Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Inne psie sporty np. agility, frisbee, dogtrekking, bikejoring czy psie zaprzęgi.

Re: Tropienie czyli praca nochalem:)

Nieprzeczytany postprzez Letty » 23 wrz 2012, o 16:35

Ja właśnie bym chciała zachęcić Larę do pracy nochalem, ale nie wiem czy zrobić to tak spontanicznie, schować coś i powiedzieć 'szukaj' czy jakoś "uczyć"... ;)
ObrazekObrazek

"Jestem tuż obok ciebie - mówi oddech psa. - Razem zmierzymy się z życiem.Nie skrzywdzi cię nikt, bo ja stoję u twojego boku, aby cię ostrzegać i bronić, zawsze, gdy będzie trzeba. Przyrzekam, że już nigdy nie będziesz czuł się samotny. Jako twój pies, składam ci te przysięgę i zaświadczam ją swoim szeptem, swoim oddechem tej nocy i każdej nocy, którą prześpię u twego boku."
Letty
Owczarkarz
5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa5 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Lara
Imię: Arleta
Pochwały: 1

Nieprzeczytany postprzez karola » 2 gru 2012, o 18:14

Hej, odświeżam temat. Ostatnio dużo robię z młodą śladów użytkowych. Całkowicie się wkręciłam w tropienie :-) Stwierdzam o dziwo, że nie ma nic lepszego jak ślady bladym świtem :lool: Tylko ostatnio cierpię na brak pomysłów jeśli chodzi o rozkładanie śladziku. Robiliśmy już zakręty, krzyżówki, przechodzenie z jednego środowiska w drugie, przejście przez drogę, rozróżnianie śladu nowego od starego.
Czy może też się tak bawicie? Ciekawe pomysły jak utrudnić naszemu czworonożnemu znalezienie człowieka mile widziane :-)
karola
Początkujący owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Flower
Imię: Karolina
Pochwały: 2

Nieprzeczytany postprzez Brawurka » 2 gru 2012, o 18:18

Karola, podziwiam, nie znoszę śladów :mur: . I ta kwestia przeraża mnie w IPO. :przerażenie:
Nie traktuj psa jak człowieka, żeby on nie potraktował Cię jak psa
Dbajmy o kulturę języka polskiego na forum; używajmy wielkich liter, znaków przestankowych i programów "wyłapujących" błędy ortograficzne, jeżeli ktoś sam sobie z nimi nie radzi ...
Obrazek
Brawurka
Zaawansowany owczarkarz
7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa7 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Amon, Pera
Imię: Aneta
Pochwały: 29

Nieprzeczytany postprzez karola » 2 gru 2012, o 19:48

Wiesz, ja kiedyś też za śladami nie przepadałam. Ale się zmieniło :-) Ale wolę ślady użytkowe od sportowych. Kwestia gustu. Mnie się najbardziej marzą nocne tropy :lool:
karola
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez dariex » 2 gru 2012, o 19:57

karola napisał(a):Hej, odświeżam temat. Ostatnio dużo robię z młodą śladów użytkowych. Całkowicie się wkręciłam w tropienie :-) Stwierdzam o dziwo, że nie ma nic lepszego jak ślady bladym świtem :lool: Tylko ostatnio cierpię na brak pomysłów jeśli chodzi o rozkładanie śladziku. Robiliśmy już zakręty, krzyżówki, przechodzenie z jednego środowiska w drugie, przejście przez drogę, rozróżnianie śladu nowego od starego.
Czy może też się tak bawicie? Ciekawe pomysły jak utrudnić naszemu czworonożnemu znalezienie człowieka mile widziane :-)

Ile przedmiotów zostawiasz na śladzie? Na jakim podłożu ,w jakich warunkach?
W jaki sposób pies oznacza znaleziony przedmiot?

Jesli tego jeszcze nie robicie to moze w ten sposób zacznijcie :)
dariex
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Chivas
Imię: Daria
Pochwały: 22

Nieprzeczytany postprzez karola » 2 gru 2012, o 20:19

Najwięcej położonych przedmiotów to tak ok. 10,11, oczywiście zależy od długości śladu. Kładę rożne rzeczy:skarpetki, koszulki, buty, chustki. Raz do nawąchania miała kluczyki od samochodu, bo kolega zapomniał zostawić przedmiotu :-) Jeśli chodzi o miejsce to teraz mam do dyspozycji tylko nasz łódzki las, o łąkę u nas ciężko.Pogoda różna. Latem tropiliśmy w okolicach Żnina(niedaleko Poznania). Tam to były tereny ;-) Flower nigdy nie była uczona zaznaczania przedmiotów, najważniejsze było zawsze znalezienie człowieka. Przedmiot zaznacza w stylu "tu jest koszulka, czyli idę dobrze", nie gryzie ani nic. Tylko postanie chwilkę i powącha.
Nie wiem czy jest sens uczenia jej teraz zaznaczania przedmiotów. W sumie nie wiem jak miałabym się do tego zabrać.
karola
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez dariex » 2 gru 2012, o 20:30

To jaki jest sens kładzenia tylu przedmiotów na śladzie,skoro nie uczysz psa pokazywać ich :) Gdybyś na prawdę coś zgubiła to pies nie oznaczy przedmiotu,bo skad niby będzie wiedzial,ze tego od niego oczekujesz :)

Najlepiej uczyć psa pokazywać przedmioty poza śladem,np w domu.Sama wymyslasz jak chcesz aby pies zachowywal się przy przedmiocie,np Chivas waruje. Przywołujesz psa,pokazujesz mu lezący przedmiot aby się nim zainteresowal i jak tylko przystawi do niego nochal,prowokujesz aby wykonal tę czynność ,ktora chcesz aby oznaczał przedmiot.Ja uczyłam psa używając gestu do warowania ale mowilam przy tym haslo "pokaż".

Zdecyduj się na male przedmioty - drewniany klocek,kawałek filcu,czy gumy,coś co pachnie osobą ktora deptała ślad.Nie musisz na śladzie zostawiac całego swojego ubioru ;) bo pies ma iść na nos,a nie na oko. To jest własnie to utrudnienie. Ważne aby odnajdywała drobne przedmioty.

W jaki sposob sunia jest nagradzana na zakończenie śladu?

Moze spróbuj nagrać jakiś filmik z Waszej pracy węchowej,łatwiej bedzie cos powiedziec,a i osoby madrzejsze ode mnie moze coś zasugeruja :)
dariex
Zaawansowany owczarkarz
6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa6 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Chivas
Imię: Daria
Pochwały: 22

Nieprzeczytany postprzez BarbaraS » 2 gru 2012, o 20:45

Hmm, zaznaczania jednak chyba lepiej uczyć na przedmiotach nie takich znowu małych, można zmniejszać z czasem. Nie bardzo też widzę sens wymagania by pies zaznaczał przedmiot warowaniem w tropieniu użytkowym, wydaje mi się, że przedmioty pozostawione na śladzie mają być dla psa wskazówką, że zmierza do właściwego celu (rozumiem, że mówimy o szukaniu osób a nie o rewirowaniu za zgubionymi kluczami na przykład). Do tego celu on się trochę jednak spieszy, czemu trudno się dziwić i niechętnie będzie warował i czekał na podejście przewodnika by z tego warowania (siadu, stania czy jak tam uczymy) go zwolnił. W tropieniu użytkowym czegoś innego oczekujemy od psa niż na śladzie sportowym.
Ostatnio edytowano 2 gru 2012, o 20:56 przez BarbaraS, łącznie edytowano 1 raz
BarbaraS
Losowy avatar
Początkujący owczarkarz
Owczarek niemiecki: Barbi/Figa
Imię: Barbara
Pochwały: 6

Nieprzeczytany postprzez karola » 2 gru 2012, o 20:56

Z filmem to bardzo dobry pomysł. Postaram się coś nagrać w tym tygodniu. Przedmioty zostawiam na śladzie aby pies miał pewność, że dobrze idzie. Aby "potwierdzić" ślad. Przecież jak rozkładamy psu długi ślad to przedmioty są swego rodzaju wyznacznikami dla psa, że to jest dobra droga. Właśnie zastanawiałam się co do tego warowania przy przedmiocie. Czy nie rozproszy to psa na śladzie. Przecież może pomyśleć, że to koniec pracy. Znalazł przedmiot, pańcia nagrodziła, bawimy się, wszyscy zadowoleni. Wtedy bym musiała znów wysyłać psa, ale może to kwestia wprawy? Każdy pies, którego widziałam na śladzie użytkowym nie zaznaczał przedmiotów dlatego ciężko mi to sobie wyobrazić. Znasz może jakieś linki z filmami gdzie jest to obrazowo pokazane? Ślad kończy się zawsze zabawą z pozorantem, np. przeciąganiem sznurem. Ale generalnie samo znalezienie człowieka sprawia, że Flower śmieje się pychol :lool:
Co do przedmiotów na śladzie. To pies nie może iść na oko, bo są bardzo rzadko położone- dla Flower kładę na prostych co 50 kroków gdzieś tak.
karola
Początkujący owczarkarz

Nieprzeczytany postprzez Zofia » 2 gru 2012, o 21:30

W tropieniu użytkowym pies zaznacza znalezione przedmioty.
Jeśli pies szuka śladem zaginionego człowieka, znaleziony przedmiot jest informacją dla poszukujących.
Pies musi umieć zatrzymać się przy przedmiocie, po podejsciu przewodnika czekać, aż przewodnik przedmiot podejmie, dopiero wtedy ponownie zaczyna tropić. Jeśli obok śladu czy na śladzie leży przedmiot zwodniczy, pies może sprawdzić, obwąchac, ale nie sygnalizuje tego przedmiotu jako przedmiotu o zapachu zgodnym z zapachem śladu. Zaznaczania przedmiotów najlepiej uczyć przed rozpoczęciem pracy na śladach. Wtedy pies nie rozprasza się na śladzie, wie co ma zrobić przy przedmiocie.

Zofia Mrzewińska
Zofia
Sędzia próby pracy
Imię: Zofia
Pochwały: 127

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje