Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Samokontrola

Nieprzeczytany postprzez Crazywithdog » 24 sie 2015, o 21:05

Cudowny Czarek, gratuluje:)
Crazywithdog
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
2 lata członkostwa2 lata członkostwa
Imię: Anna

Nieprzeczytany postprzez norineko » 24 sie 2015, o 22:06

Dziękujemy :) Ależ mnie dzisiaj duma rozpierała, taki ładny aport z tak dużej odległości - jakieś 10 m, do takiej odległości byłam w stanie dorzucić.
Jeszcze tylko wykończenie czyli dostawienie z aportem i mamy aport formalny.
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 61

Nieprzeczytany postprzez norineko » 26 wrz 2015, o 15:25

Już nie o Czarku, ale z innego powodu natchnęło mnie na to, by zadać pytanie właścicielom ONków.

Czy ktoś z Państwa trenujący OBI i znających tę metodę stosowal ją na ONku? Chodzi o wersję z jedzeniem w dłoni zamkniętej i otwartej.
Jak Wasze ONki zapatrywały się na to, że po próbie wzięcia smakołyka zamykaliście dłoń a po odpuszczeniu otwieraliście i nagradzaliście? Czy psy zachowywały się tak, jak głosi idea tej metody?

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 26 wrz 2015, o 16:16

Uczyłam kilka owczarów tej samokontroli, przy odrobine cierpliwości (początkowa frustracja, próba pacana łapą itd.) i właściwym wyczuciu czasu, każdy szybko załapał o co chodzi ;)
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016)
Nanami
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Kaza
Imię: Anka
Pochwały: 27

Nieprzeczytany postprzez norineko » 26 wrz 2015, o 21:06

Dziękuję :)

Ale rozumiem, że psy koniecznie chciały się do jedzenia dostać? Nie chcę wyręczać naszych forumowiczów, ale wiem o jednym owczarze z innego forum, który ma problem z samokontrolą polegający na tym, że po uniemożliwieniu zjedzenia traci kompletnie zaitneresowanie dłonią ze smakiem uznając, że skoro zamyka dłoń, to nie wolno i ok.
Lena nadal nie uważa za stosowne pracować na samokontroli, najwyraźniej woli inne metody szkoleniowe.

Z nowości, Czarek już ma zrobiony pełen aport wlącznie z dostawieniem :) Chyba pomału pora na dokumentację :)

AAA i chodzi na kontakcie z koziołkiem w zębach, nie na cofaniu (choć to też), ale ladnie, regulaminowo przy nodze :)

norineko
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 26 wrz 2015, o 21:47

Tak, większość owczarów miała początkową fazę aktywnego dobrania się do smakołyka ;) Co do rezygnacji, to sporo zależało od wieku, od motywacji, od tego co już był uczony... Po prostu różne poprzeczki się stawiało na początek, z różnej wyjściowej pozycji (warowanie, siad, czy ze stój).

Brawo dla Czarka!! :D
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016)
Nanami
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Kaza
Imię: Anka
Pochwały: 27

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 27 wrz 2015, o 07:16

Ja to ćwiczenie z jedzeniem w ręce traktuję inaczej - jako pomoc w nauczeniu psa wytrzymania w wymaganej pozycji i rozumienia, co znaczy hasło "nie".
I jako wstep do nauki niezbierania żarcia z ziemi - a więc nie uzależniam psa od otwarcia ręki, tylko od hasła pozwalającego zmienić wymaganą przedtem pozycję.

To, co opisuje Nanami, jest moim zdaniem uczeniem nie tyle samokontroli, co pomocniczych komend, których nie zauważy sędzia podczas zawodów obi :lool: .

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Nyks » 27 wrz 2015, o 08:26

norineko napisał(a):Już nie o Czarku, ale z innego powodu natchnęło mnie na to, by zadać pytanie właścicielom ONków.

Czy ktoś z Państwa trenujący OBI i znających tę metodę stosowal ją na ONku? Chodzi o wersję z jedzeniem w dłoni zamkniętej i otwartej.
Jak Wasze ONki zapatrywały się na to, że po próbie wzięcia smakołyka zamykaliście dłoń a po odpuszczeniu otwieraliście i nagradzaliście? Czy psy zachowywały się tak, jak głosi idea tej metody?

Luna załapała dość szybko, z tym że ona nie próbowała się jakoś bardzo natarczywie dobrać do smakołyka, kiedy miałam zamknięta dłoń. Po prostu patrzyła się na moją rękę. I wykorzystywałyśmy to do "zamrażania" pozycji i trzymania aportu. Dużo trudniej mi to było zrobić z Triss i na początku chodziłam z mocno poharataną ręką, bo ona próbowała się dobrać do smakołyka za wszelką cenę. I mimo że też załapała, np. trzymania aportu nie robimy na samokontroli, bo wprawdzie dla niej otwarta ręka oznaczła, ze nie może go wypuścić z pyska, ale nie "powstrzywała" jej przed memłaniem czy trzymaniem koziołka na dolnej szczęce przy otwartym pysku i musiałam zmienić metodę. No i w "stój" na samokontroli robi borderową przyczajkę :-P Więc myślę, że to nie jest kwestia: ONek/nie ONek, a dobrania metody do psa.
Nyks
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Luna ON, Triss BC
Imię: Maria

Nieprzeczytany postprzez norineko » 27 wrz 2015, o 14:55

Zgadzam się, że na pewno zależy to od tego, czego pies był wcześniej uczony i pewnie "magia" działa u szczeniąt i psów surowych lepiej.
I ja właśnie w ten sposób uczyłam kiedyś słowa "nie". Smakołyk zamykałam w dłoni, otwierałam, bez innej komendy jedzenia nie wolno było zjeść, ale szybko odchodziłam od reki, tylko rozsypywałam jedzenie gdzieś w okolicach psa, ewentualnie szybko zasłaniałam w razie wyłamania.

Jednak jeśli mowa o samym "nie" - myślę (ale może jestem naiwna), że dla psa pierwszy najczytelniejszy przekaz tego ćwiczenia to właśnie "nie rusz" a nie "zamroź się w pozycji", albo też jak to tłumaczyli trenerzy "to co robisz jest dobre, rób to dalej". Już to pisałam, ale nadal uważam, że to ostatnie jest tak skomplikowane, że osobiście na to bym nie wpadła ;)
Do mnie sama metoda przemawia średnio, jak już wiadomo, więc może też dlatego Lena ma ją w lekkim poważaniu. Ale u Czarek nie łączy "samokontroli" z różnymi ćwiczeniami, po prostu jego otwarta dłoń nie zamraża w danej pozycji, tylko w wybranych pozycjach. Owszem, zamraża go w trzymaniu aportu, ale ponieważ ćwiczyliśmy to długo i konsekwentnie malec uznał, że dłoń oznacza - trzymaj koziołka. I wszystko. Już nie działa jakoś do innych czynności, np. pozostawania w miejscu, choć myślałam swego czasu, że działa.
Lena ogólnie ma tylko sygnały - otwarta dłoń oznacza trzymaj koziołka bez podgryzania i zatargetuj nosem, jeśli jest dynamicznie wysunięta. Takie mamy zgliszcza kluczowego ćwiczenia dla zawodników :)
Przynajmniej obecnie :)

norineko
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 28 wrz 2015, o 06:29

Ja uczę "nie" inaczej - oznacza dla psa pozostanie w wymaganej pozycji. Do jedzenia trzymanego w ręce pies moze podejść dopiero po moim geście.
"Nie" jest spokojną informacją dla psa, że jakies dobro jest osiagalne dopiero po moim słowie czy geście.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje