Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Prawo "własności"

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 6 mar 2014, o 12:21

Kafka jest psem pokojowo nastawionym do pobratymców, ostatnio jednak pojawiły się punkty zapalne. Z młodą Spanielka mieszkającą po sąsiedzku zawsze wesoło się bawią, ale wczoraj gdy sunia weszła na jej "kawałek korytarza" (przy mieszkaniu) Kaf zaczęła bulgotać. Podobnie zareagował jakiś czas temu na nią zaprzyjaźniony AST z dołu. Normalnie aż piszczy z radości na jej widok, ale gdy weszła na "jego kawałek podłogi" chciał ja przegonić.
W sumie zrozumiała reakcja, ale zastanawiam się ile mogę wymagać od psa w takiej sytuacji i jak się zachować? Z jednej strony nie chce by gryzła inne psy, z drugiej ma chyba prawo nie życzyć sobie wizyt? Gdy sunie wracają razem ze spaceru nie ma najmniejszego problemu.
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Re: Prawo "własności"

Nieprzeczytany postprzez Jeanette » 6 mar 2014, o 12:35

Moim zdaniem, skoro klatka schodowa nie jest własnością ani Twoją, ani tym bardziej Twojego psa, tylko wspólną, to jakiekolwiek jej pilnowanie to ZUOOO ;-) I im pies się szybciej o tym dowie, tym lepiej.
Ale to moje osobiste zdanie, bo ja nie cierpię objawów jakiegokolwiek stróżowania i jedyna reakcja tego typu, którą dopuszczam to szczek (jeden!) na dzwonek lub otwarcie drzwi (czasem zdarza mi się nie usłyszeć). W przypadku mieszkania w bloku reszta jest, moim zdaniem, zupełnie zbędna. No ale co kto lubi :)
Jeanette
Początkujący owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Imię: Aneta
Pochwały: 1

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 6 mar 2014, o 12:39

No właśnie ona nie pilnuje klatki, tylko zdenerwowała się gdy koleżanka podeszła za blisko naszych drzwi. Oczywiście powiedziałam jej by się uspokoiła, ale zastanawiam się ile mogę wymagać od psa, a co już jest przesadą :)
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Jeanette » 6 mar 2014, o 12:44

A, to już Ty określasz, na ile psu pozwolisz :) Warto jednak ustalić to na początku (ale to oczywiste).
Jeanette
Początkujący owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Imię: Aneta
Pochwały: 1

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 6 mar 2014, o 14:56

Niby racja. Z drugiej strony niektórzy właściciele np celowo głaszczą obce psy przy swoim by go "szkolić" co dla mnie jest przesadą. Stąd moje, może trochę dziwne, pytanie. ;)
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Nieprzeczytany postprzez beatrx » 7 mar 2014, o 10:32

no dobra, a jak odwiedzi Cię ktoś znajomy z psem to pozwolisz Kafce na agresję w stosunku do "intruza"? ja wychodzę z założenia, że cały teren jest przede wszystkim mój, a nie mojego psa i ja decyduję, czy dany osobnik może się na nim znajdować czy nie.
beatrx
Owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Presto
Imię: Agnieszka
Pochwały: 11

Nieprzeczytany postprzez Tanorja » 8 mar 2014, o 00:17

Ja się też zastanawiam jak to jest, ale z pilnowaniem posesji.Nora raczej nie przebywa sama na zewnątrz , ale czasami po parę minut się zdarza. Na przechodzących ludzi raczej nie szczeka, a jak już to tylko takie pojedyńcze szczekniecia ,głównie jak widzi że psy sąsiadów stróżują. Gości i obcych oczywiście wpuszcza, nie trzeba jej dwa razy prosić :D Natomiast jak przechodzi ktoś z psem to zaczyna się mocno denerwować i "stróżować". Inne psy wpuszcza bez problemu, zarówno znajomych jak i obce, które się przyczepią na spacerach, a kilka takich było. Nie wiem, czy takie obszczekiwanie korygować, bo zazwyczaj wydaje się już wręcz histeryczne.
Tanorja
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Nora&Ghotica
Imię: Natalia
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 8 mar 2014, o 22:43

A czy ja mówię, że pozwalam jej na agresję? :przerażenie: Ona jest mega przyjaznym psem i jeśli ktoś miałby nas odwiedzić z futrem też nie ryzykowałabym wpuszczenia psa do domu od razu, tylko najpierw krótki choć spacerek na obwąchanie i harce, a potem dopiero zaproszenie gościa do nas i raczej problemu by nie było, bo jak spotkamy wspomnianą sąsiadkę na spacerze i wracamy razem jest ok.
Myślę (być może naiwnie), że łatwiej wymagać od psa tolerowania ludzi w mieszkaniu niż psiej "konkurencji". Chyba trudno oczekiwać, że nasze futro wpuści od razu do domu innego psa, podzieli się z nim michą i posłaniem? :)
Obrazek

Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 9 mar 2014, o 04:48

Obcy wilk nie włazi na dzień dobry do nory drugiego wilka; nie znam zbyt wielu psów, kóre zachowałyby się życzliwie wobec nagłego wejscia do domu kogoś z obcym psem. Życzliwe potraktowanie innego psa możliwe jest, jest psy się doskonale znają i ustalona jest między nimi hierarchia; mozliwe, gdy odwiedzającym jest szczeniak (bardziej prawdopodobna tolerancja ze strony dorosłego psa niz suki), przy dużej różnicy wielkości i absolutnie poddańczych gestach wchodzącego gościa.
Można od psa - gospodarza - wyegzekwować brak demonstrowanej agresji, ale na pewno będzie to pozorne, bo wymuszone tolerowanie intruza.
Kontakty na spacerze a kontakty w domu to ogromna różnica - mogę uprzejmie porozmawiać z kims obcym w autobusie, ale to nie znaczy, że powierzę komuś obcemu klucze od mieszkania.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez sylwia1231 » 9 mar 2014, o 10:05

Moja Zula tez na klatce schodowej zachowuje się jak Kafka ale nie jak zemną idzie, tylko z moją córką najmłodszą a córka i to też mi nie dawno wypłyneło
PSY JAK LUDZIE MAJĄ DUSZE
sylwia1231
Losowy avatar
Owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Zizi
Imię: sylwia
Pochwały: 3

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje