Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Porady i problemy zdrowotne owczarka niemieckiego.

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Crispus1961 » 01 sty 2013, 20:21

Dzięki
Crispus1961
Losowy avatar

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Crispus1961 » 09 lut 2013, 21:36

Witam
Mój piesek jest już po różnych badaniach ( krwi ).
Mial zrobione następujące wyniki:
- alfa-amylaza, ALT, AST, lipaza, cholesterol, wapń, potas, sód, fruktozamina oraz test TLI ( test TLI 7,7 przy normie > niż 5, potas 20, 6 przy normie 13,7-20,0, AST 59,5 przy normie < niż 50; pozostałe wyniki są dobre lub bardzo dobre ).
- witamina B 12 ( 223,0 pg/ml - przy wartościach referencyjnych 300-800 )
- Kwas foliowy ( 12,5 ng/mm, przy wartościach referencyjnych 3,0-10,0 )
- erytrcyty, hemoglobina, hematokryt, MCV, MCH, MCHC, płytki krwi, krwinki, leukocyty, limfocyty, monocyty, kwasochłonne, pałeczki, segmenty ( z tych wyników powyżej są leukocyty 12,08, przy normie 6,0-12,00 oraz kwasochłonne 10%, przy normie 0-6; pozostałe wyniki dobre ).

DIAGNOZA - prawdopodobnie SIBO ( kwas foliowy i witamina B 12 ).

Piesek przechodzi kurację:
- przez 3 tygodnie dostawał antybiotyk Tylbian ( w tym czasie trzy razy miał kryzys - po prostu 3 dni chorował, może nie ciężko, ale chorował ( przez pół dnia nie jadł, kupy - może nie biegunki, ale rzadkie i ze śluzem )
- w chwili obecnej ( od 7 dni ) dostaje metronidazol; przez tydzień było OK, ale dzisiaj przez pół dnia był chory i nie chciał jeść ( pierwszy posiłek zjadł po. 15.00 ); rano kupa był OK, ale na wieczornym spacerze bardziej rzadka i z domieszką śluzu ( ale apetyt ma ).

Dodatkowo pies cały czas dostaje:
- amyladol,
- fatrogermina P ( dostawał podczas kuracji Tylbianem ),
- od tygodnia znowu COLON C,
- od tygodnia VENTER ( lek od wrzodów żołądka ),
- od tygodnia sulfasalazynę.

Trochę dużo tych leków, może coś mu dać na wątrobę?
Mam nadzieje, że jednak bedzie dobrze, jeżeli to faktyczie SIBO to musze sie oczywiście liczyć z nawrotami i trzeba sie bedzie zastanowić, czy stsować leczenia weekendowe, czy tez raz w miesiącu profilaktycznie podawać mu przez 5 dni w miesiącu metronidazol.

Jeżeli obecne leczenie nic nie da zdecyduję sie na gastroskopię i kolonoskopię, ale mam nadzieję, że mój piesek nie będzie musiał tego przechodzić.

Pozdrawiam

Andrzej
Crispus1961
Losowy avatar

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Juliuszka » 10 lut 2013, 19:29

Crispus1961 napisał(a):(...)
• biegunki są często galaretowate, często z domieszką krwi i śluzu, cuchnące; czasami kał nie miał charakteru biegunki, ale był po prosu rzadki,
(...)


Jak wygląda ta krew? Śluz i świeża, nieprzetrawiona wskazują na problemy z jelitem grubym, a nie z jelitem cienkim.
Co dokładnie wyszło w posiewie bakteriologicznym kału?
Osłona wątroby przy długotrwałej kuracji antybiotykiem - oczywiście!
+ uzupełnienie B12, najlepiej w injekcjach.
Czy psu brzydko pachnie z pyska?
Jak z wagą?
.the greater the pressure, the greater the power that builds beneath it.
Juliuszka
Avatar użytkownika
Początkujący owczarkarz
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Dołączył(a): 14 lut 2011, 09:58

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Crispus1961 » 10 lut 2013, 20:48

Krew nie jest świeża, jest przetrawiona ze śluzem i resztkami pożywienia. Chciałbym jednak zaznaczyć, iż od maja takich kup było ze trzy ( wszystkie od listopada, od kiedy choruje po tym jak przez pół roku był zdrowy ). Posiewu baktoriologiczego kału nie miał robionego ( było badanie w kierunku pasożytów i enyzmów trzustkowych ). Witamina B12 w formie iniekcji nie wchodzi w grę, czy istnieje inna mozliwość podawania? ). Psu nie pachnie brzydko z pyska, chociaż czasami zdarzało, że miał inny zapach niż zwykle. Nie mogę jednak powiedzieć, że brzydko pachniało mu z pyska, czasami pachniało inaczej. Od 10-miesięcy waga psa jest taka sama, nie spada. Wcześniej piesek wyglądał trochę na wychudzonego. Teraz wygląda bardzo dobrze, myślę, że jego waga i wygląd są po w porządku ( tak też mówią inni również lekarze wet. ).

Nie wiem, ale jego ostanie leczenie ( 3 tygodnie tylbianem+ 1 tydzień metronidazolem ) budzą mój niepokój. Może piesek nie jest jednak chory na SIBO, tylko na coś innego. W trakcie leczenia ma jednodniowe kryzysy ( ale bez biegunek, chociaż wtedy kał nie jest najlepszy ). Co prawda tak też było podczas leczenia, które przechodził w maju i czerwcu.

Pzdr
Crispus1961
Losowy avatar

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez gochadrozdek » 11 lut 2013, 13:13

To jest dobry suplement wit. B12 http://www.doz.pl/apteka/p18334-Witamin ... ki_100_szt
Przy okazji przypominam Ci, że probiotyki są obowiązkowe w tym przypadku i nie czekaj aż skończysz kurację antybiotykową. Ten probiotyk, o którym wcześniej pisałam jest zalecany również podczas kuracji antybiotykowej.
"Fermactiv (Enteroferment) 150 g
Dodatek żywieniowy do stosowania z wodą do picia dla koni, bydła, owiec, kóz, świń, psów i kotów
Skład:
1 g preparatu zawiera:
1x 105 liofilizowanych, stabilizowanych żywych drobnoustrojów
Enterococcus faecium M 74 (rodzina Lactobacillaceae)
Właściwości:
Enteroferment przywraca i pomaga w utrzymaniu prawidłowego składu flory bakteryjnej. Odtwarza naturalne mechanizmy utrzymujące produkcję kwasu mlekowego, którego działanie zmniejsza szkodliwy wpływ chorobotwórczej flory bakteryjnej.
Wskazania:
•preparat wspomagający leczenie swoiste przy przewlekłych biegunkach ,dyspepsjach , zapaleniach żołądka ,jelit.
możne być stosowany przy podawaniu antybiotyków powodujących zaburzenia w składzie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego przywracając jej prawidłowy skład
•zalecany przy wystąpieniu zaburzeń we florze bakteryjnej przewodu pokarmowego głównie przy zmianie paszy u młodych zwierząt
Przeciwwskazania:
Nie są znane. Enteroferment nie jest szkodliwy nawet w dużych dawkach
Dawkowanie:
Proszek rozpuścić w ciepłej wodzie.
Bydło, cielęta, świnie, konie 3 x dziennie 1,5 miarki
Owce, jagnięta, kozy 3 x dziennie 1 miarka
Prosięta, psy, koty 1 do 3 x dziennie 0,5 miarki
Stosować aż do uzyskania poprawy, nie dłużej niż 7-10 dni." (Tak jest napisane, że nie stosować dłużej, ale nie do końca tak jest. Jeżeli antybiotyki podajesz miesiąc to i ten preparat możesz spokojnie tak podawać.
www.zrudzkiejwatahy.pl

Obrazek
gochadrozdek
Avatar użytkownika
Hodowca
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: ARIA,ZUL,ELISE,CZAKA
Imię: Małgorzata
Lokalizacja: ŁÓDŹ :)
Pochwały: 9
Dołączył(a): 29 kwi 2011, 18:25

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 11 lut 2013, 17:58

Crispus1961 napisał(a):...Witamina B12 w formie iniekcji nie wchodzi w grę, czy istnieje inna mozliwość podawania? ...

B12 podaje się domięśniowo więc są to bolesne zastrzyki, nie mniej jednak jest to najskuteczniejsza metoda.

My z powodzeniem suplementujemy się kapsułkami. Na rynku są tylko dwa działające preparaty w kapsułkach (zwykłe pigułki z witaminą B12 to pieniądze wyrzucone w błoto), oba niedostępne w Polsce. Intrinsi B12 firmy Metagenics (dostępne w USA i Wielkiej Brytanii, może też w innych krajach UE - nie wiem) i prawie trzykrotnie tańszy Trinfac-B firmy Wonder Laboratories (USA, można zamówić bezpośrednio u producenta).

Powodzenia.
Tomek zawsze pozdrawia.
Tomek
Avatar użytkownika
Administrator
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggulec
Imię: Tomasz
Wiek: 41
Lokalizacja: Śląsk
Pochwały: 37
Dołączył(a): 12 lut 2011, 18:20

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez gochadrozdek » 11 lut 2013, 19:22

Tu masz link do preparatu Trinfac-B, o którym pisze Tomek
http://www.wonderlabs.com/itemleft.php?itemnum=6881
Jednak zawiera on dużą ilość kwasu foliowego, więc myślę, że powinieneś ewentualnie skonsultować to z wetem. Używa się go przy suplementacji m.in. psów z ZNT, gdzie wskaźnik wit. b12 i kwasu foliowego są poniżej normy. U Twojego psa norma kwasu foliowego jest przekroczona.
Możesz spróbować również podawać psu podroby, które zawierają dużą ilość witaminy b12, tj. nerki i wątrobę.
www.zrudzkiejwatahy.pl

Obrazek
gochadrozdek
Avatar użytkownika
Hodowca
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: ARIA,ZUL,ELISE,CZAKA
Imię: Małgorzata
Lokalizacja: ŁÓDŹ :)
Pochwały: 9
Dołączył(a): 29 kwi 2011, 18:25

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Crispus1961 » 11 lut 2013, 20:43

Dzięki za informacje.

Gochadrozdek napisała: "Przy okazji przypominam Ci, że probiotyki są obowiązkowe w tym przypadku i nie czekaj aż skończysz kurację antybiotykową..."

Mój pies od maja 2012r. bez przerwy bez względu na to, czy dostawał antybiotyki, czy też nie przyjmował i przyjmuje nadal COLON C, który przecież też jest probiotykiem ( podczas kuracji Tylbianem zamiast COLONU C dostawał Fatrogerminę P - wydaje mi się, że działała słabo ). Teraz dostaje 2 razy dzienie po czubatej łyżeczce COLONU C rozpuszczonego w wodzie - je dosyć chętnie ).
Chętnie zamiast lekarstw dawałbym mu podroby, ale on od prawie roku je tylko Royal Canin Gastro Intenstinal i boję się, że takie dodatki znowu spowodują u niego różne perturbacje żołądkowe. Po drugie nie wiem, w jakiej formie te podroby podawać ( surowe, czy gotowane ) i w jakiej ilości. Dodatkowo, może to dziwne, ale mój pies nie je surowego mięsa ( miałem wcześniej beagla, który za surowym mięsem przepadał ).

I ostatnie pytanie pies od 10 dni dostaje metronidazol, a wet. powiedział, żeby dawać tylko 10 dni. Czy mam lek odstawić, czy podawać dalej ( ile czasu ), tym bardziej, że wczoraj pies miał problemy żołądkowe ( nie wiem, czy z powodu SIBO, czy też coś zjadł lub polizał ). Na szczęście nie miał biegunki, chociaż kupa była nienajlepsza.

Pozdrawiam
Crispus1961
Losowy avatar

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez gochadrozdek » 11 lut 2013, 22:08

Colon C jest ludzkim lekiem, zawiera probiotyki, ale zgoła inne ma zadanie. Bardziej chodzi tu o jego pomoc w likwidacji zaparć. Probiotyki dla zwierząt to nie to samo. Wybór należy do Ciebie.
Jeżeli chodzi o metronidazol to skonsultuj to z wetem. Kuracja 10 dniowa przy tej dolegliwości chyba jest za krótka.
www.zrudzkiejwatahy.pl

Obrazek
gochadrozdek
Avatar użytkownika
Hodowca
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: ARIA,ZUL,ELISE,CZAKA
Imię: Małgorzata
Lokalizacja: ŁÓDŹ :)
Pochwały: 9
Dołączył(a): 29 kwi 2011, 18:25

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 12 lut 2013, 11:27

Crispus1961 napisał(a):...

I ostatnie pytanie pies od 10 dni dostaje metronidazol, a wet. powiedział, żeby dawać tylko 10 dni. Czy mam lek odstawić, czy podawać dalej ( ile czasu ), tym bardziej, że wczoraj pies miał problemy żołądkowe ( nie wiem, czy z powodu SIBO, czy też coś zjadł lub polizał ). Na szczęście nie miał biegunki, chociaż kupa była nienajlepsza.

Pozdrawiam

Jaką dawkę otrzymuje? Ile waży? Bezpośrednio przed Metronizadolem dostawał jakiś inny antybiotyk na SIBO? Przepraszam ale już pogubiłem się w tym co zażywa/zażywał Twój pies. Jeśli nie, to pociągnąłbym do przynajmniej 30 dni. A potem dla pewności dwa tygodnie Tetracyklina. Żadna krzywda psu się nie stanie a będziesz miał pewność, że jeśli był to przerost flory bakteryjnej to zostało to (przynajmniej czasowo) zaleczone. Niedawno zrobiliśmy kurację 30 dni Tylan plus dwa tygodnie Metronizadol. Raz - dwa razy w roku robimy zapobiegawczo. Tylko, że my wiemy że nasz pies miał m.in. problem z przerostem flory, miał też nawroty tego paskudztwa. Ale tak jak napisałem, nie zaszkodzi, a kto wie - może pomoże.
Tomek zawsze pozdrawia.
Tomek
Avatar użytkownika
Administrator
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggulec
Imię: Tomasz
Wiek: 41
Lokalizacja: Śląsk
Pochwały: 37
Dołączył(a): 12 lut 2011, 18:20

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post