Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Zapytania i rozmowy o hodowlach i hodowcach.

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez mistiqe » 31 maja 2013, 11:38

A ja mam pytania, które nurtują mnie od bardzo dawna, czyli od czasu jak Owczarek Niemiecki Długowłosy stał się osobną rasą w FCI ;). Jak moi rodzice 12 lat temu kupili owczarka niemieckiego to wśród jego braci i sióstr tylko nasz Demon był długowłosy. Jakoś tak było, że z krótkowłosych rodziły się czasem długowłose, dostawały metryczki i żyły sobie ze swoimi właścicielami długo i szczęśliwie. Jak ktoś chciał wystawiać kupował krótkowłosego i to było normą. I teraz mam kilka pytań, bo w genetyce jestem kompletnym laikiem i dwa osobne wzorce namieszały mi w głowie:

Czy gen długiego włosa niesie ze sobą jakieś złe mutacje, które wpłyną na jakość rasy, jej użytkowość itp?
Czy owczarki niemieckie długowłose częściej nie mieszczą się w normach wzorca niż krótkowłose?
Czy to jest dobre dla rasy owczarka niemieckiego długowłosego, że można łączyć dwa długowłose psy? Czy to nie przyniesie szkody skoro do tej pory było w FCI tak, że długowłose rodziły się z krótkowłosych i dostawały rodowody, ale generalnie wystawiane nie były?
I wreszcie co z tymi psami długowłosymi, które urodzą się w miocie krótkowłosym? Będą mogły być wystawiane i rozmnażane czy dostaną do metryki wpis niehodowlany i tylko te z dwóch długowłosych będą rozmnażane i będą pełnoprawnymi przedstawicielami rasy DON?

Mam nadzieję, że jasno się wyraziłam :)Może ktoś zna odpowiedzi na te pytania?
mistiqe
Losowy avatar

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez Joan » 31 maja 2013, 12:03

Długi włos nie jest mutacją. To cecha recesywna, która jest przenoszona z pokolenie na pokolenie, ponieważ jest "przykrywana" przez widoczne cechy dominujące ( czyli, jeśli pies ma dwa allele tego samego genu - jeden sierści długiej, drugi krótkiej, to w jego fenotypie ujawnia się sierść krótka ).

Z genem długiej sierści często jest sprzężona wielkość, co nie od dziś zauważają hodowcy. Te psy są większe, bo przeważają u nich geny psów z południa, długowłosych i większych ( wymarłego w czystej postaci Wirtemberga ). Z moich obserwacji ( a myślę, że niektórzy się ze mną zgodzą) wynika również, że z długą sierścią sprzężona jest "większa doza zrównoważenia", którą cechowały się dawne psy z Wirtembergii. Oczywiście, końcowy typ charakteru jest wypadkową wielu cech, więc nie da się tego prognozować wprost.
W tej chwili owczarek długowłosy jest pełnoprawnym ON odmiany długowłosej ( tak jest od początku 2011 roku). Psy długowłose rozmnaża się między sobą, ja jednak uważam, że jest to zawężanie puli genowej i priorytetem w tej rasie powinno być zdrowie a nie wygląd. Z krzyżówki ON krótkowłosego z długowłosym mogą urodzić się tylko psy długo lub krótkowłose. "Trzeciego wyjścia nie ma ".

Jeszcze taka ciekawostka - genetycznie ON jest molosem. :-)

P.S.
Dominika. napisał(a):(...) uważam, że nigdy DONy (...) nie powinny być akceptowane i nigdy nie powinny powstać,


Takie jawne deprecjonowanie ON długowłosych przywodzi mi na myśl Hitlera, który walcząc o "czystość rasową" sam miał niearyjskie korzenie. :D
Jak można z rasy, której podstawą są psy długowłose, wyeliminować tę podstawę i dalej mieć owczarka niemieckiego...? :negatyw:Nie da się po prostu, bo to już nie będzie ON... :roftl:
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Avatar użytkownika
Zaawansowany owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 55
Dołączył(a): 20 lut 2011, 22:44

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez mistiqe » 31 maja 2013, 13:54

Dzięki Joan trochę mi rozjaśniłaś, ale jeszcze nie wszystko :)

Joan napisał(a):W tej chwili owczarek długowłosy jest pełnoprawnym ON odmiany długowłosej ( tak jest od początku 2011 roku). Psy długowłose rozmnaża się między sobą, ja jednak uważam, że jest to zawężanie puli genowej i priorytetem w tej rasie powinno być zdrowie a nie wygląd. Z krzyżówki ON krótkowłosego z długowłosym mogą urodzić się tylko psy długo lub krótkowłose. "Trzeciego wyjścia nie ma ".


No właśnie to weźmy przykładowo mojego Demona. Rodzice są krótkowłosi, rodzeństwo krótkowłose, a Demon dziwak długowłosy. Dostał normalny rodowód uprawniający do brania udziału w wystawach. Czyli jeżeli Demon w 2011 roku nie miał 10 lat tylko przykładowo 3 to mogłabym mu normalnie zrobić hodowlankę i rozmnażać go tylko z sukami długowłosymi? Precyzując, czy krzyżując ONka długowłosego po rodzicach krótkowłosych z drugim długowłosym po rodzicach krótkowłosych mogę mieć szczenięta krótko i długowłose?


I czy te krótkowłose będą miały normalne rodowody mimo, że są po rodzicach długowłosych? I oczywiście tak jak pytałam w poprzednim poście czy długowłose z krótkowłosych będą miały normalne rodowody uprawniające do brania udziału w wystawach?


Przepraszam, że tak drążę, ale nigdzie nie mogę znaleźć info na ten temat, a to mnie zastanawia po prostu :)
mistiqe
Losowy avatar

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 31 maja 2013, 14:08

Joan, fantastyczne linki o psach pasterskich.
AnnaJagna
Avatar użytkownika
Klubowicz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Wiek: 36
Lokalizacja: Natal, Brazylia
Pochwały: 29
Dołączył(a): 19 lis 2012, 16:12

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez Dominika. » 31 maja 2013, 14:10

Joan napisał(a):
P.S.
Dominika. napisał(a):(...) uważam, że nigdy DONy (...) nie powinny być akceptowane i nigdy nie powinny powstać,


Takie jawne deprecjonowanie ON długowłosych przywodzi mi na myśl Hitlera, który walcząc o "czystość rasową" sam miał niearyjskie korzenie. :D
Jak można z rasy, której podstawą są psy długowłose, wyeliminować tę podstawę i dalej mieć owczarka niemieckiego...? :negatyw:Nie da się po prostu, bo to już nie będzie ON... :roftl:


:roftl:źle się wyraziłam. Nie powinny powstać jako rasa w ZK.
Dominika.
Losowy avatar
Owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Anu
Imię: Dominika
Wiek: 22
Lokalizacja: Pomorskie
Dołączył(a): 16 sie 2011, 10:33

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez Joan » 31 maja 2013, 14:22

mistiqe napisał(a):Dzięki Joan trochę mi rozjaśniłaś, ale jeszcze nie wszystko :)

Joan napisał(a):W tej chwili owczarek długowłosy jest pełnoprawnym ON odmiany długowłosej ( tak jest od początku 2011 roku). Psy długowłose rozmnaża się między sobą, ja jednak uważam, że jest to zawężanie puli genowej i priorytetem w tej rasie powinno być zdrowie a nie wygląd. Z krzyżówki ON krótkowłosego z długowłosym mogą urodzić się tylko psy długo lub krótkowłose. "Trzeciego wyjścia nie ma ".


No właśnie to weźmy przykładowo mojego Demona. Rodzice są krótkowłosi, rodzeństwo krótkowłose, a Demon dziwak długowłosy. Dostał normalny rodowód uprawniający do brania udziału w wystawach. Czyli jeżeli Demon w 2011 roku nie miał 10 lat tylko przykładowo 3 to mogłabym mu normalnie zrobić hodowlankę i rozmnażać go tylko z sukami długowłosymi? Precyzując, czy krzyżując ONka długowłosego po rodzicach krótkowłosych z drugim długowłosym po rodzicach krótkowłosych mogę mieć szczenięta krótko i długowłose?


I czy te krótkowłose będą miały normalne rodowody mimo, że są po rodzicach długowłosych? I oczywiście tak jak pytałam w poprzednim poście czy długowłose z krótkowłosych będą miały normalne rodowody uprawniające do brania udziału w wystawach?


Przepraszam, że tak drążę, ale nigdzie nie mogę znaleźć info na ten temat, a to mnie zastanawia po prostu :)

Nie wiem, czy gdyby miał trzy lata to mógłby mieć hodowlankę, ale wiem, że rejestrowano dorosłe psy długowłose po rodzicach krótkowłosych w 2011 roku.
Długowłosy z długowłosym zawsze da długowłosego dlatego, że oboje mają te same dwa allele tego samego genu, więc każda kombinacja alleli da długi włos. W ZKwP, tak jak w VDH i SV nie kojarzy się krótkowłosych z długowłosymi, choć jakby nie patrzył, nic innego niż ON lub DON z tego nie wyjdzie. Czasami można wnosić do Zarządu o takie krycie, jeśli się je odpowiednio umotywuje i wszystko, co jest za zgodą Zarządu jest ok i szczeniakom wydaje się rodowody. W niemieckich organizacjach spoza FCI i SV takie krycia są dopuszczalne, tylko zaznacza się w rodowodach szczeniąt że są heterozygotami, żeby właściciel wiedział jak dobierać następne skojarzenia.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Avatar użytkownika
Zaawansowany owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 55
Dołączył(a): 20 lut 2011, 22:44

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 31 maja 2013, 14:28

Ja jeszcze dodam, że ślepe próby utrzymania czystości rasy tejże rasie nie służą.
Polecam blog http://pedigreedogsexposed.blogspot.com.br/. Autorka nakręciła dwa filmy, demaskując ogromne cierpienia championów CRUFTS właśnie w imię czystości rasy. Fragmenty tych filmów dotyczące ON były już publikowane na tym forum.
AnnaJagna
Avatar użytkownika
Klubowicz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Wiek: 36
Lokalizacja: Natal, Brazylia
Pochwały: 29
Dołączył(a): 19 lis 2012, 16:12

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez Joan » 31 maja 2013, 14:44

Ja już gdzieś pisałam, że niedługo na wystawy i zawody psów rasowych będzie się nosić wysublimowane geny "in vitro" ( na szkiełku) i na nich, na ścianie, wieszać zdobyte medale, bo przedstawiciel rasy nie będzie mógł chodzić, nie będzie mógł rodzić, nie będzie mógł normalnie funkcjonować. I to wcale nie jest śmieszne.
A to głoszenie "czystości rasy" i zacietrzewienie nastolatków... bardzo przepraszam... ale to akurat niezwykle mnie śmieszy... ( To zresztą chyba nie pierwszy temat, w którym "Maansa" chciała sobie ponarzekać w charakterze kompetentnej, co się jednak nie udało. ;-))
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Avatar użytkownika
Zaawansowany owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 55
Dołączył(a): 20 lut 2011, 22:44

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 31 maja 2013, 15:14

Zacietrzewienie, mówisz? :lool:
Niech się zacietrzewiają tutaj i niech się dowiadują od bardziej doświadczonych, niech mają pasję, niech się interesują.
Na wszystko jest czas, na zacietrzewienie i później na spokój i rozwagę. :-)
AnnaJagna
Avatar użytkownika
Klubowicz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Wiek: 36
Lokalizacja: Natal, Brazylia
Pochwały: 29
Dołączył(a): 19 lis 2012, 16:12

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez Joan » 31 maja 2013, 15:22

Gdyby mnie to wkurzało, to rzecz jasna, wcale nie odpowiadałabym. Przecież rozkoszne są takie, zgorszone mieszaniem linii, nastolatki. ;-)
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Avatar użytkownika
Zaawansowany owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 55
Dołączył(a): 20 lut 2011, 22:44

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post