Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Pomysly na ciekawe demonstracje

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 11 cze 2013, o 19:19

Aga i N napisał(a):Reaguje określonym zachowaniem na ciąg znaków?

Dla mnie to mimo wszystko w dalszym ciągu jest zagadka. Bo jednak myli się. Raz zrobi wszystko jak trzeba, innym razem nie. Niby patrzy na te plansze ale i mnie też z oka nie spuszcza czyli coś tam pewnie czasem dostrzega tylko nie wiem co. Nie rozgryzałam tego jeszcze. Może w myślach czyta? :lool:
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Barbi/Figa
Imię: Barbara
Pochwały: 6

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 11 cze 2013, o 19:50

Jest taki chłopak na youtube (Zak George), którego psy potrafią liczyć. :lool:
Zdradził kiedyś w końcu sekret tych zdolności matematycznych. Pies zaczyna szczekać kiedy Zak wpatruje mu się w oczy. Zak liczy, a gdy pies wyszczeka odpowiednią liczbę, przerywa kontakt wzrokowy. To jest tak minimalny ruch gałek ocznych, że nie ma szans odkryć oszustwa. Pies zauważy taki nieznaczny ruch, człowiek, i do tego z daleka, nie ma szans.
AnnaJagna
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Pochwały: 28

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 11 cze 2013, o 19:57

BarbaraS napisał(a):
Aga i N napisał(a):Reaguje określonym zachowaniem na ciąg znaków?

Dla mnie to mimo wszystko w dalszym ciągu jest zagadka. Bo jednak myli się. Raz zrobi wszystko jak trzeba, innym razem nie. Niby patrzy na te plansze ale i mnie też z oka nie spuszcza czyli coś tam pewnie czasem dostrzega tylko nie wiem co. Nie rozgryzałam tego jeszcze. Może w myślach czyta? :lool:

Być może odróżnia dłuższe zdania od krótszych, kółeczko od pionowej kreski :) Raz poprawnie przyuważy ó w "stój", raz poprawnie przyuważy "o" w głos? Może gdybyś napisała komendę "daj głos" rozróżniłaby je jako coś z białym polem między sobą więc trzeba szczeknąć? Bo stój z głos dość podobnie może psu się kojarzyć :).

Ania, jest polonistka, to jest też matematyk ;-) Stary filmik, na szybko wymyślałam liczby, a wynik musiał być na tyle mały, żeby nie szczekał za dużo sąsiadom ;-).
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 11 cze 2013, o 20:03

Psy są niesamowicie spostrzegawcze i obserwują nas dokładniej, niż możemy to sobie wyobrazić - ostatnie takie wydarzenie opiszę jutro w wątku Raszki, bo teraz idziemy spać.
Tu w przypadku "czytającej" labradorki możliwa jest pamięć znaku skojarzona z hasłem - udowodniono, że psy rozróżniają kształt koła od kształtu elipsy; mają problem, gdy te znaki są niemal identyczne.
Wydawało mi sie, że zauważam u Pani Barbary coś jakby "przedkomendy" wydawane być może odruchowo. Ale to musiałabym obserwować na żywo, nie w filmie. Potwierdzeniem zachowania lub przedkomendą może być dla psa nawet uniesienie brwi, ćwierćuśmiech, głębszy oddech, spojrzenie spod oka - psy są doskonałymi obserwatorami, pod warunkiem, że mają ciagły kontakt z człowiekiem.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 11 cze 2013, o 21:03

Musiałam, dla jakiejś wiarygodności, sfilmować i siebie choć nie lubię się pokazywać. No i widzę jakieś grymasy, które sobie ot tak wyszły nieproszone ;)Starałam się zapanować nad ruchami, które mogłyby być uznane za owe przedkomendy. I teraz tak sobie myślę - znienacka, po dwóch latach wzięty do "czytania" pies wykonał wypisane polecenia poprawnie. Gdy chciałam sfilmować to już nie było tak dobrze, nie obeszło się bez dubli. Zrobiła poprawnie za którymś tam razem i na pewno nie z pamięci -najczęściej "głos" jest na końcu a tu jako druga komenda.
Przypomniało mi się jeszcze dość proste ale podobające się publiczności ćwiczenie: psy w siadzie przy nodze w jednej linii, kierujący pokazem daje komendę na ruszanie z miejsca, po kilku krokach komenda "siad"(w marszu) i dwa psy po obu końcach tej "tyraliery" zostają w siadzie, po kolejnych kilku krokach w siadzie zostają kolejne psy po obu brzegach i tak do wyczerpania. Psy tworzą jakby trójkąt, piramidę.Przewodnicy zatrzymują się na komendę trenera w jednej linii, po czym, na kolejną komendę(i po zwrocie w tył) ruszają w kierunku powrotnym i zbierają swoje psy, zatrzymują się tam, gdzie zaczynali ćwiczenie. Nie wiem czy zrozumiale to wytłumaczyłam :ooops:
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Kaisa » 12 cze 2013, o 06:11

Wow dziekuje wszystkim za wypowiedzi! Duzo fajnych pomyslow, a Pani Zofia dala czadu! :)
Ale tak trzeba, ktos musi podnosic poziom konkurencji hehehe.

Filmiki, ktore wstawilam nie sa zadnym formalnym treningiem pod pokaz - to tylko nagrania (notabene bez przygotowania) z zajec, ktore czasami im dajemy 'po lekcjach' IPO. W Nowej Zelandii wsrod kynologow istnieje pewien stygmat na temat IPO - nikt za duzo o tym nie, ale wszyscy sie tego boja. Chcemy pokazac zwlaszcza innym psiarzom, ze nasze psy nie sa niebezpieczne, ze gryzienie rekawa to tylko czesc programu, ze psy sa madre, przyjazne i posluszne. Bylaby to tylko mala grupa psow (3 bardziej zaawansowane i powiedzmy 3 mniej) wiec to musimy wziac pod uwage przygotowujac program. Planujemy to na przyszly rok wiec jest czas sie przygotowac.

Podoba mi sie pomysl o skokach przez obrecze z ogniem :) Na pewno trzeba byloby takie cos uzgodnic wczesniej ze strazakami (z powodu suszy cale lato byl zakaz wzniecania ognia na otwartej przestrzeni). Pani Zofio czy to ma byc obrecz cala plonaca czy taka bez plomieni w dolnej czesci obreczy jak na tym zdjeciu? Jak to sie sprawdza? http://25.media.tumblr.com/tumblr_ltjbm ... o1_500.jpg

Aportowanie kielbasy, jajek - ale jestescie wymagajacy!!! Mysle, ze bedzie to bardzo trudne dla naszych lasuchow :)
Elementy agility ze skokiem na dach samochodu po aport mysle, ze mozemy zrobic bez problemu. Niestety nie mamy rownowazni..
Pomysl na prace wechowa z saszetkami i kokardami bardzo fajny - tylko wymaga troche wiecej przygotowan ze strony kolegow i kolezanek.
Fala na pewno bedzie w programie - do tego nie trzeba zbyt duzo przygotowan, nasze psy sa w tym dobre. Skoki przez obrecze tez.

Pani Barbaro - bardzo fajne filmy i komendy optyczne slicznie wykonane :) Ta piramida na pewno fajnie wyglada ale nie mamy
wystarczajaco duzo psow.
Aga, Nazgul pieknie liczy ;)

Jako, ze Ari jest dosyc solidnym 'trzymaczem' moge sprobowac dac mu do trzymania w pozycji siad hula hop a inny pies przez nie przeskoczy...Mysle tez, ze na pewno bedziemy aportowac przerozne przedmioty (jak na moim drugim filmie) i pewnie mozna wymyslec jakies naprawde smieszne w swej naturze przedmioty, ktore zagwarantuja smiech publicznosci - chocby pies wyciagajacy piwo z koszyka i przynoszacy je do wlasciciela. Pewnie rownie waznym elementem humorystycznym bedzie charyzma osoby komentujacej :)
Za Raszki przykladem mozemy wybrac kilkoro dzieci z widowni i poczestowac je slodyczami z koszyczka trzymanego przez psa.

Fajnie, fajnie...zeby tylko nam to wszystko ladnie sie udalo! Moze wymyslcie nam jeszcze jakies widowiskowe ale LATWE elementy? :))))
Kaisa
Początkujący owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Belg Ari, Anka ON
Imię: Kasia
Pochwały: 8

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 12 cze 2013, o 07:18

Plonące obręcze są trudne - tak jak Pani zauważyla, ognia nie może być w dolnej części obręczy. Tylko na górze, troche po bokach, nie za nisko. Pies długowłosy nie powinien pokonywac takiej przeszkody na pewno. Obręcz owijaliśmy bandażem z gazy bardzo mocno, aby nie spadały plonące kawalki na psa. Na gazę kapalismy benzyną. Trzeba chwile odczekac, aby wysokosc plomienia ustalla sie - nie za duzo od razu! Obręcz musi byc absolutnie stabilna - obręcz na prostym slupku, zakonczonym poziomą belką ze szpikulcami do porządnego wbicia w ziemię. Pies nie może skakać pod wiatr - dym wiejący w pysk utrudnia za bardzo skok, a to w końcu pokaz, nie skok po ratowanie zycia.
Skok przez obręcze jest wystarczająco efektowny i bez ognia - od tego się zaczyna.
Można ustawić niby ceglany dość niski murek w kstzlacie litey U - tak jakby to bylo otwarte okno, tylko boczne scianki podpalamy, podstawy nie, za przeszkodą lalka do zaaportowania i juz mamy psa, ktory dziecko wynosi z plomieni:-)), to było na pokazie psow ratowniczych.
Jedna obręcz jest na początek, potem trzeba wymierzyc dokładnie trasę dla psa, aby przeskoczył i odbił sie ponownie przed kolejnym skokiem. Płonacych obręczy nie mozna pokazywać przy zmiennym wietrze.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 12 cze 2013, o 07:24

Skaczącego przez obręcze psa można zobaczyć na tym filmie
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Kaisa » 17 cze 2013, o 10:29

Dobry film, dziekuje za wszystkie linki i sugestie.
Kaisa
Początkujący owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Belg Ari, Anka ON
Imię: Kasia
Pochwały: 8

Poprzednia strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje