Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Normalne szczenięce zachowania czy braki w wychowywaniu???

Postprzez MAŁAMI » 20 lut 2014, 10:36

A więc tak, jak już pisałam Kiara jest z nami od 2,5 tygodnia, miała biegunkę, zapalenie pęcherza i nie lubi kota :przerażenie:
Kolejne problemy z jakimi zaczynamy się borykać to niesłuchanie i ignorowanie, psinka jest bardzo mądra w przeciągu tygodnia nauczyłam ją takich komend jak siad, waruj, łapa, nos, nie rusz, do mnie, zostań i zostaw (te ostatnie cztery, raz z większym raz z mniejszym skutkiem). Ostatnio jednak zauważyłam, ze jeśli nie ma ochoty to najzwyczajniej mnie ignoruje, patrzy się tylko tymi swoimi pięknymi oczkami . O ile w domu prawie zawsze wykonuje moje komendy, (prawie bo czasami mnie zlewa i najzwyczajniej nie słuch) chodzi za mną krok w krok, tak na polu , czy to na podwórku czy na spacerze ma mnie zupełnie w dupie. Jak jesteśmy na podwórku i mówię "do mnie" bądź idziemy do domu to stoi i patrzy się na mnie, a jak idę w jej stronę to zaczyna zwiewać i zabawa dla niej w najlepsze. Jak ma ochotę iść do domu to przychodzi na zawołanie, a jak nie to zabawa w kotka i myszkę, taka sama sytuacja ma miejsce zarówno przy wychodzeniu na podwórko, jak nie ma ochoty to nie ruszy się z miejsca :(. Na spacerach jest jeszcze gorzej jakbym, zupełnie dla niej nie istniała, najważniejsze jest wszystko co się dzieje dokoła, jakbym ją spuściła ze smyczy to w życiu nie przyszłaby na zawołanie.
Dziś spuszczona z linką pobiegła za gościem który sobie biegł, dobrze że się zatrzymał i 4 letni syn jadący na rowerku biegowym złapał za linkę w rezultacie czego zaliczył wywrotkę, a psinka wróciła na krótką smycz.
MAŁAMI
Avatar użytkownika
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Kiara
Imię: Agata
Wiek: 30
Lokalizacja: kraków
Dołączył(a): 12 lut 2014, 12:33

Re: Normalne szczenięce zachowania czy braki w wychowywaniu?

Postprzez xxxkaluniaxxx » 20 lut 2014, 10:49

Agata to jest maluch :Dze szczeniakiem trzeba ćwiczzyć, ćwiczyć czasem miesiącami ;)masz szczeniaka 2.5tyg a chcesz by był posłuszny jak podrostrostek :Dnauczyłaś sie w 2,5 tyg czytać jak byłaś mała? nie? na wwszystko potrzeba czasu :)ONek niema zakodowane w mózgu że ma już jako maluszek przychodzić do właściciela na każde zawołanie :pwsio trza psa nauczyć ;)
a co do olewania widocznie maluch na spacerze widzi ciekawsze. rzeczy niź przewodnilk, trza jej pokazywać że ty jesteś super masz zabawki smaczki :-P
Zapraszam do galerii Pyrlandzkiego Kejtra Obrazek
Obrazek
„Czasami się zastanawiam, czy przypadkiem coś jest ze mną nie tak.
Być może za dużo czasu spędzam w towarzystwie moich bohaterów literackich i
co za tym idzie, moje ideały i oczekiwania są zdecydowanie zbyt wysokie.”

Zapraszamy na nasz blog Obrazek
xxxkaluniaxxx
Avatar użytkownika
Forumowy ekspert ds. obróżek wszelakich
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kala vel Batman
Imię: Weronika
Wiek: 21
Lokalizacja: Rogoźno Pyrlandia
Pochwały: 3
Dołączył(a): 18 kwi 2011, 14:51

Re: Normalne szczenięce zachowania czy braki w wychowywaniu?

Postprzez beatrx » 20 lut 2014, 10:58

szczyla to musisz nauczyć, ze Ty jesteś fajna. piesek już Ci pokazał, co go przyciąga, teraz to wykorzystaj przeciwko niemu. nie chce przyjść jak wołasz? no to zwiewaj w drugą stronę. skoro gonił biegacza to tym bardziej będzie gonił Ciebie. a jak już pozwolisz mu się dogonić to wtedy chwal go wylewnie, nagradzaj żarełkiem albo zabawą, głaskaniem i ponownym puszczeniem luzem.
unikaj też sytuacji, kiedy szczyl może Cię nie posłuchać. po prostu każda komenda niech póki co będzie wydawana tylko wtedy, kiedy masz 100% pewności, ze szczyl posłucha. on jest jeszcze mały, musisz dopiero mu pokazać, że komendy wykonuje się zawsze i od razu. to nie jest tak, ze jak szczyl skojarzył mniej więcej, ze siad to siad to już zawsze będzie to wykonywał. ćwicz, nagradzaj, pokazuj psu, ze jesteś fajna, ze z Tobą się super bawi i będzie dobrze.
i nigdy przenigdy absolutnie nie ganiaj psa po zawołaniu, bo ja nauczysz, ze na komendę "chodź tu" trzeba przed Tobą zwiewać.
beatrx
Avatar użytkownika
Owczarkarz
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Presto
Imię: Agnieszka
Wiek: 25
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Pochwały: 6
Dołączył(a): 26 paź 2011, 10:14

Re: Normalne szczenięce zachowania czy braki w wychowywaniu?

Postprzez Wadera » 20 lut 2014, 11:19

Dodam, że pies uczy się sytuacyjnie. to, że siad w domu znaczy "dupka na ziemi", nie znaczy, że pies od razu zrozumie, że w parku, na chodniku czy na trawce ta komenda znaczy to samo, Praca w rozproszeniach to nie takie hop siup, zwłaszcza, że maluch ciekawy świata. Psa wołasz wtedy i tylko wtedy kiedy już do Ciebie biegnie, a nie jak ucieka! Jeśli wiesz, że jest zainteresowany wszystkim innym nie wydajesz komendy. Jak pisała koleżanka wyżej - uciekaj przed psiakiem, zacznij bawić się zabawka a gdy zobaczysz, że maluch pędzi do Ciebie wtedy powiedz "do mnie" i chwal sowicie. Za jakiś czas to będzie jak odruch, pies nie będzie analizował tylko od razu przybiegnie.
Nigdy też nie czekaj na psa aż się zdecyduje przyjść. w ten sposób uczysz go, że człowiek na mnie poczeka, więc jeszcze się pobawię, poganiam i porobię tysiąc innych rzeczy.

A na krótka smycz to bym Pańcię zapięła :-PA Pańcia co robi jak postawią na Rynku jakieś nowe ustrojstwo z dziurką do zaglądania, hę? Nie podchodzi zobaczyć co to? Pies też chce wszystko poznać i powąchać - tylko się cieszyć, że psiak pewny siebie i ciekawski. Jeśli nie pozwolimy psu za młodu poznać różnych "dziwnych" rzeczy, a dodatkowo będziemy go odciągać, jeszcze krzycząc - uzna, ze to "coś" jest groźne i za jakiś czas zacznie dziamotać na nowe zjawiska. Uwierz mi, nie chcesz tego. Oczywiście, nie znaczy, to, ze pies ma podchodzić do każdego, ale jeśli ktoś jest kumaty to czemu nie. Dziecko da obwąchać rowerek w zamian za możliwość pogłaskania puchatej kulki na pewno! I masz dwa punkty socjalizacji za jednym zamachem :)

Polecam zakupić czym prędzej najnowszą książkę Pani Zofii Mrzewińskiej "Zwykły, niezwykły przyjaciel" póki jeszcze jest w sprzedaży. :)
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Avatar użytkownika
Czarnuchomaniaczka
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Wiek: 36
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 28
Dołączył(a): 23 lip 2012, 12:49

Re: Normalne szczenięce zachowania czy braki w wychowywaniu?

Postprzez mój pies » 20 lut 2014, 22:17

A prawdziwe efekty tej ciągłej nauki to zobaczysz jak pies skończy 2 lata - ależ to wielka satysfakcja, jak spotkasz na swobodnym (bez smycz) spacerze człowieka z psem starszym od twojego i po kilku chwilach i kilku sytuacjach ten człowiek z podziwem będzie patrzył na twojego psa i powie: "Jaka szkoda, że nie spotkaliśmy się wcześniej, mój przy tym pani to by się nauczył grzeczności. jaka szkoda, ona by go wychowała".

Także cierpliwości, wiele, wiele miesięcy pracy przed wami, cudownej, radosnej pracy, gdzie będziecie się nawzajem poznawać, rozumieć, kochać.
mądrość przychodzi z wiekiem, jak głębokie uczucie. Staraj się cieszyć z czasu spędzanego na nauce pieska, nawet jak nic nie wychodzi i nie chciej od malutkiego dziecka by miał mądrość dorosłego.
Obrazek

Co każdy posiadacz psa przeczytać powinien: literatura-godna-polecenia-t542.html
mój pies
Avatar użytkownika
Klubowicz
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Tora
Imię: ena
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 9
Dołączył(a): 08 wrz 2011, 20:51

Re: Normalne szczenięce zachowania czy braki w wychowywaniu?

Postprzez Wadera » 21 lut 2014, 12:20

Jeszcze jedna, moim zdaniem ważna, rzecz. To co ludzie odbierają jako "olewanie" przez psa, może być próbą uspokojenia wkurzonego pana. Pies odwraca się, zatrzymuje, wącha trawkę, bo zwyczajnie obawia się podejść do zdenerwowanego właściciela. Warto poczytać o sygnałach uspokajających u psów by lepiej je zrozumieć :)
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Avatar użytkownika
Czarnuchomaniaczka
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Wiek: 36
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 28
Dołączył(a): 23 lip 2012, 12:49

Re: Normalne szczenięce zachowania czy braki w wychowywaniu?

Postprzez fastryga » 18 kwi 2014, 20:24

Zwiedzam wszystkie szczenięce wątki, Isarek (Gryzarek-Lizarek) nam rośnie jak na drożdżach. Mam wątpliwości co do pogryzania - rozumiem, że w zabawie czy takiej jak tutaj nagodzie socjalnej http://donumcordis.pl/Artykul?2_245_435_nagroda-socjalna takie radosne gryzienie rąk jest dopuszczalne? (Spotkałam się z opinią, że nie należy pozwolić nawet na lekkie gryzienie). Zastanawiam się też w jaki sposób łagodnie to zakończyć, gdy szczeniak zbytnio się rozkręci?
fastryga
Avatar użytkownika
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Była Mela, jest Isar
Imię: Malgorzata
Wiek: 53
Lokalizacja: Śląsk
Dołączył(a): 04 mar 2014, 19:39

Re: Normalne szczenięce zachowania czy braki w wychowywaniu?

Postprzez mój pies » 18 kwi 2014, 20:31

Wychowanie to proces, długi i żmudny i permanentny. Nie ma granicy do której wychowujemy i już mamy na zawsze wychowanego psa. Bo jak przestaniemy konsekwencji to łatwo możemy znaleźć się w punkcie wyjścia. To tak jak sportowiec gdy przestaje trenować nie ma szans na dobre wyniki.
szczeniak podgryza bo taka jego natura, a my stale cierpliwie w takich sytuacjach mówimy Nie i przekierowujemy uwagę na coś ciekawego, szmatka, zabawka, kość lub zabawa piłką. Po chwili jak piesek zajął się czymś innym mówimy Dobrze. U nas to się idealnie sprawdziło.
Obrazek

Co każdy posiadacz psa przeczytać powinien: literatura-godna-polecenia-t542.html
mój pies
Avatar użytkownika
Klubowicz
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Tora
Imię: ena
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 9
Dołączył(a): 08 wrz 2011, 20:51

Re: Normalne szczenięce zachowania czy braki w wychowywaniu?

Postprzez fastryga » 18 kwi 2014, 21:52

ena, to akurat wiem. Chodzi mi o to, czy zawsze mówimy "nie" na pogryzanie - tak jak w sytuacji na filmiku.
fastryga
Avatar użytkownika
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Była Mela, jest Isar
Imię: Malgorzata
Wiek: 53
Lokalizacja: Śląsk
Dołączył(a): 04 mar 2014, 19:39

Re: Normalne szczenięce zachowania czy braki w wychowywaniu?

Postprzez Zofia » 18 kwi 2014, 23:15

Szczeniak pokazywany na filmiku doskonale już kontrolował użycie zębów. Nie podgryzał - delikatnie ujmował dłoń zębami; kontrolował zęby w kontakcie z twarzą. To bardzo spokojne szczenię jak na belga - nie był jeszcze ani trochę w nastroju głupawki, za to demonstrował też typową dla rasy radość z kontaktu całym ciałem.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Avatar użytkownika
Sędzia próby pracy
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Imię: Zofia
Wiek: 71
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 127
Dołączył(a): 20 mar 2012, 07:26

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post