Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Szkolenia psów w zakresie obrony

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 31 lip 2013, o 15:04

Kaisa w zasadzie umieściła najważniejsze fragmenty z video w swojej wypowiedzi.
Pierwsze zdanie z video mówi, że podduszania używa się do wzmocnienia popędu, nakręcenia psa (za pomocą frustracji - frustration drive builder), a nie do nauki komendy puść.
Ellis tłumaczy, że podduszany pies, który powoli traci zdobycz następnym razem chwyci mocnej. Mówi też, że zdarzają się sytuacje (awaryjne zapewne), kiedy nie możemy czekać aż pies puści i wtedy podduszamy go, ale nie jest to trening.
Mówi, że duńska policji pracuje w ten sposób z psami już od szczeniaka. Pies gryzie pozoranta, jest podduszany (na początku jedynie tarmoszony, intensywnie dotykany, odciągany), puszcza, a pozorant odsuwa się od niego, po czym psu pozwala się ponownie chwycić pozoranta. W ten sposób im mocniej pies jest odciągany, tym mocniej sie wgryza.
Następnie tłumaczy, że właśnie dlatego, że podduszanie buduje popęd i frustrację nie można w ten sposób uczyć komendy puść, bo jest to po prostu przeciwwarunkowanie. Jak już napisała Kaisa, jeśli podduszać, to bez komendy, milcząc, na przykład w sytuacji awaryjnej.
Następnie przechodzi do właściwego sposobu uczenia komendy OUT, że ma być kojarzona z wypluciem przedmiotu (w nagrodę może go ponownie podjąć), a nie z nakręcaniem się na niego. Mówi też o zastosowaniu OE przy tej nauce.

Można w filmiku włączyć napisy po angielsku. Automatic captions - pierwsza ikonka na czarnym pasku pod video. To są napisy rozpoznane ze słuchu przez maszynę, także występują błędy (niektóre bardzo zabawne), ale większość tekstu jest w porządku.

Pochwały przyznane za posta: 2
AnnaJagna
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 31 lip 2013, o 20:11

No to cieszę się, że ja tak samo uczę puść, aby pies skojarzył z otwarciem pyska, wypluciem; w nagrodę jest przeciąganie - filmik obrazujący to był dołączony w "Z kluczem do psa" dziewięć lat temu, ale nigdy nie używałam i nie użyję OE do zwykłego posluszeństwa. Kupiłam na wypadek, gdyby Raszka pogoniła za sarenką, bo na widok zająca/lisa/kota mogę ją zawarować, nie wiem, co zrobi widząc podrywającą się do biegu sarnę. Ale od kiedy kupiłam, nie spotkałam ani jednej sarny, czary czy co? Mam teraz OE nigdy nie używaną :lool: , oby tak dalej.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Aga i N » 31 lip 2013, o 20:52

Tylko baterie trza zmieniać i balast nosić ze sobą :roftl: .
Ja z 2 miesiące temu zrobiłam eksperyment i N specjalnie na ślad sarny zabrałam - schowała się w zaroślach kilka metrów gdzie wysłałam N - nie wyczuł, nie wypatrzył, nie zauważył kiedy odbiegła.
Ale też nigdy za sarną nie poleciał - on kocha-ł dziczyznę długo-uszastą i niskopodłogową :-) .

AnnaJagna - dziękuję za przetłumaczenie - bo ja matoł i z połowy filmiku zrozumiałam z 10 słów i się zirytowałam swoją niedołężnością językową naciskając "krzyżyk".
"Około 1925 roku psy rasy ON, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał..." [źródło: wikipedia]

"Każdy pies jest tak dobry, jak jego Przewodnik."
Literatura godna polecenia: http://forum.owczarkopedia.pl/literatura-godna-polecenia-t542.html.
Aga i N
Owczarkowa wyga
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Nazgul
Imię: Aga
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 31 lip 2013, o 22:10

Zofia napisał(a):No to cieszę się, że ja tak samo uczę puść, aby pies skojarzył z otwarciem pyska, wypluciem; w nagrodę jest przeciąganie - filmik obrazujący to był dołączony w "Z kluczem do psa" dziewięć lat temu, ale nigdy nie używałam i nie użyję OE do zwykłego posluszeństwa.(...)

Doprecyzowuję. Ellis mówi o użyciu OE jako środka przymusu (zamiast błędnie stosowanego podduszania) w kolejnym etapie treningu, nie do podstawowej nauki komendy. Domyślam się, że rozwija ten temat później, ale tu video się kończy.

Aga, nie ma sprawy :-) .
AnnaJagna
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Kaisa » 31 lip 2013, o 22:43

I doprycezujac dalej (bo Michaela znam osobiscie I znam jego filozofie szkolenia) wspomnina on o uzyciu OE w przypadku kiedy pies doskonale zna komende pusc ale potrzebujemy uzyc troche persfazji aby ja wyegzekwowac.
Kaisa
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Belg Ari, Anka ON
Imię: Kasia
Pochwały: 8

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 31 lip 2013, o 22:55

Wow Kaisa, no to mamy wszystko super doprecyzowywowazywane :lool: .
AnnaJagna
Klubowicz

Nieprzeczytany postprzez Kaisa » 1 sie 2013, o 01:38

no tak :)
Kaisa
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Belg Ari, Anka ON
Imię: Kasia
Pochwały: 8

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 1 sie 2013, o 05:26

Czy nie sądzicie Panie, że to jest nieuczciwe wobec psa? Najpierw budować pasję chwytu, a potem kopać prądem, bo nie puszcza? Nie zawaham się przed użyciem OE w sytuacji, gdy zachowanie psa zagraża śmiercią jemu lub innemu stworzeniu, ale nigdy dla sportu. Tym bardziej, że pies nie wie, kto naciska guzik - dla mnie to wyjątkowo wredne postępowanie człowieka wobec psa.

Zofia Mrzewińska

Autor postu otrzymał pochwałę
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Joan » 1 sie 2013, o 07:37

Ludzie manipulują ludźmi ( czasem nawet nie do końca świadomie) i nie mają poczucia nieuczciwości, Pies jest manipulowany już zanim się urodzi...
Dla mnie najgorszy byłby moment, gdybym musiała zawieść psie ( i kocie, i w ogóle cudze) zaufanie. Na przykład Edek. Bardzo długo i bardzo ciężko pracowałam nad zdobyciem jego zaufania. Myślę, że mimo pewnych "niedociągnięć", zostaliśmy prawdziwymi przyjaciółmi.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 55

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 1 sie 2013, o 08:54

Jak ludzie manipulują ludźmi, to nie moja broszka - człowiek jest jednak mniej bezbronny wobec drugiego człowieka niz zwierzę. Przynajmniej może wcześniej czy później zrozumieć, że jest manipulowany/oszukany/krzywdzony. Pies nigdy nie dowie się, że to ukochany paneczek zadaje ból tylko po to, aby zaliczyć/wygrać zawody.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje