Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Re: Nie słucha sie

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 24 lip 2012, o 15:51

Nie, nie musimy bawic się zawsze wtedy, kiedy tego chce pies, ale powinniśmy tak ułożyć dzień, żeby szczeniak był dość zmęczony zabawą proponowaną przez nas - a jesli nie mamy czasu akurat ani ochoty, to zawsze można wskazać czynność zastępczą, która będzie nagrodzona. Gdybym nie miała dość czasu czy ochoty na zabawę ze szczeniakiem wtedy, gdy szczenię jest psychicznie zdolne do zabawy, to nie kupowałabym psa.

Chęc kontaktu i propozycje zabawy ze strony psa to bezcenna cecha zwierzaka. Szczenięctwo trwa krótko i jeśli nie przekieruje się wtedy tej chęci zabawy w zachowanie pożądane przez człowieka, jesli w szczenięctwie nie stymuluje się tzw. ośrodka szukania (szeroko pojetego szukania), to marnujemy najlepsze mozliwości rozwoju psychicznego zwierzątka. Moim zdaniem, minimalna porcja zabawy połączonej ze szkoleniem w pierwszym roku życia psa, to 4 godziny dziennie. Oczywiście - nie bez przerwy. Minimalna porcja - gdybym nie była zdecydowana przeznaczyć co najmniej 4 godzin codziennie dla szczeniaka, nie kupowałabym go. Nie ma obowiązku posiadania psa.

A trudne do zaakceptowania szczenięce propozycje zabawy są do przekierowania w pożądane w jeden dzień przy psie o średnim temperamencie. Przy bardziej żywiołowym - w kilka dni.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 24 lip 2012, o 19:36

Czy jeśli pies zaczyna nas pogryzać, a my mu proponujemy zabawkę (przekierowanie) nie nagradzamy gryzienia i nie uczymy, że jeśli chce się z nami pobawić musi nas najpierw poobgryzać?
Nadmiar zabaw może prowadzić do zbytniego pobudzenia, pies też musi nauczyć się wyciszać.
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 24 lip 2012, o 20:14

Pani Wadero, szczeniaka powstrzymuje się od gryzienia zanim wskazuje się inne zachowanie wykluczające gryzienie i wtedy nagradza się to inne zachowanie zastępcze. Psy doskonale potrafią to zrozumieć. O sztuce mówienia "nie" jest jeden z artykułów, do których dałam tu linki. Cztery godziny aktywności dziennie to nie są tylko zabawy - wychowawcze zabawy potrzebne są szczeniakowi, a dorosły pies potrzebuje współpracy okazjonalnie nagradzanej zabawą. Pobudzać nadmiernie mogłoby tylko ustawiczne nagradzanie czynności cząstkowych, a nie celu pracy, wyłącznie dwoma ostatnimi ogniwami łańcucha zachowań łowieckich.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 24 lip 2012, o 20:20

Wadera napisał(a):Nadmiar zabaw może prowadzić do zbytniego pobudzenia, pies też musi nauczyć się wyciszać.

hmmm mój pies nie ma problemu z wyciszeniem się w domu czy na działce... a zabaw od małego ma od licha i ciut ciut... ot, był nauczony "odłożenia" na szkoleniu w drewnianych kennelach... kiedy poszłam na drugie szkolenie, gdzie kenneli nie było a psy uwiązywane były do płotu - mój pies rozumiał co oznacza zejście z placu i kładł się obserwując - inne psy które nie miały możliwości nauczyć się wyciszenia w kennelu - darły japę pod płotem tak długo dopóki się nie nauczyły że to nic nie da...

Także mi się wydaje że pobudzenie przy zabawie a umiejętność wyciszenia to dwie różne sprawy, wyuczone pewnym schematem, ale może mi się tylko wydawać :ooops:
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 24 lip 2012, o 20:46

Jakoś niedawno czytałam o tym, że często bieganie "za patykiem" prowadzi do zbytniego pobudzenia psa. W naturze pies zanim goni zwierzynę najpierw ją tropi, śledzi, goni i chwyta. Tutaj jest ciągłe gonienie, więc pies jest nienaturalnie pobudzany i nie każdy potrafi się wyciszyć, w domu szaleje dalej.
Piszę co czytałam, bo szkoleniowcem nie jestem. Miałam jednak do czynienia z fiksacją na zabawę u suczki (wtedy nie wiedziałam, że coś takiego istnieje) - powiem, że odbiła się ona dotkliwie na psychice drugiego psa, który z nią mieszkał (wtedy uważaliśmy, że psy muszą się "dogadać" same - teraz pewnie bym szukała innych rozwiązań...).
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 25 lip 2012, o 05:37

A kto poleca bezustanne gonienie za patykiem? Pies ma przynosić i oddawać liderowi to co upoluje. Może przedtem tropić i szukać i wykonywać dziesiątki poleconych czynności. Systematyczna praca z psem ani zabawa z psem, nagradzanie zaspokojeniem popędu łowieckiego, nie polega na bezustannym rzucaniu patyka.

Wilk, kiedy poluje na myszy, zalicza kilkanaście poszukiwań, lokalizacji, poscigów, chwytów i zabić na jednym polowanku no i nie popada w fiksację.

Zdaje się, że wchodzą w modę zalecenia ograniczania psu ruchu i zajęcia, aby się nadmiernie nie stresował - i to chyba właśnie poleca teraz pani Rugaas, tak? To lepiej naprawdę kupic psa pluszowego, nie stresuje się ani troche. Psy pasterskie trwaly przy stadzie kilkanaście godzin na dobę i jakoś to im służylo.
Nie damy psu pracy, żeby się nie stresował, nie damy zabawy, żeby nie fiksował - czyli ma leżeć na kanapie i umiarkowanie oddychać? Bezczynność, unikanie zabawy i unikanie stresów jest całkowicie sprzeczne z behawiorem psowatych.

Zofia Mrzewińska

Autor postu otrzymał pochwałę
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 25 lip 2012, o 08:21

To był tylko przykład. Nie rozumiem ciągłych uwag na temat tego, że ktoś powinien/nie powinien mieć psa lub powinien mieć pluszowego. Psów jest w Polsce za dużo i zamiast ludziom pisać, że może nie powinni (a już jakiegoś wzięli/kupili) pomóc im by wiedzieli jak z nim postępować?
Psy młode są bardzo chętne do zabawy i czasem ciężko im przestać mimo, że są już zmęczone. Dziecko też chce się bawić gdy jest pora spania, a mimo to nie bawimy się z nim tylko kładziemy do łóżeczka, prawda? To pan powinien wyznaczać granice, nie pies.
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 25 lip 2012, o 09:13

Wadera - owszem w PL psów jest do adopcji całe tysiące, ale to wina nieodpowiedzialnych ludzi że jest ich tyle... Czyż nie byłoby tyle psiej biedy, gdyby posiadanie psa, oraz ich rozmnażanie byłoby czymś tylko dla wybranych?

A wracając do tematu - mój szczyluś przed porą spania owszem, rozrabiał ile wlezie :), ale bawiłam się z nim, nie przejmując się że będzie miał problemy z wyciszeniem się... bo takich problemów nie miał i nie ma. A na placu szkoleniowym zawitał nie mając skończonych 3 miesięcy... a miejsce na placu szkoleniowym zaklepane zanim trafił do mnie :) :) :) Ot, dla mnie posiadanie psa to luksus...
A p. Zofia to mój jak i z pewnością wszystkich psiarzy na tym forum Autorytet :róża:

P.S.
Wadera napisał(a):i zamiast ludziom pisać, że może nie powinni (a już jakiegoś wzięli/kupili) pomóc im by wiedzieli jak z nim postępować?

Troszeczkę przegięłaś w tym momencie...
Że się tak zapytam, z iloma książkami (poradnikami) p. Zofii "sypiasz pod poduszką"... bo ja z wszystkimi dostępnymi...
No i to marzenie wieluset osób o odkupieniu od kogoś "Z kluczem do psa".... ahh....
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez saacrum » 25 lip 2012, o 09:31

To w sumie trochę zmienię temat. Jak odwracac uwage psa od bażantów i innych zdobyczy, które można pogonić? Mam na myśli oduczenia psa bądź zminimalizowania popędu łupu by swobodnie mógł biegać po polach, lasach? Z góry dziękuje za rady :)
"Możesz powiedzieć psu największe głupstwo, a on spojrzy ci w oczy tak, jakby chciał rzec: 'O Boże, masz absolutną rację! Nigdy bym na to nie wpadł." Dave Barry

Obrazek

Obrazek
saacrum
Owczarkowa wyga
Owczarek niemiecki: Xandor
Imię: Monia
Pochwały: 11

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 25 lip 2012, o 09:38

Moniko, trzeba podporządkować sobie psa... tzn. zasada "żelaznej" komendy, którą pies powinien wykonać niezależnie od otoczenia... Xandzio to młody pies, im szybciej zaczniesz naukę żelaznej komendy tym lepiej dla Was, bo inaczej to możesz, ale nie musisz, wychować sobie potfffooooraaaa tak jak N ;-) Proszę, nie idź w nasze ślady... chociaż Tobie to nie grozi bo macie własnego prywatnego kotecka :-) :-) :-) :-)
Ciekawe jak Tomkowi z Viggo idzie odwoływanie psa, bo jakieś efekty już miał kiedy warunkował dźwięk gwizdka...
Ostatnio edytowano 25 lip 2012, o 09:44 przez Aga i N, łącznie edytowano 1 raz

Aga i N
Owczarkowa wyga

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje