Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Zapytania i rozmowy o hodowlach i hodowcach.

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez Joan » 22 cze 2013, 00:41

A mogę wiedzieć gdzie czytałeś?
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Avatar użytkownika
Zaawansowany owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 55
Dołączył(a): 20 lut 2011, 22:44

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 22 cze 2013, 10:44

Joan napisał(a):
P.S. Zastanawiam się tylko skąd Smyczyński wziął spostrzeżenie, że owczarki długowłose cyt. "często wyróżniają się wąską klatką piersiową oraz wąską, wysmukłą kufą." Myślę, myślę i nijak nie mogę wpaść na ten trop... :roftl:( Chyba, że psychologicznie - trzeba było jakoś tę eliminację usprawiedliwić.)


Zakładam, że jako międzynarodowy sędzia miał dużo okazji do obserwacji... :)

p.s.
Moje mix PONy lepiej znosiły upał niż ON znajomych.
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Avatar użytkownika
Czarnuchomaniaczka
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Wiek: 41
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 42
Dołączył(a): 23 lip 2012, 12:49

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez Joan » 23 cze 2013, 17:25

Długowłose były wykluczone z hodowli i raczej nie były wystawiane. :-)
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Avatar użytkownika
Zaawansowany owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 55
Dołączył(a): 20 lut 2011, 22:44

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 23 cze 2013, 20:44

Joan napisał(a):Trzeba sobie jasno zdawać sprawę, że wzorzec jest po prostu czyimś wyobrażeniem ideału i nie ma nic wspólnego ze zdrowiem ani dobrostanem zwierzęcia...


Wyrwę z kontekstu to zdanie - ale jak to wzorzec rasy nie ma nic wspólnego ze zdrowiem i dobrostanem?! A pilnowanie aby psy nie były przerośnięte i za grube, miały odpowiednie kątowanie łap i odpowiednie cechy psychiczne - to to nie jest dobrostan?!
Bo taki owczarek - wg wzorca - jest psem zrównoważonym i pewnym siebie. Nie chcę nawet wiedzieć co by się działo, gdyby dopuszczono do hodowli lękliwe egzemplarze na szeroką skale... wtedy to już naprawdę namordnik 24h/24h na łeb :przerażenie:.
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Avatar użytkownika
Owczarkowa wyga
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul za TM :( Lila
Imię: Aga
Wiek: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pochwały: 43
Dołączył(a): 27 lut 2011, 16:23

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez Joan » 24 cze 2013, 09:28

Aga i N napisał(a):
Joan napisał(a):Trzeba sobie jasno zdawać sprawę, że wzorzec jest po prostu czyimś wyobrażeniem ideału i nie ma nic wspólnego ze zdrowiem ani dobrostanem zwierzęcia...


Wyrwę z kontekstu to zdanie - ale jak to wzorzec rasy nie ma nic wspólnego ze zdrowiem i dobrostanem?! A pilnowanie aby psy nie były przerośnięte i za grube, miały odpowiednie kątowanie łap i odpowiednie cechy psychiczne - to to nie jest dobrostan?!
Bo taki owczarek - wg wzorca - jest psem zrównoważonym i pewnym siebie. Nie chcę nawet wiedzieć co by się działo, gdyby dopuszczono do hodowli lękliwe egzemplarze na szeroką skale... wtedy to już naprawdę namordnik 24h/24h na łeb :przerażenie:.

Tak, tak... gdyby nie ten wzorzec, to same nieszczęścia spadałyby na psy. I gdyby człowiek nie ustanowił odpowiedniego kątowania to psy pełzałyby, nie chodziły.
Tak, tak... mądry ten człowiek - mądrzejszy od Pana Boga i natury.

P.S. Była taka teoria doskonalenia genetycznego człowieka (na bazie teorii maltuzjańskiej), która w celu oszczędzania zasobów ziemskich postulowała "hodowlę" małych ludzi. Nie mogę sobie przypomnieć nazwiska profesora - autora tej nowatorskiej koncepcji - będę wdzięczna jak mi ktoś przypomni, bo jakoś w necie nie mogę znaleźć. Ta teoria była oparta na prostym założeniu, że mały człowiek mniej zasobów zużyje i produktów przemiany materii ( w tym gazów cieplarnianych) wydali. Taki ekonomiczny człowiek, to samo szczęście dla planety i dla tego człowieka - wystarczy tylko zarządzić selektywny dobór (przerośniętych i grubych eliminować) i zapanuje kraina szczęśliwości, zdrowia i dostatku. ;-)
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Avatar użytkownika
Zaawansowany owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 55
Dołączył(a): 20 lut 2011, 22:44

Re: Mieszanie ON i DON w ZHPR

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 24 cze 2013, 21:27

Aga i N napisał(a):Nie chcę nawet wiedzieć co by się działo, gdyby dopuszczono do hodowli lękliwe egzemplarze na szeroką skale...


Ale to już się dzieje! I to nie tylko w rasie "owczarek niemiecki".

Wzorzec rasy to wytyczne, do których winno się dążyć w hodowli. We wzorcu owczarka niemieckiego nie ma niczego złego - ani w opisie eksterieru, ani charakteru. Złe są TRENDY/MODY, które wyznaczają hodowcy, sędziowie i ........nabywcy. One to często przerysowują daną cechę (na przykład kątowanie) i doprowadzają do upośledzenia rasy.
Marzena Gałczyńska

Hodowla Owczarków Niemieckich z Linii Użytkowej "Rosa Polonica FCI"
www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Avatar użytkownika
Hodowca
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Fabiola K-9 BU
Imię: Marzena
Wiek: 52
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 51
Dołączył(a): 16 kwi 2012, 13:01

Poprzednia strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post