Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Samokontrola

Nieprzeczytany postprzez norineko » 25 kwi 2015, o 14:20

Też myślę, że tu kwestia dostosowania metody do psa. Ale też nie jestem trenerem, więc się nie chcę wymądrzać.
Myślę, że u Leny przynajmniej to raczej zamęt z tym ćwiczeniem.
Jeśli chodzi o pijaka - oczywiście Daria, że masz rację i wiem, że nie o to chodzi w tym ćwiczeniu. No ale - czy nie logiczniej nazwać właśnie zachowanie Leny samokontrolą (bo nie dostała komendy i sama osobiście decydowała, co zrobić, sama z wlaśnej woli uważała, że jest niegroźnie, póki pan nie zamachnie się na kogoś z nas), a nie zachowaniem wyuczonym z pokazaniem psu żarcia na dłoni i uważaniem, że pies sam kontroluje emocje. Bo myślę, że nie on kontroluje swoje emocje, tylko robię to tak naprawdę ja, jako przewodnik, a on tylko czeka na sygnał - wolno jeść! Jego myśli krążą wokół "Co by to zrobić, żeby się dobrać do żarcia/zabawki". Zamyka dłoń to muszę coś zrobić, może da, otwiera, ok, zaraz da żarcie, jest dobrze. Na ulicy pies nie myslał o nagrodzie tylko o tym, co się dzieje i czy jest problem, czy go nie ma. Zupełnie co innego i nie da się przełożyć na sport.
Dla Leny to po prostu nowa komenda, nowy sygnał. I chyba niedobrze, że to się nakłada na też nieco inne podejście i nowe komendy na poprawione zachowania typu poprawny siad czy poprawne warowanie. Przynajmniej niedobrze, że tak od razu. Mnie to chwilę zajęło, zanim się lekko przestawiłam, ale nadal mam z tym kłopot. Pomyślałam, że psy mogą też nie rozumieć, w końcu wyczuwają mnie, więc widzą, że coś jest nie tak. Jeśli będę już pewna to się zapewne zmieni.
Myślę, że zanim psa się zacznie uczyć trzeba samemu doskonale wiedzieć, czego od niego oczekujemy i rozumieć cel ćwiczeń...

U Czarka jak mówię to ćwiczenie już lepiej jakoś działa i on w miarę zaczyna rozumieć o co biega. Lena nie za bardzo, bo jest inna, ma inny charakter i inaczej myśli niż mały. Jest posłuszniejsza cywilnie, skupiona i spokojna, ale nie tak bardzo nastawiona na jedzenie. Owszem, wolno mi nagradzać zabawą, co jest plusem. Tylko zauważam, że w szkoleniu OBI jednak nagradza się naprawdę bardzo często i zachowania idące w kierunku, będące celem na jakiś czas. Trudno tak cząstkowe kroczki nagradzać piłką, bo zaraz zginie cel ćwiczenia... Np. wchodzenie na miskę...
Zauważyłam, że na naszych szkoleniach bardzo, ale naprawdę bardzo duży nacisk kładzie się na to ćwiczenie i bez niego trener już jest jakby mniej pewny, ale to może moje wrażenie.
Niemniej warto naprawdę było poznać, że ludzie tak szkolą i że faktycznie może to działać. Zobaczymy w praniu, jak to się będzie sprawdzać w kolejnych tygodniach. Będę dawać znać.

Nanami - niestety nie za bardzo mam w tej chwili możliwość, aparat zastrajkował. Jak tylko naprawię, postaram się coś wrzucić. Trenerka twierdzi, że Lenie to po prostu chwilę dłużej zajmie i mam wiecej nad tym pracować... Niemniej większość ćwiczeń pojmuje w lot, gdy nie ma tej samokontroli. Np. na miskę nie weszła na naprowadzanie, tylko jak jej po naszemu powiedziałam - wejdź na miskę + dodałam takie nasze, stare, umówione hasło na pacnięcie łapą. Dodałam nagrodzenie piłką i Lena już wędrowała po misce jak złoto. Natomiast na "samokontrolę" nie. Trenerka też probowała ją naprowadzać, ale u Leny kończy się to zawsze fiaskiem, bo nie słucha nikogo oprócz rodziny.
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 62

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 27 kwi 2015, o 09:19

WonderDog napisała: "sędzia pewnie i tak nie zauważy".

Sędzia widzi. Sędziowałam zawody sportowe, ale niekoniecznie mogłam za dodatkowe przedkomendy wywalić zawodnika z zawodów, gdy na przykład zwolnił napięcie mięśni nogi ubranej w spodnie. A niesłyszalny dla nas szelest ubrania spowodowany ruchem mięśni jest słyszany przez psa.

Sędzia wie, i dobry zawodnik też wie, co jest pozorowaną komendą slowną - bo regulamin wymaga komend slownych - a co prawdziwą komendą.

Sędzia wie, i dobry zawodnik też wie, że błyskawiczna precyzja jest aż za często uzyskiwana przez używanie OE podczas treningu. Dobry sędzia wie, i dobry zawodnik też wie, że ustawiczny ruch napiętym ogonem dowodzi zestresowania psa. Ale za to nie można zdyskwalifikować zawodnika. Kiedy takie zestresowane zwierzątko wygra jedne, drugie, trzecie zawody, to będzie preferowane w hodowli. No to czemu się dziwić narastającej w niektórych użytkowych rasach nadpobudliwości?

Założenie, że można robić to, czego sędzia nie zauważy dyskwalifikuje dla mnie trenera oraz zawodnika, a dla dobra psa oznacza konieczność zmian regulaminów - tak aby nie promować rytmicznego unoszenia łap niedźwiedzia szkolonego na gorącej blasze.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez norineko » 1 maja 2015, o 17:31

Na nasz wątek już wrzuciłam ten oto filmik, który nagrałam dziś.
Wynik mniej więcej dwóch tygodni pracy, może trochę mniej.
Czarek ogólnie jest niezabawkowy i niepogoniowy. Może to wynik jakichś przeżyć, może to wrodzone, jeszcze nie wiem.

Jest to trochę moja wariacja na temat, bo nie do końca robiłam to, co poleciła trenerka. Mianowicie miała zachęcać psa do targetowania lub później zatknięcia zębów na aporcie i natychmiast zwalniać. Efekt był taki, że pies mi pluł aportem lub się z nim cofał. Gdy zameldowałam powiedziano mi, że wszystko jedno, tak ma być na początku, to nie szkodzi, bo jest komenda zwalniająca, więc niech sobie wypluje jak słyszy.
Mnie to nie zadowoliło, bo właśnie o to chodziło, żeby nie pluł i nie cofał się, to był problem, z którym nie umiałam sobie poradzić.

Więc wpadłam, że puszczę aport, pies niech trzyma sam, potem odbieram i dopiero zwalniam. Pomyślałam, że uzyskam kontrolę nad tym, co on robi i zmuszę go do myślenia. Na początku zwalniałam po sekundzie, na filmiku jest rekord długości trzymania.
Dobrze to robię?

http://youtu.be/_gCq1LSKRns

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 1 maja 2015, o 21:30

norineko napisał(a):Dobrze to robię?

http://youtu.be/_gCq1LSKRns

Według mnie nie do końca dobrze... Postaraj się zmienić kolejność - najpierw pochwała a potem nagroda. Bo tak to chwalisz psa za to, że ładnie zajada :lool:
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Barbi/Figa
Imię: Barbara
Pochwały: 6

Nieprzeczytany postprzez norineko » 1 maja 2015, o 21:39

Rzeczywiście. Bałam się po prostu, że go rozproszę dodatkowym dźwiękiem i z wrażenia puści aport. Lena tego nie robi. Wprowadzam zatem zmiany :-)

norineko
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 1 maja 2015, o 22:01

Nie wypluje, pochwalisz jak odbierzesz a potem ewentualnie nakarmisz ;)
Dzierży ładnie :)
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Barbi/Figa
Imię: Barbara
Pochwały: 6

Nieprzeczytany postprzez norineko » 1 maja 2015, o 22:09

Dobrze, wprowadzam innowacje :) Dziękuję bardzo :)
Do tej pory wcale nie dzierżył, łapkami się tego świństwa pozbywał :) Nadal próbuje czasem, ale to już się bardzo rzadko zdarza :) Tylko - ta "samokontrola" działa już niestety wyłącznie na aporcie, bo gdy zaczęłąm próbować z siadem (co kiedyś robił) spojrzał na mnie jak na psychicznego... Popsuła się :P Ale dobrze, ważne, że działa aport, bo na tym mi zależało najbardziej. Myślałam, że nigdy nie będzie trzymał, tak się tego brzydził :)

norineko
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 2 maja 2015, o 20:34

Super :brawo: Pamiętaj tylko o słowie zapowiadającym nagrodę :-)
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez norineko » 3 maja 2015, o 19:16

Innowacje wprowadzone. Czy dobrze myślę, żeby go pomału od tej dłoni odkoncentrowywać i próbować, czy nie potrzyma patrząc na mnie?
A ogólnie to co się dalej ćwiczy w tym skomplikowanym podejściu do aportu OBI? Trzyma, oddaje i co teraz?

norineko
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 4 maja 2015, o 22:46

Pies trzyma aport na komendę np."aport"?
Jeśli tak to możesz się cofać,pies podąża za Tobą,wyciągasz aport przed psa,komenda,kiedy chwyci-nagroda. :-) Tak,by pies zrozumiał,że chodzi o to,że z aportem w pysku podąża się do przewodnika.
Inne ćwiczenia to np. zostawiasz psa,kładziesz przed nim aport (kilka kroków od psa) i odchodzisz na odległość (jaką,sama musisz ustalić). Pies,który dobrze rozumie poprzednie ćwiczenie i ogólnie komendę "aport" ruszy w twoim kierunku i po drodze weźmie aport w pysk.
Ważne,aby nie wymagać od razu całego ćwiczenia czyli doniesienia aportu tylko zaznaczyć psu moment-czyli na komendę pies rusza,bierze aport,biegnie w Twoja stronę dajesz słowo zapowiadające nagrodę i nagroda-może być piłka rzucona za siebie. Tym wyrabiamy szybkość.
Jeśli ćwiczysz samo przyniesienie i idealny siad z aportem nie wymagaj na początku szybkości.Łatwiej ćwiczyć jedno kryterium,a potem je połączyć :-)

Co do Twojego pytania-otwarta dłoń ze smakiem powinna byc przy skupieniu psa na przewodniku,nie dłoni :-) Jesli ładnie trzyma wymagaj kontaktu :-)
Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje