Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Jak i czym żywimy nasze owczarki niemieckie.

Prawda o karmie dla psów: Złe składniki

Nieprzeczytany postprzez Bejti » 31 sie 2013, o 12:21

Jest to artykuł który znalazłam na blogu k9 instinct. Przeczytałam i stwierdziłam, że umieszczę go tutaj.
Przetłumaczyłam najlepiej jak umiałam ;)

Prawda o karmie dla psów: Złe składniki

Ważną częścią bycia odpowiedzialnym za swojego ukochanego futrzastego przyjaciela, jest wiedza, jaki rodzaj jedzenia trafia do jego żołądka.
Aby zapewnić wysoką jakość żywności, którą spożywają, niezwykle ważne jest, aby wziąć do ręki worek karmy i przeczytać z jakich składników jest zrobiona.

Wielu właścicieli zwierząt domowych nie zwraca uwagi na listę składników na odwrocie ich psiego jedzenia, jest to błąd, który może być szkodliwy dla zdrowia psa,
zarówno w perspektywie krótko-i długo terminowej.

Istnieje kilka składników znajdujących się w złej jakości żywności, które należy unikać, aby zapewnić, że pies pozostanie zdrowy i silny do końca swych dni.
Unikając tych składników dostarczysz psu dobrej jakości pożywienie. W ten sposób można przedłużyć ich życie, zmniejszyć ryzyko chorób lub skrócić czas choroby,
a co za tym idzie, obniżyć rachunki za weterynarza.

Drobiowy produkt uboczny

Jest najczęściej spotykanym składnikiem psich karm.

Produkty uboczne, części i kawałki drobiu, które nie są wykorzystywane i często niezdatne do spożycia przez ludzi, a także części, takie jak słabo rozwinięte jaja,
jelita, więzadła, krew, łapki, płody i tusze, są określane, jako „składnik”

Tłuszcze zwierzęce
Przetworzony tłuszcz z nieokreślonych zwierząt, który może również zawierać zjełczały tłuszcz z restauracji i oleje, które zostały oznaczone, jako nienadające się do zużycia.

Kukurydza
Czy jest to zboże, mąka kukurydziana, gluten kukurydziany lub inny produkt, kukurydza jest tanim wypełniaczem i niedrogą formą białka,
którą firmy produkujące psią karmę używają do cięcia kosztów przy produkcji. Kukurydza nie jest łatwo przyswajalna przez psy, ani też nie jest zdrowym źródłem białka.
Jest wysoce nienaturalna dla mięsożernych kłów, i jest jednym z wiodących źródeł alergenów w naszym współczesnym świecie

Łój wołowy
To kolejny składnik, który nie ma miejsca w misce z jedzeniem, składający się z wytopionego tłuszczu i tkanki bydła. To, czy bydło było chore,
niepełnosprawne lub martwe przed ubojem, nie wiadomo, ponieważ nie jest to regulowane żadnymi przepisami.

Płatki owsiane, ryżowe itp.
Są bardzo tanie i całkowicie bezużyteczne dla naszych psów, często wykonane z przetwarzania żywności dla ludzi.
Ten rodzaj produktu działa wyłącznie, jako wypełniacz, nie ma wartości odżywczej innej niż trudny do strawienia błonnik.

Sól

Dodatkowa sól w karmie jest niezdrowa, zarówno dla nas jak i dla naszych psów i nie ma absolutnie żadnej potrzeby, aby dodawać ją do karmy.

Aromat/Kolor

W produkcji dobrej karmy nie stosuje się środków aromatyzujących ani barwników, gdyż obie te rzeczy są często chemicznymi dodatkami.
Są one dodawane by zachęcić psa do jedzenia a także sprawić, aby były bardziej atrakcyjne wizualnie dla Ciebie. Jeśli krokieciki są kolorowe, w żadnym wypadku ich nie kupuj.

etoksychina

Jest stosowana, jako środek konserwujący przy produkcji wielu karm dla zwierząt domowych i powinno się jej unikać za wszelką cenę.
Weterynarze uważają, że ten środek przyczynia się do uszkodzenia nerek, wątroby, raka, wypadania włosów, choroby oczu czy przewlekłego zapalenia jelita grubego.

Składniki, które wymieniłam, są głównym składnikiem złej jakości karm i powinno się ich unikać.

Rozważ przejście na BARF lub na dietę domową, gdzie można kontrolować jakość i składniki samodzielnie. Barf jest najlepszym pożywieniem,
jakie możesz dać swojemu psu. Oczywiście, na rynku znajduje się wiele wysokiej jakości suchych karm, które promują zdrowie i dobre samopoczucie Twojego psa.

Autor: Angel, k9instinct
Tłumaczyła: Bejti :D

Autor postu otrzymał pochwałę
Ostatnio edytowano 31 sie 2013, o 21:25 przez Bejti, łącznie edytowano 1 raz
Bejti
Zaawansowany owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Aria & Drago
Imię: Beata
Pochwały: 15

Re: Prawda o karmie dla psów: Złe składniki

Nieprzeczytany postprzez Joan » 31 sie 2013, o 14:23

Napisałam długi post, chciałam poprawić na podglądzie literówkę i znikło. Wrrrrr.
Ktoś znalazł i zamieścił linki na sąsiednim forum do artykułów:

Białko:
http://www.psy.pl/zdrowie-psy/dietetyk/ ... ialko.html

Tłuszcz
http://www.psy.pl/zdrowie-psy/dietetyk/ ... uszcz.html
Węglowodany
http://www.psy.pl/zdrowie-psy/dietetyk/ ... odany.html
Włókno Pokarmowe
http://www.psy.pl/zdrowie-psy/dietetyk/ ... rmowe.html

Odnośnie tego artykułu pozwolę sobie skopiować głównie moje posty:

Wszystko fajnie... tylko dlaczego dr Michał Jank w pierwszej tabeli I części artykułu mówi o ilości mięsa w składzie suchej karmy, po czym kwieciście rozwodzi się nad białkiem, zapominając wyjaśnić że mięso składa się wyłącznie z 17% białka?
Cyt.:" Zapotrzebowanie psów, które rosną, na białko wynosi co najmniej 22 proc. w suchej masie pokarmu, dorosłych - 18 proc., a suk w ciąży i karmiących - 20-26 proc."
UWAGA! NA BIAŁKO - nie na mięso... Czyli, w zasadzie, powinny jeść samo mięso.

Białko roślinne jest dla psa niestrawne.

Odpowiedziała "Mal.":
Joan w suchej masie mięsa białka jest średnio ok 75% a właśnie takie jest w suchych karmach.

Niżej moja kontra:
W suszonym mięsie tak - w czystych mięśniach (nie w żyłach, tłuszczu i nie w podrobach). Tylko zwróć uwagę, że najpierw nie ma mowy o suszu, a potem nie jest wyszczególnione pochodzenie białka. To ten wybieg , na który można się nabrać.

P.S. No bo jak z 10% wołowiny ( nawet 10 nie 3%) na 100% karmy, zakładając że mowa o suszu, i niech w tej suchej wołowinie będzie 75% białka ( a to może być wyłącznie w masie mięśniowej i nikt nie wierzy że o taką wołowinę chodzi - bez tłuszczu i żył), robi się potem 22 do 25% białka? Bzdura kompletna.

75% z 10% to ile? 7,5%
75% z 3% to z kolei 2,25%
A praktycznie dobrze będzie , jak będzie tego połowa. Czyli na 100% karmy mamy ok 1% białka zwierzęcego, w porywach 4% - reszta to białko roślinne z kukurydzy i soi. A pies to nie kura.

Nic dziwnego, że te karmy przelatują przez psa w postaci czarnej papki... Jeśli nie przelatują, to jak uważnie poszukacie, to znajdziecie w składzie bentonit ( mocno absorpcyjny żwirek dla kotów LOL ), który scala bezkształtną masę w kształtną...

P.S. I jeszcze dobrze jest wiedzieć, co to jest białko surowe i jak się oblicza jego zawartość w pokarmie, cytuję:
"Białko ogólne, białko surowe - całkowita ilość wszystkich azotowych składników pokarmowych, tj. białka właściwego, białka złożonego i związków azotowych niebiałkowych (NPN), zawierających w swym składzie azot. Zawartość białka w oznacza się na podstawie zawartości azotu i wynik mnoży przez 6,25. "

I jeszcze coś - w celu zawyżenia w składzie ilości białka dodaje się do karm melaminę, a to jest bardzo szkodliwy środek.
Cytat z Wikipedii:

Melamina, inaczej cyjanuramid, (2,4,6-triamino-1,3,5-triazyna) – aromatyczny związek chemiczny z grupy amin, pochodna triazyny. Otrzymywany w procesie trimeryzacji cyjanamidu. Jest bezbarwną substancją krystaliczną.

Surowiec ten stosowany jest do wyrobu żywic melaminowych. Ze względu na wysoką zawartość azotu bywa stosowana do zawyżania zawartości białka w paszach dla zwierząt oraz produktach spożywczych produkowanych poniżej norm[3]. W 2008 roku w Chinach doszło do masowych zatruć dzieci, spowodowanych melaminą dodawaną do mleka w proszku w celu zawyżania zawartości białka w analizach[4][5].

http://pl.wikipedia.org/wiki/Melamina
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 54

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 31 sie 2013, o 20:17

Beata - dzięki.
Oj tam z tą solą... jak ja nie lubię jak ktoś ją wymienia jako "zło". Ktoś nie używa soli, za to np. cukrzy do oporu, albo wcina kuraki faszerowane antybiotykami, albooooo lubi tłuste. :P
Z ciekawości kuknęłam na skład TOTW - jest sól, innych niezdrowych rzeczy nie znalazłam w składzie.

Jak ktoś też porówna swoją karmę do tego co nam Beata napisała, to niech da znać co tam ciekawego wyszło. Będzie to jakaś wskazówka dla tych, co szukają dobrej karmy.
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Bejti » 31 sie 2013, o 21:25

Aga i N napisał(a):Beata - dzięki.
Oj tam z tą solą... jak ja nie lubię jak ktoś ją wymienia jako "zło". Ktoś nie używa soli, za to np. cukrzy do oporu, albo wcina kuraki faszerowane antybiotykami, albooooo lubi tłuste. :P
Z ciekawości kuknęłam na skład TOTW - jest sól, innych niezdrowych rzeczy nie znalazłam w składzie.

Jak ktoś też porówna swoją karmę do tego co nam Beata napisała, to niech da znać co tam ciekawego wyszło. Będzie to jakaś wskazówka dla tych, co szukają dobrej karmy.

Aga - proszę bardzo :)

Sól jak to sól, masz rację, z tymi kurakami też :D

No dobra, ja karmię moje burki Happy Dog z linii Supreme,obecnie dla Arii HD Supreme Africa w której nie ma żadnego z wyżej wymienionych składników

Dla Drago mamy Happy Dog Maxi Baby w którym jest mąka kukurydziana, tłuszcz drobiowy i tłuszcz wołowy, za miesiąc przechodzimy na Happy Dog Maxi Junior który w składzie ma także mąkę kukurydzianą, kukurydzę, tłuszcz drobiowy i wołowy.
Bejti
Zaawansowany owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 31 sie 2013, o 21:29

A ktoś tu ostatnio pisał, że nie ma większej różnicy między karmą dla szczyla, a karmą dla dorosłego... Może jedynie w wielkości granulek?

Co do soli - nie wiem czy mam rację czy nie - ale wiem że przesolenie jest niezjadliwe, więc chyba trudno sól przedawkować bo organizm by jej nie przyjął... taka jest moja opinia na jej temat - uuuwielllbiam solone rzeczy, ogóreczki kiszone, pomidorek mmmmm.... :lool:.
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Bejti » 31 sie 2013, o 22:03

No właśnie, też gdzieś czytałam o tym, że większej różnicy w składzie nie ma, w HD Africa nie ma tylu składników co w Maxi Baby, w sumie wkleję dla porównania składy karm maxi baby,maxi adult i africa. Baby i Adult różnią się jedynie trzema składnikami ;) Wielkość krokiecików jest taka sama, mniejsze są jedynie w karmach dla psów mniejszych ras.

Happy Dog Maxi Baby:

mięso drobiowe (15%), mąka kukurydziana, mąka ryżowa (14,5%), płatki ziemniaczane, mączka mięsna, tłuszcz drobiowy, tłuszcz wołowy, mączka z mięsa jagnięcego (2,5%), mączka rybna, hydrolizat wątroby, plastry buraków, suszone całe jaja , wytłoki z jabłek (suszone) (0,6%), chlorku sodu, drożdże (suszone), chlorek potasu, jęczmień (fermentowany)(0,2%), algi morskie (suszone) (0,15%), olej lniany (0,15%), drożdże (ekstrakt) , karczochy, mniszek lekarski, imbir, liście brzozy, pokrzywy, szałwia, kolendra, rozmaryn, tymianek, korzeń lukrecji, małża (suszone) (0,01%), rumianek, wiązówka, dziki czosnek. (razem ziół: 0,14%)

Happy Dog Maxi Adult

kukurydza, mięso drobiowe, mąka ryżowa, mączka mięsna, mięso jagnięce, mączka rybna, tłuszcz drobiowy, tłuszcz wołowy, hemoglobina (suszona), hydrolizat wątroby, plastry buraków, olej słonecznikowy (0,75%), wytłoki z jabłek (suszone) (0,7 %), jajko w proszku, chlorek sodu, drożdże (suszone), chlorek potasu, olej rzepakowy (0,25%), jęczmień (fermentowany) (0,2%), algi morskie (suszone) (0,15%), olej lniany (0,15%), karczochy , mniszek lekarski, imbir, liście brzozy, pokrzywy, szałwia, kolendra, rozmaryn, tymianek, korzeń lukrecji, małża (suszone) (0,01%), rumianek, wiązówka, dziki czosnek. (razem ziół: 0,14%)

Happy Dog Supreme Sensible Africa

płatki ziemniaczane (48%), mączka z mięsa strusia (18%), białko ziemniaczane, olej słonecznikowy, plastry buraków, hydrolizat wątroby, wytłoki z jabłek (suszone), olej rzepakowy, sól morska, drożdże (wyciąg)
Bejti
Zaawansowany owczarkarz

Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje