Skrypt forum używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej internetowej witryny. Dzięki ciasteczkom wiemy też co Wasze owczarki jadły na śniadanie. ;-) Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies kliknij "Akceptuję", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuję.
Porady i problemy zdrowotne owczarka niemieckiego.

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Crispus1961 » 12 lut 2013, 17:48

Pies waży 15 kg. W chwili obecnej otrzymuje 1 tabletkę metranidazolu ( 250 mg ) na dobę ( 2 razy po pół tabletki ). Przed metranidazolem przez 3 tygodnie dostawał Tylbian ( dwie płaskie łyżeczki na dobę ). Cały czas dostaje i dostwał jako probiotyk COLON C ( w czasie kuracji Tylbianem - probiotyk Fatrogerminę P ). Być może faktycznie COLON C nie jest odpowiednim probiotykiem, spróbuję więc zakupić Fermactiv. Na szczęście piesek czuje się bardzo dobrze, ma apetyt no i bardzo ładną ... kupę. Wet. mówił, że jak się pieska ustabilizuje, trzeba się będzie zastanowić nad:
- profilaktycznym podawniem metranidazolu lub innego leku raz w miesiącu np. przez tydzień, lub
- podawać leki weekendowo.

Mam jednak nadzieję, że 1 kuracja na pół roku wystarczy. Po poprzedniej kuracji ( 5 dni metranidazolu+5 dni biseptolu ), która piesek przeszedł w maju 2012r., przez pół roku do konca listopada 2012r. mieliśmy spokój. Pod warunkiem, że choruje na SIBO, a nie inne paskudztwo.
Crispus1961
Losowy avatar

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 12 lut 2013, 18:05

Tylbian to widzę polski odpowiednik Tylanu (Tylozyna). :)To ja bym pociągnął Metronizadol przez trzy tygodnie.

Dobry i sprawdzony przez nas zwierzęcy probiotyk to fiński Aptobalance firmy Aptus. Dostępny wszędzie.
Tomek zawsze pozdrawia.
Tomek
Avatar użytkownika
Administrator
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggulec
Imię: Tomasz
Wiek: 41
Lokalizacja: Śląsk
Pochwały: 37
Dołączył(a): 12 lut 2011, 18:20

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Crispus1961 » 12 lut 2013, 18:48

Dzięki za szybką odpowiedź. Tak zrobię ( chodzi o metranidazol ). Być może zamówię ( kupię ) również Aptobalance. Na razie zamówiełem przez internet Fermactiv, zobaczę jak będzie działał.
Crispus1961
Losowy avatar

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Bogusia » 11 sie 2013, 15:29

Witam serdecznie. Jestem nowa i nie mam Owczarka ale Teriera Rosyjskiego. Najprawdopodobniej sunia ma ZNT. Jutro się potwierdzi - idziemy wykonać badania. Choroba jest zadawniona. Moja sunia oprócz podejrzenia o ZNT jest obciążona chorobą genetyczną hyperurikozurią (HUU) i atopią. Często miewała luźne kupki i brane one były na karb HUU. Zaczęłam szukać, czy to aby prawda? Jutro się okaże. Luźne kupcie może powodować lamblioza. To wykluczone. Pozostało nam ZNT.
Czytam Państwa posty i jestem przerażona. Tak mało wiem o terapii tej choroby. Nie wiem, czy sobie poradzę. Już w tej chwili utrzymanie psa z HUU jest bardzo kosztowne. Poza tym mamy bardzo okrojoną dietę. Pies nie może jeść produktów białkowych o dużej ilości puryn - wszystkie mięsa są z reguły wysoko purynowe. Najwięcej jest w podrobach, w enzymach trzustkowych też. Atopia nie pozwala jeść nabiału bo organizm reaguje odczynem zapalnym - świąd i czerwone uszy.
Sunia jest bardzo chuda, co prawda do grubasków nie można jej zaliczyć bo ma HUU ale i tak z 43 kg schudła do 39. Jej koleżanki ważą do 50 kg.

Mam pytanie i prośbę, czy jeśli (pragnę z całego serca żeby sunia nie była chora) okaże się, że jednak jesteśmy chore, pomożecie mi Państwo przejść przez to wszystko przynajmniej na początku?

Co 6 miesięcy wykonujemy badania krwi określając morfologię, poziom cukru, poziom kwasu moczowego, pracę wątroby, nerek, trzustki. Wszystko do tej pory było dobrze. Powtórzymy te badania jutro żeby nie narażać psa na stres - dopiero za 2 miesiące mamy badania kontrolne. Dodatkowo będzie to TLI i kobalamina, poziom kwasu foliowego. Czy coś jeszcze? Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.
Bogusia
Losowy avatar

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 12 sie 2013, 11:57

Luźne kupki może powodować też życie pełne stresu czy nadmiernej ekscytacji. Długotrwały wysiłek fizyczny o dużym natężeniu. Przerost flory bakteryjnej. Przy diagnozowaniu ZNT koniecznie trzeba zrobić badanie TLI. Jeśli wynik będzie pozytywny a będę w stanie w czymkolwiek pomóc to oczywiście pomogę. Powodzenia.
Tomek zawsze pozdrawia.
Tomek
Avatar użytkownika
Administrator
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggulec
Imię: Tomasz
Wiek: 41
Lokalizacja: Śląsk
Pochwały: 37
Dołączył(a): 12 lut 2011, 18:20

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Bogusia » 12 sie 2013, 15:41

Tak jak pisałam wczoraj pojechałam dzisiaj do lecznicy. Okazało się, że pan doktor nie wie, co to jest badanie TLI. Chciał wykonać badanie lipazy i amylazy. Powiedziałam mu, że za każdym razem kiedy wykonujemy badanie lipaza i amylaza jest w normie. Nie pobrał krwi stwierdził, że tylko poziom amylazy stwierdzi, czy pies jest rzeczywiście chory. Potem w domu żałowałam, że nie uparłam się na pobranie, bo okazało się, że mogę sama wysłać próbki do Laboklinu. Jutro raniutko robię kolejne podejście ale już do innego weta.

U nas tylko stres wchodzi ewentualnie w rachubę. To ja jestem tym stresorem. Bardzo przeżywam stan zdrowia suni. Ona ma dopiero 3 lata a od 6 miesiąca życia choruje. Wysiłek fizyczny niestety nie jest powodem. Moja Daszeńka z racji dysplazji truchta na 10 m lince. Niestety. Boję się, że mogą jej "wysiąść" stawy, a na to w tej chwili nie możemy sobie pozwolić. Utrzymanie chorego na HUU czarnego teriera kosztuje miesięcznie około 800,00. Nie wspomnę o leczeniu atopii.

Nie marudzę już. Zobaczymy, co przyniesie jutro. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dobrze jest mieć wokół siebie bratnie dusze. Mam jednak cichą nadzieję, że to nie ZNT.
Bogusia
Losowy avatar

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 12 sie 2013, 18:05

Tylko badanie TLI jest w tym przypadku miarodajne. Próbka musi trafić do laboratorium do 18 (a najlepiej 12) godzin od pobrania.
Tomek zawsze pozdrawia.
Tomek
Avatar użytkownika
Administrator
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggulec
Imię: Tomasz
Wiek: 41
Lokalizacja: Śląsk
Pochwały: 37
Dołączył(a): 12 lut 2011, 18:20

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Bogusia » 20 sie 2013, 12:20

Otrzymałam wczoraj wieczorem wyniki suni. Oto one:
TLI 20.5 μg/l >5 (watpl.: 2.5-5)
Witamina B12 360.3 pg/ml wartości referencyjne300-800
Kwas foliowy 5.34 ng/ml wartości referencyjne 3.0(4.0)-10.0

Bardzo się cieszę, że to nie EPI ale... Po pobraniu krwi tydzień temu zaczęłam podawać suni NeoPacreatinum do każdego posiłku czyli 3 kapsułki. Cudownie ozdrowiała. Zaczęła robić wzorcowe kupki - jeśli takowe są. A dzisiaj już było trochę rzadziej, żółto i trochę śluzu się pojawiło. Może to bakterie jakieś w przewodzie albo już sama nie wiem, co... Lekarz rozłożył ręce i kazał jechać do ośrodka akademickiego.
Bogusia
Losowy avatar

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Tomek » 20 sie 2013, 13:20

Zainteresuj weta SIBO. Niech zrobi przesiew albo profilaktycznie przepisze antybiotyk. Nie zaszkodzi a może pomoże.
Tomek zawsze pozdrawia.
Tomek
Avatar użytkownika
Administrator
8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa8 lata członkostwa
Owczarek niemiecki: Viggulec
Imię: Tomasz
Wiek: 41
Lokalizacja: Śląsk
Pochwały: 37
Dołączył(a): 12 lut 2011, 18:20

Re: Trzustka. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - Z

Nieprzeczytany postprzez Bogusia » 26 sie 2013, 08:11

Podaję suni leki. Zapytałam o L-glutaminę. Lekarz nie ma doświadczenia. Ale nie zabronił podawać. Przeczytałam Pana post, w którym jest podana wielkość dawki. Obliczyłam, że moja sunia przy wadze ok. 40 kg powinna przyjmować 1818 mg. Czy to nie za dużo? Trochę się obawiam. Znalazłam taki produkt http://www.bestbody.com.pl/olimp-lgluta ... p-467.html. Chciałabym spróbować. Czy rozłożyć to na 3 posiłki(bo tyle sunia zjada), czy podawać jednorazowo? A może podzielić kapsułkę i podawać tylko połowę? Bardzo proszę Panie Tomku o radę. Dziękuję.
Bogusia
Losowy avatar

Poprzednia stronaNastępna strona
Dział statystyki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Opcje

Podobne tematy
  •  
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post