Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Przepisy dotyczące psów oraz informacje o psach ukazujące się w szeroko rozumianych mediach.

Re: Kradzieje i łoszuści

Nieprzeczytany postprzez Joan » 20 mar 2013, o 18:04

Zofia napisał(a):Nie podoba mi się w tym eksperymencie zachęcanie do zjedzenia wczesniej zakazanego jedzenia - to jest bład z punktu widzenia szkolenia psa i błąd dla oceny zachowania psa także. Jeśli pies wiedział, że w zmienionej sytuacji może zjeść, to cały eksperyment tracił na wartości.
Eksperymentatorzy - na szkolenie!

Zofia Mrzewińska

Wszystkie moje psy mają czekać nad pełną miską, aż powiem "proszę". Od lat praktykują jedzenie "wcześniej zakazanego jedzenia"...
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 54

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 20 mar 2013, o 21:16

Jeśli psy są nauczone czekać, to czy dostają hasło na czekanie, czy zakaz jedzenia?
Pies potrafi odróżnic hasło zabraniające brania czegoś do pyska w ogóle od hasła nakazującego poczekać na pozwolenie na jedzenie. Raszka ma zakaz brania wszystkich jadalnych znalezisk na spacerze, w domu może czekać na pozwolenie jedzenia nawet z kawałkiem kiełbasy juz trzymanym w zębach.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Joan » 20 mar 2013, o 21:47

Fakt... Jest hasło :"czeka pies".
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 54

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 20 mar 2013, o 22:01

Zofia napisał(a):(...)
Pies potrafi odróżnic hasło zabraniające brania czegoś do pyska w ogóle od hasła nakazującego poczekać na pozwolenie na jedzenie. (...)

Obawiam się, że właśnie tego badacze mogą jeszcze nie wiedzieć i przez to chrzanią eksperymenty... .
AnnaJagna
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Pochwały: 28

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 20 mar 2013, o 22:16

Ale często my sami nie zauważamy, że pies odpowiada zachowaniem na uplyw czasu, gest, zapamiętaną logiczną, celową kolejność czynności, nie na brzmienie słowa. Zdarzyło mi się - nie jestem coraz młodsza - wydać inne polecenie slowem, inne gestem - to gestem było celowe w ciągu ćwiczeń, Raszka zignorowała słowo - reagowala na gest i kolejność ćwiczeń.
To chyba trochę tak, jakbym komuś mówiła - skręć w lewo - i pokazywala skręt w prawo ręką, ciekawe, na co zareaguje wtedy statystyczny człek?

Z własnych doświadczeń wydaje mi sie, że albo zareaguje na gest, albo zapyta - chyba chciałaś powiedzieć - w prawo?

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 20 mar 2013, o 22:29

Jak kobieta tłumaczy jak gdzieś dojchać i pokazuje w prawo, a mówi w lewo, należy pojechać w prawo (i mówię to ja, kobieta :roftl: . Mój mąż będzie kierował się tym, co było powiedziane). Mężczyznom się coś takiego nie zdarza.
Moja psica reaguje super na gesty, z których ja sobie nawet nie zdaję sprawy. Gdy słowo przeczy gestowi, gest ma priorytet. Ton głosu jest ważniejszy od słowa. Sunia odmierza czas, a zegarka nie ma.
Przy misce nie mamy specjalnego hasła na czekanie, tylko robimy ćwiczenia. Miskę niosę z kuchni do miejsca posiłku i głodna bidula ma iść przy nodze albo po prawej stronie, albo co krok to tu, to tam. Czasem zostawiam ją na "waruj" przed miską i wracam do kuchni po jakiś dodatkowy kawałek mięska. Na hasło zabiera się za jedzenie.

Wracając do eksperymentu, gdyby ten kwalifikujący test przeprowadzono zgodnie z zasadami, o których mówimy, niektóre psy mogłyby po prostu nauczyć się, że w tym pokoju przy tej osobie nie mogą jeść. Wyniki również nie byłyby wtedy miarodajne.

Zastanawiam się, czy przeprowadzenie eksperymentu na porządnie wyszkolonych psach i w porozumieniu z opiekunami byłoby lepszym rozwiązaniem.
AnnaJagna
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 21 mar 2013, o 10:08

Fabiola nie zacznie jeść bez pozwolenia, choćby miała jej ślina lecieć strumieniami, a pysk był 3 cm od żarełka :lool: . I nie uczyłam jej tego jakoś specjalnie, tylko tak samo z siebie wyszło. Często zdarza się, że postawię na podłodze jakiś pojemniczek do wylizania, Fabia jest tuż obok, więc ja spokojnie udaję się do swoich zajęć. A za chwilę Fabiola przybiega i szczeka ponaglająco, bo zapomniałam wykonać ten przyzwalający gest. I zachowanie takie powtarzane jest w różnych miejscach, przy różnym oświetlaniu lub jego braku itp. itd.
Przy Donie często wieszaliśmy kiełbasę na kaloryferze w kuchni do wysuszenia. Kiełbasa wisiała na wysokości pyska psa. Nigdy, ale to nigdy nie zdarzyło się, żeby kiełbasy podczas naszej nieobecności ubyło. Ani też w nocy.
Mam więc poważne wątpliwości, co do prawdziwości eksperymentalnych wniosków.
Marzena Gałczyńska

Hodowla Owczarków Niemieckich z Linii Użytkowej "Rosa Polonica FCI"
www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Hodowca
Owczarek niemiecki: Fabiola K-9 BU
Imię: Marzena
Pochwały: 51

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 21 mar 2013, o 11:53

Aj, a ta historia z kiełbasą interesująca!
AnnaJagna
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 21 mar 2013, o 13:31

Być może eksperymentatorzy nie uwzględnili tego, że każdy pies jest inny i każdy ma inne relacje z właścicielem. Stopien wyszkolenia i podporządkowania, doświadczenia osobnicze - też inne. Obserwatorzy zachowań dzikich zwierząt wiedzą, że one potrafią obliczać szanse na zdobycie jedzonka zależnie od tego kto i w jakiej sytuacji pilnuje. Właściciele psów widzą, że psy potrafia skłonić swoim zachowaniem innego psa, aby od miski odbiegł - a nawet zaganiać kota do miski, jeśli wolno zjeść to, co kot w misce zostawi.

Gdyby eksperyment był przeprowadzony na ludziach - też by się okazało, że ktoś, kto wie o strajku "kanarów" nie kasuje tego dnia biletu, a ktoś inny kasuje i tak, prawda?

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 21 mar 2013, o 14:15

Oj, prawda. Wydaje mi się, że chcieliby badacze coś o psiej moralności powiedzieć.
Haha, kanary! A mnóstwo osób potrafi rozpoznać grupę kontrolerów na przystanku i dopiero wtedy kasują bilet, jak widzą, że taka grupa wchodzi do ich wagonu, albo w ogóle wysiadają z tramwaju.
Nic to, zobaczę, co tam o pozostałych eksperymentach naskrobali.
AnnaJagna
Klubowicz

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje