Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Re: Nie słucha sie

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 26 lip 2012, 13:27

Pani Wadero, jesli to uwaga do mnie
"Nie odnoszę się do książek - uważam jednak, że pisanie w każdym poście, a jeśli ktoś coś tam to nie powinien mieć psa mija się z celem"
- to proszę ją konkretnie zaadresować. I następnie poproszę o udokumentowanie, że to, co Pani zdaniem mija się z celem, pisałam w każdym poście.

Panie Piotrku, sztuka mówienia "nie" jest chyba najważniejsza w komunikacji z psem. Jeśli przeczytał Pan zalinkowany artykuł, wie Pan już, że pies, aby zrozumieć "nie" lub "źle", musi rozumieć jednocześnie "tak" lub "dobrze".

Nie polecam używania aż dwóch słów - "nie wolno" - po co? Samo "nie" wystarczy i będzie lepiej zapamiętane.

Proces oduczania jedzenia z ziemi innym sposobem opisałam w moim poradniku Jak rozmawiać z psem - zaczyna się od wymagania od szczeniaka wytrzymania w pozycji siad, i chwali się za to, a jedzenie mamy, gdy pies siedzi, na OTWARTEJ dłoni w zasięgu psa. Jesli szczeniak wytrzyma w pozycji siad wystarczająco dlugo, bez próby sięgania po DOSTEPNE przed pyszczkiem jedzenie, innym hasłem pozwalamy wstać z siadu, podejść i zjeść z ręki.Szczegóły w poradniku - wybór metody należy oczywiście do Pana.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Avatar użytkownika
Sędzia próby pracy
1 rok członkostwa
Imię: Zofia
Wiek: 70
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 123
Dołączył(a): 20 mar 2012, 07:26

Re: Nie słucha sie

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 26 lip 2012, 16:12

Naprawdę nie zalogowałam się tu by się kłócić - odpowiadałam na posta, więc cytuję to na co odpowiadam.
W tym temacie, napisała pani kilkukrotnie:

Zofia napisał(a):(...)
Jeśli człowiek nie akceptuje i nie wykorzystuje natychmiast tego, że szczeniak stara się o uwagę, to nie powinin mieć psa. (...)


Zofia napisał(a):(...)
A przewodnik, którego własny wychowywany od szczeniaka pies próbuje ugryźć, nie jest przewodnikiem, nie jest liderem - powinien dać sobie spokój z posiadaniem psa innego niż pluszowy. (...)


Zofia napisał(a):(...)Gdybym nie miała dość czasu czy ochoty na zabawę ze szczeniakiem wtedy, gdy szczenię jest psychicznie zdolne do zabawy, to nie kupowałabym psa.
(...) Minimalna porcja - gdybym nie była zdecydowana przeznaczyć co najmniej 4 godzin codziennie dla szczeniaka, nie kupowałabym go. Nie ma obowiązku posiadania psa. (...)


Zofia napisał(a):(...)To lepiej naprawdę kupic psa pluszowego, nie stresuje się ani troche.(...)


Mimo, że wiem co Pani chciała powiedzieć, i też wkurza mnie podejście niektórych do posiadania psa to jednak nie wiem czemu to ma służyć. Przecież nie pomaga gdy ktoś ma problem z psem. Czy naprawdę o to chodzi by świeżo upieczony psiarz pomyślał "nie nadaję się, lepiej oddam psa"?
Jak pisałam nikt się specem od psów nie rodzi. Najczęściej, niestety jest tak, że najpierw ludzie biorą/kupują psa, a potem szukają informacji. Wiem, że nie tak powinno być, ale to powszechne zjawisko. Ile jest w sieci ogłoszeń - "oddam psa, bo nie mogę się nim zająć jak należy, bo urodziło się dziecko, bo więcej pracuję itp" i psiak zasila szeregi bezdomniaków. Albo "wyprowadzam się do bloku, a pies potrzebuje ogrodu do biegania, więc muszę go oddać" - przykłady można mnożyć. Na pewno uświadamianie właścicielowi, że jest beznadziejny nie uważam za dobrą "metodę wychowawczą".
Obrazek

Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś.
Wadera
Avatar użytkownika
Czarnuchomaniaczka
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Wiek: 35
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 20
Dołączył(a): 23 lip 2012, 12:49

Re: Nie słucha sie

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 26 lip 2012, 16:50

Być może Pani zdaniem "kilkakrotnie" = "w każdym". Ja inaczej rozumiem język polski.

Nie zamierzam też nikogo wychowywać.
Przedstawiam tu moje zdanie, moją opinię. Pani może równie swobodnie przedstawić swoje. Podać swoje argumenty.
Mam prawo do własnych poglądów - nie narzucam ich Pani. Pani może byc innego zdania - to Pani prawo.
Staram się w moich postach odnosić do problemu, pomijając odniesienia personalne. Dlatego też, jeśli moim zdaniem, niektóre Pani porady nie są skuteczne według mojego doświadczenia, nie piszę, że sa to uwagi, które nie mogą pomóc. Przedstawiam mój punkt widzenia.
A PT Forumowicze mają możliwość poznać różne poglądy.

W dalszym ciagu, niezależnie, czy Pani uważa to za słuszne, czy nie, będę przedstawiać swój punkt widzenia - wydaje mi się, że po to zaproszono mnie na forum.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Avatar użytkownika
Sędzia próby pracy
1 rok członkostwa
Imię: Zofia
Wiek: 70
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 123
Dołączył(a): 20 mar 2012, 07:26

Re: Nie słucha sie

Nieprzeczytany postprzez Piotrek89 » 27 lip 2012, 12:24

Czy mógłbym prosić o wskazówkę jak najlepiej uczyć psiaka komendy nie wolno i proszę ?

Dzięki !
Piotrek89
Losowy avatar
Nowy forumowicz
1 rok członkostwa
Imię: Piotrek
Wiek: 24
Lokalizacja: Milanówek
Dołączył(a): 26 lip 2012, 07:34

Re: Nie słucha sie

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 27 lip 2012, 13:00

W dzuiale Wychowanie jest wątek - Literatura godna polecenia. Na trzeciej stronie tego wątku - linki do artykułów o wychowaniu szczeniaka. Jeden z tych artykułów to "Sztuka mówienia nie". Moim zdaniem przedstawiłam tam skuteczny sposób.
Wszystkie pozostałe też dotyczą wychowania szczeniaka.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Avatar użytkownika
Sędzia próby pracy
1 rok członkostwa
Imię: Zofia
Wiek: 70
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 123
Dołączył(a): 20 mar 2012, 07:26

Re: Nie słucha sie

Nieprzeczytany postprzez Tajgowa » 27 lip 2012, 13:37

To może pomogę do strony technicznej ;-)

Link do artykułu Sztuka mówienia "nie" na Onecie.
A dalej odsyłam do wątku: Literatura godna polecenia - tam cała reszta linków umieszczonych przez Panią Zofię.
"Dog training is a journey and it's a journey that doesn't have an end. Just about the time we think we have everything figures out, something jumps up and slaps us in the face to remind us we still have a lot to learn." Ed Frawey
Tajgowa
Avatar użytkownika
Owczarkarz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Tajga
Imię: Nina
Wiek: 17
Pochwały: 7
Dołączył(a): 09 kwi 2011, 14:29

Re: Nie słucha sie

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 30 lip 2012, 08:11

Zofia napisał(a):Być może Pani zdaniem "kilkakrotnie" = "w każdym". Ja inaczej rozumiem język polski.

Nie zamierzam też nikogo wychowywać.
Przedstawiam tu moje zdanie, moją opinię. Pani może równie swobodnie przedstawić swoje. Podać swoje argumenty.
Mam prawo do własnych poglądów - nie narzucam ich Pani. Pani może byc innego zdania - to Pani prawo.
Staram się w moich postach odnosić do problemu, pomijając odniesienia personalne. Dlatego też, jeśli moim zdaniem, niektóre Pani porady nie są skuteczne według mojego doświadczenia, nie piszę, że sa to uwagi, które nie mogą pomóc. Przedstawiam mój punkt widzenia.
A PT Forumowicze mają możliwość poznać różne poglądy.

W dalszym ciagu, niezależnie, czy Pani uważa to za słuszne, czy nie, będę przedstawiać swój punkt widzenia - wydaje mi się, że po to zaproszono mnie na forum.

Zofia Mrzewińska




Nie sądzi Pani jednak, że tego typu sformułowania mogą wprowadzić wiele złych emocji do ogólnej dyskusji?
Staram się pochodzić z dużym dystansem do wypowiedzi na forum, bo zdaję sobie sprawę z ograniczeń przekazu słowa pisanego, jednak odniosłam wrażenie, że - przynajmniej raz - zasugerowała Pani, że to ja nie powinnam mieć psów. Może niesłusznie, nie wiem. Nie mam na pewno tak dużego doświadczenia jak Pani, jednak piszę o tym co u mnie "zadziałało" i co mogłoby komuś pomóc.
Obrazek

Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś.
Wadera
Avatar użytkownika
Czarnuchomaniaczka
1 rok członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Wiek: 35
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 20
Dołączył(a): 23 lip 2012, 12:49

Poprzednia strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post