Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Prawidłowe stosowanie komendy "zostaw"

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 24 mar 2013, o 17:05

W związku z dyskusją w wątku http://forum.owczarkopedia.pl/kradzieje-i-loszusci-t3341-10.html mam kilka pytań związanych z komendą „zostaw” i innymi zakazami dla psa.

Z komentarza Pani Zofii zrozumiałam, że nie należy stosować tej komendy do sytuacji, w których zakazujemy jakiejś czynności tylko tymczasowo, na przykład miski z jedzeniem. Prawidłowo jest wydać komendę „czekaj”, czyli pies wie, że nie może ruszyć jedzenia teraz, ale jak ładnie poczeka, to będzie pozwolenie.

Co w poniższych sytuacjach?

Kot u nas w domu
Kota jeść nie wolno, ale można go wąchać, dotykać i się z nim bawić, byle delikatnie. Czyli jak się sunia rozbryka, a ja wydam komendę „zostaw” to mieszam jej w głowie. Powinnam mieć osobne hasło przerywające zabawę z kotem czy po prostu używać komendy już „naumianej” czyli siad albo waruj i po tym na przykład przywołanie.

Kot na ulicy
Absolutnie nie można nawet za nim pogonić, najlepiej byłoby ignorować, no ale to też kot, ale i sytuacja inna. Czy komendę „zostaw” można stosować do wszystkich zjawisk, którymi pies ma się nie interesować?

Jedzenie na ulicach, łąkach itp.
Czy komenda „zostaw” jest tutaj poprawna? Bo to zjawisko, którym pies ma się nie interesować i absolutnie nie wolno mu podjąć takiego jedzenia.

Aport
Jaka komenda, jeśli nie „zostaw”, gdy pies próbuje wyrwać aport albo inną zabawkę z ręki?
A aport czy zabawka odłożone i czekające, aż skończymy inne czynności? Wystarczy "ee" czy "źle" przy próbie wybiegnięcia po taką odłożoną zabawkę?
AnnaJagna
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Pochwały: 29

Re: Prawidłowe stosowanie komendy "zostaw"

Nieprzeczytany postprzez Joan » 24 mar 2013, o 17:26

Jak pies próbuje złapać kota (jeszcze go nie złapał) ja mówię "Nie".
Próby gonienia na ulicy lub zjedzenia czegoś : "Nie" lub "Fe".
"Zostaw" używam kiedy ma coś w zębach, lub coś niesie (klosz od lampy, donicę z kwiatkiem etc.)
Gdy próbuje wyrwać aport, lub się przeciągamy, mówię "Puść".
Przy innych próbach niesubordynacji najczęściej mówię: "Nie"

Ale jak powinno się wydawać prawidłowo komendy, powie (mam nadzieję) Pani Zofia :-)
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 55

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 24 mar 2013, o 17:31

Ja ostatnio kiedy trzymam sobie piłę w ręce i widzę że pies zaczyna się czaić żeby mi ją odebrać (ot, pobiegł sobie gdzieś na lanko i po chwili postanowił sobie zapolować :roftl: ), nie obrzydzam mu tego. Po po prostu uprzedzam schwycenie przez jego paszczę piłki - cywilnym słowem "daj". I pies odpuszcza polowania na piłkę :).

U mnie są trzy komendy "negatywne". "Nie", "fe" i "źle". W sumie też musiałabym się zastanowić nad odpowiedniejszym ich używaniem... Bo "fe" i "nie" mają chyba zbyt szerokie i na dodatek bardzo podobne zastosowanie :(.
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 24 mar 2013, o 19:31

My mamy "ee" czyli coś jak "źle" czy "popraw", czyli "za to nie będzie nagrody".
To nieszczęsne "zostaw" było do tej pory używane w dosyć wielu kontekstach, jednak po dyskusji o kradziejach przyszło mi do głowy, że może należy rozdzielić sytuacje, kiedy absolutnie nie można czegoś ruszać, od sytuacji w typie "poczekaj, teraz nie, zaraz" jak to byłoby z zabawką albo miską, na które trzeba czasem poczekać.
AnnaJagna
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 24 mar 2013, o 20:14

No to mam problem, żeby rzetelnie odpowiedzieć. Starzejemy się obie z Raszką. Ona kończy 9 lat, ja 70 i coraz częściej porozumiewamy się spojrzeniem, gestem, pomrukiem - coraz rzadziej używam jakichkolwiek słów negacji.
Bycie razem z psem, który już doskonale wie, czego oczekujemy, jest wygodne, a przechytrzanie wtedy właściciela przez psa, przekora, a nie bunt - właściwie rozczulające.
Zostaw - to u mnie znaczy nie ruszaj tego teraz. Na przykład - kładę zabawkę, bedziemy ćwiczyć chodzenie dookoła zabawki, suka ma nie ruszać póki nie pozwolę.
Daro - nie ruszaj tego nigdy (np żarcie na ziemi przed blokiem).
Próba wyrwania mi zabawki - hasło "no", czyli "nie rób tego, na co masz ochotę", potem natychmiast "siad" i ze słowem "no" kładę suce pożądany przedmiot na głowie albo dotykam pyska, a ona ma nie ruszać póki nie pozwolę - po pozwoleniu i tak zabieram natychmiast.
Aut - to znaczy miękko oddaj do rąk lub do ust co masz w dziobie.
Pluj - wiadomo, wypluj to co masz w pysku, gdy jestem daleko, czyli wypluj bez kontaktu z moim ciałem.

Raszka została nauczona ignorować koty, ptaki, szczekające psy, wszystkie miejskie spotkania - więc jak nawet tylko popatrzy na kota mówię "w porządku, wiem" czyli ignoruj to, potem "idziemy, dobrze" i nie ma sprawy.

Na nieużytkach za miastem, jesli obawiam się spotkania z sarnami czy dzikiem, a tego nie przerobiliśmy szkoleniowo, nie było okazji, zakładam suce OE - bez wahania obrzydzę pościg, bo wiem, że przy jej popędzie łowieckim słowa zakazu w tak maksymalnym podnieceniu mogłyby naprawdę nie dotrzeć do jej świadomości.

Zofia Mrzewińska

Pochwały przyznane za posta: 2
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 24 mar 2013, o 21:31

Pani Zofio, dziękuję! Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło.
Super logiczne jest takie rozróżnienie komend. Zacznę stosować od zaraz.

"W porządku, wiem" już wprowadziłam, jak Pani radziła. Powoluuuutku będą efekty.
AnnaJagna
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez dariex » 24 mar 2013, o 22:09

To u nas jest podobnie,dzięki temu,ze mieliśmy szansę się od p.Zofii uczyc :)

Zostaw - oznacza dokladnie to co u Raszeńki,że pies ma nie dotykać tej rzeczy w danym momencie,dopóki nie otrzyma pozwolenia.Zabawki,czy parówki położonej na łapie.
Nie - "masz natychmiast przestać robić to,co robisz teraz" i ma się to w odniesieniu do różnych czynności - np inny pies zza siatki nagle wydrze japę,a Chivaskowi w odpowiedzi ogonek powędruje do góry,albo gdy zbyt nachalnie wpatruje się w moją kanapkę lub gdy probuje bez komendy zdejmować nam skarpety. Po tej komendzie natychmiast nastepuje przekierowanie na inną np siad,waruj,do mnie - za której natychmiastowe wykonanie pies otrzymuje nagrodę.
Out - w odniesieniu do zabawki/aportu trzymanej w paszczy .

Jeśli chcę aby zignorował coś na spacerze (kota,ptaka,innego psa - z tym ostatnim mocno pracujemy) mówię "idziemy" co oznacza,ze pies ma podążać w tym samym kierunku co ja,nie zważając na resztę.
Awaryjne odwołanie - zawsze Do mnie,co oznacza,ze cokolwiek robisz masz natychmiast znaleźć się przy mnie.
dariex
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Chivas
Imię: Daria
Pochwały: 22

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 24 mar 2013, o 22:19

Chivas bez komendy zdejmuje Wam skarpety?! A to łobuz, chciałabym to zobaczyć jak to wygląda, takie przyczajenie się na skarpetkę :D
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez Joan » 25 mar 2013, o 01:11

Ułła, to u nas jest źle. Pewnie też dlatego, że jak zanadto Woland ślini kota, to wszyscy wrzeszczą "zostaw kota". Ja nadużywam "zostań" i "czekaj", choć do Yaski mówię bleib(en).

A nawiązując do nadmienionego doświadczenia, to między innymi właśnie należałoby sprecyzować, czego psy były uczone przy komendzie "zostaw" i co konkretnie miało znaczyć to słowo (komenda) przetłumaczone z innego języka. Takie drobne niuanse mogą co nieco przekłamać.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 55

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 25 mar 2013, o 11:11

Joan napisał(a):(...)A nawiązując do nadmienionego doświadczenia, to między innymi właśnie należałoby sprecyzować, czego psy były uczone przy komendzie "zostaw" i co konkretnie miało znaczyć to słowo (komenda) przetłumaczone z innego języka. Takie drobne niuanse mogą co nieco przekłamać.

To samo sobie wczoraj pomyślałam.
AnnaJagna
Klubowicz

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje