Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Motywowanie , korekty i rozproszenia.

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 25 lut 2015, o 20:16

Coś nie tak z tym karceniem - suka nie powinna obawiać się ręki przewodnika ani nakładanej obroży. Cieczka czy nie - to jest bardzo niepokojący brak zaufania, jeśli zwierzę zębami broni się przed właścicielem.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Salva » 25 lut 2015, o 20:20

Jeśli zwierzę boi się Twoich rąk to znaczy, że nie rozumie za co ją karcisz i nie wie kiedy ma się spodziewać ataku z Twojej strony. Zdrowy psychicznie pies nie będzie się obawiał ręki jest zostanie nią lekko szturchnięty gdy przeciąga strunę. Ale kluczowe jest to żeby pies ROZUMIAŁ co się dzieje i dlaczego. Twoja suka tego nie wie skoro się przed Tobą broni.

Jeśli obawia się i unika to po prostu pokazuj jej zachowanie, które Ci odpowiada i nagradzaj. Powinna szybko zrozumieć, że każde inne jest mniej opłacalne. Ale nie może być sytuacji, że raz nagrodzisz, a innym razem popuścisz. To pewnie będzie wymagało dłuższych sesji zwykłego zakładania obroży. No i pamiętaj pies podekscytowany nie nauczy się zbyt wiele.
Obrazek
Salva
Świeżak
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Imię: Sara
Pochwały: 1

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 25 lut 2015, o 20:48

Ja bym jednak była za tym by choć jedną - dwie lekcje u dobrego trenera wziąc, bo coś ewidentnie źle się dzieje. Mój pies miał takie reakcje w stosunku do innych członków rodziny (mi ufała), ale to przygarnięty, skrzywdzony zwierzak, który nauczył się, że ręce człowieka to samo zło... Nie karcisz jej czasem łapaniem za kark? Moja właśnie prawdopodobnie przez coś takiego miała problem z obrożą, na szelkach było ok.
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez rafik1947 » 25 lut 2015, o 21:21

Tak karcę ja złapaniem za kark. Myślałem ,że taki sposób jest poprawny :mur: Czasami ,jak mnie łapała ząbkami to w pyszczek dostawała. Nie jest tak , że ręki boi się jak ognia. Głaszczę ją z gory , z dołu i z boku. Ale jak już chce majstrować przy obroży to się opiera. Postaram się o lekcje indywidualne , czy z dobrym trenerem to się okaże (nie mam niestety zbytniego wyboru z powodu dojazdu , ).
Jak budować zaufanie do rąk ? Jedzenie w sensie smakołyki podaje z ręki (i jeżeli np. pies złapie za mocno to cofam jedzenie i następny raz już bierze do pyska delikatniej).Ogólnie to suka nie ma zbyt dużego szaczunku do rąk. W pobudzeniu ,jak wypuszcze z kojca i wystawiłbym rękę w powietrzu ... to mogłoby boleć.
rafik1947
Losowy avatar
Świeżak
Owczarek niemiecki: Djana
Imię: Rafał

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 25 lut 2015, o 21:51

Można dawać smakolyki, choćby skórkę od chleba, włożone między palce zaciśniętej pięści. Chwyt za kark oznacza "mogę cię zabić", głaskanie od góry też jest przykre dla psa. Chwyt za kark to ostateczna kara - nie może być stosowana, gdy pies po prostu nie rozumie o co chodzi.
Jednak proponuję lekturę mojego poradnika Zwykły niezwykły przyjaciel.
Jeszcze można kupić przez internet tu http://www.ohmypet.pl/ - ostatnie ezgemplarze, wznowień raczej nie będzie.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 26 lut 2015, o 15:26

Rafał, ja bym na Twoim miejscu podjechała, nawet pociągiem, do Marka Fryca do Katowic, bo zły trener tylko problem pogłębi każąc Ci "złamać" psa.
Lektura poradnika Pni Zofii na pewno też wiele pomoże :)
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Janneke » 27 lut 2015, o 09:42

Wadera napisał(a):Rafał, ja bym na Twoim miejscu podjechała, nawet pociągiem, do Marka Fryca do Katowic, bo zły trener tylko problem pogłębi każąc Ci "złamać" psa.
Lektura poradnika Pni Zofii na pewno też wiele pomoże :)

Polecam i Marka Fryca i książki pani Zofii, ze wszystkiego z Uzo do tej pory korzystamy ;)
"Bo na tym pieskim świecie to się bardzo liczy, by iść na sześciu łapach i na jednej smyczy."
(Marek Majewski)

Obrazek
Janneke
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Uzo
Imię: Joanna
Pochwały: 6

Nieprzeczytany postprzez rafik1947 » 26 mar 2015, o 16:36

Mam takie trochę teoretyczne pytanie odnośnie posłuszeństwa. Czy nauczenie nagrody odsuniętej w czasie gwarantuje posłuszeństwo psa w każdym momencie (oczywiście pomijam fakt jakiś wielkich rozproszeń itp? Czy trzeba a jeżeli tak to w jaki inny sposób egzekwować posłuszeństwo?
PS.w jaki sposób uczyć odłożonej nagrody psa , którego nauczyło się łapówkarstwa?
rafik1947
Losowy avatar
Świeżak
Owczarek niemiecki: Djana
Imię: Rafał

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 26 mar 2015, o 18:41

Po pierwsze - pies nie został nauczony łapówkarstwa, tylko uzależniony od ciągle dostępnej nagrody.
Proponuję dawać nagrodę nieregularnie - ale nie np co drugie ćwiczenie, bo to pies zapamięta, ale raz co drugie, potem co trzecie, potem co dziesiąte i znowu raz za razem. Rozproszenia trzeba wprowadzać celowo, coraz mocniejsze.

Po drugie proponuję przemyśleć inny rodzaj nagrody niż żarcie - na przykład możliwośc aportowania czy pracy węchowej jest motywującą nagrodą dla psa - pisałam wiele o tym w poradniku Zwykły nieżwykły przyjaciel - nakład prawie na wyczerpaniu, ale jeszcze dostępny.

Po trzecie, czy pies zawsze zareaguje - to zależy tylko od nas, jak mocno utrwalimy zrozumienie hasla. Każde szkolenie musi byc powtarzane - w różnych miejscach, w różnych sytuacjach, w różnym czasie.
Pies musi byc zmotywowany na współpracę z właścicielem, to podstawowy warunek. Są psy niejako "fabrycznie" nastawione na współpracę z człowiekiem, są i takie, z którymi musimy się rzetelnie napracować.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez mój pies » 27 mar 2015, o 17:48

Nie pochwalam wychowania przez karcenie stosowane przez laików.
Trzeba mieć wiedzę jak karcić, by nie zrobić psu krzywdy szczególnie psychicznej.
ObrazekObrazek

Co posiadacz psa przeczytać powinien o ich wychowaniu: literatura-godna-polecenia-t542.html
mój pies
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Tora
Imię: ena
Pochwały: 19

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje