Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Pomysly na ciekawe demonstracje

Nieprzeczytany postprzez Kaisa » 11 cze 2013, o 13:30

Dzien dobry. Nasza grupa treningowa planuje zrobic maly pokaz posluszenstwa, taki zachecajacy do pracy z psami. Poza standardowymi cwiczeniami IPOwskimi mozemy pokazac takie cwiczenia jak na naszych filmach ponizej. Szukamy inspiracji do innych ciekawych cwiczen. Czy komus z forum cos fajnego spodobalo sie na takich pokazach? Co podoba sie publicznosci? Jakies ciekawe sugestie?

https://www.youtube.com/watch?v=p-t5iXtWyKc[/Youtube]

Kaisa
Początkujący owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Belg Ari, Anka ON
Imię: Kasia
Pochwały: 8

Re: Pomysly na ciekawe demonstracje

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 11 cze 2013, o 14:16

Kasia, nie wiem, czy na pokaz to się nada, ale wiem z doświadczenia, że na ludziach duże wrażenie robią "sztuczki" z jedzeniem, np. rzucanie na ziemię jedzenia warującemu psu (oczywiście pies nie zwraca na jedzenie uwagi, bo waruje :-) ), czy aportowanie ... kiełbasy.
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 11 cze 2013, o 15:13

Obejrzalam pierwszy filmik - moim zdaniem jak na pokaz za mało psów - i za dużo tych samych elementów ćwiczeń.
Proponuję grupę co najmniej 6 psów - przywoływanie z przeciwnych stron z mijanką psów w biegu, nie wiem, czy macie psy zdolne do "trasy ogniowej" = skoki przez trzy płonące obręcze, aporty - pomocnik rozrzuca aporty, psy wybieraja na polecenie konkretny aport, np jeden pies karton z mlekiem, drugi bochenek chleba, trzeci jajko - z demonstracją, że bylo prawdziwe. Oczywiscie komentator zapowiada, co przyniesie który pies.
Psy siedzą tylem do siebie bardzo ciasno, po kolei przywolywane, potem przewodnicy stoją ciasno przy sobie, psy przywoływane jednocześnie, potem pokonywanie kładki, huśtawki. Skok na dach auta (przykryć kocem!!!)
po aport. Praca węchowa - każdy przewodnik ma przypietą kokardę w innym kolorze, pozostawia saszetkę w ktorej jest kokarda o identycznym kolorze, psy posyłane kolejno po saszetkę przewodnika, demonstracja, że ten sam kolor, skoki psa przez psa stojącego, skoki psa przez ludzi przkucniętych, potem przez obręcz trzymaną nad głową kucającego człowieka.

Bardzo trudne - pozostawienie dwóch aportów odległych od siebie o 30 cm, posłanie jednoczesne dwóch psow z przeciwnych stron, aby wybieraly własny bez awantury. Bardzo trudne - psy pokonują dużą przeszkodę jednocześnie z dwoch stron. Dwa psy wchodzą na rownoważnię z dwóch stron, ida na spotkanie pysk w pysk, na haslo odwracają się i wracają na miejsce. Fala - psy pozostawionę w dystansie blisko siebie na haslo kolejno wstaja i waruja, nie jednocześnie, tak jak fala na stadionie. Mogą dodatkowo trzymać w pysku choragiewki.

To tak dla rozgrzewki:-)))

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 11 cze 2013, o 15:45

Pani Zofio,ależ fantazja!!
Ćwiczenia faktycznie trudne.
Bardzo widowiskowe :)
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Falko zwany Rudym ;)
Imię: Beata
Pochwały: 22

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 11 cze 2013, o 16:29

vega_bw napisał(a):Ćwiczenia faktycznie trudne.

W sam raz dla zdolnych psów :) Te pokazane na filmach wyglądają na bardzo pojętne :)
Zdarzało mi się brać udział w pokazach i demonstrować wspomniany przez panią Zofię aport surowego jajka. Można też nauczyć i pokazać pracę psa-celnika. Widowni, zwłaszcza dzieciom zawsze podobał się "aport ozdobny". Ostatnio sprężyłam się i sfilmowałam komendy optyczne specjalne ;) . Nie wszystko nadaje się na duży pokaz ale też nie zawsze w takim psy biorą udział.
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Barbi/Figa
Imię: Barbara
Pochwały: 6

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 11 cze 2013, o 16:52

To nie są ćwiczenia nie do wykonania - wszystko to, a nawet znacznie więcej, demonstrowała krakowska grupa pokazowa. Wymyślalismy razem, owszem, z moim udziałem, ja najczęściej komentowalam tak, aby ewentualne wpadki wyszly jak celowe dzialanie psa:-))
Kiedys na pokazie dla dzieci dwa psy trzymaly długie uchwyty od obręczy, przez którą skakał trzeci pies.
Jeszcze dawniej natychmiast po pokazie sportowej obrony na boisku zostawały - same, bez przewodników - owczarka niemiecka i rottweilerka i zapraszało się dzieci, aby szły glaskać. Owczarka to byla moja Luthien z Barytowej Góry, rottka - Akyone Kasmir. Pierwsze dziecko wuchodziło niepewnie, ale następne wręcz obklejały psice.
Malamuty Jolki Solek woziły dzieci w wózkach po boisku, były całe scenki przygotowane - pilnowanie rzeczy, zatrzymanie uciekającego na rowerze "zlodzieja", scenki z kimś rzekomo z widowni, kto oczywiście był członkiem zespołu, nawet pokaz pokonywania przeszkod jednoczesnie przez Jolkę na koniu i obok - jasne, że bez smyczy - przeszkody pokonywał jej malamut Rimo.
A Jacek Lewkowicz może opowiedzieć, jak to "zastrzelił" kogoś na boisku, a potem malamuty zwoziły "zwłoki" z boiska, działo sie!
Malamutami powoziła Jola przebrana za pielegniarkę. "Zastrzelonego" odgrywał najlepszy aktorzycha zespołu.
Pokonywanie ogniowego toru demonstrowaliśmy nawet w czasach benzyny na kartki - nie wiem, czy nie ma jeszcze zdjęć na stronie Jacka. Ale jak nie ogniowe - to nawet skok przez trzy obręcze zwykłe jest bardzo efektowny.

Zofia Mrzewińska

PS świetny pomysł z tymi komendami "optycznymi"; mozna wciskać obserwatorom, ze pies umie czytać...

]
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 11 cze 2013, o 17:12

Jola Sołek kilka razy zapraszała mnie z psem do udziału w pokazach, z których zapamiętałam dość efektowne ćwiczenie nieco podobne do jednego z pokazanych na filmach. W tym ćwiczeniu brały udział dwa psy Joli, malamut Herkules i wilczak Amon. Jeden z nich przeskakiwał drugiego stojącego bez ruchu a następnie przełaził mu pod brzuchem. Herkules umiał się turlać - niby nic nadzwyczajnego ale ten wielki malamut wyglądał wtedy rozczulająco :) Może jeszcze coś przypomnę sobie to napiszę.
Ostatnio edytowano 11 cze 2013, o 17:22 przez BarbaraS, łącznie edytowano 1 raz
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 11 cze 2013, o 17:20

A ciekawe te specjalne optyczne komendy, bo nie potrafię ich dostrzec??? Muszę chyba sobie puścić ten filmik kilka razy, może gdzieś nóżka inaczej postawiona? :-) A może to szepcik "brzuchomówcy"? :-)
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 11 cze 2013, o 18:44

Optyczne tj. pies reaguje na to, co widzi :) Specjalne - tak to sobie nazwałam bo nie są to znane nam komendy polegające na pokazywaniu ręką co pies ma robić. Ja nie zamierzam nikogo przekonywać, że psy potrafią czytać bo to nieprawda. Nam nie zawsze wychodzi to co powinno, mam czasem wrażenie, że psina zgaduje. Już kilka lat temu ją tego uczyłam i teraz, po może dwóch latach przypomniałam sobie. Zawołałam sukę i zrobiła wszystko poprawnie, tj. te cztery komendy, kolejność nie jest ustalona wiec nie może się na pamięć nauczyć (choć możliwe, że usiłuje i stąd zdarzają się pomyłki). Z mojej strony nie ma żadnej pomocy, sama jestem ciekawa co ona z tego wszystkiego rozumie więc się nie oszukuję. Być może nieświadomie wykonuję jakieś ruchy, które ona jakoś tam sobie kojarzy i reaguje ale to równie dobrze może jej pomagać jak i wprowadzać w błąd. Wydaje mi się, że w tej zabawie pies jest w stanie rozpoznawać znaki graficzne i reagować na nie tak jak został nauczony. Te cztery plansze to nie tak dużo, więcej mogłoby mętlik w psiej głowinie zrobić.
Hmm, chyba nie bez powodu na zawodach komisarz trzyma statyw z komendami tak, by pies ich nie mógł widzieć. Być może przecenia się psie predyspozycje ale chyba nie. Mój pies nie jest jedyny na całym świecie, który potrafi czasem skutecznie "ściemniać" ;) że umie czytać
https://www.youtube.com/watch?v=zlypBhh3HXM
Eksperymentujących jest więcej jak widać :)
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 11 cze 2013, o 19:06

Reaguje określonym zachowaniem na ciąg znaków? To się czegoś nowego dowiedziałam, nie myślałam, że aż tak spostrzegawcze są psy, chociaż nadal nie mogę w to uwierzyć :-) . Rzecz do sprawdzenia :D
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje