Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Samokontrola

Nieprzeczytany postprzez norineko » 21 kwi 2015, o 16:16

Czy mógłby mi ktoś łopatologicznie, jak "krowie na rowie" wytłumaczyć ćwiczenie samokontroli w OBI?
Ja nie do końca rozumiem, więc automatycznie psy też nie bardzo.
Od końca - dobrze, wiem teoretycznie, - zamykam dłoń, pies ma robić coś innego, otwieram, robi dobrze, ma to robić dalej. Ale...
1) skąd ten pies ma to wiedzieć? przecież ten sam gest powtarzany jest przy każdym ćwiczeniu, czyli mam zamkniętą dłoń, jak pies siedzi, a ma się połozyć, jak pies leży, a ma wstać, usiąść, jak pies puszcza aport... no to skąd ten pies ma wiedzieć, że to znaczy - rób coś innego? i skąd ma wiedzieć co, jeśli mu nie daję komendy? a nie mam dawać komendy, mam tylko naprowadzać znowu smakiem zamkniętym w dłoni, bo psu rzekomo komenda jeszcze nic nie mówi... A mnie nic nie mówi jeden gest na wszystko...
Nie czaję!
2) co się wiąże z pkt 1) - ok, otwarta dłoń, ale bez komendy zwalniającej pies nie może sobie z niej zjeść. Tylko, że jeden z moich psów zrozumiał - nie bierz z otwartej dłoni, bo parzy! I potem nie chciał targetować, bo od otwartej dłoni wara! Drugi pies ma to w nosie, nie rozumie, czemu raz zamykam, czemu otwieram, to jakiś sygnał ma być? Np. siadają mi na to, mają też leżeć, no ale bez komendy to skąd pies ma wiedzieć co zrobić?

Reasumując na moje głupie szare komórki to ogromnie miesza i dla mnie jest niejasne. Powiem więcej - zagmatwane jak cholera.

Ktoś mógłby mnie oświecić? Nie to, że zamknięta - otwarta tylko czemu wszystko na wszystko, czemu nie mam dać komendy? Skąd ten pies ma wiedzieć co robić....Chyba za stara jestem :mur:
Prosimy o pomoc dla psów w schronisku "Azorek" w Obornikach Wlkp.!

Nie pozwólmy zlikwidować tego miejsca!!!

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lena
Imię: Magda
Pochwały: 61

Re: Samokontrola

Nieprzeczytany postprzez Nyks » 21 kwi 2015, o 16:46

1. Samokontrola nie oznacza "rób coś innego", służy do "zamrażania" psa w pozycji.
Nagradzanie za olewanie dłoni to tylko początek, ma pokazać psu, że musi cierpliwie poczekać, aż dostanie nagrodę. Później przekłada się ją na pozycje. Otwarta ręka oznacza, że pies musi cierpliwie czekać w danej pozycji, zerwanie pozycji = zamknięcie ręki, zmiana pozycji jest dopiero na komendę zwalniającą i wtedy pies może wziąć smaki z ręki.
2. Na targetowanie prosta rada - zaczynasz od drugiej ręki (nie tej od samokontroli), i smaka dajesz przy/na targetowanej ręce. Potem można fajnie połączyć targetowanie z samokontrolą i wychodzi trzymanie nosa przy ręce ;)
3. Brak komendy po to, żeby pies ruszył głową i sam "wykminił" o co chodzi :)
Nyks
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Luna ON, Triss BC
Imię: Maria

Nieprzeczytany postprzez Nanami » 21 kwi 2015, o 16:56

Jest kilka wersji ćwiczeń samokontroli, jednak są one podobnymi wariacjami. Nie spotkałam się z taka wariacja o jakiej piszesz, więc albo ktoś źle przekazał albo źle zinterpretowałaś co osoba chciała przekazać...

Dwie najbardziej różne wersje samokontroli to ćwiczenie pod sport i ćwiczenia w życiu codziennym.
Samokontrola sportowa to konkretne ćwiczenie mające na celu nauczenie psa, że otwarta dłoń oznacza "stój nieruchowo i nawet nie drgnij".
Samokontrola na co dzień to zbiór różnych ćwiczeń, które mają na celu nauczenie psa, że nie siłą i uporem dotrą do celu, a zwróceniem się do przewodnika - czyli jak zrezygnuja z czegoś atrakcyjnego, to dostana coś lepszego.

Generalnie istnieje zasada, że w czasie jednej sesji treningowej ćwiczy się jedną rzecz. Podczas tych ćwiczeń z samokontroli chodzi nam o to, by pies odsunął pysk i zastygł. To się nagradza i wzmacnia.
Wymagane hasła:
- krótkie potwierdzenie znaczące "robisz dobrze, rób to dalej" np. okej,
- potwierdzenie znaczące "dobrze zrobiłeś, koniec ćwiczenia, możesz się ruszyć" np. free (takiego używaja w klubie obi na Fali i taki często sie przyjał)
- zwykle nie stosuje się sygnału-wskazówki na "robisz źle", choć są i takie wariacje, oczywiście jeśli pies zna hasło "to nie o to chodzi, kombinuj inaczej"
- otwarta dłoń - zastygnij w bezruchu w tym co właśnie robisz, a zostaniesz nagrodzony
- zamknięta dłoń - brak dostępu do nagrody, robisz źle

Czyli w praktyce - pies w dowolnej pozycji, może to być siad, może waruj, może stać, może bez pozycji być. Na otwartej dłoni są smakołyki. Pies jeśli jest zmotywowany, będzie próbował ten smakołyk wydostać, prezentując różne zachowania. Jeśli prezentuje zachowania nienagradzane (próbuje wyjadać, rusza się, paca łapą, szczeka...) dłoń się zamyka. Jak tylko pies jest bliżej pożadanego zachowania, dłoń się otwiera. Z tych wszystkich zachowań my wychwytujemy i nagradzamy tylko jedno, timing jest ważny - na początek interesuje nas, by pies zaprzestał na chwile starań i się odsunął, zastygł - w tym momencie krótkie (oczywiście stałe) hasło wzmocnienia (pochwały), druga wolna reka siegamy po jeden smakołyk z dłoni i nagradzamy (to ważne). Pies dalej powinien prezentować różne zachowania, znów losowo powtórzy te oczekiwane - hasło wzmocnienia, wydanie nagrody jak wcześniej. Jeśli nasz przekaz jest czytelny tj. timing i jednolite hasła, pies powinien szybko zrozumieć i coraz częściej prezentować nagradzane zachowanie. Gdy na dłoni zostana 2-3 smakołyki, to czekamy aż pies zaprezentuje zagradzane zachowanie, dajemy INNE hasło potwierdzające, ale które oznacza potwierdzenie i koniec ćwiczenia. Jeśli psy go nie znaja, to często maja problem z ruszeniem się, bo oczekuja ze smakołyk zostanie im wydany, a na te hasło to one maja podejsc do dłoni i wyjeść resztę. Także można psa zachęcić na początek, odsuwając od niego dłoń.
Anka & Kaza ['] (15.06.2003-11.07.2016)
Nanami
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kaza
Imię: Anka
Pochwały: 27

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 21 kwi 2015, o 17:02

Od podobnego ćwiczenia zaczynam naukę niepodejmowania żarcia. Ale otwarta dłoń nie oznacza, że pies może podejść. Musi czekać na sygnał głosem lub innym gestem. pozostając do tego sygnału w wymaganej pozycji - bez powtarzania drugi raz polecenia. W ten sposób uczy sie także, co znaczy "nie", a co "dobrze" - dobrze jako kontynuacja ćwiczenia.

Zofia
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 21 kwi 2015, o 17:06

Ja "samokontroli" (bufet otwarty - bufet zamknięty) uczę na komendzie, którą pies zna np. siad, stój. Trzymam w zamkniętej ręce przysmaki, wydaję komendę "stój" i w momencie kiedy pies się zatrzymuje otwieram dłoń, wspomagam się słowem pochwały, jeżeli pies stoi nieruchomo nagradzam drugą ręką biorąc pojedyncze smakołyki z tej otwartej dłoni. Jeżeli pies się ruszy natychmiast zamykam dłoń, wydając dźwięk, który u mnie oznacza "głupio robisz - nagrody nie będzie". Jak pies już łapie o co chodzi, wycofuję dźwięki.

Edit:
Podobnie jak pani Zofia, w opisany powyżej przez Nanami sposób ja uczę znaczenia słów "nie" i "super".

Poza tym osobno uczę danego zachowania, z reguły naprowadzaniem, a dopiero jak pies zna znaczenie komendy wprowadzam do danego ćwiczenia "zamrażanie/samokotrolę", której nauczyłam psa wcześnie, przy innych ćwiczeniach.
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez norineko » 21 kwi 2015, o 22:10

Pięknie dziękuję za wszystkie wyjaśnienia.
Trochę mi się nareszcie klaruje. Zaczynam rozumieć w czym problem - chyba za dużo ćwiczeń nowych z podkładaniem samokontroli (też absolutnej nowości) na jedne zajęcia wchodzi, co może psom mylić ustalony porządek rzeczy. I pewnie jest inaczej, jeśli zaczyna się z samokontrolą u szczeniaka, a inaczej u psa już coś robiącego i przyzwyczajonego do innego rodzaju pracy. Zapewne najtrudniej przestawić się mnie. Tylko sęk w tym, że im wcześniej ja złapię, tym wcześniej i lepiej wyćwiczą to psy. Zresztą, gdzie mi do nich...

Nyks napisał(a):...
2. Na targetowanie prosta rada - zaczynasz od drugiej ręki (nie tej od samokontroli), i smaka dajesz przy/na targetowanej ręce. Potem można fajnie połączyć targetowanie z samokontrolą i wychodzi trzymanie nosa przy ręce ;)

Tu wymyśliłam inaczej, odwróciłam kolejność ćwiczeń. Po przerwie i w innym miejscu dałam psu najpierw target, nagradzałam. Gdy już umiał zrobiłam samokontrolę i wtedy już złapał tę subtelną różnicę. Problem się rozwiązał. To miałam tylko z jednym psem, drugi nie miał problemu z targetem, robił od razu.

Nyks napisał(a):...

3. Brak komendy po to, żeby pies ruszył głową i sam "wykminił" o co chodzi :)

No tu jest problem znowu z tym samym psem, bo myśli za dużo i za szybko, nie "zdanżam" ;) Ma 150 pomysłów na sekundę o co może chodzić, co w sumie jest zaletą, tylko dla mnie to za trudne zadanie. Za wolna jestem dla psa, ot co. Ludzie myślą, że jamniki są powolne... śmiem twierdzić, że mój dorównuje malinom. Do tego ten mikro rozmiar...

http://forum.owczarkopedia.pl/mowimy-nie-likwidacji-schroniska-azorek-w-obornikach-wlkp-t4325.html
norineko
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 21 kwi 2015, o 22:19

norineko napisał(a): Ma 150 pomysłów na sekundę o co może chodzić, co w sumie jest zaletą, tylko dla mnie to za trudne zadanie. Za wolna jestem dla psa, ot co. Ludzie myślą, że jamniki są powolne... śmiem twierdzić, że mój dorównuje malinom. Do tego ten mikro rozmiar...

I w takich sytuacjach idealnie sprawdza się kliker. :-)
Tak, wiem ... :lool: Ja też nie przepadam. Ale w takich sytuacjach nic lepiej się nie sprawdza.
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez 14ruda » 21 kwi 2015, o 22:38

Szkolimy NIE tresujemy! http://www.karpeteam.eu
14ruda
Owczarkarz
Owczarek niemiecki: Aicha,Zefir
Imię: Joanna
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez norineko » 21 kwi 2015, o 23:41

Popróbujemy jeszcze, może jednak trochę chłop zwolni w końcu... i nie trzeba będzie klikera (co za straszne urządzenie!)...

norineko
Owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Nyks » 22 kwi 2015, o 06:42

Z tym, że tu akurat chodzi o wersję "Na fali", Magda trochę inaczej podchodzi do samokontroli - np. tego typu samokontroli używa do wyciszania psa.
Nyks
Owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Luna ON, Triss BC
Imię: Maria

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje