Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Tematy związane z owczarkami niemieckimi.

Re: Hodowla z Krainy Wilka Kędzierzyn Koźle

Nieprzeczytany postprzez Joan » 15 lis 2013, o 11:07

MarzenaG napisał(a):
Joan napisał(a):
MarzenaG napisał(a):(...)
Kłaków jest niewiele z wielu przyczyn: bo nie te popędy, bo nie taka budowa, bo nie ta zwinność.

To też było na wykładach z genetyki dr Elżbiety Junikiewicz?

Wiesz Joan, lubię dowcipne złośliwości, ale Twoich czasami nie rozumiem tym bardziej, gdy odnoszą się do osoby trzeciej.

Nie sądziłam, że możesz się poczuć urażona, a tym bardziej ktoś trzeci. Jeśli tak, to sorry, ale owszem, chciałabym, żeby ktoś z ZKwP-owskich decydentów zauważył wreszcie, że przerost kłaków jest tak powszechny, że można się tu spodziewać jakiejś korelacji genetycznej. Uważam, że "zabidzanie" kłaka, żeby tylko się we wzorcu zmieścił, nie jest w stosunku do psa uczciwe.
MarzenaG napisał(a):
Joan napisał(a):
Najwyraźniej ktoś się nie może zdecydować, czy kłak różni się tylko długością sierści, czy jeszcze czymś. :roftl:

Jeśli masz na myśli mnie, to ja się już lata temu zdecydowałam: przeciętny eskterier (czy to krótko-, czy długowłosy) nie dorasta do pięt przeciętnemu użytkowi. I nie potrzebuję do tego ani wykładów z genetyki, ani setki opracowań. Wystarczą mi moje 17-letnie obserwacje i doświadczenie.

Ja mam pięć kłaków, w tym tylko dwa z linii mieszanych, pozostałe to kłaki po użytkach, więc właściwie wykład o eksterierach, to raczej nie do mnie. Że posłużę się cytatem : "jest kłak i kłak"; i dokończę: jest ON i ON, a jest też użytek i użytek. Sam kłak, a nawet i dodatkowe 5 cm w kłębie, jeszcze niczego nie przesądza. Powiedzenie, cytuję: "bo nie te popędy, bo nie taka budowa, bo nie ta zwinność", to taki sam stereotyp, jak to, że "Polak - pijak, bo nie taka historia, bo nie to położenie geograficzne"... (Owszem, dużo ich jest, ale nie wszyscy. ;-) )
Co do dalszych uwag, to jeśli Ty obserwujesz 17 lat, to ja co najmniej od 17 roku życia, a to, niestety, będzie trochę dłużej. Nie chodzę na plac treningowy (rzadko), zawodów nie organizuję.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 55

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 15 lis 2013, o 11:12

Joan napisał(a):a nawet i dodatkowe 5 cm w kłębie, jeszcze niczego nie przesądza

Całe życie będę bronić tego, że dodatkowe 5cm w kłebie jest NIEPOŻĄDANE. :cool:
Dobrze, że te dodatkowe 5cm jest NIEREALNE w ZKwP. :yahoo:
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul za TM :( Lila
Imię: Aga
Pochwały: 43

Nieprzeczytany postprzez Joan » 15 lis 2013, o 11:22

Jest realne jak najbardziej. Są przykłady przerośniętych użytków nawet na tym forum i to nie kłaczastych. Strobel i Schwarzer nawet 200 lat temu dorastały do 70cm w kłębie, a że ktoś ich potomków chce koniecznie skurczyć... no to trudno...
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez edyciak » 15 lis 2013, o 11:23

Aga i N napisał(a):
Joan napisał(a):a nawet i dodatkowe 5 cm w kłębie, jeszcze niczego nie przesądza

Agnieszka , tu mogłabyś się z lekka zdziwić :-) Nawet w Niemczech wygrywają na wystawach psy , które są przerośnięte :-)
edyciak
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Edoras Zwinger
Imię: Edyta

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 15 lis 2013, o 11:30

edyciak napisał(a):Agnieszka , tu mogłabyś się z lekka zdziwić :-) Nawet w Niemczech wygrywają na wystawach psy , które są przerośnięte :-)

;-)

Joan - wiadomo że genetyka genetyką.... ale ktoś wzorzec ustalił. We wzorcu znajdują się również widełki wzrostowe. Jeśli szczyle po psach spoza widełek, dałyby psy mieszczące się w widełkach - OK. Jeśli jednak z góry wiadomo, że psiaki mają przerosnąć wzorzec - to po co dopuszczać taką parę do hodowli, skoro potomstwo nie może być już hodowlane?
Ja tam owczarkowego kudłatego rodezjana nie chciałabym mieć ;-).
Ostatnio edytowano 15 lis 2013, o 11:33 przez Aga i N, łącznie edytowano 1 raz
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 15 lis 2013, o 11:33

MarzenaG , ale chyba kłaki (jako cecha recesywna) mogą się urodzić tez po użytkach? Nie jest tak, że jest ich po prostu mniej i mniejszy wybór, bo przecież uznane zostały niedawno? Jakby wśród szczylków Fabioli trafił się kudłatek, byłby automatycznie mniej wartościowy, miałby mniejsze popędy?
Napisałaś, że do Policji biorą "miśki", bo wyglądają groźniej, ale ja pisałam o kudłaczach w TOPR i GOPR. Pies lawinowy nie może chyba nie mieć węchu, popędów, być powolny? Przecież to ciężka praca, nie sądzę by brali tam psy jak leci :)
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 42

Nieprzeczytany postprzez gochadrozdek » 15 lis 2013, o 11:41

edyciak napisał(a):
Aga i N napisał(a):

Agnieszka , tu mogłabyś się z lekka zdziwić :-) Nawet w Niemczech wygrywają na wystawach psy , które są przerośnięte :-)

Na wystawie w Kaliszu czeski sędzia psa przerośniętego porównywał z naszym użyteczkiem. Gdyby Zul był wyższy o 1cm, to by to porównanie wygrał. Tak poza wysokością ten drugi on był bardzo proporcjonalny. Sędzia omawiając tego psa wprost określił, że mamy do czynienia z przerośniętym owczarkiem. Mowy o ocenie doskonałej nie było. Otrzymał bardzo dobrą jak nasz Zul.
gochadrozdek
Hodowca
Owczarek niemiecki: ARIA,ZUL,ELISE,CZAKA
Imię: Małgorzata
Pochwały: 9

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 15 lis 2013, o 11:47

Grażynko - jeśli po Fabiolci urodziłyby się kudłaczki to... ja bym takiego chciała bez mrugnięcia okiem :lool: .
Pewnie znasz Fabiolcie na żywo - ja jestem zauroczona jej anatomią i wpatrzeniem w człowieka - w Marzenę. :zakochany:

Myślowo dążę do tego - że użytkowy kłaczuś (jeśli masą i wzrostem jest OK) nie odstępuje niczym innym od użytkowego krótkowłosego onka po za tym, że jego sierść wymaga więcej pielęgnacji po "akcjach w terenie". Ja mieszkam przy łąkach i 95% spacerów pałętamy się w terenie i haszczach. Codziennie pełno rzepów w domu. Wymiękam. :lool: No ale ważniejszy jest charakter i anatomia niż kłaczusie, więc marudzę na kłaki na forum. Co nie zmienia faktu, że jeśli kłak - to tylko po super użytkowych psach. Coś za coś po prostu. :lool:

Natomiast nie wyobrażam sobie, jakby Fabiolka była kłaczasta i jakby wyglądała po "rewirach". :roftl: :roftl: :roftl:

Jak kiedyś ogoliłam Nazgulowe łapy i podwozie, to się Tomek ze mnie śmiał, że nieforemnie. :roftl: :diabeł: I od tego czasu mam to w głowie i Nazgula nie ciacham bo nie umiem. :mur:

Aga i N
Owczarkowa wyga

Nieprzeczytany postprzez edyciak » 15 lis 2013, o 11:53

Na wystawie w Kaliszu czeski sędzia psa przerośniętego porównywał z naszym użyteczkiem. Gdyby Zul był wyższy o 1cm, to by to porównanie wygrał. Tak poza wysokością ten drugi on był bardzo proporcjonalny. Sędzia omawiając tego psa wprost określił, że mamy do czynienia z przerośniętym owczarkiem. Mowy o ocenie doskonałej nie było. Otrzymał bardzo dobrą jak nasz Zul.[/quote]

Gosiu , to zależy od sędziego :-) Ale nie powiesz , że nie ma przerośniętych psów w ZK :-)
edyciak
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Edoras Zwinger
Imię: Edyta

Nieprzeczytany postprzez Joan » 15 lis 2013, o 11:54

Aga i N napisał(a):Joan - wiadomo że genetyka genetyką.... ale ktoś wzorzec ustalił. We wzorcu znajdują się również widełki wzrostowe. Jeśli szczyle po psach spoza widełek, dałyby psy mieszczące się w widełkach - OK. Jeśli jednak z góry wiadomo, że psiaki mają przerosnąć wzorzec - to po co dopuszczać taką parę do hodowli, skoro potomstwo nie może być już hodowlane?

No i widzisz, jak się mylisz? Genetyka to bardzo ważna sprawa i właśnie dlatego, że tak się ciągle "czyści" rasę, psy są chore - dysplazja , trzustka, nerki, spondyloza - to wszystko choroby wynikające ze zbytniej homozygotyczności; z bardzo ograniczonej puli genetycznej. Oczywiście, nie wiesz o tym również, że akurat wzrost jest bardzo łatwo regulować doborem. To właśnie dzięki dobieraniu do rozrodu małych matek, ograniczono wzrost ON do wzorca. Jeśli wzorzec jest ważniejszy niż zdrowie i dobrostan, to nic dziwnego, że psy są wiecznie chore i dożywają 10 lat. Wilki natomiast, dożywają lat 20, ważą 80 kg i dorastają do 90 cm w kłębie. Nie ćwiczą Agility, i nikt im miski nie podstawia pod nos ale kondycji i sprawności może im pozazdrościć każdy użytek.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje