Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Re: Nie słucha sie

Nieprzeczytany postprzez saacrum » 25 lip 2012, o 09:44

Żelazna czyli bezwzględne wykonanie komendy tak? Ale jak to ćwiczyć i osiągnąć? Konsekwentna staram się być zawsze i wszędzie. Kidy za bażantem pociągnie mnie na lince i pogoni kawałek to od razu skracam linkę i pada komenda siad. Zauważyłam że X zaczyna robić to automatycznie. tzn pogoni i linka się napina i skraca biegnie do mnie i siada automatycznie. Jak spotykam na drodze kota, bądź bażanta (zazwyczaj się ukrywają :diabeł: ale zdarza się spotkać jak stoją przy drodze) od razu pada komenda siad lub waruj i czekam aż intruz zniknie i spokojnie idziemy dalej.
"Możesz powiedzieć psu największe głupstwo, a on spojrzy ci w oczy tak, jakby chciał rzec: 'O Boże, masz absolutną rację! Nigdy bym na to nie wpadł." Dave Barry

Obrazek

Obrazek
saacrum
Owczarkowa wyga
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Xandor
Imię: Monia
Pochwały: 11

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 25 lip 2012, o 09:50

edytowałam mój poprzedni post, bo coś dodałam.

No to jak już tak ładnie reaguje to nagrodź najładniej jak potrafisz, powiedz mu do ucha że jesteś z niego bardzo dumna i pracuj z nim w tym miejscu, ale tak wiesz... od serca! Poprawne wykonanie komendy - pochwała/nagroda. Niewykonanie komendy - korekta i ponowne zapracowanie przez psa na nagrodę, sowitą nagrodę... :) Motywuj, nagradzaj, kochaj, karć kiedy się wyłamuje... i pokaż że współpraca się opłaca!

Niestety jak pies zasmakuje pogoni (będzie bez linki) to będzie coraz gorzej nad nim zapanować, a póki masz go na lince to ćwicz :) Takie aktywne psy wymagają ciągłego przewodnictwa stety-niestety, ale za to właśnie je kochamy, że nie suną się ledwo co ślimakiem za nogą swojego właściciela a można coś z nimi porobić...

saacrum napisał(a):i czekam aż intruz zniknie i spokojnie idziemy dalej.

pamiętaj o nagrodzeniu psa za poprawne zachowanie!!! :friends bo on musi skojarzyć, że jak ładnie siedzi z dooopskiem, to dostanie od swojej pani albo miłe słówko, a to smakołyk, a to zabawę. W innym wypadku jak zasmakuje pogoni, to będzie ona dla niego sama w sobie nagrodą i będzie trudniej Tobie z nią już później rywalizować :). Tak z własnego doświadczenia piszę :przerażenie:

Widzisz ja mojemu Nazgulowemu teraz w głowie muszę przestawiać - że jak widzi kotka i zareaguje na komendę to dostanie suuuper nagrodę ode mnie... a ile ja z nim przeszłam żeby zaczął reagować na komendy wiedząc że tam jest kotek którego super się goni to sama wiesz...

I teraz widząc mojego Nazgulowego który chce coś ze mną robić i macha 100x więcej ogonem odczuwam baaardzo wyraźnie i mile, że współpraca się opłaca. :friends Warto pracować nad sobą i swoim psem żeby zobaczyć jego machający ogon więcej niż kiedyś :-) I pomyśleć że miałam moment że myślałam że on tak już ma, ale on po prostu nie był do końca szczęśliwy z tego że nie potrafię mu poprawnie przewodniczyć spotykając kotka czy zajączka...
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 25 lip 2012, o 10:03

W lesie pies nie może biegać luzem - myśliwy, jeśli uzna, że pies stanowi zagrożenie, zastrzeli go i dobrze, jak na miejscu.

Z ptakami jest łatwiej niz z sarnami czy zającami - starczy iść tam gdzie ich dużo - polecam krakowski Rynek - i wymagać reagowania na polecenia chociaż ptaki siadają psu prawie na głowie. Ja złośliwie rzucałam ziarno gołębiom tuż przed Raszką - a ona musiala przemiennie siedzieć, warować i wracać do nogi. Tam, gdzie są bażanty, nie czekałabym, aż się pojawią, tylko cały spacer byłby bardzo radosnym treningiem - aby w razie czego bylo inne skojarzenie. Teraz jest - biegam swobodnie w dystansie - bażant - szarpnięcie - wracam. A lepiej żeby było tak - chodzę przy nodze blisko - nagroda, - podrywam się za bażantem - korekta, nagrody niet, znowu idę przy nodze, pamiętam, że jesli sie poderwę, to będzie korekta, lepiej nie, nie podrywam się mimo krzyku bażanta - nagroda. Cwiczenia przy miejskich gołebiach, kurach sąsiada, szpakach rozgrzebujących ziemię pomoga zobojętnić bażanty. Korekta ma być zrozumiana przez psa jako korekta za bląd w chodzeniu przy nodze.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez saacrum » 25 lip 2012, o 10:10

dziękuje za rady :) w takim razie zmienię to tak jak pisze p. Zofia. Jeszcze raz dziękuje :)
"Możesz powiedzieć psu największe głupstwo, a on spojrzy ci w oczy tak, jakby chciał rzec: 'O Boże, masz absolutną rację! Nigdy bym na to nie wpadł." Dave Barry

Obrazek

Obrazek
saacrum
Owczarkowa wyga
Owczarek niemiecki: Xandor
Imię: Monia
Pochwały: 11

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 25 lip 2012, o 10:21

Ja wymyśliłam sobie taką zabawę w terenie z pomocą szyszek kiedy nie mam ze sobą zabawek... (czasami jestem spontanicznie w terenie)
Mówię psu "równaj", pies idzie obok nogi, wypatruję najbliższego drzewa iglastego - mówię 'siad"-"zostań", podchodzę energicznie do drzewa - zrywam szyszkę - zwalniam psa z "siad" i rzucam mu szyszkę. :) Wszystko właśnie w tej kolejności. Później znowu przywołuję psa na "równaj", czasami trzymam w ręku dwie szyszki i pies zostanie nagrodzony za samo równanie, a czasami szybko za "siad"... pies nie wie czego się spodziewać i kiedy :-) . Taka o to zabawa kiedy nie ma się ze sobą narzędzi szkoleniowych, tylko szyszki proponuje te nierozwinięte, bo wydaje mi się że rozwinięta szyszka skaleczyła raz delikatnie psi pysk.

Ale ogólnie ta zabawa sprawdza się też na dwie piłki, lub na jedną i tę samą szyszkę ;)
Miłego dnia :)
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 25 lip 2012, o 12:35

Pani Ago, proponuję dla urozmaicenia rzucić tę szyszkę, która Pani miala przez co najmniej 15 sekund w prawej ręce między inne dwie-trzy szyszki, przywołać psa, dać do nawęszenia lewą rekę i zachęcić do szukania szyszki z Pani zapachem. To ogromna frajda dla psa, takie wyszukiwanie.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez donald1209 » 25 lip 2012, o 12:47

Dwie, trzy szyszki to pikuś, przepraszam, Pan Pikuś. Widziałem jak Raszka znajduje listek, trzymany przez Zofię i rzucony w stertę kilkuset liści.
Pozdrawiam

Krzysztof i Luka

Kobieta jest najlepszym przyjacielem mężczyzny, oczywiście nie licząc psa.
donald1209
Nadworny dietetyk
Owczarek niemiecki: Luka
Imię: Krzysztof
Pochwały: 24

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 25 lip 2012, o 13:13

Ale od czegoś trzeba zacząć:-))) Byle nie rzucić w mrowisko.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez mój pies » 25 lip 2012, o 14:15

My bawimy się kopaniem szyszek, tzn. ja kopię, a Tora biegnie po tę kopniętą. Kopie szyszkę tam gdzie leży ich dużo. Co prawda to nie jest praca węchowa a na spostrzegawczość raczej, bu pochwała jest tylko za złapanie w pysk tej kopniętej szyszki. Tora uwielbia tą zabawę i czasem, nie wiem skąd wie, ale łapie szyszke właśnie tę, którą zamierzałam konąć. Tak bardzo chce być jak najszybsza.
ObrazekObrazek

Co posiadacz psa przeczytać powinien o ich wychowaniu: literatura-godna-polecenia-t542.html
mój pies
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Tora
Imię: ena
Pochwały: 19

Nieprzeczytany postprzez donald1209 » 25 lip 2012, o 14:32

Ale zrób tak, jak radziła Zofia. Zobaczysz róznice

Krzysztof
Pozdrawiam

Krzysztof i Luka

Kobieta jest najlepszym przyjacielem mężczyzny, oczywiście nie licząc psa.
donald1209
Nadworny dietetyk
Owczarek niemiecki: Luka
Imię: Krzysztof
Pochwały: 24

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje