Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Szkolenie, seminaria, zawody, filmy.

Re: Szkolenia psów w zakresie obrony

Nieprzeczytany postprzez Joan » 1 sie 2013, o 09:02

Ja stawiam na uczciwość. Doceniam ich bystrość i - niestety - antropomorfizuję, bo wiem, że niektórych można oszukać tylko raz.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 54

Nieprzeczytany postprzez Wadera » 1 sie 2013, o 11:53

Zofia napisał(a):Czy nie sądzicie Panie, że to jest nieuczciwe wobec psa? Najpierw budować pasję chwytu, a potem kopać prądem, bo nie puszcza? Nie zawaham się przed użyciem OE w sytuacji, gdy zachowanie psa zagraża śmiercią jemu lub innemu stworzeniu, ale nigdy dla sportu. Tym bardziej, że pies nie wie, kto naciska guzik - dla mnie to wyjątkowo wredne postępowanie człowieka wobec psa.

Zofia Mrzewińska

Dokładnie o tym samym pomyślałam :(
Obrazek

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś."
Antoine de Saint-Exupéry
Wadera
Czarnuchomaniaczka
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Kafka od Franza
Imię: Grażyna
Pochwały: 41

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 1 sie 2013, o 13:01

Dla nagród i wyróżnień, dla zaspokojenia ambicji ludzie gotowi są zrobić wiele.
Mnie się wiele rzeczy nie podoba w sporcie, nie tylko psim. OE to "drobnostka" w porównaniu do okropności, o których słyszałam w światku końskim. :-(
Pani Zofia zapytała o uczciwość wobec psa. Wielu odpowie: Przecież pies nie kojarzy, nie domyśla się, nie wie, że to przewodnik, więc nie ma problemu!
AnnaJagna
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna
Pochwały: 28

Nieprzeczytany postprzez Joan » 1 sie 2013, o 14:43

Tak kończą charty po przegranym wyścigu:
http://allianceforanimalrights.webs.com ... ad%202.jpg
http://www.greyhoundaction.org.uk/photos/barbaricW.jpg
http://m.onet.pl/wiedza-swiat/nauka,374y4

Nie jestem pewna nawet, czy nakręcanie psa na aport jest dla niego całkowicie zdrowe... Być może to nie przyjemność, tylko wewnętrzny przymus każe mu biegać bez końca nawet w upale. Sport to zdrowie, byle był zachowany zdrowy umiar.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 1 sie 2013, o 18:07

Normalnego psa nie trzeba nakręcać na aport - można wzmacniać chęć polowania na zdobycz zastępczą po to, by pies nie gonił za rowerem/listonoszem wzdłuz płotu/samochodem/kotem/sarną - ale jednak miał zajęcie zgodne z wrodzonymi popędami, czyli polowanie zastępcze. Problem moim zdaniem zaczyna się wtedy, gdy całe życie psa polega na nieustannym schemacie pościg-chwyt, bez funcjonowania spokojnego pierwszego ogniwa łańcucha zachowań łowieckich.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Kaisa » 4 sie 2013, o 01:16

Zofia napisał(a):Czy nie sądzicie Panie, że to jest nieuczciwe wobec psa? Najpierw budować pasję chwytu, a potem kopać prądem, bo nie puszcza? Nie zawaham się przed użyciem OE w sytuacji, gdy zachowanie psa zagraża śmiercią jemu lub innemu stworzeniu, ale nigdy dla sportu. Tym bardziej, że pies nie wie, kto naciska guzik - dla mnie to wyjątkowo wredne postępowanie człowieka wobec psa.

Zofia Mrzewińska

Dobre pytanie. Budowanie pasji gryzienia bez jednoczesnego budowania wiezi i wspolpracy z przewodnikiem uwazam za blad. W Stanach dealerzy sprowadzaja na potege mlode psy z Europy (glownie z Chech i Niemiec) z predyspozycjami do pracy w sluzbach - obrot jest dosyc szybki, gdyz popyt jest ogromny zwlaszcza ze USA ciagle zamieszane sa w konflikty zbrojne, a jednym z glownych elementow oceny psa jest jego poped lowiecki - w rezultacie hodowcy nigdy nie ucza te psy puszczania na komende (stosuja wlasnie metode podduszania aby odzyskac gryzak) bo tak prowadzone psy prezentuja sie dobrze dealerom podczas sprzedazy. Dealerzy widza potencjal a reszta ma sie utrzec w szkoleniu. Niestety to jest kontra-produktywne w pracy z psem. Potem aby nauczyc tak prowadzone psy puszczania niemal zawsze trzeba uzywac awersji i to sporej - i to uwazam za nieuczciwe wobec psow. Nieuczciwe bo cale dotychczasowe psie zycie polegalo na gryzieniu i trzymaniu na przekor temu, co sie dzieje wokol (strzaly, walka z pozorantem, krzyki, akcesoria itd), do tego brak wspolpracy z przewodnikiem i pies zawsze wygrywal dzieki zawzietosci i mocno zamknietym szczekom. A pozniej w treningu oczekuje sie od psa aby puscil na rozkaz nowego przewodnika, z ktorym zazwyczaj nie ma jeszcze wiezi i zaufania, ze puszczenie nie oznacza utraty lupu. Takiego 100% zaufania raczej sie juz wtedy nie uzyska. Zreszta podobne sytuacje widywalam na placu szkoleniowym, zazwyczaj nazywane konfliktem z przewodnikiem.

Z moich obserwacji wynika, ze jesli mamy dobre uklady z naszym psem i puszczania uczymy bezkonfliktowo, uczymy ze wspolpracowac i sluchac pana sie oplaca, stopniowo budujac ekscytacje z utrudnieniami i nasza kontrole (i dobrego pozoranta) to nie ma powodow do 'kopania pradem' z calej mocy. Ale nie wykluczylabym stymulacji OE na malych obrotach jesli pies swiadomie by mnie zaczal lekcewazyc (pod warunkiem, ze pies nauczony jest jak wylaczyc stymulacje i rozumie co od niego oczekuje). Jak do tej pory cale posluszenstwo i obrone zrobilismy bez OE (a jak mi uprzejmie powiedziano egzamin BH Ariego byl jednym z najlepszych do tej pory w NZ). Teraz OE zakladam na spacery i ucze bezkompromisowych powrotow na zawolanie - w Kanadzie jest tyle dzikiej zwierzyny nawet w naszym sasiedztwie sa sarny, kojoty, niedzwiedzie, szopy, wiewiorki i te najmniej przyjemne skunksy...i wlasnie ucze go na malej ledwo wyczuwalnej stymulacji, ze jak zacznie biec w moja strone na zawolanie to to ustrojstwo przestaje go nekac (escape avoidance training). Mysle, ze on sie domysla, ze to ja naciskam przycisk - i to mi zupelnie nie przeszkadza dopoki bedzie myslal, ze to ja a nie obroza czy pilot.

Pochwały przyznane za posta: 2
Kaisa
Początkujący owczarkarz
4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa4 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Belg Ari, Anka ON
Imię: Kasia
Pochwały: 8

Nieprzeczytany postprzez Joan » 4 sie 2013, o 09:21

O tym właśnie myślałam kiedy napisałam w innym temacie o Edgarze, że: " To nie jest pies z którego bezkarnie można wydobywać agresję a potem awersją przywoływać do porządku. Ja się z nim bić nie zamierzam. Myślę też, że problemy z tymi nielicznymi egzemplarzami, które później trudno sobie podporządkować, właśnie stąd się biorą, tylko głośno się tego nie mówi".
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Yustyna » 6 sie 2013, o 16:39

Przepraszam, jeżeli moja wypowiedź będzie nieadekwatna. Jestem zupełnym amatorem i laikiem, ale skrzętnie ucząca się jakby od nowa przy obecnej suni. Chciałam się tylko podzielić moimi spostrzeżeniami z ćwiczeń z obrony z moim psem. Otóż jest to sunia, nad którą w rozpaczy po zdiagnozowanej dysplazji roztoczyłam parasol ochronno- litościwy. Gdy miała rok - efekty można było odczuć zdecydowanie. Nieusłuchana, zero posłuszeństwa, ale też odsocjalizowana. Stąd też pojawiły się u niej lęki, bojaźliwość itp. Nigdy nie była specjalnie zainteresowana głaskaniem przez obcych- dorosłych. Odsuwała się. Natomiast do dzieci miała ewidentnie chęci sprawdzenia dominacji ( jak dla mnie tragedia: podlatywanie od tyłu, złapanie za rękaw lub inną część odzieży) KOSZMAR! Trafiłam i na Panią Zofię i na naprawdę dobrego szkoleniowca w Krakowie - w zakresie m.in obrony ( ale i całe IPO) I ten mi wprost powiedział. Oczywiście o jakiejś mega aktywności mozecie zapomnieć, ale zjaw się na paru zajęciach z obrony. Musimy ją wzmocnić, bo różnie może być. No i tym sposobem.. rozpoczęła się kontrolowana zabawa w obronę. Poczatkowo to najmniejszy gryzak jaki może być. Czasem aż wstyd mi było, ile się musiał pozorant ubiegać, nagadać i naujadać do niej, aby łaskawie wykrzesała z siebie psa. Oczywiście nadal posłuszeństwo - co uważałam za najistotniejsze. Ale co mi z posłuszeństwa- jak będzie wykonywane tylko na placu czy znajomym miejscu, gdy inne otoczenie czy warunki mogłyby wywołać u niej panikę.. I powiem tak. Jestem wdzięczna za podpowiedź. Moja sunia jest obecnie - po prostu WYLUZOWANA. Mogę z nią spokojnie iść w każde miejsce, Rynek, Błonia, ruchliwe ulice. Ludzi mija bez problemowo, dzieci zaakceptowała jako kompanów do zabawy ( zwłaszcza jak jeszcze chętnie się z nią przeciągają a ta z racji wielkości - czasem z nimi wygrywa. nie stanowią dla niej zagrożenia) Rowery nadjeżdżające z tyłu, boku czy przodu też nie straszne. Więc wiem już , że mam taką sunię o jakiej marzyłam. Wewnętrznie uspokojona. Potrafię już ją czytać, rozpoznać emocje. Ale te się zdarzają już w ekstremalnych dla niej sytuacjach. Jak np. pierwsza jazda windą. OK- jak widzę jeszcze jakieś przypadki lęków - mogę spokojnie to z nią przećwiczyć. Bo chyba też już mi ufa. Ale to zaufanie - to efekt wzmocnienia- własnie przez obronę, ale z pozorantem, który wiedział jak swoją wiedzę i doświadczenie ma wykorzystać w tym konktretnym przypadku. Dlatego jako laik i amator.. Zdajmy się na profesjonalistów i zaufajmy im. Na własną rękę.. hmm.. więcej szkody możemy psiakowi wyrządzić. Ale podkreślam.. profesjonalista z doświadczeniem w pracy z różnymi psami. Każdy jest inny, do każdego pewno inaczej trzeba podejść. Ale trzeba wiedzieć jak.. i to jest sztuka.
Yustyna
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Cookie i Abby
Imię: Justyna
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 6 sie 2013, o 17:16

No ale takie postepowanie - brawa dla pozoranta - to są moim zdaniem nie zajęcia z obrony, ale budzenie chęci zabawy z także z obcym człowiekiem, zabawy z elementami polowania na zdobycz zastepczą. To dodaje psu pewności siebie, tak samo jak pewności siebie dodaje polowanie na aport i praca na śladach -pies staje się we własnym odczuciu przydatny, ważny i potrzebny - przeciez upolował taki straszny gryzaczek. Wygrał walkę z gryzaczkiem I jeszcze go nosi, niech wszyscy widzą :-) Pies plus zdobycz to już ktoś co najmniej tak wazny, jak młody człowiek w tak zwanym wypasionym autku, nie w byle maluchu.

Ale z tych samych powodów IPO nie powinno być kwalifikacją do hodowli. Dobry pozorant przygotuje do egzaminu IPO także psa, który nie powinien byc reproduktorem.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Yustyna » 7 sie 2013, o 08:58

Zofia napisał(a):No ale takie postepowanie - brawa dla pozoranta - to są moim zdaniem nie zajęcia z obrony, ale budzenie chęci zabawy z także z obcym człowiekiem, zabawy z elementami polowania na zdobycz zastepczą. To dodaje psu pewności siebie, tak samo jak pewności siebie dodaje polowanie na aport i praca na śladach -pies staje się we własnym odczuciu przydatny, ważny i potrzebny - przeciez upolował taki straszny gryzaczek. Wygrał walkę z gryzaczkiem I jeszcze go nosi, niech wszyscy widzą :-) Pies plus zdobycz to już ktoś co najmniej tak wazny, jak młody człowiek w tak zwanym wypasionym autku, nie w byle maluchu.

Ale z tych samych powodów IPO nie powinno być kwalifikacją do hodowli. Dobry pozorant przygotuje do egzaminu IPO także psa, który nie powinien byc reproduktorem.

Zofia Mrzewińska

Pani Zofia - oczywiście ma rację. Dlatego od razu zastrzegłam, że wypowiadam się jako laik i amator. DO OBRONY - to nam zdecydowanie daleko. Takiej IPO czy jakiejkowiek innej. Ale same zajęcia są tak nazywane. Czyli wchodzimy na obronę. Chociaż - ja mojej suni mówię: " Chodź, idziemy się pobawić" I ona jest już gotowa. Natomiast - ja tu chciałam zasygnalizować - co pod hasłem "obrona" może się kryć. A może wiele.. Natomiast mając już jakiekolwiek pojęcie - uważam, że właśnie odpowiedni pozorant, z odpowiednim przygotowaniem i doświadczeniem i przygotowywujący psy do obrony sportowej w schemacie IPO, umiejący powiedzieć wprost - co można poćwiczyć i jak to może wpłynąć na psiaka- zdecydowanie mu nie zaszkodzi, a może tylko pomóc. I oczywiście - dobry pozorant przygotuje każdego psa do egzaminu, bo ten ma być reproduktorem, ale ten pies nie jest temu winny...
Yustyna
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Cookie i Abby
Imię: Justyna
Pochwały: 2

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje