Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Informacje o nowych filmikach, recenzje i komentarze.

[Nowy film] Testy psychiczne ras obronnych

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 5 gru 2012, o 18:42

Witaj Forumowiczu,

pojawił się nowy klip wideo!

Tytuł: Testy psychiczne ras obronnych
Autor: Faunaplanet
Czas: 8:34

Kliknij tutaj aby go obejrzeć.

Baw się dobrze!
Tomek zawsze pozdrawia.
Tomek
Administrator
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggulec
Imię: Tomasz
Pochwały: 37

Re: [Nowy film] Testy psychiczne ras obronnych

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 5 gru 2012, o 19:04

Mnie to nie bawi, ale doprowadza do szewskiej pasji.
To nie jest żaden test psychiki - psy uwiązane na sznurku nie mają możliwości wyboru zachowań. Tak równie dobrze mozna drażnic nieszczęsnego kundla nałancuchu - im bardziej się miota, im więcej okazuje agresji ze strachu - własnie ze strachu - tym lepszy. Lata temu dostarczyłam dla Komisji Szkolenia ZKwP opinię dr Miklosyego na temat tych "testów". Dr Adam Miklosi - wybitny europejski etolog, badacz zachowań zwierząt, autorytet uznawany w całym świecie. Przytaczam tu przetłumaczoną opinię:

"Pies jest zwierzęciem stadnym i jako taki ma wpojone pewne zachowania socjalne, które pozwalają mu na unikanie bezpośredniej konfrontacji. O ile to możliwe, w sytuacjach konfliktowych zawsze następuje projekcja zachowań ostrzegawczych lub uspokajających, które mają za zadanie załagodzenie ewentualnego konfliktu. Te zachowania są w miarę możliwości oferowane z dystansu, bez naruszania strefy osobistej intruza i własnej. Pies, w sytuacji zagrożenia, prędzej się wycofa niż bezpośrednio zaatakuje. Dopiero jeśli sygnały uspokajające lub grożące, nie skutkują, pies może zaatakować. Jest to oczywiście uzależnione od wrodzonych cech charakteru psa.
Przesłany mi rodzaj testów jest karygodnym zaburzeniem naturalnych uwarunkowań psa. Uwiązanie psa i drażnienie go przez pozoranta, uniemożliwia zwierzęciu zachowanie dystansu wobec atakującego człowieka oraz nie pozwala na prezentację tych zachowań, które w innych warunkach pozwoliłyby na uniknięcie bezpośredniej konfrontacji.
W związku z powyższym, opisane testy, oceniam jako nie nadające się do oceny psychiki psa, gdyż sposób ich przeprowadzania wypacza obraz wrodzonych predyspozycji zwierzęcia. Oraz wymusza na psie zachowania agresywne wobec człowieka, które zwierzę może powtarzać w przyszłości. Mogą one wyprzeć wrodzone zachowania, przez co pies, w sytuacjach zbliżonych do realiów przeprowadzonego testu, będzie zachowywał się zgodnie z nabytym doświadczeniem.
Ponadto, opisane testy, poprzez warunki w jakich są przeprowadzone, nie dają możliwości rzetelnej oceny takich cech jak temperament czy odwaga, a z tego co się domyślam, taki miałby być ich cel.
Osobiście uważam, że testy nie spełniają swoich założeń i mogą w sposób negatywny rzutować na późniejsze relacje między psem a człowiekiem.

Miklósi Ádám

Eötvös Lorand University, Dept. Ethology"

Zofia Mrzewińska

Autor postu otrzymał pochwałę
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 5 gru 2012, o 19:12

Pomijam teraz kwestię oceny zachowania psa uwiązanego, czyli pozbawionego możliwości wybrania drugiego wyjścia - ucieczki. Mnie zastanawia jaki sens ma wysyłanie na psa pozoranta w kostiumie i z rękawem? Pies, który choć kilka razy miał do czynienie z pozorantem będzie jazgotał i rzucał się na rękaw, pies taki jak mój Gamoń będzie patrzył na niego jak na idiotę i nie zareaguje, bo te teatralne gesty i zachowania mu nic nie mówią, a z prawdziwym zagrożeniem dla niego też nic wspólnego nie mają. Więc co pozwala ocenić ten test? :ooops:
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 5 gru 2012, o 19:25

Jak nie wiadomo o co chodzi, to przynajmniej wiadomo, kto na tym zarabia. Szkółki szkolące do obrony oferują także przygotowwanie psów do tych testów. Każdego psa da się przygotować, tylko kwestia czasu.
A że z hodowlą na charakter nie ma to nic wspólnego, no to widocznie nikomu na tym nie zależy za bardzo.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa

Nieprzeczytany postprzez Joan » 5 gru 2012, o 21:22

Brawurka napisał(a):Pomijam teraz kwestię oceny zachowania psa uwiązanego, czyli pozbawionego możliwości wybrania drugiego wyjścia - ucieczki. Mnie zastanawia jaki sens ma wysyłanie na psa pozoranta w kostiumie i z rękawem? Pies, który choć kilka razy miał do czynienie z pozorantem będzie jazgotał i rzucał się na rękaw, pies taki jak mój Gamoń będzie patrzył na niego jak na idiotę i nie zareaguje, bo te teatralne gesty i zachowania mu nic nie mówią, a z prawdziwym zagrożeniem dla niego też nic wspólnego nie mają. Więc co pozwala ocenić ten test? :ooops:

Mój pies patrzy również jak na idiotę, na psa śliniącego się ze złości. Do ostatniej chwili daje mu szansę odwrotu. Jeśli zostanie mimo to zaczepiony, potrafi być niebezpieczny. Co ciekawe, większość psów, nastawionych wrogo, rezygnuje z konfrontacji. Uwielbiam tę jego cechę. Daje mi to niebywały komfort.
Pozdrawiamy
Obrazek
Joan
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Woland UlaYaskaEdgar
Imię: Joanna
Pochwały: 55

Nieprzeczytany postprzez AnnaJagna » 5 gru 2012, o 21:28

Zgadzam się z przedmówczyniami.
Przykro patrzeć na te miotające się psy. Nie mam (jeszcze) psa rasy pracującej, ale już wiem, że nigdy nie poddałabym go takiemu bezsensownemu testowi. Wydaje mi się, że takim testem można sobie zepsuć rezultaty szkolenia.
A tak z innej beczki, może to wyda się złośliwe, ale nie wierzę w profesjonalizm osoby, która ma problemy z konstruowaniem poprawnych zdań w języku ojczystym.
edit:literówka

Autor postu otrzymał pochwałę
AnnaJagna
Klubowicz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: jeszcze nie ma
Imię: Anna

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 5 gru 2012, o 22:07

Formy wypowiedzi obydwóch panów może nawet lepiej nie komentować. :mur:
Dodam tylko, że mój siedemnastoletni syn popłakał się ze śmiechu, słuchając tego pozbawionego ładu, składu i logiki bełkotu. Naprawdę żenujące. :negatyw:
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta

Nieprzeczytany postprzez kalyna » 5 gru 2012, o 22:44

Brawurka napisał(a):Formy wypowiedzi obydwóch panów może nawet lepiej nie komentować. :mur:
Dodam tylko, że mój siedemnastoletni syn popłakał się ze śmiechu, słuchając tego pozbawionego ładu, składu i logiki bełkotu. Naprawdę żenujące. :negatyw:

A już myślałam, że to coś ze mną jest nie tak, że trudno było mi ich zrozumieć :negatyw:
kalyna
Moderator
Owczarek niemiecki: Sonia & Ghandi
Imię: Alina
Pochwały: 14

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 6 gru 2012, o 08:30

Trochę się zdziwiłam slysząc, że kaukazy podlegają próbom pracy, że udomowiony pies jest dzikim zwierzęciem, ale najbardziej można się dziwić, słuchając, że agresja ze strachu, wtedy gdy pies broni się, jest niepożądana, a za chwile stawia się psa w sytuacji, gdy właśnie jest atakowany i broni się przed atakiem. I im więcej agresji ze strachu pokaże, tym lepiej.

Dobrze byłoby, aby Zwiazek zdecydowal się, czy hodowcy sa amatorami czy zawodowcami - w myśl statutu amatorami, w myśl wypowiedzi sędziego - zawodowcami, czyli nie powinni należeć do Związku.
Takich kwiatków zresztą bylo wiecej, logiki w tych wypowiedziach za grosz.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy

Nieprzeczytany postprzez MarzenaG » 6 gru 2012, o 10:24

Ja ten filmik widziałam już jakiś czas temu.
Ubawiła mnie wypowiedź, że psy nie powinny być przygotowywane do tych testów :roftl: - przecież 90% psów JEST przygotowywanych i każdy o tym wie. Nawet te, które rękawa nie znają.
No i ta pogoń za rowarzystą - tiaaaa, każdy pies z nadmiernie rozwiniętym popędem łowieckim goni rowerzystów :-( .

Ja kompletnie nie wiem, o czym zdanie lub niezdanie tych testów miałoby poinformować potencjalnego nabywcę szczeniaków po psie. A chyba po to takie testy winny się odbywać.
Marzena Gałczyńska

Hodowla Owczarków Niemieckich z Linii Użytkowej "Rosa Polonica FCI"
www.rosapolonica.pl
MarzenaG
Hodowca
Owczarek niemiecki: Fabiola K-9 BU
Imię: Marzena
Pochwały: 51

Następna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje