Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Motywowanie , korekty i rozproszenia.

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 13 lut 2015, o 09:18

To zależy od psa, ale nie powinno się raptownie potrząsac gryzakiem w pionie, pies musi wiedzieć, że chociaż gryzak należy do człowieka, to oddanie gryzaka nie kończy za każdym razem zabawy. Przy zbyt pobudliwym psie wskazane jest spokojne wspólne noszenie, a krótka zabawa gryzakiem może byc nagrodą za dłuższą sesję treningową.
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez rafik1947 » 13 lut 2015, o 09:29

O to ja właśnie potrząsałem. Nie wiem czy wspólne noszenie będzie dla suki atrakcyjne (po tak ostrych zabawach). Czyli mam się skupić na wyciszaniu psa?
Jest ładny ffilmik na YouTube Ivana balabanova o zabawie z psem właśnie na gryzaku.
rafik1947
Losowy avatar
Świeżak
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Djana
Imię: Rafał

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 13 lut 2015, o 16:22

Balabanow jest jednym z najbardziej znanych trenerów świata - sam też jest hodowcą, ze szczeniakami pracuje od czwartego-piątego tygodnia życia szkoląc je w ściśle określonym celu. Nie ma żadnych przypadkowych gestów, nieprzemyślanych zachowań - wszystko jest zaplanowane i celowe, zależnie od tego, czego zamierza uczyć konkretnego psa.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez rafik1947 » 13 lut 2015, o 18:57

Chodziło mi o ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=xgx6zWS1r_g.
Tak starałem się mniej więcej z psem pracować.
rafik1947
Losowy avatar
Świeżak

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 13 lut 2015, o 19:59

To jest pokaz, jak można nagradzać i motywować psa - psa, który ma już perfekcyjnie opanowane dwa hasła "trzymaj" i "puść" - i jest całkowicie pod kontrolą. Takie zachowanie ma na celu nagradzanie za prawidlowe reagowanie na inne polecenia, nie ma być celem samo w sobie.
To jest demonstracja sposobu nagradzania psa - to fragmenty kasety wydanej wiele lat temu; Ivan pokazuje na tej kasecie swoj system nagradzania, odmienny niż korygowanie siłowe czy karcenie. Jesli pies wykona ćwiczenie prawidlowo - jest w taki sposób nagradzany. Ale najpierw jest starannie wprowadzany w wymagane zachowanie, tak, aby nie trzeba było korekt siłowych.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez rafik1947 » 13 lut 2015, o 20:11

Szkoda , że nie można obejrzeć kasety w całości , bo kilkadziesiąt dolarów szkoda :lool:
W moim zamiarze walka z gryzakiem też miała być nagrodą. Pies najpierw wykonywał szereg ćwiczeń by potem sie przeciągać. Choć niestety chyba ma Pani rację , że gryzak stał się celem wykonywania poleceń. Dzisaj np. pokazałem gryzak psu i odłożyłem (pies widział gdzie , tylko nie umiał go dosięgnąć) chciałem by zrobić serie z posłuszeństwa i dać gryzak suce , ale ona cały czas kręciła się przy gryzaku i poleceń nie chciała bądź wykonywała niedokładnie :-(
Suka zna komendy: bierz , puść (nie puscza od razu ,muszę zluzować gryzak i uspokoić .bez pobudzenie puszcza raczej bezproblemowo) i fuj by pies nie brał do pyska gryzaka. Może będe musiał przerzućić się na jakiś czas na smakole?
rafik1947
Losowy avatar
Świeżak

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 13 lut 2015, o 20:32

Komenda "fuj" jest bez sensu - nie można wymagać od psa, aby na jedno hasło chwytał, na drugie puszczal, a trzecim zakazywac brania gryzaka w pysk - to najkrótszy sposob na znerwicowanie psa. Pies ma wiedzieć, że chwyta gryzak TYLKO na hasło - wtedy "fuj" jest niepotrzebne! Tym bardziej, że tego nieszczęsnego 'fuj" używamy także zakazując brania w pysk innych przedmiotów; "fuj" wypowiadamy karcąco z reguły.
Gryzak, którym nagradzamy psa, nie jest nigdy "fuj" - gryzak moze byc tylko "trzymaj" lub "daj". Aport też nie może być "fuj".
Bo to tak, jakbyś mówił człowiekowi - nie zbieraj tych grzybów, bo są trujące, a potem zachęcał do zjedzenia własnie takiego grzyba.

Jednak przydałyby Ci się bardzo zajęcia z trenerem - a przynajmniej sam przemyśl sobie wszystkie hasła, jakimi komunikujesz się z psem. Postaraj się o te dwa poradniki, o ktorych wspominałam poprzednio.

Zofia

PS jeśli pies zna i i reaguje na jakieś hasło "raczej", to znaczy, że go nie zna :diabeł:

PSPS jeśli pies bez hasła chwyta odłożony gryzak, to znaczy, że nagradza sie sam.
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 13 lut 2015, o 22:03

rafik1947 napisał(a):(...)Teraz np. samo siad nie wystarcza pies owszem usiądzie , ale po pochwaleniu znowu sobie skoczy(ale może być to też z powodu nadmiernej ekscytacji , bo niestety pies mieszka w kojcu).
(...)

A czy masz hasło zwalniające dla psa? Pies został nauczony, że "siad" oznacza "siedzisz dopóki Cie nie zwolnię"? To samo z hasłami typu waruj, stój itd
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 13 lut 2015, o 23:01

rafik1947 napisał(a):S Dzisaj np. pokazałem gryzak psu i odłożyłem (pies widział gdzie , tylko nie umiał go dosięgnąć) chciałem by zrobić serie z posłuszeństwa i dać gryzak suce , ale ona cały czas kręciła się przy gryzaku i poleceń nie chciała bądź wykonywała niedokładnie :-(
Suka zna komendy: bierz , puść (nie puscza od razu ,muszę zluzować gryzak i uspokoić .bez pobudzenie puszcza raczej bezproblemowo) i fuj by pies nie brał do pyska gryzaka. Może będe musiał przerzućić się na jakiś czas na smakole?

Wydaje mi się, że za dużo wymagasz od psa, przeskoczyłeś pewne etapy. Zamiast iść do przodu tiptopkami, chciałeś zrobić milowy krok. Tak się nie da. Tak można tylko spowodować regres.

Czy pies zna komendę wstrzymującą działanie, żeby zatrzymać go np. z poderwania się z "siad" ZANIM poderwie dupkę i natychmiast nagrodzić SŁOWNIE (zakładam, że zna słowo zapowiadające nagrodę) natychmiast, kiedy dupka przylepi się z powrotem do ziemi, żeby słowem zapowiedzieć nagrodę, a tym samym nagrodzić właściwy wybór? Czy zacząłeś od tego, że np. kładziesz gryzak koło swoich stóp, każesz psu usiąść i jak usiądzie w nagrodę pozwolić mu wziąć gryzak?
Czy jednak zacząłeś od razu od odłożenia na bok gryzaka i chciałeś zrobić łańcuch komend i zachowań, żeby na koniec nagrodzić psa?
Jeżeli nie zacząłeś małymi krokami, pies nie ma pojęcia o co Ci chodzi, a skoro gryzak leży, znaczy można próbować go zgarnąć.

Podstawą jest nauczenie psa, że gryzak dostanie tylko! za wykonanie polecenia.
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez Jeanette » 13 lut 2015, o 23:17

Polecam: http://www.teamspirit.waw.pl/blog.
Poczytaj m.in. o samokontroli - przyda sie przy pobudzonym psie. I w ogóle fajne rzeczy tam są - m.in sposób na nuaczenie psa trwania w komendzie.
Jeanette
Początkujący owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Imię: Aneta
Pochwały: 1

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje