stop:. Pies powinien dostać posiłek i jak nie zje to resztę zabierasz. W przypadku szczeniąt karmienie powinno się odbywać kilka razy dziennie za to w mniejszych ilościach.
Zbój, Bonnie i Minnie
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/
Zgój
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Zbój & Bonnie
Imię: Paweł
Wiek: 41
Lokalizacja: Zasów
Pochwały: 9
Dołączył(a): 25 sty 2016, 13:48

Re: Karmienie szczeniaka

Nieprzeczytany postprzez KewinBalcewicz » 03 lut 2017, 21:28

No tak rozumiem, dostaje 3 razy dziennie jedzenie oczywiscie, tylko mi chodzi o to jak juz bedzie starsza np. juz 2 lata.
U tesciow pies (tylko ze kundel) caly czas ma sucha karme w misce.
KewinBalcewicz
Avatar użytkownika
Nowy forumowicz
Owczarek niemiecki: Suzi
Imię: Kewin
Wiek: 23
Lokalizacja: Norwegia
Dołączył(a): 01 sty 2017, 21:01

Re: Karmienie szczeniaka

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 03 lut 2017, 21:49

Nie powinno się zostawiać karmy w misce cały czas nawet jak będzie dorosła. Czasami stały dostęp do karmy uczy psa wybrzydzania. Znam przypadki kiedy pies kręcił nosem na karmę tak długo jak nie spadły do miski jakieś resztki. Zabieranie miski powoduje że pies zjada posiłek ze smakiem. Poza tym regularne posiłki regulują tryb dnia psa. U mnie futra dostają jedzenie o 7-ej i o 18-ej (w lecie o 19-ej) po posiłku nie forsuję ich fizycznie przez ok. 1h. Jak przychodzi pora karmienia to pieseły czekają na jedzenie jak na przysmaki. Najpierw jest komenda siad i jak wykonają polecenie micha ląduje na ziemi.
Zbój, Bonnie i Minnie
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/
Zgój
Avatar użytkownika
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Zbój & Bonnie
Imię: Paweł
Wiek: 41
Lokalizacja: Zasów
Pochwały: 9
Dołączył(a): 25 sty 2016, 13:48

Re: Karmienie szczeniaka

Nieprzeczytany postprzez KewinBalcewicz » 03 lut 2017, 22:21

Rozumiem i wezme to pod uwage :)
KewinBalcewicz
Avatar użytkownika
Nowy forumowicz
Owczarek niemiecki: Suzi
Imię: Kewin
Wiek: 23
Lokalizacja: Norwegia
Dołączył(a): 01 sty 2017, 21:01

Re: Karmienie szczeniaka

Nieprzeczytany postprzez trussardi » 05 mar 2017, 06:42

Słuchajcie a może ktoś zna karmę dla szczeniaka ze "wspomagaczami" na stawy, ale koniecznie bez drobiu ani żadnych dodatków z tym związanych?? Moja Lila jest kompletnie uczulona na drób, dostaje teraz Simpsons'a z łososiem i ziemniakami która bardzo jej smakuje jednak chciałabym jej troszkę urozmaicić i zmienić karmę za jakiś czas ... jest naprawdę dużym psem jak na swój wiek i płeć, dlatego potrzebuje też karmy która ma dodatki wspomagające stawy

Może ktoś zna taką karmę inną niż Simpsons? :)
Obrazek
Obrazek
trussardi
Avatar użytkownika
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Bonus i Lila
Imię: Agnieszka
Wiek: 31
Lokalizacja: Obory/Toruń
Pochwały: 1
Dołączył(a): 06 paź 2016, 14:23

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post