Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Samokontrola

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 22 kwi 2015, o 12:26

Tak myślę, że pies, który dobrze zna pojęcie nagrody odsuniętej w czasie nie potrzebuje wyciszania. Nadmierne pobudzenie może byc efektem "przeklikania" czy "przepiłeczkowania" po prostu. Ja tego mojego ćwiczenia nie nazywam nauką samokontroli, tylko nauką znaczenia słowa "nie" i pozostawania w wymaganej pozycji po jednej komendzie - a na dodatek uczę początku niepodejmowania żarcia. Pies nauczony czekania na nagrodę jest pod kontrolą człowieka, nie kontroluje się sam. Samokontrola to brzmi oczywiście bardziej zachęcająco dla ewentualnych klientów :-P

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez norineko » 22 kwi 2015, o 15:53

Ja może mylę pojęcia, ale do tej pory właśnie bardzo często (może za często) odsuwałam nagradzanie i stosowałam raczej łagodne nie. Do tego często stosowałam nagradzanie słowne, typu dobrze, brawo. U Leny wyśmienicie sprawdzało się to w codziennym życiu i na śladach. Utwierdzało ją, że dobrze robi. Tylko ja nie potrzebowałam jej pobudzenia, po prostu miała wykonać spokojnie komendę albo coś zrobić. Wydaje mi się, że było to dla niej czytelne, bo np. na śladach, gdy jeszcze nie wiedziała o co mi chodzi takie pochwały sprawiały, że przyspieszała i pewniej pracowała. I nie oglądała się. Oczywiście nie robiłam tego wtedy, gdy ona jeszcze nie rozumiała że to pochwała, najpierw wiedziała co to znaczy dobrze. Później je wycofywałam stopniowo, teraz już nawet nie muszę chwalić, bo idzie dużo pewniej, wie co robi.
Na treningach nie wolno mi tak postępować. Tu liczy się szybkość i precyzja oraz pobudzenie psa...
Dlatego to ćwiczenie z samokontroli trochę mnie wytrąciło z ustalonego porządku rzeczy. Czarek na ostatnim treningu już zaczął być za bardzo pobudzony, trzeba było go wyciszać. Lena nie, bo jest z natury bardzo spokojna i opanowana.
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 62

Nieprzeczytany postprzez Nyks » 22 kwi 2015, o 16:30

W którymś z zeszłorocznych numerów Dog&Sport był artykuł Asi Hewelt o samokontroli. Jak znajdę, mogę zeskanować i tu wrzucić.
Nyks
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Luna ON, Triss BC
Imię: Maria

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 22 kwi 2015, o 17:05

Mnie chodzi tylko o znaczenie słowa. To nie jest samokontrola - to my pobudzamy i wyciszamy psa.
Uczymy znaczenia pewnych konkretnych sygnałów. Pies sam z siebie tego by nie robił.
Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Nyks » 22 kwi 2015, o 18:10

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nyks
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 22 kwi 2015, o 18:25

Ślicznie opisane. I nadal nie jest to samokontrola, tylko reakcja na wyuczone sygnały :lool:

Do samokontroli zdolne jest zwierzę polujące na własną łape, które zdobycz zdobywa samodzielnie i nauczy sie z doświadczenia, że warto znieruchomieć, aby nie sploszyć zdobyczy, Jesli człowiek decyduje, jakim hasłem i w jakiej sytuacji wprowadza psa w odpowiednie zachowanie, to nie jest samokontrola, tylko precyzyjna nauka reagowania na nasze sygnały. Czyż nie tak?

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez norineko » 22 kwi 2015, o 21:12

Faktycznie jasno opisane. Dziękuję bardzo :)
Jednak naprawdę trudno się nie zgodzić z Panią Zofią. Pies sam się moim zdaniem w tym momencie nie kontroluje. Z tego co obserwuję u moich to naprawdę tylko wyuczone zachowanie. Nie bardzo potrafię to ubrać w słowa ale chyba intuicyjnie coś mi się nie zgadzało, stąd wynikły moje wątpliwosci. Bo dla mnie to jednak sygnał, informacja dla psa. Tylko moje wątpliwości budziło chyba to, że ten sygnał jest jeden (w zasadzie dwa) i czy to aby jasne dla psa, który nauczony jest już komunikacji za pomocą poleceń i to w zupełnie inny sposób... Zamrażamy, ok, ale zamrażamy wszystko, siadanie, leżenie itp. Wolałam system tak-nie, z poleceniem.
Choć przyznaję, że coś w tym jest, bo Czarek mi się klaruje. Ale bynajmniej nie zwalnia, przeciwnie...
Dziś mnie lekko zaskoczył i może, może coś z tego aportu jednak będzie...czyżbym wpadła na dobry trop?
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 62

Nieprzeczytany postprzez Nyks » 22 kwi 2015, o 21:38

Zofia napisał(a):Ślicznie opisane. I nadal nie jest to samokontrola, tylko reakcja na wyuczone sygnały :lool:

Do samokontroli zdolne jest zwierzę polujące na własną łape, które zdobycz zdobywa samodzielnie i nauczy sie z doświadczenia, że warto znieruchomieć, aby nie sploszyć zdobyczy, Jesli człowiek decyduje, jakim hasłem i w jakiej sytuacji wprowadza psa w odpowiednie zachowanie, to nie jest samokontrola, tylko precyzyjna nauka reagowania na nasze sygnały. Czyż nie tak?

Zofia

W ten sposób dochodzimy do poziomu semantyki ;-) Moim zdaniem słowo "samokontrola" jest w tym wypadku po prostu sporym uproszczeniem, które łatwo zapada w pamięć i, jak już Pani napisała, brzmi zachęcająco.
Nyks
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 22 kwi 2015, o 21:56

Nyks napisał(a):

Z tym, że tu akurat chodzi o wersję "Na fali", Magda trochę inaczej podchodzi do samokontroli - np. tego typu samokontroli używa do wyciszania psa.

Nie tylko ;-) Pozycje,przedłużanie pozycji,skupienie,kontakt,trzymanie aportu bezpodgryzania,nauka zostawania,ćwiczenia na piłkach,itp. Samokontrolę używaną przez Magdę (żarcie czy zabawkę)wykorzystywaliśmy w wielu różnych sytuacjach jakie stwarza nam szkolenie psa :-)
Moim zdaniem im więcej metod poznamy tym łatwiej będzie nam osiągnąć cel,bo co pies to inny umysł do poznania i nauki :-)
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez WonderDog » 23 kwi 2015, o 21:20

Jako osoba trenująca "na Fali" mogę potwierdzić.
Faktycznie sposób używania Magdy ma głównie zastosowanie wyciszające, ale samokontrola ma tysiące zastosowań i wyciszenie jest jednym z podstawowych.
Rzeczywiście może się wydawać, że Na Fali wykorzystuje samokontrolę trochę inaczej, ale też nie do końca.
Samokontrola w pracy sportowej ma zastosowanie z pozycjach w marszu, w zostawaniu, trzymaniu aportu, wszystkie te ćwiczenia wymagają balansu między pobudzeniem, a wyciszeniem. Pies musi zmienić stan w kilka sekund stąd świetnie sprawdza się samokontrola bo potrafi "zamrozić psa" w sekundę.
Samokontrola w życiu codziennym ma swoje zastosowanie na każdej płaszczyźnie, zaczynając od nauki czekania na komendę po otwarciu drzwi czy naukę jedzenia na komendę.
Fajnie również sprawdza się samokontrola w przypadku psów "awanturujących się". Można psa położyć na komendę, otworzyć dłoń i grzecznie przepracować np mijającego psa.
Dodatkowo chciałabym zaznaczyć, że pomysł i nazwa przybyła do nas z innych z zagranicy, samokontroli używa m.in. Fanny Gott, Maria Brandel.
Samokontrola to nie tylko "zabawy" z jedzeniem ale również na zabawkach (wymiana) oraz po częsci odłożona nagroda.

Pozdrawiam !
WonderDog
Losowy avatar
Nowy forumowicz
3 lata członkostwa3 lata członkostwa3 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: WonderDog
Imię: WonderDog

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje