Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Kontakt wzrokowy.

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 5 kwi 2014, o 21:47

No właśnie, chodzi o więź, o porozumienie, o współpracę i podporządkowanie. Jasne, że dobrze jest gdy pies patrzy na przewodnika, obserwuje dawane przez niego sygnały, skupia się. Ale o tym że pies ma w oczy patrzeć to ja nigdzie nie wyczytałam, wiem tylko, że to, co może i pożądane, niepisanym prawem stało się niezbędne i obowiązkowe... Trenowanie tego, co nie jest najistotniejsze zajmuje masę czasu, który pewnie warto poświęcić innym, wyżej punktowanym ćwiczeniom czy choćby zabawie. Nie wszyscy sędziowie oceniają ten nieszczęsny kontakt wzrokowy, ta ocena nie jest, moim zdaniem, warta tyle zachodu ile poświęca się czemuś co jest dla jednego psa zwyczajne i naturalne, dla innego do niczego niepotrzebne bo widzi to co chce bez dziwacznego czasem wykręcania głowy. No a to co na filmie widać to już wynaturzenie, tak bym nazwała używanie podobnych patentów bo określenie "głupota" jest za słabe. Ja nie z tych co nigdy psa nie szarpnęła ale mróz mam na plecach jak oglądam psa na tym chomątku poszarpywanego przez sztywną i zimną osobę, zapewne ambitną zawodniczkę. Kurcze, niby psu nie zadaje wielkiego bólu ale - do licha - to ma być ta więź? ten kontakt? Ja tego tu nie dostrzegam w ogóle.
Nie kontakt wzrokowy jest, moim zdaniem, ważny, ważna jest psychiczna więź, jednym słowem jakaś przyjaźń (chyba?). I to ma być widoczne na ringu, zwłaszcza w obedience gdzie ma być widoczna radość psa ze współpracy z człowiekiem. Taka idea przyświecać miała tej dyscyplinie.

-- 5 kwi 2014, o 23:13 --

dariex napisał(a):Ważna jest dokładność, precyzja,
jak również naturalne poruszanie się obydwojga – przewodnika i psa. Aby uzyskać
wysoki wynik, obydwoje – przewodnik i pies muszą dobrze współpracować jako
zespół, pokazywać wspólną przyjemność z pracy razem i sportową postawę.

No właśnie... Dzięki za ten fragment regulaminu :)
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Barbi/Figa
Imię: Barbara
Pochwały: 6

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 5 kwi 2014, o 22:33

Ale przecież jeśli ktoś nie lubi obedience, to przecież są inne sporty... choćby rally-o czy tropienie czy pasienie czy agility, każdy znajdzie coś dla siebie (i dla swojego psa przede wszystkim) i to właśnie jest piękne w psich sportach :)
Myślę, że jak ktoś jest bardzo kreatywny to i wymyślić sobie własny sport i rozpropagować go to też fajna opcja.

Mi osobiście się kontakt wzrokowy podoba. Mojemu psu też nie przeszkadza, bo przecież jest kluczem do uzyskania przefajnej nagrody. :)
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016)
Nanami
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kaza
Imię: Anka
Pochwały: 27

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 5 kwi 2014, o 22:50

Nanami, to nie jest kwestia wyboru dyscypliny tylko interpretacji regulaminu. Zwróciłam tylko uwagę na rozminięcie się regulaminu z życiem i na to, do czego to rozminięcie prowadzi. Vide- zaprezentowany wcześniej filmik.
Całkiem dobrze sobie radziłam w obedience machnąwszy w końcu ręką na ten cały wzrokowy kontakt bo to nie jest istota tej dyscypliny. I nawet w regulaminie o innym niż wzrokowy kontakcie jest mowa. "naturalne poruszanie się obydwojga..."
Ostatnio edytowano 5 kwi 2014, o 23:03 przez BarbaraS, łącznie edytowano 1 raz
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 5 kwi 2014, o 23:03

W takim razie ja nie wiem o czy już dyskutujemy ;-)
Niezależnie od interpretacji regulaminu, wszędzie będą się w sporcie pojawiać przekręty różnorakie...
I tak z ciekawości - jeśli ktoś ma jakikolwiek filmik z psem, z chodzenia przy nodze - sportowego, ale bez kontaktu, to z chęcią obejrzę - bo nie mam pojęcia jak ta alternatywa miałaby wyglądać, jak ten kontakt z przewodnikiem być oceniany.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016)
Nanami
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kaza
Imię: Anka
Pochwały: 27

Nieprzeczytany postprzez dariex » 6 kwi 2014, o 11:09

Kochani,to jest sport w rozumieniu samo przez się.

Tak samo jak kiedyś w skokach narciarskich nie był wymagany telemark,a teraz jego niewykonanie skutkuje obniżeniem punktacji.

I tak o ile w klasie 0 sędziwie nie obniżają mocno not za gubienie kontaktu wzrokowego,tak w wyższych klasach już zdecydowanie ( w ogole zerówka to faktycznie taki przedsionek do psiego sportu,bo start w klasie 0 ,a w klasie I to w moim mniemaniu jest duża przepaść w ocenie ogólnego wyglądu,współpracy oraz nawet tego,czy słuchamy komisarza zawodów i stosujemy się skrupulatnie do jego słów)

Kiedyś wymagało się w aporcie,zeby pies niemalże położył pysk z aportem na przewodniku,teraz za nawet lekkie uderzenie pyskiem przewodnika,obcina się punkty.

Kwestia "mody" ale warto przed startem po prostu wybrać się na zawody jako obserwator,a juz absolutnie konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z regulaminem i dopytanie przed startem sędziego o szczegóły,jesli mamy wątpliwości.

W Kaliszu w kl.0 zajęła II miejsce dobermanka,której praca była bardzo ładna,pracowała chętnie,żywiołowo,a przy nodze chodziła bez kontaktu.
Czyli da się ale przygotowujac się do startu w klasie I będzie musiała to dopracować chcąc,nie chcąc.
dariex
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Chivas
Imię: Daria
Pochwały: 22

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 6 kwi 2014, o 18:50

Nanami napisał(a): jak ten kontakt z przewodnikiem być oceniany.

No chyba nie ma wyjścia innego jak policzyć ile razy pies opuścił głowę...
Nanami, zupełnie nie zrozumiałaś o czym ja pisałam :-(
Już się może nie będę produkować daremnie, dodam jedynie, że w regulaminie stoi, że podczas marszu z psem przy nodze przewodnik ma patrzeć przed siebie. No to co to za kontakt? ;-) :lool:
No i tyle z mojej strony.
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez dariex » 6 kwi 2014, o 19:13

Basiu a wkleisz mi ten cytat z regulaminu? tak z ciekawości.
No i z jakiego regulaminu to? PT czy Obi?
dariex
Zaawansowany owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 6 kwi 2014, o 19:27

http://www.zkwp-szkolenie.pl/dyscypliny ... ce%200.pdf

Cytat poniższy znajdziesz w uwagach do regulaminu klasy "0"
Przytaczam, żeby długo nie szukać:
"Uwagi:
Pies powinien chętni
e i radośnie iść przy lewej nodze przewodnika, z łopatką
na wysokości jego kolana, uważnie
reagując na ruch przewodnika.
Przewodnik
powinien patrzeć przed siebie i poruszać się w sposób naturalny, swobodnie, lecz nie
przesadnie poruszając rękami."
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez dariex » 6 kwi 2014, o 19:29

i jeszcze jako ciekawostkę wklejam naszą brudną kartę oceny startu z wczoraj (obediecne klasa 0 ) - zamazałam ilość psów,bo się nie zgadzała z rzeczywistoscią ;)

Obrazek

a co do cytatu to zrozumiałąm wczesniej,ze mówisz,ze pies ma patrzeć przed siebie :) teraz rozumiem :)

Zatem ponawiam wypowiedz jak wyżej i podejrzewam,ze za jakieś 2 lata znów będzie to zupelnie inaczej interpretowane.
dariex
Zaawansowany owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 6 kwi 2014, o 19:37

Daria, ja wiem, ze coś takiego jak obniżenie oceny za "gubienie kontaktu" funkcjonuje. Czy są to regulaminowe kary? Może trzeba się upomnieć o sensowny regulamin albo o rzetelne, zgodne z regulaminem sędziowanie?
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje