Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Tematy związane z owczarkami niemieckimi.

Sposoby na upał

Nieprzeczytany postprzez Thrima » 21 cze 2013, o 15:38

Chyba nikt, kto nie żyje w schronie przeciwatomowym nie zdziwi się tytułem tematu. Ponieważ temperatury znacznie przekraczają moje pojęcie przyzwoitości, postanowiłam zebrać w jednym miejscu sposoby na przyniesienie ulgi naszym psom w upalne dni. Choć sposoby dla opiekunów też są mile widziane, ja znoszę upał zdecydowanie gorzej niż przeciętny pies...

Z własnych i sprawdzonych:

- Kamizelka chłodząca domowej roboty - potrzebny jest duży ręcznik który namaczamy w chłodnej wodzie i owijamy nim psa. Można przełożyć go między przednimi łapami i zawiązać pod brzuchem, można też złożyć go na pół i zwyczajnie ułożyć na psim grzbiecie, na zasadzie czapraka końskiego. Drugi ręcznik stosuję na sobie zarzucając go na ramiona.

- Zabawy w baseniku. Mój basenik to plastikowa piaskownica dla dzieci z Tesco za 30 zł. Sprawdza się dobrze, coć Lukas cały się do niej nie zmieści. Ponieważ Lukas nie jest bardzo nakręcony na zabawki używamy smakołyków, ale dla owczarków nadadzą się wszelkie zabawki, byle tonące. Zebrane fanty topimy na dnie baseniku napełnionego chłodną wodą, piec musi nurkować głową do wody aby je wydobyć. Podwyższamy poziom trudności wrzucając coraz mniejsze przedmioty do wyłowienia.
Chłodzi bardzo skutecznie, szczególnie jeśli woda jest świeża i porządnie chłodna. Jeśli ktoś nie ma ogródka można zorganizować zabawę w domu, na przykład w misce na pranie.

- Kong z zamrożoną zawartością, czy inne mrożone jedzenie. Jangcy podał w temacie Parysa wersję lodów dla psa w rozmiarze XL.

- Wycieczka nad wodę, jeśli ktoś ma w okolicy jakiś przyjazny psu zbiornik wodny. :)

Co dalej, co dalej... Czekam na Wasze pomysły.
Blog o życiu i pracy z owczarkiem:
http://yaronwpracy.blogspot.com/
Thrima
Owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Zorion, Yaron
Imię: Ada
Pochwały: 4

Re: Sposoby na upał

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 21 cze 2013, o 22:21

Upaly to masza codziennosc. Zakladam psinie bialy podkoszulek z grubej bawelny, ktory uprzedni namaczam. Parowanie ochladza grzbiecik, brzuch i kark, a bialy kolor chroni przed slonkiem. Bez tego moglabym na psim grzbiecie smarzyc jajecznice, bo siers czarna i gladka szybciutko sie nagrzewa.

PS. Pisze z obcego kompa i brakuje mi ogonkow :lool:
AnnaJagna
Klubowicz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 22 cze 2013, o 10:32

Kiedyś czytałam, że jeśli chcemy schłodzić kudłacza musimy go zmoczyć do skóry, bo jak polejemy po wierzchu pod spodem robi mu się "sauna". Z drugiej strony o tych okładach z ręczników czyta się co roku i już sama nie wiem jak to jest z psami długowłosymi?

Jeśli chodzi o ludzi - ja wszystko piję z lodówki i z lodem. Pomaga tylko na chwilę :/
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 42

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 22 cze 2013, o 17:34

Znajomy w lecie golił wiekowego już owczara.
Nie wiem jak to z tymi kudłaczami jest, ale wiem, że parowanie jest procesem endotermicznym, czyli zabiera ciepło. W skrócie, chłodzi. Po mojej suńce widać efekt. Więcej czasu mija zanim zacznie ziajać.
AnnaJagna
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 22 cze 2013, o 18:31

Ja swoje PONowate obcinałam, ale niedawno czytałam, że się nie powinno, bo futro wbrew pozorom chroni psa przed upałami...
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 42

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 22 cze 2013, o 23:14

Zgadza się. Logicznie rzecz biorąc, skoro futro izoluje od zimna, to musi też izolować od ciepła.
Znajomy twierdził jednak, że pies mniej ziaja, i że wolniej się męczy.
Ja golić suńki nie muszę, bo ona naprawdę ma mało sierści. Brzuch ma praktycznie goły. Podkoszulek wystarcza.
Tak sobie myślę, że jak ktoś musi dużo iść z psem podczas upałów po asfalcie to przydałyby się (mokre) skarpetki na łapy. U mnie afalt wrzy. Kiedyś zdjęłam buty, żeby sprawdzić jak to jest i bolało bardzo. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, żę psia łapa nie jest aż taka wrażliwa, ale wiem na przykład, że znajomej labrador popalił sobie łapy w lecie. Nie wiem gdzie i po co łaziła w upał... . Ja nie wychodzę w południe, bo słonko w zenicie i mało gdzie jest cień.
AnnaJagna
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez jago » 24 cze 2013, o 08:41

Ja powiem, jak to wygląda u nas... Więc mój Jago ma 13 lat. W zeszłym roku w upały miałam postawiony wentylator. Piesek szybko nauczył się z niego korzystać. Moczyłam mu też głowę wodą. Pewnego razu jak nie miałam go na oku, to on z pomoczoną głową rozsiadł się przed wentylatorem. Po dwóch dniach dostał zapalenia mięśni "twarzy" - cała szczęka mu drgała i nie mógł domknąć pyszczka. Skończyło się na zastrzykach i tabletkach. Jak był młodszy to nalewałam mu do dużej michy na podwórku zimnej wody z węża ogrodowego. On wchodził do michy przednimi łapami i chlapał się. Z zimnej wody zaczął kuleć na łapę - pomogły zastrzyki. Po trzech razach takiego
"pływania" zawsze kulał, więc potem musiałam mu nalewać letniej wody. Jednego roku w upał jak pił zimną wodę z kranu to zachorował na anginę - pani weterynarz zaleciła, żeby w upały nie pił lodowatej wody z kranu.
Ze względu na swój wiek ma już problemy ze stawami, więc nie może leżeć na zimnym, ani siedzieć z mokrym futrem. Teraz w upał od strony południowej mam zasłonięte rolety, a on siedzi w domu od strony północnej. Dopiero jak od południa słońce schowa się za domem, to na tarasie rozkładam mu parasol i leży na kocyku. Trudno, ale nie mogę go polać wodą ani pozwolić leżeć na zimnym ze względu na jego zdrowie.
jago
Losowy avatar

Nieprzeczytany postprzez Yustyna » 24 cze 2013, o 12:03

Moja poprzednia ON-ka uwielbiała pływać. Co weekend miała zapewniony wyjazd na działkę nad samą rzeką. Pływała do 12-tego roku życia. W domu natomiast bardzo chętnie właziła do kabiny prysznicowej, gdzie stała i namakała.. Obecna.. hmm. rzeka owszem, ale byle woda była do kolan. Stąd upodobała sobie mini oczko wodne, w którym pływał kiedyś żółw. Ledwo się tam miesci, ale jest radocha.. Natomiast upodobała sobie wąż do podlewania. Jak tylko widzi zmierzającą mnie do pompy.. wąż w zęby i ściskając go.. cała się polewa - sama albo ma radochę łapiąc strumienie w locie.W tygodniu : mieszkamy w bloku, ale mamy ogródek i tym samym - wracając ze spaceru - od razu mnie prowadzi do kraniku zewnętrznego. Nie ma jeszcze węża, ale jest konewka, wiadro. Doczytałam też, że pies chłodzi się - wiadomo - poprzez ziajanie, ale też łapy - poduszki i brzuch. Więc robię jej kałużę na trawniku .. i ma tam warować.. Bardzo jej pasuje.. i chyba pomaga! W domu już spokojnie odpoczywa..
Yustyna
Początkujący owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Cookie i Abby
Imię: Justyna
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez vega_bw » 24 cze 2013, o 12:09

My robimy tak: wychodzimy tylko za potrzebą-szybkie sik i do domu, dopiero wieczorem,albo wczesnym rankiem trochę szalejemy. Chodzimy tylko tam,gdzie jest cień. Przyznaję się bez bicia,że idę z psem na plażę(mimo zakazu),ale tylko wcześnie rano,albo późno wieczorem,żeby nikogo nie straszyć i nie narażać się na mandat (wieczorkiem ani SM,ani policji nie widać ;) )-Rudzielec szaleje w wodzie jak dziki :). Falkucho dostaje do picia chłodną(nie lodowatą ) wodę, mrożone owocki-uwielbia je, kostki lodu do zabawy. Przy takich upałach, jakie panują, to i tak większość dnia przesypia. Paradoksalnie długie futro mu pomaga-wsadzałam łapki w jego rudą sierść i muszę powiedzieć,że przy skórze jest chłodny.
Choćbyś powiedział o sobie i swoim psie wszystko, to i tak zawsze zostaje coś do powiedzenia...
vega_bw
Klubowicz
Owczarek niemiecki: Falko za TM, Zorro
Imię: Beata
Pochwały: 23

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 24 cze 2013, o 13:41

Hmmm dla mnie i Nazgula pojęcie upał jako takie nie istnieje :).
Dbam tylko wtedy o to, żeby w misce była zimna woda, i żeby w siersci nie zalegał nadprogramowy podszerstek. Czesze go wtedy z włosem i pod włos - pies jest szczęśliwy!
Jak musi zostać kilka godzin w domu sam, otwieram z dwóch stron domu lufciki i zamykam drzwi od mojego pokoju - powietrze delikatnie przepływa przez szpare pod drzwiami a przeciągu brak :).
Jak jest na działce - to pilnuje żeby przebywał w cieniu i podlewam psisko z węża żeby urosło ;). Ze spacerów nie rezygnujemy, conajwyżej zabieram butelkę wody dla psa, nie zameczam aktywnością taką kiedy chcę go "zajechać" i heja.
KOCHAMY LATO!
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul za TM :( Lila
Imię: Aga
Pochwały: 43

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje