Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Motywowanie , korekty i rozproszenia.

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 14 lut 2015, o 04:10

Może przemyśl, czego chcesz nauczyć psa, co będzie potrzebne na co dzień, co dla Ciebie ważne, co będzie dobrą pracą dla Twojego zwierzaka. I zrób sobie plan treningu, taki, jakbyś miał nauczyć czegoś dwuletnie głuchonieme dziecko albo przybysza z innej planety, który nie rozumie Twojego języka. Ale ten przybysz bardzo chce zrozumieć o co Ci chodzi i bardzo chce coś robić - musi mieć zajęcie, aby był szczęśliwy i nie demolował otoczenia :-)

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Nyks » 14 lut 2015, o 08:31

A ja mam pytanie, jak pracować z psem, lękowym, który błyskawicznie się rozprasza? Piłka i jedzenie przeważnie są super, dopóki z boku nie pojawi się np. człowiek albo inny pies. "Przeważnie", ponieważ zdarza się, na szczęście rzadko, że ani piłka, ani smaki jej nie interesują. Robimy wszystko baaardzo małymi kroczkami - wręcz powiedziałabym, jeden mały kroczek w przód i dwa ogromne w tył. Byłyśmy u różnych szkoleniowców, obecnie regularnie ćwiczymy obi pod okiem Magdy Łęczyckiej, jednak zajęcia odbywają się na hali, więc miejsca jest mało, psy są bardzo blisko siebie i dla nas jest to bardzo ciężka sytuacja. Do tego za każdym razem, kiedy Magda podchodzi, żeby sprawdzić, jak nam idzie, Lu jest tak zaaferowana tym, że ktoś stoi obok i się nam przygląda, że w ogóle się nie skupia.
Nyks
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Luna ON, Triss BC
Imię: Maria

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 14 lut 2015, o 10:34

Na niewidzianego trudno odpowiedzieć, ale ja spróbowałabym przede wszystkim uwarunkować hasło oznaczające tyle co dla człowieka "w porządku, wiem". Brzmienie hasła jasne bez znaczenia, byle pies jakieś słowo skojarzył z miernym własnym zainteresowaniem (spojrzenie na przykład na nowy przedmiot w otoczeniu, przedmiot, który po obwąchaniu czy podejściu okaże sie niegroźny, nie wart zainteresowania), a potem z własną obojętnością wobec tego, kto/co jest najpierw daleko, potem coraz bliżej. Potem zaprzyjaźniałabym z ludźmi.
Tego hasła nie można warunkować, gdy są już negatywne emocje - musi zostać skojarzone ZANIM zwierzę się czegoś przestraszy, i tak aby nie moglo się przestraszyć w trakcie warunkowania, aby potem można było tym slowem sterować emocjami psa.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Nyks » 15 lut 2015, o 13:59

Ok, dziękuję Pani bardzo :) Dość się nasłuchałam rad, żeby odwracać uwagę smakołykami, mimo że Luna w chwilach takiego rozproszenia jedzenie ma w głębokim poważaniu.
Nyks
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Luna ON, Triss BC
Imię: Maria

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 15 lut 2015, o 20:41

Jeanette napisał(a):Polecam: http://www.teamspirit.waw.pl/blog.
Poczytaj m.in. o samokontroli - przyda sie przy pobudzonym psie. I w ogóle fajne rzeczy tam są - m.in sposób na nuaczenie psa trwania w komendzie.

Samokontrola :ok: Do tego masz tam filmiki z motywacji zabawą oraz jedzeniem :-)
http://www.teamspirit.waw.pl/content/budowanie-motywacji-u-psow-zabawa
http://www.teamspirit.waw.pl/content/budowanie-motywacji-u-psow-jedzenie
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez rafik1947 » 22 lut 2015, o 20:00

Staram się stosować do ww. porad i coś zaczyna się dziać :lool:
Poprawiłem sprawe z komendami typu:siad,waruj itp tzn. z wytrwaniem.Hasło super , jako pochwała i podtrzymanie komendy a "dobry pies" jako kończąca i zapowiadająca nagrodę (czy to jedzenie czy gryzak). I wydaje mi się , że pies rozumie o co chodzi np.daje komendę siad i wyrzucam gryzak a pies siedzi (ja mu przypominam "siad" :roftl: ) i na komendę dobry pies bawimy się gryzakiem.
Problem jest z chodzeniem przy nodze wtedy gryzak bardzo rozprasza (chyba ,że mam go w ręce i naprowadzam psa).
Nagradzam psa dopiero po zatrzymaniu się i gdy pies usiądzie , ale on dość często "sam kończy pracę" np.zmieniając kierunek.Suka też nie utrzymuje kontaktu wzrokowego podążając przy nodze... i może tu też tkwi problem i do tego etapu będę musiał się cofnąć.
rafik1947
Losowy avatar
Świeżak
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Djana
Imię: Rafał

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 25 lut 2015, o 13:22

rafik1947 napisał(a):Problem jest z chodzeniem przy nodze wtedy gryzak bardzo rozprasza (chyba ,że mam go w ręce i naprowadzam psa).

Bo gryzak,piłka jest dynamiczną nagrodą.Pies nie nauczony samokontroli z zabawkami będzie się rozkojarzał,robił ćwiczenia szybko,ale niedokładnie,bo w każdej chwili chce być gotowy do pogoni za zabawką.Dlatego tak ważne jest to słowo zapowiadające nagrodę.Na Twoim miejscu,jesli chodzenie masz niedokładne,pies przyspiesza,odstaje,zostaje z tyłu,pracowała bym na smakach.Tym wyrobiła bym dokładność :-)
rafik1947 napisał(a):Nagradzam psa dopiero po zatrzymaniu się i gdy pies usiądzie , ale on dość często "sam kończy pracę" np.zmieniając kierunek.

Nie pozwalaj na to.Jeśli pies Ci zerwie ćwiczenie powiedz np."jeszcze raz",wracasz do miejsca gdzie ćwiczenie zostało zerwane i dokańczasz. :-) Jeśli widzisz,że psu coś sprawia trudność,nie robi czegoś chociaż umie,pomóż mu.Np.pies umie waruj na słowo,ale 2 razy tego nie zrobił,za trzecim pomóż mu ręką,naprowadź,tak,aby ćwiczenie zakończyć sukcesem. Wtedu duża nagroda i zakończ trenowanie tego ćwiczenia. :-)
rafik1947 napisał(a):Suka też nie utrzymuje kontaktu wzrokowego podążając przy nodze... i może tu też tkwi problem i do tego etapu będę musiał się cofnąć.

Pamiętaj,że zawsze pracujemy nad jednym kryterium. Jeśli uczysz dopiero kontaktu nie wymagaj żeby pies wzorcowo był przy nodze. Jeśli uczysz dopiero chodzenia przy nodze,zwrotów,nie wymagaj od razu kontaktu.Psu łatwiej zapamiętać jeden element. Z czasem łatwo połączysz oba te ćwiczenia. :-) Mi w uzyskaniu kontaktu pomogło nagradzanie z góry lewą ręką :-)
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez rafik1947 » 25 lut 2015, o 13:48

Dziękuje ;-)
Największy problem to jest samokontrola. Z ekscytacji czasami skacze mi na ręce (zębami). Muszę nad tym pracować.
A jak z egzekwowaniem posłuszeństwa , jak np. w rozproszeniu nie posłucha?
rafik1947
Losowy avatar
Świeżak

Nieprzeczytany postprzez Salva » 25 lut 2015, o 18:29

A suka ma dostatecznie dużo ruchu? Weź ją na rower niech się dziewczynka zmęczy. Potem ją bierz w obroty z posłuszeństwem.

Jak suka Ci skacze na ręce? Jest to zabawowe? Czy bezczelna próba wyrwania zabawki/żarcia? Ja mało delikatna jestem w sytuacji bezczelności, ale zabawowe i socjalne łapanie lubię. W przypadku próby wyrwania ja bym się odwinęła ręką z "nie" i zaraz po tym "siad" i duża nagroda. Niech wie co się bardziej opłaca i co robić zamiast gryzienia.

Stopień rozproszenia zwiększaj bardzo powoli. Jeśli masz w miarę 100% skuteczności bez rozproszeń spróbuj z małym natężeniem tak jakbyś uczył od początku i stopniowo zwiększaj wymagania.
Obrazek
Salva
Świeżak
Imię: Sara
Pochwały: 1

Nieprzeczytany postprzez rafik1947 » 25 lut 2015, o 19:38

Jak ją skarce to znowu unika ręki. Dzisiaj był cyrk z zakładaniem obroży, znowu mnie zębami atakowała :nea:
Ale suka ma 8 miesięcy i zastanawiam się , czy to aby nie cieczka... Krwi co prawda nie widzę, ale w kojcu suka mogła "posprzątać ".
rafik1947
Losowy avatar
Świeżak

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje