Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Natychmiastowy siad

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 12 sie 2016, o 23:26

Witajcie,

chciałabym nauczyć psiaka wykonywania SIAD, gdy idzie na smyczy, przede mną. Jednak, gdy wypowiadam komendę, pies raczej wykonuje DO MNIE, czyli podchodzi i siada przede mną. Jak nauczyć psiaka, że chodzi mi o to, żeby usiadł natychmiast, w tym miejscu w którym stoi? Czy problem jest w rozumieniu komendy? Jak myślicie?

Dziękuje
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Imię: Anna

Re: Natychmiastowy siad

Nieprzeczytany postprzez Paulina16 » 13 sie 2016, o 19:53

Ja mam ten sam problem tylko z komendą waruj z odległości. Po wypowiedzeniu komendy albo po komendzie optycznej młoda jakby czolga się do mnie i się kładzie w bliskiej odległości. Na następnych zajęciach w szkole będziemy to eliminować, jak coś wymyślą to dam znać :-)

Ewentualnie spróbowałabym na smyczy dłuższej najpierw lekkie szarpnięcie smyczą w dół i komenda siad, jak siądzie to policzyć do 3 i podejść pochwalić dopiero. Potem stopniowo zwiększać czas, a później próbować bez smyczy. My tak uczyliśmy się siad i waruj z marszu przy nodze. :-)
Paulina16
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Leti
Imię: Paulina
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 13 sie 2016, o 20:24

Myślałam właśnie, że inna osoba trzyma linkę i uniemożliwia podejścia psa do mnie. Co myślicie?
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
Imię: Anna

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 15 sie 2016, o 10:40

Ania, jak najbardziej :)
Z tym,że pomocnik nie wydaje komend, jedynie blokuje psa.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 22

Nieprzeczytany postprzez Zgój » 16 sie 2016, o 09:49

Crazywithdog napisał(a):Witajcie,

chciałabym nauczyć psiaka wykonywania SIAD, gdy idzie na smyczy, przede mną. Jednak, gdy wypowiadam komendę, pies raczej wykonuje DO MNIE, czyli podchodzi i siada przede mną. Jak nauczyć psiaka, że chodzi mi o to, żeby usiadł natychmiast, w tym miejscu w którym stoi? Czy problem jest w rozumieniu komendy? Jak myślicie?

Dziękuje

Ja najpierw ćwiczyłem komendy "waruj", "siad" i "zostań" (kolejność dowolna). Wydając komendę "waruj" pokazywałem ręką ułożoną pionowo ziemię. Po wykonaniu komendy dawałem przysmak po czym wydawałem komendę "zostań" (pokazując otwartą dłoń przed oczami psa) i cofałem się do tyłu (na początku podczas wracania cały czas trzymając dłoń powtarzałem "zostań"). W momencie gdy pies się poruszył natychmiast przerwałem ćwiczenie i wracałem (mówiąc "źle") i wydawałem kolejny raz komendę nagradzając wykonanie "waruj". Po czym znów padało "zostań" i zaczynałem się cofać. Cofanie zaczynałem od kilku kroków po czym wracałem i nagradzałem psa przysmakiem lub mizianiem. Co jakiś czas stopniowo wydłużałem dystans. Po kilku razach psy zrozumiały czego od nich oczekuję. Jak już psy się nauczyły - zacząłem dokładać komendę "do mnie". Dzisiaj trenujemy komendę "zostań" z tym że odwracam się od psa i odchodzę a kontem oka go obserwuję czy się porusza. Całkiem nieźle nam już idzie. Tak samo ćwiczyłem komendę "siad" - pokazując pacem wskazującym na ziemię.

Crazywithdog napisał(a):
...chciałabym nauczyć psiaka wykonywania SIAD, gdy idzie na smyczy, przede mną.... Jednak, gdy wypowiadam komendę, pies raczej wykonuje DO MNIE, czyli podchodzi i siada przede mną...

Na początku moim częstym błędem było powtarzanie sekwencji komend. Tzn. było waruj często po siad itp. zauważyłem że Zbój po komendzie "siad" sam zaczyna warować. Zacząłem zwracać uwagę aby tego nie robić. Być może u Ciebie było podobnie z komendą "siad" tzn. padała z reguły po "do mnie". Na dzień dzisiejszy udało mi się doprowadzić do sytuacji że psy rozróżniają komendy np. jak wychodzę do pracy pokazuję otwartą dłoń i mówię "zostań" to psy zostają w danym miejscu i tylko odprowadzają mnie wzrokiem jak wsiadam do samochodu - nie jest w tym momencie istotne w jakiej pozycji- czasem stoją, czasem siadają a czasami się kładą - ważne jest aby nie poszły za mną. Jeśli mówię "siad" np. w celu wyczesania to pies ma usiąść, ale jak chcę aby został bo np. potrzebuję drugiej szczotki to mówię "zostań" więc siedzi i czeka aż wrócę. To samo z "waruj". Często siedzimy w ogrodzie więc żeby psy nie niuchały po stole pada komenda "waruj" i pies leży (z reguły w odległości 2-3 metrów od gości) jak wstaję żeby np. przewrócić kiełbasę na grillu (pies oczywiście podnosi łeb i patrzy gdzie idę) wtedy mówię "zostań" i pies ma zostać tam gdzie jest. Jeśli przede wszystkim psy nauczą się odróżniać komendy i rozumieć o co Wam chodzi to zaczną to wykonywać. Potem trzeba będzie to utrwalać i konsekwentnie ćwiczyć. Mnie osobiście nic tak nie cieszy jak widok mojego psa który mnie rozumie - wtedy mam ochotę "zamiziać" go na śmierć.

Poza tym myślę że przy trenowaniu komend na odległość na smyczy potrzeba trochę dłuższej linki aby ta odległość była dosyć duża. Czym innym dla psa będzie komenda siad przy nodze np: przechodząc przez ulicę a czym innym "siad" bo ktoś się zbliża. Oczywiście ktoś powie że "siad" to "siad" i pies powinien od razu siadać na d... i koniec. Dla nas jest to oczywiste ale czy dla psa również? - Wątpię.

Dodam tylko że każdy pies ma inny charakter, każdy uczy się inaczej - jeden szybciej drugi wolniej. Dlatego też napisałem co ja zrobiłem i myślę że w dużej mierze mi się to udało więc można to potraktować jako wskazówkę ale nie wiadomo czy zadziała. Każdy dochodzi do sukcesu inną drogą i być może ktoś inny ma inne wskazówki które warto wypróbować.
Zbój, Bonnie i Minnie
"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/
Zgój
Klubowicz
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Zbój & Bonnie
Imię: Paweł
Pochwały: 9

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 11 wrz 2016, o 20:01

Z pomocnikiem i linką bym uważała,pies doskonale będzie wiedział kiedy go nie ma :) Jeśli chodzi o pozycję na odległość to jeśli pies jest przede mną,przodem do mnie to nagroda zawsze jest za psem. Czyli wyrzucam piłkę za psa lub wysyłam go do zabawki zostawionej z tyłu (lub jedzenia).
To eliminuje podchodzenie,czołganie się w stronę przewodnika :-)
Jeśli chciała bym,żeby pies idący na smyczy,w tym samym kierunku co ja,ale przede mną usiadł natychmiast zaczęłabym od tego,żeby w ogóle mnie słuchał jak jest przede mną. ;-) Zaczeła bym bardzo wolno,kiedy pies jest wyzluzowany,a nie zafiksowany żeby koniecznie już powąchać tą latanię,która jest przed nami :lool: Czyli idziemy,komedna,zatrzymanie,delikatne przyblokowanie smyczą(nie szarpnięcie) i nagroda w miejscu gdzie jest pies. To tego wydłużanie tego siadu poprzez luzowanie smyczy kiedy pochodzimy krok,dwa,trzy,tak,aby pies nie ruszył dalej.I naturalnie nie zaczynała bym na 1,5 metrowej smyczy,ale na krótkiej,tak by być krok za psem. Jak w każdym ćwiczeniu na początku bardzo psu pomagamy,budujemy dobrą podstawę,by potem móc stopniowo zwiększać trudność,w tym przypadku wydłużać smycz i odległość :-)
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez zibi » 5 gru 2017, o 18:49

Bardzo ważne jest kto szkoli psiaka .Nie miałem z tym żadnych problemów to jest sukces mieć psinę perfekt wyszkoloną.
zibi
Losowy avatar
Nowy forumowicz
Owczarek niemiecki: Dino
Imię: Zbigniew

Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje