Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Problemy i porady dotyczące wychowywania ON i DON.

Re: Przebieg socjalizacji.

Nieprzeczytany postprzez ojeja » 8 gru 2012, o 00:10

Tanorja napisał(a):Chciałam się z Norą zabrać bardziej za (re)socjalizację. Póki co robiłyśmy to na szkoleniu, ale na spacerach częso się zdarzało ,że N agresywnie reagowała na inne psy. Postanowiłam ,że wezmę się za to porządnie. Wiem ,że sama źle się zachowywałam- na widok innego pieska smycz naciągnięta itp :mur: :mur: :mur: Teraz na większe psy prawie zawsze Nora szczeka. Problem w tym ,że ludzie widząc tak zachowującego się ONka za raz odchodzą i szepczą ,że jakaś wariatka jestem. NA pewno nie ugryzłaby innego psa, z reszą póki mam ją na smyczy potrafię nad nią zapanować.s

Jak mamy to zacząć? Tzn chodzić do parku, ubierać psu kaganiec, czy nie? Chodzi mi ogólnie o to , co powinnam robić. Zachowanie Nory z pewnością wynika z lęku, więc muszę postępować dość delikatnie(przynajmniej tak myślę). :-)

a proponowałam wspólny spacer ..... :whistle:
ojeja
Początkujący owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: leon
Imię: teresa
Pochwały: 3

Nieprzeczytany postprzez Tanorja » 8 gru 2012, o 00:14

ojeja napisał(a):
Tanorja napisał(a):Chciałam się z Norą zabrać bardziej za (re)socjalizację. Póki co robiłyśmy to na szkoleniu, ale na spacerach częso się zdarzało ,że N agresywnie reagowała na inne psy. Postanowiłam ,że wezmę się za to porządnie. Wiem ,że sama źle się zachowywałam- na widok innego pieska smycz naciągnięta itp :mur: :mur: :mur: Teraz na większe psy prawie zawsze Nora szczeka. Problem w tym ,że ludzie widząc tak zachowującego się ONka za raz odchodzą i szepczą ,że jakaś wariatka jestem. NA pewno nie ugryzłaby innego psa, z reszą póki mam ją na smyczy potrafię nad nią zapanować.s

Jak mamy to zacząć? Tzn chodzić do parku, ubierać psu kaganiec, czy nie? Chodzi mi ogólnie o to , co powinnam robić. Zachowanie Nory z pewnością wynika z lęku, więc muszę postępować dość delikatnie(przynajmniej tak myślę). :-)

a proponowałam wspólny spacer ..... :whistle:

myślałam że już nieaktualne , jak aktualne o fajnie :D tylko jak przestanie się gonić

-- 8 gru 2012, o 00:17 --

AnnaJagna napisał(a):Ja generalnie boję się podbiegających do nas obcych psów i niestety suka to czuje... . Bardzo to utrudnia pracę. Zostałyśmy kiedyś pogryzione prze rottweilera i teraz w sytuacjach awaryjnych po prostu biorę psa na ręce. Nie czekam na rozwój sytuacji. Owczarka się na ręce wziąć nie da :-P , ale też nie da się go szybciutko zagryźć.
Pracujemy codziennie, a apetyt rośnie w miarę jedzenia, czyż nie? ;-)

ja trochę obcych psów się boję a żaden mnie nigdy nie pogryzł. to z pewnością duży błąd. apetyt rośnie i to bardzo pod warunkiem że są efekty :-)
Tanorja
Zaawansowany owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nora&Ghotica
Imię: Natalia
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez ojeja » 9 gru 2012, o 13:57

tak tak aktualne, jak najbardziej ;). Daj znać kiedy sunia będzie "po" i będziesz już mogła, to wówczas będziemy się umawiać :lool:
ojeja
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Tanorja » 9 gru 2012, o 14:01

ojeja napisał(a):tak tak aktualne, jak najbardziej ;). Daj znać kiedy sunia będzie "po" i będziesz już mogła, to wówczas będziemy się umawiać :lool:

Ok, chociaż teraz N ma dni przyjmowania samców to może poszpanuję, jaka to ona otwarta? ;-) ;-)
Odezwę się jak już będzie na pewno po :D
Tanorja
Zaawansowany owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez ojeja » 9 gru 2012, o 14:38

Tanorja napisał(a):
ojeja napisał(a):tak tak aktualne, jak najbardziej ;). Daj znać kiedy sunia będzie "po" i będziesz już mogła, to wówczas będziemy się umawiać :lool:

Ok, chociaż teraz N ma dni przyjmowania samców to może poszpanuję, jaka to ona otwarta? ;-) ;-)

no w moim "żółtym" to miała by raczej obrońcę, a nie amanta :lool:
ojeja
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Tanorja » 9 gru 2012, o 15:29

ojeja napisał(a):
Tanorja napisał(a):

no w moim "żółtym" to miała by raczej obrońcę, a nie amanta :lool:

Haha, to nawet dobrze. N jest teraz zakochana w moim małym , również żółtym ,a ten ma już dość jej końskich zalotów.
Tanorja
Zaawansowany owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Nyks » 9 mar 2014, o 20:00

Odkurzam :-) Luna, kiedy zobaczy na spacerze psa, na początku nieruchomieje - jest wręcz "wmurowana" w ziemię, po czym zaczyna się powoli kłaść i w końcu, w momencie, kiedy pies nas mija, podrywa się do góry i zaczyna go obszeczkiwać. Sposób ze smakołykami nie działa, bo po pierwsze Luna zawsze zauważa psa przede mną (i nie wynika to z mojego słabego refleksu, ale raczej z jej "manii" kontrolowanie sytuacji), a po drugie ona wtedy nie zwraca uwagi na przysmaki, nawet jeśli dosłownie wkładam je jej prosto do pyska (a używamy surowego mięska).
AnnaJagna napisał(a):Owczarka się na ręce wziąć nie da :-P

Kiedy podbiega do nas obcy pies, to właściwie nie mam innego wyjścia. Poza tym dużo łatwiej jest mi utrzymać te 30 kg wygodnie ułożone na rękach niż szarpiące się na smyczy, zwłaszcza, kiedy właściciela psa nigdzie nie widać, albo widać, że niezbyt mu się spieszy z zapięciem pupila.
Nyks
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Luna ON, Triss BC
Imię: Maria

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 9 mar 2014, o 23:12

Trzeba zapobiegać takim sytuacjom. Nie mamy szans być szybszym od psa więc musimy przewidywać.
Miałam dosyć duży problem z moją suńką, bo zachowywała się podobnie do Twojego opisu. W momencie jak się zafiksowała, głuchła. Jedynym rozwiązaniem jest magiczne ZANIM.
Nasze spacery polegają na ciągłej komunikacji, ja wymagam siadania, warowania, chodzenia przy nodze lewej, prawej, pomiędzy, a ona ma reagować na moje sygnały. W nagrodę w miejscach bezpiecznych może za pozwoleniem powęszyć (najepiej za moją zgubą, a nie za jakimś kocurkiem), ale ma wrócić na przywołanie. Smakołyki wręczam coraz rzadziej, za to większymi dawkami. Efekty widać i myślę, że z owczarkiem pójdzie łatwiej. Spacery trwają krócej, bo są bardziej męczące psychicznie.
Wypracowałam sobie również fajną reakcję na "ale pieso idzie, dobry piesio" i jeśli zareaguję w odpowiednim momencie mogę już suńkę wyciągnąć z pierwszych momentów zafiksowania. Za każdego piesia jest smakołyk pod warunkiem, że suńka idzie grzecznie blisko mnie i patrzy mi w oczy. Zaczynałam ćwiczyć w dużych odległościach od psów, teraz ćwiczymy wsród zakolegowanych pinczerków itp. sąsiadów.

edycja dot. literówki
Ostatnio edytowano 10 mar 2014, o 10:58 przez AnnaJagna, łącznie edytowano 1 raz
AnnaJagna
Klubowicz
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Pochwały: 28

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 10 mar 2014, o 06:56

Wszystko wskazuje na to, ze będzie drugie wydanie poradnika z opisem, jak działa i jak stosować "ZANIM" i "DOBRY PIESIO"...

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Tanorja » 10 mar 2014, o 10:44

Ja założyłam ten temat i aż się dziwię ,że było tak,jak było. Teraz nie ma sladu dawnej Nory,która chciała ze strachu zjeść każdego napotkanego psa. I to wszystko dzięki długiej, mozolnej pracy. Gdybym chciała zawsze ja brać na ręce,co z resztą jest fizycznie niemożliwe, to do dziś musiałabym widząc psa uciekać w krzaki , albo robić w tył zwrot. Takie posiadanie psa nie jest przyjemne.
Tanorja
Zaawansowany owczarkarz

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje