Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Re: Łańcuch zachowań łowieckich

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 27 wrz 2015, o 12:30

Dziękuje, poproszę kogoś o pomoc. Dzisiaj na koniec przejażdżki rowerowej, gdy szłam z psem, psinka coś złapała, nie zareagowała na fe, więc szybko odłożyłam rower by wyciągnąć, rower spadł, narobił hałasu, w efekcie psina wypluła znalezisko, dlatego pomyślałam że może skojarzyć komendę z jakimś nieprzyjemnym dźwiękiem?

-- 27 wrz 2015, o 13:51 --

A jeszcze zadam jedno pytanie bo mam niejasność, czy macie oddzielną komendę na niepodjęcie jedzonka i oddzielną jeśli pies znalezisko złapie?
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Imię: Anna

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 27 wrz 2015, o 14:52

Podczas szkolenia niepodejmowania żarcia nie może być opcji, że pies mimo obecności przewodnika weżmie coś do pyska - jest pod kontrolą. Używam tylko słowa "nie" + korekta przy bodaj spojrzeniu na podrzucone żarcie. Oczywiście pies musi rozumieć, że "nie" to znaczy "zachowaj się inaczej". Gdy dochodzę do etapu, kiedy pies, podprowadzany złośliwie pod wiatr w stronę podrzuconego żarcia, zapiera się łapami, odwraca głowę i mowi, że tam jest strasznie i za nic tam nie pójdzie, nagradzam pochwałą słowną. Bez żarcia.

Na wyplucie czegoś. co pies weźmie w pysk - po prawidłowo prowadzonym szkoleniu nie będzie to na pewno przedmiot jadalny - mam osobne hasło.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez norineko » 27 wrz 2015, o 15:02

Czułam, że musi być konieczna pomoc kogoś z zewnątrz, ale niestety nigdy nie mogłąm na to liczyć dostatecznie wcześnie, zanim pies już zdążył dojść do wniosku, że tuż po przekroczeniu drzwi wejściowych do mieszkania cały spacer to jedna wielka kuchnia.
Niestety jak już widzieli niektórzy, w mojej okolicy liczenie na to, że uda się przewidzieć gdzie może być coś jadalnego graniczy z cudem, więc niestety muszę się pogodzić, że raczej psów nie oduczę samego podejmowania jedzenia, bo zwyczajnie nie jestem w stanie zareagować wcześniej.
Muszę się zadowolić wyegzekwowaniem innych komend.
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 62

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 27 wrz 2015, o 17:00

Panio Zofio, dziękuje, bardzo mi to rozjaśniło sytuacje. Muszę dużo aranżować takich sytuacji, niestety mój pies ma wyjątkowo swietny węch na różne śmieci, czasem coś malutkiego leży w trawie, chwyci, połknie i tyle z ćwiczeń, wracamy do punktu wyjścia. Rozumiem, że jak pies cos chwyci, nie ma sensu powtarzanie NIE tylko szybkie wyciągniecie "smakołyka"?
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 27 wrz 2015, o 17:26

Norineko, zapraszam na szkolenie. Da się. Właśnie dlatego, że pod moim blokiem jest wyrzucalnia odpadków jedzenia, wszystkie moje kolejne psy (Luśka - ONka, Koliber - malinois, Raszka - malinois) zostaly nauczone bezwzględnie ignorować jedzenie na ziemi poza domem.
Crazywithdog, jak pies już chwyci coś zakazanego, z gniewnym rykiem wyciągamy. Nie nagradzamy odebrania. I urządzamy półgodzinny nienagradzany trening chodzenia dookoła tego czegoś, aż pies będzie patrzył na to coś z obrzydzeniem i gniewem.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 27 wrz 2015, o 17:34

Hah, to teraz rozumiem, moje kilka minut treningu chodzenie obok wyjętej rzeczy niedostatecznie obrzydzało zjadanie, następnym razem będzie dużo dłużej!:)
Pani Zofio, jeśli pies połknie cosik małego z trawy, można też jakoś jeszcze załagodzić sytuacje by tak drastycznie nie cofnąć się z efektami szkolenia?
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 30 wrz 2015, o 21:39

No i dzisiaj psica znowu łyknęła coś maleńkiego w trawie, teraz tylko takie wyszukuje, spryciula. Po tym zarządziłam siedzenie w miejscu przez jakiś czas. Ale to chyba nie załagodzi efektu samonagradzania.
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 1 paź 2015, o 07:18

Siedzenie w miejscu niczego jej nie nauczy. Musi się zastawić pułapkę - czyli celowo zostawić żarcie w znajomym sobie miejscu, tak aby interweniować zanim weźmie do pyska.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 1 paź 2015, o 12:06

Tak myślałam, dziękuje. Muszę popracować nad refleksem i więcej ćwiczyć z pułapkami zastawianymi przez znajomych.
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez BGrel » 1 paź 2015, o 12:59

Włóż jedzenie, nawet bardzo wonne i atrakcyjne jedzenie do pojemników ( małych, ale niepołykalnych w całości). Musi byc dziurka w pojemniku, zeby pachniało. To na pierwszy etap, kiedy zdarzy ci sie brak refleksu. Nie robiłabym tego jeżeli pies jest uczony szuakania przedmiotów.

-- 1 paź 2015, o 14:01 --

Włóż jedzenie, nawet bardzo wonne i atrakcyjne jedzenie do pojemników ( małych, ale niepołykalnych w całości). Musi byc dziurka w pojemniku, zeby pachniało. To na pierwszy etap, kiedy zdarzy ci sie brak refleksu. Nie robiłabym tego jeżeli pies jest uczony szuakania przedmiotów. Lub połączyłabym to, i nauczyła psa oznaczania znalezionego jedzenia tak samo jak innych przedmiotów. Nigdy znalezione jedzenie nie może być użyte jako nagroda.
BGrel
Klubowicz
Imię: Barbara
Pochwały: 21

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje