Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Pies tropienie

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 3 gru 2015, o 23:38

Witajcie,
nasunęło mi się takie pytanie. Czy pies zanim zostanie wysłany do szukania przewodnika powinien spokojnie czekać w siadzie? Moja psina strasznie się ekscytuje, podskakuje i piszczy.
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Imię: Anna

Re: Pies tropienie

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 4 gru 2015, o 09:38

Nadmierną ekscytację starała bym się łagodnie wyciszyć. To nie chodzi o to,że masz wygasić psa,bo może stracić zapał do pracy, ale nadmierna ekscytacja nie sprzyja skupieniu.
Jeszcze pytanie: na jakim etapie jesteście? Jeżeli są to początki,to jak wyżej.
Z własnego doświadczenia w pracy z psem dość trudnym: jeżeli za bardzo się nakręci,to pędzi na "na pałę", nie pracuje metodycznie.
Pozwól się psu cieszyć z zadania do wykonania, przecież dla niego to super zabawa w tropienie :)
Jak Rudzielec nadmiernie szaleje,to po prostu staję, odczekuję chwilę,by opadło nadmierne uniesienie, łagodnie wymagam posłuszeństwa-nagradzam dobre zachowanie i dopiero takiego opanowanego ale z rozmerdanym ogonem wysyłam do pracy.
U nas to działa.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 23

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 4 gru 2015, o 13:21

To, że pies piszczy za przewodnikiem świadczy o tym, że jest z nim związany i całe szczęście, bo pies, który ma nawet swojego człowieka pod ogonem nie będzie mieć motywacji by szukać obcego! Czym bardziej związany, czy nawet uzależniony od przewodnika pies tym większa histeria. Dlatego szukanie przewodnika stosujemy tylko na początku (chyba, że pies mocno histeryzuje, to warto zastąpić osobą, którą pies lubi, ale nie aż tak "żarliwie"), by pies załapał o co chodzi, powiązał hasło z czynnością. Oprócz tego, że pies ma się nauczyć tropić, Ty masz się nauczyć go czytać i reagować. Na początku wyciszanie psa, może go wybić z zadania, więc z tym ostrożnie. Jak już pies dobrze wie, co ma robić staramy się by nie widział odchodzącego pozoranta, można go zająć ćwiczeniami itp. Ale jak mówię - ostrożnie by nie zdusić pasji pracy w zarodku. Pies z czasem uczy się, że nie warto ciągnąc przez cały ślad, bo to męczące, a sił musi starczyć do znalezienia - no i my jesteśmy po to by mu zrozumienie tej prostej zasady ułatwić ;)
Mój pies puszczony za mną w ogóle nie używał nosa tylko biegał jak oszalały, próbując mnie jak najszybciej namierzyć...
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 4 gru 2015, o 14:22

Dlatego, Grażynko, napisałam,że łagodnie wyciszyć, nie całkowicie,a zostawić sporo radości.
Wprawdzie my troszkę inaczej się "bawimy",ale zasady są podobne.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 4 gru 2015, o 14:43

Zależy od psa - Kafka na pierwszym śladzie obcym dostała ode mnie komendę "siad" (spontanicznie by ją właśnie wyciszyć), więc usiadła i zaczęła się we mnie wgapiać czekając na dalsze polecania. Gdy przyszło co do czego była skupiona na mnie nie na tym ludziu co sobie poszedł,bardzo się rozpraszała, rozglądała za ptaszkami itp, w końcu pozorant musiał ją zawołać by jej przypomnieć po co tu jesteśmy :lool: No, ale gdy już załapała, że znalezienie pozoratna się opłaca... :lool:
A Wy szukacie górnym wiatrem czy po śladzie?
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 4 gru 2015, o 15:11

Wadera napisał(a):Mój pies puszczony za mną w ogóle nie używał nosa tylko biegał jak oszalały, próbując mnie jak najszybciej namierzyć...

No właśnie mój pies tak robi, dopiero jak mnie namierzy to spokojnie wraca śladem i znajduje zostawiony przedmiot. Jednak są to początki i dopiero utrwalamy hasło, choć teraz częściej moja siostra się chowa. Pies często tak leci że nie można jej utrzymać, a nie chcę też szarpać linką.
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 4 gru 2015, o 15:35

Aniu, odsyłam do Górnego i jego książki "Nowoczesne szkolenie psów tropiących".
Tam jest wszystko wyjaśnione, w zasadzie krok po kroku, jak pracować na śladzie, jak pracować linką doczepioną do szelek, jak się komunikować z psem.
Wiele bardzo przydatnych informacji, napisanych językiem zrozumiałym nawet dla średnio doświadczonego przewodnika.

-- 4 gru 2015, o 15:37 --

Wadera napisał(a):A Wy szukacie górnym wiatrem czy po śladzie?

Czy to było pytanie skierowane do mnie?
Jeśli tak,to odpowiadam: my rewirujemy, czyli czasem ślad,a w większości górny wiatr.
vega_bw
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 4 gru 2015, o 19:05

Tak Beatko, do Ciebie - dzięki za odpowiedź. :)

Aniu - absolutnie nie szarpiemy linką! By psa spowolnić po prostu musimy hamować i iść wolniej. Na początku trochę siły w to włożyć trzeba, potem pies już łapie, że ma zwolnić. Za to pod koniec, gdy już jesteśmy pewni, że pies zlokalizował "zaginionego" możemy go nawet puścić z linką :)
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 4 gru 2015, o 19:24

Dzięki za rady, książkę mam, muszę zabrać się za czytanie:)
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 5 gru 2015, o 11:18

Crazywithdog napisał(a):Dzięki za rady, książkę mam, muszę zabrać się za czytanie:)

To będzie najlepsze,co zrobisz. Bardzo pomoże Ci w zrozumieniu całego tematu.
Tam jest nawet fragment o zwalnianiu pędzącego psa. Grażynka napisała o zwalnianiu kroku i jeszcze praca samym nadgarstkiem.
I święta prawda: nigdy nie szarpiemy,żeby pies zwolnił, to ma być sygnał,że za szybko,a nie korekta.
vega_bw
Klubowicz

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje